Ankara Anlaşması Vizesi

Ankara Anlaşması vizesi kısaca Türk Vatandaşı girişimcilerin İngiltere içerisinde kendi işlerini kurmak üzere bir iş planı ile başvuru yapabildikleri bir girişimci vizesidir.

Bu vize türü için Türkiye’den başvuru yapma imkanı bulunması, sermaye vb. şartları olmaması, oturum ve vatandaşlığı çabuk geçilebilmesi ve ücretsiz başvuru gibi artıları sayesinde bir çok genç girişimci ve profesyoneli cezbetmektedir.

Ankara Anlaşması Vizesi ile ilgili son dönemlerde İngiltere Hükumeti tarafından çok sayıda güncelleme yapılmıştır. Bu güncellemeleri daha yakından takip etmek için aşağıdaki bloğu takip edebilirsiniz: https://abroad-advisor.com/blog

Kimler Başvuru Yapabilir

Ankara Anlaşması İngiltere Vizesi kısaca “AA vizesi” veya “ECAA2 visa” olarak da ifade edebiliriz ki, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan, 18 yaşından büyük ve İngiltere’de bir iş kurmak isteyen herkesin başvurusuna açıktır.

Başvuru Nasıl Yapılır

Başvurular online olarak www.visa4uk.fco.gov.uk web sitesi üzerinden yapılır. Burada aşağıdaki video ile ifade etmeye çalıştığım gibi öncelikle bir hesap oluşturuyoruz. Daha sonra e-mail ve şifre ile giriş yaparak, “apply for myself” menüsü ile yeni bir vize başvurusu başlatıyoruz. Ankara Antlaşması vize başvurusu için vize türleri içerisinden “work” -> “non-point based visas” -> ” Turkis Businessperson visa” seçerek başvurumuzu başlatıyoruz. Bu form kişisel bilgileriniz, kişilğiniz, iş deneyimleriniz, kurmak istediğiniz iş ve finansal durumunuza dair sorular içeren bölümlerden oluşur.

Facebook Grubu: Ankara Anlaşması Vizesi

Başvuru Adımları

 • Ön araştırma: AA vizesi, hangi işi yapacaksınız, iş fikrinizin UK içerisinde talep durumu, hangi şehir vs. detaylar için ön araştırma.
 • İş Planı: Üstteki araştırmalarınız sonucu elde ettiğiniz bilgiler ve örnek iş planları üzerinden ilerleyerek detaylı bir iş planı hazırlama.
 • AA Vize Başvurusu: visa4uk resmi web sayfası üzerinden üyelik oluşturup, online başvuru tamamlıyoruz.
 • BRP: UK içerisinde vize ve kimlik yerine kullanılacak olan BRP kartınızı teslim alacağınız “post office” şubesini ve adresini seçmeniz gerekli.
 • IHS: Başvurunuzu “submit” ederek onayladığınızda sizi sağlık hizmetleri ödemesi için bir IHS numarası almak üzere yönlendiriyor. Burada AA başvurusu yapanlar ve dependant’ları için ücret 0 olacaktır.
 • Randevu: Online olarak başvurunuzu tamamlayıp, BRP kart için teslim adresi ve IHS numarası edindikten sonra artık evrak teslimi için randevu alma aşamasındayız. Türkiye içerisinde evrak teslimi ve biyometrik fotoğraf ve parmak izi alınması işleri TLS firması aracılığı ile yapılmakta. Randevu adımında size yer, tarih ve saat seçme şansı tanıyor.
 • Belge Teslimi: Başvuru formu çıktısı, iş planı, iş planı ekleri, finansal durumunuzu belgeleyen banka hesabı vs. belgeler, eğitim ve tecrübenize dair belgeler, referans ve potansiyel müşteri mektupları gibi sizi tanıtan, iş fikrinizi yapmanızda referans oluşturacak belge, yazı ve dokümanları teslim ediyoruz.
 • Biyometrik: Belgelerinizi teslim ettikten sonraki adımda ise sizden biyometrik fotoğrafınızın çekilmesi ve parmak izinizin alınması adımı geliyor.
 • İngiltere’de Başvuru: Eğer başvurunuzu İngiltere içerisinden yapıyorsanız online başvuru değil, ilgili formu indirmek sureti ile posta yolu ile başvuru yapılmakta. Bu form ve belgeleri gönderdikten sonra size biyometrik bilgiler için randevu bilgileri yer alan bir mektup geliyor.
 • Beklemek: Başvuru yaptınız ve evrakları teslim ettiniz artık yapmanız gereken tek şey beklemek. Daha önceleri Türkiye’den yapılan Ankara Anlaşması vize başvurusu 2 hafta içinde sonuçlanırken şu anda 70-80 güne ulaşmış durumda, İngiltere içinden yapılan başvuruların sonuçlanma süresi ise 6 ayı bulmakta.

Ankara Anlaşması Danışman Tavsiyesi

Bu vize türü büyük oranda iş planınıza dayanmaktadır. Başvuru yapmak ise ücretsizdir. Başvurunuzu ve iş planınızı kendiniz oluşturabileceğiniz gibi bir danışman ile de çalışabilirsiniz. Çoğunluğu Londra merkezli olan hukuk ve danışmanlık hizmetleri sunan farklı bir çok firma bulunmakta. Bunlardan forum ve çevrenizde olumlu yorum almış olanlardan birisini seçebilirsiniz.

Ama benim kişisel tavsiyemi sorarsanız bu danışman firmalar hukuki alanlarda bilgili olsa da iş planı, piyasa ve finansallar konusunda maalesef yetersiz bilgiye sahipler. O nedenle bence iş planınızın taslağını oluşturun ve bir iş planı danışmanı ile iş planınızı tamamlayın. Daha sonra UK içerisinden bir muhasebeci ile finansal tabloları tamamlayın. En sonunda ise bu hukuk ve göçmenlik hizmetleri sunan bir avukat aracılığı ile başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Vize Sonrası

İlk yıllık vize pasaportunuza 1 aylık giriş sağlayan belge basılı olarak gelir. 1 ay içinde İngiltere’ye giriş yaparak BRP kartınızı teslim almanız ve “police registration” yaptırmanız gerekmektedir.

Uzatma, Oturum ve Vatandaşlık

İlk bir yıllık vizenizi aldıktan sonra ki bu pasaportunuza 1 ay içerisinde UK içerisinden BRP kartınızı almak için süreli bir vize ile gelir.

Ankara Antlaşması İngiltere Vizesi Nedir?

Bu vize Türkiye ile zamanın Avrupa Ekonomik Topluluğu arasında 1963 yılında imzalanan ve bugünkü Avrupa Birliği esasları olan sermaye, emek, mallar ve girişimcilerin serbest dolaşımını öngören Ankara Antlaşmasına dayanır. Daha sonra 1971 yılında İngiltere’nin de topluluğa katılması ile Ankara Anlaşması tarafı olmuştur.

Tüm ve Darı davası olarak bilinen iki girişimcinin Avrupa Mahkemesinde kazandıkları dava ile önce İngiltere içerisinde bulunan Türk Vatandaşlarının geçiş yapmasına daha sonra ise Türkiye’den de başvuru yapılmasına izin verildiği bir İngiltere Vizesi türü olarak ortaya çıkmıştır.

[spreaker type=player resource=”episode_id=23609818″ width=”100%” height=”350px” theme=”light” playlist=”false” playlist-continuous=”false” autoplay=”false” live-autoplay=”false” chapters-image=”true” episode-image-position=”right” hide-logo=”false” hide-likes=”false” hide-comments=”false” hide-sharing=”false” hide-download=”true”]

Ankara Anlaşması Forum Siteleri

Non-point based ECAA Turkish Businessperson Visa veya bilinen adı ile Ankara Anlaşması İngiltere vizesi hakkında bilgi edinme, soru sorma, deneyimleri paylaşma ve diğer başvuru sahipleri ile tanışma için kullanabileceğiniz forum sitelerine değinmeye çalıştık. Bunlar veya daha fazlası için yorum kısmından görüş bırakarak başvuru hazırlığında olan arkadaşlarımıza fikir verebilirsiniz.

Alaturka Londra

Benimde üyesi olduğum ve özellikle Ankara Anlaşması forumu olarak öne çıkan son derece değerli arkadaşların bilgi paylaştığı ve bizlere ilham verdiği bir forum sitesi. Bu foruma www.alaturkalondra.com adresinden ulaşabilir, ücretsiz üye olabilir ve sınır tanımayan çalışanlar örgütü isimli kategori altında yer alan ilgili konu başlıklarından geriye doğru tarama yaparak son derece faydalı bilgilere erişebilirsiniz.

2 thoughts on “Ankara Anlaşması Vizesi

 • 15 Kasım 2017 tarihinde, saat 15:43
  Permalink

  Merhaba Hakan Bey
  Günlerdir hem sizin yazılınızdan hem de ilgili sitelerden business plan nasıl yapılır araştırma yapmaya çalışıyorum. Hala kendi başıma iş planı yapıp yapamayacağımda karar veremiyorum. Yukarıda finansal tablolar için muhasebeci ile , başvuru için avukat ile görüşebilirsiniz demişsiniz. Otorup üzerine kafa yorarak yapılabilecek birşey değil sanırım bu iş. Illaki birisiyle yol almak gerekiyor değil mi ?
  Birde daha önce yer verilmemiş bi durumu sormak isterim size. Nişanlıyım . Başvurumuz öncesi evlenmeli miyiz yoksa gerekli bir durum değil mi? Her iki durumda da ayrı ayrı evrak toplayıp başvuru mu yapmak gerekiyor

  Bilgilendirmeniz için şimdiden teşekkür ederim size

  Saygılarımla

  Gizem

  Yanıtla
 • 15 Ocak 2018 tarihinde, saat 14:50
  Permalink

  Merhaba,

  Londra merkezli isleyen bir mali musavirlik firmasiyiz. Ankara anlasmasiyla ilgili is planlari konusunda uzmaniz. Bu konuda ihtiyaci olanlara profesyonel hizmet veriyoruz.

  Dogan Accountancy Ltd

  Ozgur Dogan MAAT

  Ashley House
  235-239 High Road
  Wood Green
  London
  N22 8HF
  info@doganaccountancy.com
  07930573273

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir