Projelerinizde Website Monitoring ve daha Fazlası İçin Robot Alp Çözümü

Monitoring yani izleme ve takip etme ister bir e-ticaret sitesi olsun ister bir blog, firma sayfası, haber sitesi veya proje web sitesi olsun yapılması gereken sürdürülebilirlik çalışmalarının başında gelmektedir. Monitoring service hizmetleri ile websiteniz belirli kriterler, belirlediğiniz zaman aralıklarında sürekli olarak kontrol edilerek size rapor edilmektedir.

Bir online varlık olarak ortaya koyduğunuz web sitesi; müşterileriniz yada ziyaretçileriniz günün herhangi bir saatinde uğradıklarında çalışır halde olmalıdır. Bir e-ticaret sitesi için muhtemel satışa dönüşebilir bir potansiyel ziyaretçinin web sitesi o an çalışmadığı ya da hata verdiği için geriye döndüğünü düşünün. Ya da firmanızın iletişim bilgilerini ararken web sitenize uğrayan bir müşteri adayının sayfanız çalışmadığı için rakibinize ulaşıp onun ürün veya hizmetini satın aldığını.

Zira bazen çok basit nedenler ile web sitesi çalışmaz halde olabiliyor. İşte tam bu gibi durumlar için “website monitoring” yani web sitesi izleme hizmeti çok büyük fayda sağlıyor. Örneğin hosting sağlayıcınızdan aldığınız band genişliğinin dolması, bir php hatası, server tarafında bir sıkıntı, web site güncelleme sonrası oluşabilecek hatalar gibi çözümü kolay ama haberiniz olmayan hatalar olabiliyor. Ya da bu hata veya olumsuzluklardan geç haberdar olduğunuz için hem ziyaretçi-müşteri tarafında hem de arama motoru tarafında olumsuz etkiler ile karşılaşabiliyorsunuz.

Bu hataları ve olumsuz durumları sürekli takip edemeyeceğiniz için sizin adınıza her 1 dakikada bir dünyanın 20 farklı noktasından 7/24 “monitoring service” yani izleme servisleri ile yanınızda olan bir çözüm ortağı olarak robot.alp gerçekten çok işlevsel. Kendilerinin www.robotalp.com web sitelerinden sundukları 8 adet farklı monitoring hizmetine göz atabilirsiniz. Kredi kartı istemeyen ücretsiz deneme süreci ve çok basit bir üyelik işlemi ile yazılımın her alanını deneyimleyebilirsiniz.

Kısaca web sitenizi dünyanın 20 farklı noktasından 7 gün 24 saat istediğiniz zaman aralığında, dakikada bir, saatte bir, günde bir vb. aralıklar ile monitoring hizmeti sunmaktalar. Şu anda 8 farklı monitoring hizmeti aktif olarak kullanılabilmekte. Bunlar;

  • Website monitoring yukarıda değindiğimiz gibi farklı zamanlarda farklı lokasyonlardan web sitenizin kullanılabilir olması kontrol edilir. Bir log tutularak geriye dönük değerlendirmeniz, hızlı veya yavaş tepki süreleri vs gibi detayları rapor üzerinden öğrenmenizi sağlayan çok değerli bilgilere ulaşabilirsiniz.
  • Pagespeed monitoring, sayfa yüklenme hızı hem desktopta ama en önemlisi mobilde çok önemli bir performans kriteri. Web sitenizin hızını belirlediğiniz aralıklarda kontrol ederek rakiplerinizin gerisinde kalmanız durumunda veya SEO skorunuzun değer kaybetmesi durumunda sizi haberdar etmekte.
  • Port monitoring ile sunucularınızda portların açık veya kapalı olması durumları kontrol edilerek, sizin bilginiz dışında açılan ya da kapanan portlarda sizi haberdar eder. Böylece oluşabilecek güvenlik açıklarından web sitenizin güvenli kalmasına yardımcı olur.
  • Keyword Monitoring ile SEOçalışmalarımızın temelini oluşturan anahtar kelimelerin yani keyword’lerin sizin belirlediğiniz websitesi url adresinde ekli olup olmadığı, arama sonuçlarında gözüküp gözükmediği gibi detaylar izlenmekte.
  • SSL Certificate monitoring ile web sitenizin SSL sertifikasının sağlık durumu izlenir ve sunucu kaynaklı hatalar nedeniyle https protokolü ile web siteniz açılmadığında (ki bu durumda siteye giren ziyaretçiler kırmızı bir ekran ile “bu websitesi güvenilir değil, kredi kartı bilgilerinizi vermeyin.” şeklinde bir uyarı ile karşılaşır) sistem sizi uyarır. SSL sertifikanızın yenileme tarihinin geçmesi gibi durumlarla karşılaşmamanız için de SSL bitiş tarihinizden önce sistem size tarihin yaklaştığını bilgilendirir.
  • SafeBrowsing monitoring ile web sitenizin malware, istenmeyen yazılım vs. sebepleri ile safebrowsing list’te çıkıp çıkmadığının kontrolü yapılmakta. Çıkması durumunda sizi bilgilendirmekte.
  • JSON monitoring ile JSON tabanlı oluşturacağınız bir url’de içeren parametreleri sizin belirlediğiniz mantıksal operatörlerle kontrol edilir ve takibi sağlanır. Örneğin “X parametresi Y değerinden düşük olursa haber ver” gibi bir monitörde 5 adete kadar parametrik kontrol izleyebiliyorsunuz.
  • DNS monitoring ile de domaininize ait DNS adreslerinin sizin haberiniz dışında hacker ya da domain sağlayıcısı firmalar tarafından değişmesi durumunda uyarı almanız sağlanmaktadır.

Hem website monitoring hem de diğer monitoring service özelliklerinden hangisi olursa olsun karşılaşılan olumsuzluklar size anında SMS, E-mail, Telegram yada Slack üzerinden anında haberdar edilmektesiniz. Bu sayede müşterileriniz/ziyaretçileriniz henüz hata ile karşılaşmadan önce sizin haberiniz olmakta.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir