Youtube Kanalı Açma, Abone Arttırma ve Başarı Stratejileri

Eğer siz de Youtube kanalı açmayı düşünüyor yada kanalınızı açtınız ama nasıl büyütürüm diyorsanız bu yazı tam da size göre. Her iş gibi aslında youtuber olma yolu yada işiniz için youtube’u kullanma bir süreç.

Yani sizi hemen başarıya ulaştıracak, bugünden yarına meyvelerini toplayabileceğiniz bir yöntem yada sihirli değnek yok maalesef. Ama yol almak için önce bir ucundan başlamalısınız.

Başlangıçlar her zaman biraz ürkütücü gelse de, adım attıkça öğrenecek, alışknlık kazanacak ve yeni tecrübeler ile bilgiyi harmanlayıp hep bir adım ileriye gitme şansınız olacak.

Youtube Başarısı İçin Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Daha fazla aboneye ulaşmak, izlenme oranlarını arttırmak ve kendinize bir kitle edinmek için izlemeniz gereken yollar ve dikkat etmeniz gereken noktalar hayli fazla, ama burada belli başlı ve en önemlilerine değinelim.

Başlık başlık üzerinden geçmeden önce vaktiniz olursa şu videoya da bir göz atabilirsiniz.

1-Kanalınızın Alanı

Bir çok kanalın bir çok farklı türde içerik paylaştığını bir harmanlama yaptığını görüyoruz. Bu belli bir takipçi kitlesine ulaşmadan yapmamanız gereken bir taktik. Onun yerine bir kategori, bir alt alan veya bir tarz konusunda birbirine bağlı video içerikler üreterek ilerlemek olmalı.

Youtube’da hızlı yükselme içi bir niş bulup o alanda tutarlı bir şekilde video yapmak algoritmanın tam da istediği şey.

Kanal İsmi, Logo ve Kanal Resmi

Kanalınızın alanını belirledikten sonra bu kanalınıza güzel bir isim bulmaya geldik. Belki ilk başta bir kaç farklı kanal denemesi ile başlayıp daha başarılı olana odaklanarak, onunla ilerlemek de bir tercih olabilir.

Kanal ismi seçtiğiniz alan ile alakalı, mümkünse kısa ve akılda kalıcı olmalı. Alan ve isme göre bir kanal logosu ve kanal görseli ayarlamalısınız. Bu resim ve logoda kullandığınız yazı renk, ton ve karakteri sizinle özdeşmeli ve her yüklediğiniz yeni video için benzer nitelikte video görselleri hazırlamalısınız. Bütünlük ve aidiyet duygusu kanalınızın hızlı bir şekilde markalaşmasına çok katkı sağlar.

2-Youtube SEO

Youtube üzerinden daha fazla izlenme almak, daha fazla kullanıcının sizi keşfetmesini sağlamak ve önerilen videolarda yer almak adına yapılabilecek çalışmalara kısaca Youtube SEO diyoruz.

Video Başlığı

Youtube SEO açısından olduğu kadar kullanıcının dikkatini çekmek için de en önemli nokta etkili, güzel, konuyla bütünleşik ve dikkat çekici bir başlık. Tabiki aldatıcı yani “click bait” bir başlıktan söz etmiyorum.

Daha çok sorulara cevap verir şekildeki başlıklar ve listeleme türleri daha çok etkili. Örneğin “Youtube kanalı Açmak” konulu bir videonuza soru şeklinde “Nasıl Youtube kanalı Açabilirim?” yada listeleme tekniği ile “Hemen Bir Youtube Kanalı Açmanız İçin 10 Neden” gibi daha etkileyici, dikkat çekici ve arama terimleri ile örtüşen kaliteli video başlığı denemeleri yapabilirsiniz.

Video Resmi – Görseli

Her video için bir video küçük resmi yada video görseli ayarlamak başlık kadar önemli bir uğraşı alanı. Video içeriğiniz ve başlığınız ile uyumlu bir video resmi ölçüsü 1280*720 piksel genişliğinde ayarlayarak videonuzu Youtube’a yüklerken eklemelisiniz.

Video görseli için belirli bir standart oluşturmanız, hep aynı ton, renkler, yazı karakterleri ve çerçeveler kullanmanız çok önemli. Bu görselleri bilgisayarınızda paint yada biliyorsanız photoshop ile yapabileceğiniz gibi canva.com üzerinden de yapabilirsiniz.

Video Açıklaması

Video alt kısmında “daha fazla göster” butonuna tıklayarak genişlettiğimiz alanda açıklamalar yer almakta. Bu kısım için video ne hakkında, anahtar kelimeler, kullandığınız ekipman ve müzikler, varsa konu hakkında detaylı bilgi için başvurulabilecek kaynaklar, konuyla alakalı benzer videolara linkler gibi detayları etraflıca yazınız.

Video açıklamasında içeriğinizin konusu ile alakalı popüler yada en çok izlenen video başlıklarına ve anahtar kelimelerine atıfta bulunmayı ihmal etmeyin. Unutmayın, kanalların en büyük ziyaretçi kaynaklarından birisi önerilen videolar. ve videonuzun önerilen videolarda, yani bir kullanıcı bir videyu izlerken yanda veya altta çıkan benzer videolar içerisinde yer alması için en önemli etkenlerden birisi video açıklaması bir diğeri ise altyazılar.

Altyazılar

Youtube videolarına altyazı eklemek en ihmal edilen konulardan bir tanesi. Youtube İngilizce konuşmaları çözerek direkt altyazıya dönüştürebilse de sizin Türkçe içeriğinize Türkçe altyazı girmeniz önemli. Zira video içerisindeki konuşmaları çözmek Youtube algoritmasına yardımcı olur ve sizin videonuzun SEO açısından değer kazanmasını sağlar.

Alt yazı eklemek için Youtube studio kısmında “yeni altyazı ayarla” dediğinizde cümle cümle boşlukları otomatik oluşturan ve siz yazarken durup, sonra devam ettirerek alt yazıları girmeye devam edebileceğiniz bir sistem var. Tabi video içeriğiniz gerçekten değerli ise hazırladığınız Türkçe alt yazıyı İngilizce, İspanyolca, Çince, Arapça vb. çok kullanılan dillere çevirtebilir, yada cümle cümle translater kullanarak kendiniz yabancı dilde alt yazı ekleyebilirsiniz.

3- Video Yükledikten Sonra

Video üretmekten ve onu yükler iken dikkat etmeniz gereken Youtube SEO önerilerinden sonra geldik videoyu yayınlamaya. yayınladığınız videoyu öncelikle tüm sosyal platformlarda paylaşın.

Daha sonra benzer içerikteki veya başlıktaki videolara gidip etkileşime girin. O videolardan son yüklenenlerden bir çoğuna kısa bir göz atın ve yorum yapın. Yorumunuz konuyla alakalı soru, görüş, fikir yada başka bir bakış açısı kazandırmakla ilgili olabilir. Bu yorumlar size üç şey sağlar. İlki video sahibi kim bu yorum yapan deyip kanalınıza gelir, ilgili son videonuzu izler ise, onun konuyla alakadar takipçilerine de video gösterilme oranı hızla artar. İkincisi yorumları okuyanlar, yorumunuzu değerli bulup ilgilenirler ise kanalınızı ziyaret edebilirler. üçüncüsü ve en önemlisi ise bu videodan kendi kanalınıza aslında bir link edinmiş olursunuz.

Tabi bu yorumlar çok güzel, tam aradığım buydu, harika vb. kısa ve spam yorumlar gibi olmasın. En az iki cümle ile, değerli, saygılı ve konuyla örtüşen türde olsun.

Şimdilik bu kadar. Diğer yazılarıma ve Youtube kanalıma bir göz atabilirsiniz. Soru. öneri ve görüşlerinize alta yada yukarıda yazıya eklediğim video altına yazabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir