Yeni KOSGEB Destekleri

Birçok girişimci, kobi ve işletme akıllarındaki projeleri hayata geçirmek için KOSGEB destekleri ile ilgilenmekteler. Bu yazımızda yeni hayata geçenler başta olmak üzere destek ve hibe programlarından bahsedeceğiz.

Personel, fuar, tanıtım vs. alt başlıkları içeren genel destek programı herkesin başvurusuna açık olmakla birlikte diğer destekler ise proje bazlıdır. Yani bunlar için destek çağrısında belirlenen şartları taşımanız, desteklenecek sektörler içerisinde yer almanız ve destek hedeflerine uygun bir proje hazırlamanız gerekmekte.

Henüz işinizi kurmadı iseniz, girişimci olarak “Girişimcilik desteği” düşünebilirsiniz. Yada iş fikriniz bir teknolojik yenilik getiriyor ise “Ar-Ge İnnovasyon desteği” de düşünülebilir.

İşletmeniz faaliyete ise aşağıda kısaca değinmeye çalıştığımız destek programlarına göz atabilirsiniz.

Stratejik Ürün Desteği

Bu destek programı ile özellikle ithal edilen ürünlerin, yerli üretime geçirilmesi ve üretimde daha fazla yerli ürün girdisi sağlanmasına yöneliktir. Çağrı dönemlerinde belirlenen ürün gruplarına yönelik yapılacak çalışmalar için %70 oranında geri ödemesiz destek sağlanacak olup, proje başına destek üst limiti 5 milyon TL olarak belirlenmiştir.

Bu destek içerisinde yer alan makine-teçhizat-ekipman kalemleri için %70 hibe oranına ilaveten %30 geri ödemeli destek kullanılabilmektedir. Bu grupta alınacak makinaların yerli malı belgesi olması halinde %15 ilave edilir. Ayrıca proje için %25 oranında erken ödeme talep edilebilme şansı ise bu programı, KOSGEB destekleri içerisinde farklılaştırmaktadır.

KobiGel Desteği

Kobi Gelişim Destek Programının kısaltması olan KobiGel ile ülkemizin dinamiği olan kobilerin geliştirilmesi, rekabet güçlerinin arttırılması ve ekonomideki paylarının arttırılması hedeflenmektedir.

Kobi Proje Desteği

Bu destek türü artık yeni başvurulara kapatılmış olup yerini KobiGel desteği almıştır.

TeknoPazar Desteği

TeknoYatırım Desteği

Tematik Proje Desteği

Bu destek programı artık yeni başvurulara kapatılmış olup, yerine KobiGel desteği ikame edilmiştir.

Ar-Ge İnnovasyon Desteği

Bilim ve sanayiye dayalı yeni fikirlerin hayata geçirilmesi için kobilerin teşvik edilmesini amaçlayan destek programıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.