Milyoner Girişimcilerin Özellikleri

Girişimciler kazara milyoner olmuyorlar. Bu nadir başarıyı gösterebilmek için uzun yılların emeği gerektiği ortada. Çoğu zaman insanlar bu milyoner girişimcilere bakıp, bunlar şanslı yada zenginlik içinde doğmuşlardır kesin gibi bir önyargı ile baktıkları ortada.

Tamam çok azı için bu doğru olsa da çoğu sıfırdan başlayıp zengin olan bu kişiler için geçerli değil.

Milyoner olmak fokus, sıkı çalışma ve alışkanlıklar ister.

Araştırmalar ve anketler sonucu ortaya çıkan bu milyoner girişimciler için ortaya konulmuş özellikler ve alışkanlıkları inceleyip sizi başarıya taşıyacak kendi alışkanlıklarınızı kazanabilirsiniz.

1- Güne Erken Başlama

İşyerine gelip, mailleri okuyup, kahvaltınızı yapıp, kahvenizi yudumlayıp işe başladığınız da saat kaç olmuş oluyor.

Bir çok başarılı ve ünlü girişimcinin ortak alışkanlığı ise güne çok erken başlamak. Anketlerin bunların genelde 5-6 arası kalkıp çalışmaya başladıklarını gösteriyor.

Erken kalkıp daha kimse başlamadan hayata başlayıp, mailler, yazışmalar, projeler gibi bir çok işi halletmiş olarak günlük rutin işlerine başladıklarında muhtemelen rakipleri daha sabah kahvelerinden henüz ilk yudumu bile almamış oluyorlardır.

İşte onları bu yolda her zaman bir öne geçiren bir alışkanlık. Güne erken başlamak, daha fazla zaman ortaya çıkarmak.

2- Durmaksızın Öğrenme

Kuşkusuz sürekli güncel bilgileri öğrenmek sektördeki başarıyı, kişisel gelişim ile o alanda marka olmayı getiriyor. Başarıyı yakalamış ve devam ettiren tüm bu milyoner girişimciler günde en az 1-2 saatlerini okumaya ayırmaktalar. Hafta içi hafta sonu, iş günü veya tatil farketmeksizin öğrenmeye devam ediyorlar.

Bu durmaksınız öğrenme alışkanlığı girişimciliğin de olmazsa olmazlarından. Bu sayede işi, sektörü, piyasayı, kişisel gelişimi, hayata bakışı, iş paış şekli ve yönetimi, hızlı anlamayı ve farklı açılardan bakmayı öğrenip hayatlarına katma şansı yakalıyorlar.

3- Sıkı Çalışma ama Çok Sıkı

Kısa yoldan zengin olma ülkemizde çok yaygın bir arayıştır. Örneğin “sizi milyoner yapacak 10 yöntem” diye bir e-kitap yazsanız binlerce satarsınız ve okunur. Ama “başarı için daha fazla çalışma teknikleri” diye bir yazıyı 1 tane okuyan bulamazsınız.

Oysa ki başarıyı yakalamış tüm kişilerin tükenmek bilmeyen bir enerji ile çalıştıklarını görürsünüz. İnsanlar Facebook’un kurucusu Mark’a bakıp, vay be şöyle kolay para kazansam dediklerini duyuyorum. Oysa bu onun 11. girişimi, Facebook ve öncekiler için harcadığı mesaiyi tahmin edemezsiniz. daha da ötesi bir çoğumuzun bu başarıyı yakaladığında yatarım diye hayal edeceği noktada olmasına rağmen hala günde 14 saatten fazla çalışmakta.

4- Bütçe Yapmak ve Ona Sadık Kalmak

Kulağa pek hoş gelmese de bütçe yapmak hem iş hayatında hem de özel hayatınızda başarı için olmazsa olmazlardan. Özellikle milyonerliğe giden yolda bütçe yapmanın yanında onu uygulayabilmek daha da önemli.

“Milyoner komşum” isimli kitabında ortaya konulduğuna göre sıfırdan zengin olan girişimcilerin en temel ortak özelliği ne kadar paraları olursa olsun, bütçe yapmaları ve ona sadık kalmaları. Zira eğer daha yolun başında iken kazandıklarınız ile harcadıklarınız arasında fark olur ise aylık belki 100-200TL açılırsınız ama milyonerliğe giden yolda da bu alışkanlıklarınız devam eder ise açık 10 bin-100 bin gibi rakamlara ulaşacaktır.

Ayrıca ilerlemek ve işinizi daha da büyütmek için kullanmanız gereken parayı hızla savurmaya başlarsanız işinizin büyümesi duracaktır. Bazen durmak ise düşmek demektir.

5- Net Hedefler ve Çalışma Planı

Önünüze net, belirli ve ölçülebilir hedefler koymak çok önemli. Bugün şu işi yapacağım, bu hafta şu projeyi, önümüzdeki ay şu görüşmeleri, seneye şunları yapacağım diye çalışma planı yapmak da öyle.

Bir çok girişimciye sorsanız hedefiniz ne? Cevaplar genelde benzerdir, başarılı olmak, para kazanmak, zengin olmak gibi. Ama bunların hiç birisi net hedef değildir. Zengin olmak ama ne kadar şu an benim için borçsuz olmak bir da bir zenginlik, 100bin de milyonda.

Daha net hedefler. Bu yıl şu kadar müşteriye ulaşacağım, şu kadar ciro yapacağım, şu kadar ders geçeceğim, şu kadar kitap okuyacağım gibi. Bu hayatın her adımında sizi başarıya motive eder.

6- Başarısız Olmaktan Korkmamak

Genelde başarısızlık yada başarısız olma korkusu özellikle girişimcilerin bir başlangıç yapmalarına, denemelerine yada gelişmelerine engel olur.

Oysa ki, milyoner girişimciler için başarısızlık sadece diğer bir öğrenme yöntemidir. Tabi ki riskleri hesaplamak, akılcı olmak önemli ama bazen karşıya geçmek için dibini görmediğin suya atlaman da gerekir.

7- Ara Vermek ve Kendine Zaman Ayırmak

Yukarıdaki özelliklerdeki çoğu girişimci için durmak, ara vermek ve kendine zaman ayırmak kolay değildir.

Ama başarılı kişilerin ortak özellikleri arasında düzenli yaptıkları hobileri, haftalık tatil günleri, sosyal zamanları, aile zamanları olduğunu görürsünüz.

Zira arada mola vermek, boş zaman ayırmak hem vücudunuz ve beyninizi yenileyerek enerji toplamanıza yardımcı olur hem de kreatif fikirler genelde böyle zamanlarda ortaya çıkar.

Son Cümleler

Başarı ve zenginlik rastgele olagelen şeyler değildir. Tabi ki nasip de ayrı bir mevzu. Ama sıkı çalışma, net hedefler, dikkatini verme ve iletişim kuşkusuz en önemli anahtarlar.

Size bu milyoner girişimcilerin özelliklerinden kendinize uyarlar, yeni alışkanlıklar edinip başarı yolunda yürümeye hatta koşmaya başlarsınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir