İstanbul Karotçu

Karotçu, inşaat sektöründe çalışan karot makinesini dikkatli ve hassas kullanan, hidrolik kesme, beton kırma, dayanıklılık testi için numune alma gibi işlemleri yapan konusunda eğitimli kişilerdir. Karotçu günümüz teknolojisinin sağladığı imkanlardan yararlanarak karot makinelerinin yapılan işe göre uçlarını değiştirerek çevreye zarar vermeden işlerini tamamlayabiliyor.

Karotçuların karot alma işlemi mevcut olan betonun karakteristik basınç dayanımının tespiti, betondan karot numunesi alınarak bu numunenin serbest basınç deneyine tabi tutulmasıyla yapılıyor. İnşaat mühendisi gözetimi altında yapılan numune alma işleminde karotçular mevcut olan binayı tahrip etmeden çalışırlar. Karotçular sadece numune almaktan sorumlu çalışanlar değil tabi.

Karotçu, karot ile yapılan her türlü işte görev alır. Örneğin klima deliği açma işleminde matematik ve fizik kurallarını hesaplayarak delik açarlar. Klima ve havalandırma cihazlarının binanın içindeki ve dışındaki ünitelerin bağlantılarını sağlamak için açılan temiz bir delik kolay yalıtılabildiği için ısı kaybına da yol açmaz. Karotçular, klima deliği içinden geçen klima uzuvlarının ölçülerini dikkate alarak delik açarlar. Aspiratörlerin kurulumunda da karotçular görev alırlar.

Aspiratör deliği binanın dış cephe havalandırma uzantılarını yalıtımlı şekilde içeriye aktaran bir delik. Klimada olduğu gibi temiz ve dikkatli açılan aspiratör deliği sayesinde binanın içindeki ısının da kaybı söz konusu olmaz. Karotçular baca işlemlerinde, perde beton kapı, pencere açılımlarında, su ve elektrik tesisatlarında karotların uçlarını değiştirerek delik açarlar. Beton kanal açma işlemininde betona ve çevre kirliliği ve  hasar yaratmadan kanal oluştururlar.

Filiz ekme ankraj işlemlerinde ise yapıların güçlendirme durumlarında İstanbul karotçu firmaları epoksi dübel olan yapıştırıcı ve dolgu malzemesini kullanırlar. Epoksi dübeli betonun üzerine uygulanması ağır yük ve dayanıklılık gerektiren durumlarda kullanılır. Demir delme işlemi ise karotçunun dikkatini gerektiren önemli bir işlemdir. http://www.karotisi.com/hizmetlerimiz/detay/istanbul-karotcu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir