Patent ve Marka Vekilliği Sınav Başvurusu Nasıl Yapılır?

11 Mayıs 2024 tarihinde yapılacak olan marka ve patent vekilliği sınavına başvurular için son tarih 15 Nisan 2024 pazartesi saat 18:00’dir.

Türk Patent ve Marka Kurumun ana sayfasında yer alan epats sistemi üzerinden e-devlet şifreniz ile giriş yaparak sınav başvurunu yapıyoruz.

Bunun için öncelikle e-devlet uygulaması üzerinden iletişim bilgileri sekmesinde telefon numaranız ve e-mail adresinizin doğrulanmış olduğunu kontrol edin ve doğrulanmamış ise doğrulama işlemini başlatın.

Daha sonra epats sistemine giriş yaparak. “Benim Sayfam” menüsünde yer alan sağdaki işlem kutularından aşağıya doğru giderek “Vekil İşlemleri” kutusuna ulaşıyoruz.

Burada yer alan açılır menüden “Patent/Marka vekilliği sınavı başvurusu” nu seçerek sağındaki “git” tuşuna basıyoruz.

Açılan ekranda bilgilerimiz geliyor. Buraya E-posta ve cep telefonu bilgilerini yazıyor ve devam et diyoruz. İlk kez epats’a giriyorsanız bu e-posta ve cep telefonunuzu doğrulamanız gerekebilir.

Başvurmak istediğimiz marka vekilliği yeterlilik veya patent vekillik yeterlilik sınavı seçenkleri yanındaki kutuları tikliyoruz.

Her ikisine girecek isek iki kutucuğu da seçiyoruz.

Alt kısımdaki onay kutularını da okey verip tikleyerek devam et diyoruz.

Geldik biometrik fotoğraf yükleme adımına. Burada JPEG formatında son zamanlarda çekilmiş bir vesikalık fotonuzu yüklüyoruz. Bunu bir fotoğrafçıda çekilerek dijital olarak kendinize e-mail attırabilirsiniz. Ya da telefonunuza bir biometrik fotoğraf çekme uygulaması yükleyerek, arkanıza beyaz bir zemin alarak kendi telefonunuzdan kendiniz veya bir arkadaşınızdan yardım alarak biometrik vesikalık fotoğrafınızı çekebilirsiniz.

Bu fotoğrafları whatsapp üzerinden almayın zira orada boyutu küçültme işleminden dolayı kalitesi dağılıyor ve sıkıntı olabilir.

Ödeme adımında ise ödeyeceğimiz miktar çıkıyor. Bir sınav ise 396 lira iken iki sınava da girecekseniz 793 lira ödeme çıkıyor. Doğru ise devam et baba diyoruz.

Tahakkuk oluştu, hemen “şimdi öde” diyerek kartımız ile ödeme yapıyoruz.

Kredi kartınıza kuvvet değerli veki adayları.

Hadi hayırlı olsun.

Vekillik sınavı için sınav başvurunuz tamamlandı. şimdiden başarılar dileklerimle.

Yaptığımız başvuruyu “işlemlerim” menüsü altında görüyor isek tamamdır dostlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir