KOSGEB Girişimcilik Desteği İle İşyeri Açmak

Girişimciler için KOSGEB tarafından sağlanan yeni girişimci desteği ile yeni bir iş yeri açmayı düşünenler için adım adım yol haritası vermeye çalışacağım.

Burada adımlar ve iş planı hazırlama kısa kısa değinilmiştir. Daha fazla detay için girişimcilik ve iş planı hazırlama konularında burada yazdığımız diğer yazıları inceleyebilirsiniz.

Buradaki anlatım 2018 yılından kalmış olup, yukarıdaki videodan veya youtube kanalımızdaki güncel KOSGEB ve girişimcilik videolarından bilgi alabilirsiniz.

1- Girişimcilik Eğitimi

Öncelikle KOSGEB tarafından organize edilip; İşkur, Belediye, Üniversite, Odalar gibi üçüncü taraflar tarafından verilen “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi” almalısınız. Bu eğitim yer ve tarihleri için KOSGEB resmi web sitesinde yer alan “duyurular” sekmesi altındaki “uygulamalı girişimcilik eğitimi duyurularına” tıklayarak yada size en yakın KOSGEB birimini arayarak bilgi edinebilirsiniz.

Size yakın yer ve zamanda olan eğitim için başvuru yapıp, başvurular çok olduğu için yapılacak sözlü veya yazılı mülakat ile eğitime girmeye hak kazanmalısınız. Bu mülakatlar daha çok, gerçekten iş kuracak doğru kişileri seçmek üzerine odaklanmakta. Size ne yapacağınız, nasıl ve nerede yapacağınız ve tecrübeleriniz gibi sorular yöneltilebilir. Unutmayın burada vereceğiniz cevaplar ile daha sonra kuracağınız iş farklı olabilir. Bu eğitimler 72 saatlik olup, sonunda yapılacak bir mini sınav ile size Sertifika veya Girişimcilik eğitimi katılım belgesi verilmekte.

2.KOSGEB Veri Tabanına Girişimci Kayıt

Artık “uygulamalı girişimcilik eğitimine” katılmış ve sertifika almış girişimci olarak olarak KOSGEB veritabanına kaydolmaya hazırsınız. Kendiniz  KOSGEB resmi web sayfasına girip, üst sağ üst kısımdaki “Kobi/Girişimci Giriş” sekmesini açıp, gelen “KOSGEB’e ilk kayıt” butonuna tıklayarak kayıt ekranını açıyoruz. Burada sizden kimlik bilgileriniz ve işletme bilgilerinizi doldurup kayıt oluyoruz. Daha sonra bir kobi beyannamesi dolduruyoruz. Bu kayıt onunda bize vereceği iki sayfayı çıktı alıp istenen işletme sicil kaydı vb. belgelerin fotokopileri ile birlikte her sayfayı kaşeleyip KOSGEB müdürlüğüne teslim ediyoruz.

Bu belgeler size atanacak uzman tarafından incelendikten sonra onaylanıyor ve size e-mail ile bildirilen kullanıcı adı ve parola ile e-kobi sistemine girdiğinizde durumunuz “aktif” yani destek ve hibelerden yararlanabilir olarak gözüküyor. Artık KOSGEB destekleri başvuru ve proje girişleri internet üzerinden olduğu için “KOSGEB girişimci desteği” için başvuru yapmaya hazırsınız.

4. KOSGEB Girişimci Desteği Başvurusu

Bir önceki adımda olduğu gibi ekobi sitemine giriş yaptığınızda sol menüde “yeni girişimci desteği” sekmesine tıklayarak açılacak sayfadan da başvurumuzu ve iş planımızı sisteme yükleyerek başvurumuzu yapıyoruz. Bütün bilgileri girip başvurumu tamamla dedikten sonra bize verdiği dökümanların çıktısını alıyoruz ve buna uygulamalı girişimcilik eğitimi sertifikası, CV, profarma fatura veya fiyat teklifleri, varsa diploma ve sertifikalar, ve bunlar dışında işiniz ile ilgili olabilecek belgelerin fotokopileri ile birlikte yine her sayfa kaşe ve imzalı KOSGEB Hizmet müdürlüğüne teslim ediyorsunuz.

5. KOSGEB Girişimci Desteği İnceleme ve Kurul

Başvurunuz ön incelendikten sonra kurula veya düzeltmeler için tekrar size sevk edilir. Kurullar belirlenen tarihler veya oluşan başvuru sayılarına göre belirlenir ve sizler telefonla kurul tarihi ve saatinde davet edilirsiniz. Bu kurullarda size iş planınızdan sorular sorulu ve girişimcilik yönünden sizi tanımaya yönelik bir sohbet yapılabilir. Kurul kararı size resmi yazı ile tebliğ edilir. Bu tebligat arkasından sizden bir “yeni girişimci desteği taahhütnamesi” alınması ile destek programı başlamış olur.

 6. İş Planı

Geldik KOSGEB Girişimci Desteği için en ana unsur olan ve ülkemizde henüz yerleşmiş bir kavram olmadığı için girişimcilerimizin zorlandığı İŞ PLANI HAZIRLAMA kısmına. Bu uzun bir konu olduğu için şuradan iş planı hazırlama hakkındaki bölüm bölüm anlatımlar içeren yazılarımızı takip edebilirsiniz.

7. Neler İçin Ödeme Alınır

Destek verilen 3 gurup bulunmakta.

  • Kuruluş Giderleri: Bunlar kuruluş aşamasındaki resmi giderler olup, Maliye ve Oda kayıt ücreti, harçlar, noter masrafları, yazarkasa, kaşe, fatura masrafları ve muhasebeci ücretlerini içerir. Verilecek desteğin üst limiti 2.000 TL olup geri ödemesiz hibedir.
  • Kuruluş Dönemi Makina-teçhizat-ekipman-ofis donanımı giderleri: Bunlar işletmenizde kullanacağınız masa, sandalye, büro ekipmanları, bilgisayar, klima, üretim için kullanacağınız makina ve ekipmanları içerir. Hammadde, satılacak ürün, yarı mamül ve araçları içermez. Verilecek desteğin üst limiti 18.000 TL si geri ödemesiz hibe olup üst limiti 100.000 TL olan faizsiz kredi kısmı da bulunmaktadır. Kredi kısmı nakit para değil bu kalemde alınan makina-teçhizat ve donanım için fatura karşılığında bunların alındığı firmaya ödenen bir banka kredisidir.
  • İşletme Giderleri: Bunlar kira ve çalışan net ücretini içerir. Verilecek desteğin üst limiti aylık 3.000 TL ve toplamda 30.000 TL olup geri ödemesiz hibedir.

7. İş Kurma

Destek oluruu aldıktan sonra iş kurma aşamasına geçiyoruz. Burada elbette aklınızdaki iş fikrini olgunlaştırma, araştırma yapma ve diğer detaylara hakim olduğunuzu varsayıyoruz. İş yerinizi tuttunuz, kira sözleşmesini yaptınız, bir muhasebesi mali müşavir ile maliye kaydı, oda kaydı vb. resmi prosedürleri tamamlayıp fatura, yazar kasa, kaşe vb. resmi ve ticari gereklilikleri yerine getiriyoruz.

8. Ödeme Başvuruları

Destek programınız başladıktan sonra öncelikle kuruluş dönemi resmi masraflar ve aldığınız makina-teçhizat-ekipman-ofis donanımı için ödeme talep edebilirsiniz. Bunlar için faturanın asıl ve ödeme dekontu(nakit ödemeler kabul edilmez, şirketseniz şahısların yaptığı ödemeler kabul edilmez) ile başvuru formunu teslim ediyorsunuz. Yoğunluğa göre 1-4 hafta arası ödeme işletme hesabınıza yatırılır. Aylık işletme giderleri için her ay bir önceki ay için başvuru yapabilir veya birkaç biriktirip toplu talep edebilirsiniz.

Gördüğünüz gibi bu destek ile sizde kendi işinizi kurarken ek avantajlar sağlayabilirsiniz. Kuruluş aşamasında size sermaye olması için ise kredi skorunuz iyi ise veya ipotek gösterebiliyorsanız bir ihtiyaç kredisi alarak başlangıç sermayesi yapabilirsiniz.

9. Önemli Notlar:

  • KOSGEB girişimci desteği sizin kuracağınız işletmeye destek olmak içindir, hiç bir sermayeniz olmadan size iş yeri açıverilecek şeklinde anlamak yanlıştır.
  • Desteklerin tümünde önce sizin ödemeniz, sonra destek kısmının size veya hizmet sağlayıcıya ödenmesi şeklinde çalışır.
  • KOSGEB resmi yapısı gereği sadece KOBİlere destek sağlar. Yani destek başvurusu yapabilmek için iş yeri açmalı ve KOSGEB veri tabanına kobi olarak kayıt olmalısınız. Bu olmadan destek başvurusu yapabilmek veya girişimci olarak iş planı-proje sunabilmek mümkün değildir.
  • Destekten faydalanmak için iş yeri açmak fikri hatalı olup, zaten açacağım iş yerine nasıl destek sağlayabilirim diye düşünmek daha gerçekçi bir yaklaşım olacaktır.
  • Etrafınıza bakın, ihtiyaç olan ürün, hizmet veya işletmeyi araştırın, yeni iş fikirlerine bakın, tecrübelerinize başvurun, etrafınızdaki herkesle konuşun, düşündüğünüz iş fikri ile tecrübeli ve bilgili herkesle konuşun ve fikirlerini alın.
  • Unutmayın kimse sizin fikrinizi çalamaz, eğer çalabiliyorsa henüz olgunlaşmamış bir iş fikri demektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir