Bitcoin Nedir? Nasıl Alınır?

Bir kripto para olarak Bitcoin tüm dünyada hızla değer ve popülerite kazanması ile bir çok girişimci ruhlu kişi için de bir fırsat mı acaba soru işaretlerinin doğmasını sağladı.

Şahsım olarak ilk Bitcoin ile tanışıp bu konuda yazı hazırladığımda yıl 2014, dolar yaklaşık 2 lira ve BTC yaklaşık 300 USD değerinde idi.

Yani o zamanda 600 TL vererek alacağınız bir Bitcoin(BTC) şimdi bugün itibari ile 68.000 TL değere ulaştı. Yani zamanında oradan bir arsa alsaydık yerine keşke o zaman bir kaç BTC atsaydık kenara geyiklerine döndük.

Bitcoin Nedir?

Bitcoin, arkasında blockchain dediğimiz bir algoritma yatan, herhangi bir kurumdan bağımsız olarak ortak kullanım ve kayıt esasına dayanan, veri madenciliği ile üretilen ve dijital olarak transfer edilerek elden ele dolaşabilen bir değerdir.

Altcoin Nedir?

Alternatif Coin kavramından kısaltılmış olan Altcoin ise Bitcoin’e alterbatif olan kripto para birimlerini temsil eder. 1.300 üzerinde kripto para bulunmakta olup Etherium, Litecoin, Monera vb. isimler ve ETH, LTE, XMR gibi kısaltmalar ile anılır.

Bitcoin Nasıl Alınır Satılır?

Üretilmiş olan Bitcoinler genellikle “coin exchange” denilen kriptopara borsaları diyebileceğimiz mecralarda birbiri arasında alım satımı ile el değiştirir. Edinilmiş Bitcoinler ise “Bitcoin wallet” denilen bitcoin cüzdanlarında tutulmaktadır.

Yeni başlayan olarak bitcoin almak için öncelikle dünyanın en çok tercih edilen sitesi binance, gateio, coinbase üzerinden alışveriş yapabilirsiniz. Bunun yanında ülkemizde faaliyet gösteren BtcTürk ve paribu platformları da tercih ediebilir.

Altcoin Nasıl Alınır Satılır?

Alternatif coinler de Bitcoin ile aynı mantığa sahip olmak ile farklı birimler olarak ortaya çıkmış alternatiflerdir. Bunların dolar bazında fiyatlarını ve zaman içerisindeki hareketlerini Coinmarketcap sitesinden detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

Altcoinleri poloniex gibi exchange sitelerinden BTC ile takas ederek alabilirsiniz.

Yapmanız gereken,

  • Üstteki metotlar ile coinbase, BtcTürk, Koinim vb. platformlardan banka havalesi veya kredi kartı ile Bitcoin almak,
  • Poloniex, Bittrex gibi kripto para alışverişi sitelerinden birisine üye olmak,
  • BTC için deposit” diyerek cüzdan adresi oluşturmak,
  • Bitcoininizin olduğu siteye gelerek “withdraw-gönder” diyerek bu cüzdan adresini girerek miktarınızı aktarmak,
  • Genelde 10-15 dk içerisinde hesabınıza geçen BTCleriniz ile altcoinlerden dilediğinizi alıp satmaya başlamak,

Hangi Altcoin’e Yatırım Yapmalı?

Bu gerçekten zor bir soru olmakla birlikte, gelecek vaat eden en az 3 altcoine yatırımınızı dağıtmanızı öneririm. Zira zaman zaman bu coinlerden bazıları piyasadan silinmekte, bazıları gerçekten çok değer kazanmakta iken bazıları da ortalama ilerlemektedir. 3 ayrı altcoin seçerek bu dağılıma istatistiksel bir yaklaşım sergilemiş olursunuz.

Tavsiye Coin Fırsatları

Konuyu takip ettiğim kadarı ve kişisel görüşlerim ile aşağıdaki altcoinlerden tasarruf yaptıkça alım yapıyorum.

Ripple(XRP) 0,24 USD seviyesinde şu an,

Monera(XMR) 263 USD seviyesinde şu an.

Cardano(ADA) 0,1145 USD seviyelerinde şu an.

Bu değerler yazıyı yazdığım an için geçerli olup, sadece referans amaçlıdır. Tavsiye amaçlı olup, yatırım yapmak için daha fazla araştırma yapmanızı öneririm.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir