Büyük Fikriniz Neden Kimsenin Umurunda Değil

Girişimcilik doğası gereği büyük fikirlere sahip olmaktır. Ama az ileride mutlaka sizden daha büyük fikirlere sahip birileri mutlaka vardır.

Oysaki başarılı girişimcilik en büyük fikre sahip olmak değil fikirleri en iyi anlatan olabilmekle başlar.

Girişimci arkadaşların o büyük fikirlerinin tel başına kendini satacağına, yolu açacağına ve yatırımcıları yemleyeceğine inanmaktalar.

Oysaki tecrübelerim gösteriyor ki; günün sonunda o en iyi fikre sahip olan girişimci değil, fikrinin mükemmelliğini insanlara en iyi anlatabilen girişimciler başarıyı yakalıyor.

Slogan Bir Yere Kadar

Belki tanınmış markalar için reklam savaşlarında güzel hatunlar, görsel şölenler eşliğinde en iyisi biziz sloganı iş yapabilir.

Ama girişimciler için benim harika fikrim, bu fikir yıkılıyo dostum, bu bence ülkenin en iyi fikri gibi sloganlar maalesef iş yapmaz.

Bu bilgi çağında, fikrinizin harika olduğunu değil fikrinizin insanlara ne sunduğunu anlatmalısınız. Hangi dertlerine deva oluyor, hangi avantajları sağlıyor ve nasıl hayatlarına katkı yapıyor.

Fikrini ve Kendini Pazarlamayı Öğrenmek

Değindiğimiz gibi neye sahip olduğun onu nasıl yansıttığın, nasıl sunduğun ve pazarladığın önemli. Bir iş fikrini pazarlar iken aynı zamanda kendinizi de satmayı unutmamalısınız.

Eğer girişimci olarak bir yatırımcı ile görüşüyorsanız iş fikrinizin ürettiği değer kadar girişimci olarak sizin işe katacağınız değeri hesaplayacaklardır.

Başlamak

Girişimci hakkında diyebileceğimiz diğer bir tanım da; en iyi iş fikrine sahip kişi değil, bir iş fikrini hayata geçiren kişidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir