Estonya’da e-girişimci Olma Fırsatı

İnternetin, Anayasasında bir vatandaşlık hakkı sayıldığı Estonya, şimdi e-girişimci, e-vatandaş veya e-ikametgâh diyebileceğimiz e-residency uygulaması ile Online Estonya oturumu almanızı, şirket kurmanızı ve banka hesabı açmanızı sağlıyor.

Estonya, nüfusu küçük ama internet girişimlerine ve dijital dünyaya uyumu sağlamış bir ülke. Ülkede internetin herkes için ücretsiz olduğunu, hatta seçimlerin internet üzerinden oylandığını söylesek durumu daha iyi anlatmış oluruz.

Özellikle Avrupa Birliğine girip Schengen dolaşımına katıldıktan sonra hızla ülkeyi terk edip, gelişmiş ülkelere giden göçü dengelemek ve nitelikli göçmen sağlamak için çalışmalarını sürdüren Estonya yetkilileri, e-residency uygulaması ile olayı bambaşka bir yere taşıdılar. 2014 yılında açıklanan bu yeni proje ile sınırları olmayan ülke olma amaçladıklarını ve bu yolla 3 milyonun üzerinde e-vatandaş hedeflediklerini ortaya koydular.

Alacağınız Estonya e-residency kartı ile online olarak şirket kurma, banka hesabı açma, banka işlemleri yapma gibi bir çok işlemi bu kartınız ile imzalayarak yapabiliyorsunuz.

Bu karta sahip olmak, vatandaşlık veya vize gibi haklara sahip olmanız anlamına gelmiyor elbette. Sadece online mecralarda tüm işlemleri yapabilmeniz anlamına geliyor. Kurumlar vergisi olmayan Estonya’da, gelir vergisi de %20 oranında. Bu yönü ile dünyanın bir çok yerinden girişimci kişileri cezbeden uygulama halen geliştiriliyor. Hatta Japonya Başbakanı bile bu karta başvurup aldı.

Sizde bir Estonya internet vatandaşı olmak isterseniz, internetten başvuru formu doldurup, 100 Euro ücretini ödeyip, kartınız hazır olduğunda ise Estonya Ankara Büyükelçiliği adresinden kartınız, kart okuyucunuz ve başlangıç setini teslim alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir