E-ticaret SEO

İnternetten satış yapan girişim sahipleri için e-ticaret seo çalışmaları olmazsa olmaz birer pazarlama aracı haline gelmiştir. Blog sitesi gibi siteler daha dinamik olduğu için zaman içerisinde içerik ve sosyal medya yönünden düzenli zenginleştirmek mümkündür. Oysaki firma sitesi veya internetten para kazanma amaçlı eticaret siteleri daha durağandır. Zira her gün yeni ürün ekleyemeyeceğiniz için aylarca yeni sayfa eklenmediği olur.

Peki içeriğin kral olduğu şu dönemde e-ticaret seo çalışması nasıl yapılmalıdır.

Ürün İçeriği

Öncelikle ürün içeriği özgün olmalıdır. Ürüne verdiğiniz başlık ürünü özetlemeli ve ilgi çekici olmalıdır. Ürün resmi veya fotoğrafları ise başka sitelerden kopyalanmış değil mümkün ise sizin tarafınızdan çekilmiş olmalıdır. Ürüne verdiğiniz isim ve anahtar kelimeler ürün resmi adında ve alt tag etiketinde geçmesine özen gösterin. Ama bunları yaparken hem ürün başlığını hem de resim adını mümkün olduğunca kısa yazmaya da gayret edelim.

Örnek olarak “petek koltuk örtüsü” satıyorsanız, ürün ismini sadece bu isimler yerine, “petek koltuk örtüsü şimdi hediyeli” vb. gibi ardına ilgi çekici bir şeyler yazmak hem özgünlük sağlayacaktır. Hem de ilk sayfaya geldiğinizde, diğerlerine göre daha dikkat çekici bir başlık olduğu için ziyaretçi çekme ihtimali daha yüksektir.

Ürün görseli ismini de başlığınızla aynı yapmak görsel indexlenmeyi kolaylaştıracak ve görsel aramalardan ziyaretçi almanızı sağlayacaktır. Yukarıdaki örnekteki gibi bir ürün adı yazdığımızı düşünürsek, resim adımızda “petek-koltuk-ortusu-hediyeli-mavi” gibi seçenekleri ile sonunda değiştirilerek İngilizce karakterler ve – işareti ile ayırmak suretiyle yazılabilir. Ayrıca alt tag veya alternatif metin yazan kısma da açıklama yazmayı unutmayın.

Az sayıda ürününüz var ise ürünleri renk ve seçeneklere göre ayrı ayrı girip içerik sayısını çoğaltabilirsiniz. Ama çok ürününüz var ise seçenekli ürün eklemek sureti ile daha düzenli katalog görünümü elde edilebilir. Ürün açıklamaları ise özellikle ilk paragrafta ürün adı ve anahtar kelimeleri içeren en özet ve bilgi verici açıklama olsun. Bundan sonrasına ise kampanya, tanıtım vs. daha görsel yapılara geçilebilir.

E-ticaret Sitesi Blog Sayfası

Diğer kurumsal web siteleri gibi bir işletme olan internetten satış yapan eticaret sitesi girişimcileri içinde blog bölümü çok önemlidir. Buradan yeni ürünleri, ürünlerin kullanımı, güncel kampanya ve haberler gibi ilgili veya konuya yakın direkt satışla ilgisi olmayan yazılar paylaşılabilir.

Bu blog bölümü eğer ücretli bir yazılım veya opencart gibi bir sistem kullanıyor iseniz subdomaine bir wordpress blog kurarak kolaylıkla yapabilirsiniz. Ama wordpress üzerine woocommerce ile e-ticaret sitesi kurdu iseniz hem ürünleri hem yazıları aynı sitede gösterebilirsiniz. Bu durumda yazıları ana sayfanın altında veya yan sidebar sütunda son yazılar ve en çok okunanlar şeklinde yayınlayarak e-ticaret seo açısından fayda sağlayabilirsiniz.

E-ticaret İçin Sosyal Medya

Artık günümüz internet kullanıcıların özellikle mobilde daha çok aktif olması ile sosyal medya mecralarında daha fazla vakit geçirir oldu. O nedenle sizlerinde kullanıcın vakit geçirdiği sosyal medya dünyasında yer almalı ve ona keyif geçirmesi için yardımcı olmanız gerekmekte. Bu sayede müşteri ilgisi, sadakati ve etkileşimi sağlamış olursunuz. Sürekli ürün ve fiyat paylaşmak sosyal medya çalışması değildir. Her yeni gelen ürünü instagram, twitter, pinterest ve facebook kanallarında paylaşmak, kampanyaları duyurmak önemli.

Lakin bu ticari paylaşımlar 3:1 veya 4:1 olmalı, yani 3 normal, kullanıcılarınızın ilgisini çekecek resim, video, söz vb. şeyler paylaştıktan sonra 1 adet ticari paylaşım yapmak faydalı olacaktır.

Özellikle artık bir pazar yeri haline gelmeye başlayan instagram üzerinden satış yapmak için etkili kullanımı size çok kazandırır. Pinterest üzerinden sitenizdeki ürün resimlerini pin yapmak görseller üzerinden gelen ziyaretçi sayınızı arttıracaktır.

E-ticaret İnternet Reklamları

Her pazarlama faaliyetleri gibi e-ticaret sitesi içinde reklam önemli bir müşteri ve satış kaynağıdır. Bir çok e-ticaret sitesinin Google ve Facebook reklamları ile internet reklamcılığı yaptığını görüyoruz. Oysa ki, Twitter, Instagram, Pinterest de faydalı birer kaynaktır. Ayrıca ücretli reklamları kullanmak kadar influencer yani fenomen hesap ve sayfalarda reklam yayınlatmak daha organik ve faydalı olabilmektedir. Örneğimizdeki gibi ev tekstili ürünleri satıyorsanız ve e-ticaret seo geliştirmeleri düşünüyorsanız, çok takipçisi olan instagram yemek ve moda sayfalarında, moda, dekorasyon ve kadın ağırlıklı Facebook sayfalarında reklam vermek daha iyi bir yaklaşım olacaktır. Reklamların görülme, tıklanma ve satışa dönüşme oranı yükselecektir.

Tanıtım Yazısı

 Bir yeni mağaza açıldığında, nasıl konu komşuya, arkadaşlara anlatıyor ve ağızdan ağza reklamını yapıyor isek, e-ticaret seo içinde tanıtım yazısı da aynı minval üzerinedir. Sitenizi, hizmetlerinizi veya ürünlerinizin tanıtıldığı bir yazının ilgili sitelerde yayınlanması fayda sağlayacaktır. Bu sayede hem kalcı backlink hem de ziyaretçi sağlamış oluruz. Diğer taraftan e-ticaret sitesi üzerinden internetten satılan ürünlerinizle alakalı içerikler bulundurun web sitelerinden backlink ve blog backlink almak da fayda sağlayacaktır.

Özellikle anahtar kelimelerinizde sizden önde veya yakın sonuçlarda yer alan sitelere yorum yaparak veya tanıtım yazısı yayınlamak daha etkili olacaktır. rakip olanlardan tanıtım veya link almak mümkün olmayabilir ama blog, haber sitesi, tanıtım veya başka sektörlerden ise uygun bir dil ile istemek sonuç verecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir