DV2020 Green Card Çekilişi 3 Ekim 2018’de Başlıyor

Her yıl yapılagelen ve DV Lottery yada bilinen adı ile green card çekilişi ile binlerce kişiye Amerika’da yeni bir yaşam kurma imkanı sunulmaktadır.

 Daha önce başvurdunuz tekrar başvurmak istiyor yada bu sene ilk defa başvuracaksınız başvurular 3 Ekim 2018’de başlıyor.

İlk defa başvuracaklar için kısaca mevzuya değinelim. Ekim ayında online başvuru ile çekilişe katılınabilir. Çekiliş formu kabul edilenler arasından rastgele seçilen kişiler için sonuçlar takip eden mayıs ayında açıklanır ve kendilerine verilen bir numara ile ilgili formu doldurarak beklemeye başlarlar.

Yeşil kart çekişi kazananlar Amerika’ya gitmek için sağlık kontrolü, aşı ve mülakata katılırlar. Bu mülakat davetleri sizin sıra numaranıza göre Ekim ile Kasım ayları arasında olur. Mülakatlar Ankara’da olup, ondan bir kaç önce ilgili laboratuvarda tahliller ve ciğer filmi çekildikten sonra muayene olursunuz. Ardından ilgili aşılar yapılarak ertesi günü bir sağlık dosyası verilir ve bunu mülakatınıza götürürsünüz.

Bu mülakat daha çok kimsiniz, ne iş yaparsanız, hangi eyalete gitmeyi planlıyorsunuz, nasıl para kazanmayı düşünüyorsunuz, hali hazırdaki maddi durumunuz gibi soruların sorulduğu bir görüşme. Ve sonunda bu adımı da başarı ile atlattı ve kargo ile pasaportunuz geldi ise haydi hayırlı olsun. Bilet bakmaya başlayabilirsiniz.

Green Card Çekilişi Başvurusu

Başvurular dvlottery.state.gov adresinden ücretsiz olarak yapılabilir. Burada en önemli olan fotoğrafınızın şartlara uygun olması ve doğru bilgiler vermeniz. Unutmayın bu bilgiler daha sonra konsolosluk mülakatında doğrulamanız gerekecek.

Başvuru nasıl yapılır, form nasıl doldurulur konusunda video hazırlıyorum. Haberdar olmak için Youtube kanalıma abone olabilirsiniz. www.youtube.com/hakankaya/

Fotoğraf

Burada fotoğrafın belirli şartları var ama başvuru sayfasına geçmeden önce çıkan “photo tool” yani fotoğraf aracı ile vesikalık fotoğrafınızı şartlara uygun hale getirebilirsiniz.

Fotoğrafı bir biometrik fotoğraf çeken fotoğrafçıda Amerika vizesi için diyerek çektirip, dijital halini mailinize isterseniz, bu fotoğrafı ilgili araç yardımı ile kolayca düzenleyip kaydedersiniz.

Başvuru Formu

Amerika green card çekilişi başvuru formu genel bilgilerin istenildiği kolay bir dosyadır. Adınız, soyadınız, doğum tarihi, doğum yeri, mezuniyetiniz mesleğiniz, fotoğrafınızı yükleme gibi adımları içerir. Varsa eş ve çocuklarınızı da aynı forma ekleyerek başvurunuzu tamamlarsınız.

Yeşil Kart Başvuru Süreci

Yeni bir hayata atılmayı düşünenler için bir fırsat sunan yeşil kart programı başvurusu yaptıktan sonra adımlar aşağıdaki gibidir.

 • Fotoğrafınızı ayarlamak,
 • Başvuru formunu doldurmak,
 • Başvuru formu onay sayfasının pdf olarak kaydetmek ve çıktısını alarak yedeklemek,
 • Ekim ayında yapılan başvuru sonucunuz, Mayıs ayında ilgili siteden kontrol etmek,
 • Seçilmediniz mi o zaman seneye tekrar demek,
 • Kazandınız mı hayırlı olsun,
 • Verilen numara ve adımları takip ederek form doldurmak,
 • Eylül sonundan başlayarak size gelecek randevu tarihinde mülakata gitmek,
 • Mülakat öncesinde ilgili sağlık kuruluşlarında tahlil, film, kontrol ve aşı olarak raporunuzu teslim almak,
 • sadece ilgili evraklar ile mülakata gitmek,
 • Sakin olmak, dürüstçe cevap vermek ve güler yüzlü olmak,
 • Haydi hayırlı olsun, pasaportlarınızın size ulaşmasını bekleyin ve uçak bileti bakmaya başlayın.

Amerika uçak bileti fiyatları için www.turna.com sitesine göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir