Türkiye’de Ölmeden Önce Görülmesi Gereken Yerler

Dünyanın cennet köşelerinden birisi olan ülkemizde o kadar çok nadide ve güzel yerler var ki, keşfetmemizi bekleyen.

Bugün ölmeden önce görülmesi gereken yerler listemizde Türkiye’de henüz gitmedi iseniz mutlaka gezilecek yerler listenize olmanızı önerdiğim 10 yerden bahsedelim.

Özellikle yurt dışı seyahatlerimde muhatap olduğum insanlar Türkiye’den konu açıldığında, ben Türkiye’ye geldim şuraları gezdim ama en harikası şurası idi diye anlattıklarında bunların çoğuna henüz benim gitmemiş olmam hep içimi yakar. O nedenle ben de gezilmesi gereken yerler listemi oluşturdum ve buralara fırsat buldukça seyahat ederek güzel ülkemizi daha çok keşfetmek istiyorum. Yani yabancı turistlerin binlerce kilometre öteden zaman ayırıp gelerek ziyaret ettikleri birçok harika yeri bizim hiç gitmemiş olmamızı telafi etmek gerek.

1 Cunda

Ege’nin şirin köşelerinden birisi olan Cunda, sakin ve dingin bir gezi arayanlar için ideal gözüküyor. Kurtuluş Savaşı sırasında ilk kurşunu sıkanlar arasında yer alan Ali Beye ithafen Ali Bey Adası olarak da bilinir. Haritada küçük gözüktüğüne aldanmayın, araba ile etrafını dolaşmak 1 saatten fazla sürer.

Burası uzun yıllar Rumların yaşadığı, eski dönem kilise, yel değirmeni ve taş evlerin yer aldığı, Girit mutfağı esintileri de taşıyan zamanın durduğu yerlerden. Ayvalığın hemen yanında yer alan Cunda adasına vardığınızda özellikle taş kaplı sokaklarında gezerek o güzel evleri ve sokak manzaralarını yaşayın. İnstagram hikayeleri atmak için harika bir mekan 😀

Yukarıya doğru baktığınızda tepede Agios Yannis Kilisesi gözünüze çarpar. Oraya doğru çıkıp hemen kilise bitişiğindeki kafede Cunda ve Ege manzarası eşliğinde içecekleri yudumlayarak manzaraya kendinizi bırakın. hemen kilisenin üst tarafında yer alan yel değirmenini de görüp yine o dar ve sevimli sokaklardan aşağıya doğru kendinizi bırakın.

Sahil kısmında özellikle denizin dingin olduğu zamanlarda harika akşamüstü manzarası cezbedici. Bunun yanında mevsiminde denize girebileceğiniz plajları da var. Cunda hafif hafif gezip takılmayı seven benim gibiler için harika bir destinasyon.

2 Kapodokya

Dünya harikalarından birisi de Kapadokya bölgesine ününü veren peri bacaları. Volkanik kayaların yıllar içerisinde su ve rüzgar etkisi ile aldığı yeryüzü şekilleri ve bunun yanında kayalara oyularak yapılmış insan yapımı mekanlar. Buraya geldiğiniz de benim gibi yükseklik korkunuz yok ise sıcak balon turuna katılıp, at ile gezinti yapabilirsiniz. Ama sabah yada akşamüstü şu manzaraya karşı bakıp, hafiften güneş doğarken yükselen balonlar ile birer umut yeşertebilir, akşamüstü güneşin kızıllığında kendinizi burayı oluşturan binlerce yıllık geçmişi düşünüp çayınızı yudumlamak en güzeli.

3 Kelebekler Vadisi

Fethiye’ye 1 saat uzaklıkta yer alan bu harika koya araç ile ulaşım yok, üst kısımda yer alan Likya döneminden kalma yerleşim yeri kalıntıları da içeren Faralya köyüne kadar gidip yürüyerek ulaşanlar olsa da özellikle yaz sıcağında sıkıntılı olabilir. Onun dışında tekne ile ulaşım, bölgedeki yakın bir çok turistik yerden günübirlik tekne ile buraya gelebilirsiniz. Buraya ismini veren ise vadiyi çevreleyen eteklerinde kaplan kelebeği başta olmak üzere bir çok gece ve gündüz kelebeğinin yaşıyor olması. Denizin rengi güzel ama yüzme ayakkabısını yanınızda bulundurmanız tavsiye ediliyor.

4 Uzungöl

Trabzon Çaykara ilçesine bağlı bu nadide yerleşim yeri adını ortasında bulunan gölden alıyor. Her ne kadar yapılaşma ile görsel güzelliğini hızla kaybetse de hala benim görülmesi gereken yerler listemde yerini koruyor. Göl etrafında turlayıp, yukarıdaki yamaçlardan manzarayı seyretmek harika olur.

5 Büyükada

Eskiden roma ve bizans döneminde imparator ailesinden olan için sürgün yeri olan ve buralardaki manastırlara kapatılmalarından dolayı prens adaları olarak da bilinen İstanbul açıklarındaki adalardan en büyüğü olan Büyükada dokusu, tarihi ve dinginliği ile davetkar.

6 Pamukkale

Dünyanın en güzel doğal oluşumlarından birisi olan Pamukkale travertenlerine ayağınızla dokunmanız, hemen yanındaki Hierapolis ve Laodikya antik kentleri ile tarihe dokunmanız ve yakınında bulunan Karahayıt ile termal sulara girmeniz için Cennet ülkemizin güzel bir köşesi. Burası yıllar içerisinde çıkan sıcak suyun akarken buharlaşması esnasında içindeki kireç ve kalsiyum maddelerinin yüzeyde üst üste birike birike oluşturduğu beyaz minik doğal havuzlar diyarı.

7 Nemrut

Dev heykellerin yer aldığı UNESCO tarafından korumaya alınan Adıyamanın Kahta ilçesi yakınındaki Nemrut dağı kralların ve tanrıların taşlaştığı yer olarak bilinir. Buradaki heykeller bölgedeki eski Krallıklardan Kommagene Kralı Antiochus’un buraya gömülmesi ve vasiyeti üzerine bu dev heykellerin ve figürlerin yapılması ile günümüze ulaşmış olanlardır.

Nemrudun zirvesine çıkmışken buradan gün batımı ve harika manzarayı da izlemeden olmaz.

8 Sümela Manastırı

Trabzon’un Maçka ilçesi sınırları içerisinde yer alan 1.600 yıl önceden bugüne uzanan bir manastır. Son yüzyıla kadar kullanılmış olan manastır maalesef özellikle define avcıları tarafından fazlaca tahrip edilmiştir. haftanın her günü açık olan manastırı ziyaret edebilirsiniz. Burada yaşamış insanlar bu kadar izole bir hayatı nasıl yaşadıklarını da tefekkür edebilirsiniz.

9 Mardin

Mardin kadim Dicle ve Fırat nehirleri arasında yer medeniyetler beşiği bir şehir. Mimari yapısı ve evleri ile meşhur olmasının yanında Mardin Kalesi, Zinciriye Medresesi, Deyrulzafaran Manastırı gibi yerleri de gezmeden dönmeyin. Mardin’e en kolay şekilde İstanbul ve Ankara’dan hava yolu ile ulaşabilirsiniz. Mutfağını ve lezzetlerini de keşfetmeyi unutmayın.

10 Kabak Koyu

Kelebekler vadisi ile birlikte gezilebilecek bu koy Ölüdeniz’den Antalya tarafına doğru haritada göz attığınızda bulabileceğiniz bir yerde. Araç ile yakınına kadar ulaşabileceğiniz gibi Ölüdeniz’den tekneler ile de ulaşım imkanı var. taşlı bir sahili yeşilin ve mavinin buluştuğu bir dinginlik ile sizi karşılıyor kabak koyu.

Bunlar şu anda benim listemde ilk sıraları kapmış Türkiye’de görülecek 10 yer ama belki daha önceki yazılarımdan da bilirsiniz ben bir İstanbul aşığıyım ve fırsat buldukça ziyaret ederim. Siz de eğer İstanbul’da nerelere gidilir, nerelere gezilmeli, neler yapılmalı gibi sorulara cevap arıyorsanız İstanbul için çok güzel tavsiyelerin yanında Türkiye’de görülmesi gereken 50 yer için oluşturulan şu listeye göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir