Kombi Tavsiyesi

Bireysel daire ısıtma için doğalgaz dönüşümü yapmış daireler, evler ve iş yerleri için doğru kombi seçimi çok önemlidir.  Hangi kombiyi seçmeliyim sorunuza cevap olması için bugün sizlere kombi tavsiyesi ve ip uçları vereceğiz.

TAVSİYE KOMBİ LİSTESİ TIKLAYINIZ.

Kombi seçimi için öncelikle kullanılacak alanın metrekare cinsinden genişliği, duvarların yalıtım durumu, üst ve alt katların kullanılıp kullanılmadığı, tüm odalardaki peteklerin açılıp açılmayacağı, dairenin dublex mi yoksa tek kat mı olduğu, pencerelerin ısıcamlı olup olmadığı gibi bir çok bilgiyi göz önünde bulundurmanızda fayda var.

Artık bacalı kombiler kullanılmamakta bunlar yerine hermetik kombi cihazları ile kullanım alanları ve kullanım suyu ısıtılması sağlanmaktadır. Bu cihazlarda dışarıya doğru çıkan iç içe geçmiş iki borudan oluşan bir baca sistemi kullanılır. İçteki borudan yanmış doğalgaz baca gazı olarak atılırken, iç boru ile dış boru arasındaki boşluktan ise yanma için gerekli olan temiz hava alınmaktadır. Bu sayede oda içerisinden hava alışverişi olmadığı için bu kombiler son derece güvenlidir.

Bunları piyasada standart hermetik kombi, yarı veya tam yoğuşmalı kombi olarak bulabilmekteyiz. Peki bunlardan hangisini seçmeli?

Öncelikle hangi marka kombi iyidir sorusundan ziyade benim kombi ihtiyacım nedir sorusunu cevaplamalıyız. Hangi güçte, hangi verimde ve hangi özellikte bir kombi ihtiyacınıza çözüm sunacaktır. Bunu belirledikten sonra bu özelliklere sahip kombilerden bütçenize göre seçim yapmak daha da kolaylaşacaktır.

Hermetik / Yarı Yoğuşmalı / Tam Yoğuşmalı Kombi Seçimi

100 m²’den Küçük Dairelerde Kombi Tavsiyesi

Burada dairenizin veya kombiyi kullanacağınız alanın büyüklüğü önem kazanıyor. Eğer daireniz stüdyo, 1+1 veya 2+1 olup 100 m²’den küçükse kesinlikle hermetik kombi almalısınız. Zira bu küçük alanlarda yeterli petek radyatör alanı oluşmadığında alacağınız yoğuşmalı kombi yoğuşamayacağı için standart hermetik kombiden dahi düşük verimde çalışacaktır. Bu sebeple hem daha çok yakmamak hem de fazladan para vermemek için hermetik kombi seçimi yapmalısınız. Burada 20 kW gücündeki bir kombi işinizi görecektir. Büyük alayım daha iyi olur düşüncesi bu ısıtma cihazları için yararsız bir masraf olacaktır. Bu küçük daireler için 20-24kW gücü arasında Alarko, ECA ve Ariston hermetik modelleri seçilebilir.

Ama eğer daireniz küçük olmasına rağmen ısı yalıtımı ve pencereler çok kötü olup, cepheden kuzey rüzgarlarını alıyor ise odalara daha büyük petekler koyarak radyatör petek alanının 7 m² üzerine çıkararak yarı yoğuşmalı akıllı kombi seçimi yapılabilir. Bunun için en uygunu Buderus marka akıllı kombilerle oda termostatını birlikte kullanmak olacaktır.

100-200 m² Arası Dairelerde Kombi Tavsiyesi

 Yukarıda değindiğimiz gibi yoğuşmalı kombi için en az 100-120 m² alan ve en az 7 metretül petek radyatör lazımdır. Daireniz bu özelliklere ulaştığı zaman yoğuşmalı kombi seçebilirsiniz. Burada daireniz 100-200 m² arası büyüklükte ama tüm odaların peteklerini açmayacaksanız yine yoğuşma olayı gerçekleşmeyeceği için yoğuşmalı kombi seçimi sıkıntı olabilir. O nedenle ya bazı odaları açıp hermetik kombi yada tüm odaları açıp yoğuşmalı kombi tavsiye ederiz. Bu aralıktaki daireler için yoğuşmalı kombi olarak Ariston, ECA, Alarko ve Demirdöküm kombiler seçilebilir. Bunlar bu grupta yerli üretim olması ve sessiz çalışmaları ile tercih edilmektedir.

200 m²’den Büyük Dairelerde Kombi Tavsiyesi

Bu daireler için tam yoğuşmalı kombi seçiyoruz. Ve kombi çalışırken en az 7 metretül radyatör peteğimizin açık olmasını sağlıyoruz. Bu kombilerin uzun ömürlü olması için daire içi tesisatımızı döşetirken kombi-radyatör bağlantısında kullandığımız plastik boruların oksijen bariyerli özelliğe sahip olması çok önemli. Oksijen bariyerli borular zaman içerisinde peteklerde çamurlaşmanın olmasını önleyerek hem ısıl verimi yüksek tutar hem de kombi ömrünü uzatır.

Yoğuşmalı kombi için kesinlikle termostatik vana kullanmıyoruz. Onun yerine oda termostatı ile en verimli şekilde kombilerimizi kullanıp doğalgaz faturasını düşürmek mümkün olmakta. Bu termostatların kablosuz olanı yerine kablolu olanları seçmekte fayda var. Kablolu termostat hem çok daha ucuz olmakta hem de evinizde ekstra radyo sinyali oluşturarak sağlık sıkıntıları meydana getirmemektedir.

Bu 200 metrekare üstü dairelerde ise Buderus ve Alarko yoğuşmalı kombi seçilebilir. Dairelerin 300 metrekareyi geçtiği yerlerde ise Viessmann vitodens yoğuşmalı kombiler en iyi kombi tavsiyesi olacaktır.

Kombi Önerisi

Bu aralar bir Makina Mühendisi olarak en çok aldığım soruların başında, hocam hangi kombiyi önerirsiniz, yoğuşmalı daha mı az yakar, sizce hangi marka gibi sorular geliyor.

Tabi bu sorular, doktora hocam sabahları biraz yorgun oluyorum nedendir diyor sorup, sizi muayene etmeden, tetkik ve incelemeler yapmadan cevap vermesini beklemek kadar zor. Bizimde sizin evinizi, odalar, metrekaresi, rüzgar alma yönü, baktığı cephe, bulunduğu kat, bina yaşı, dairenizin yalıtım durumu vs. birçok nedeni inceleyerek verebileceğimiz bir cevap bu.

O nedenle bu bilgiler çok önemli. Bir doğalgaz mühendislik firmasını arayıp kombi  markası sormakla tercih yapmak, çok sağlıklı olmayacaktır. Zira aradığınız kişi genellikle elinde olan, bayisi olduğu yada en çok para kazandığı kombi markasını size önerecektir. Diğer taraftan aklınızda olan şu kombi markası nasıldır diye oluşturacağınız soruya da , o kombiyi sakın alma, çok dandiktir diyecektir.

Halbuki, piyasada satılan tüm kombiler TSE ve CE belgeli olup, gaz dağıtım şirketleri tarafından da onaylanmaktadır. Ha peki diyeceksiniz fark nerede? Yukarıda verdiğimiz doktor örneğinde olduğu gibi tüm diş hekimleri aynı liseden, aynı tıp fakültesinden çıkıyor, ama bazıları daha tercih ediliyor. neden? Çünkü, bu süreçte kendini geliştiriyor, daha yeni teknolojileri deniyor, hastaları ile birebir ilgilenip, sonrasında oluşacak dertlerini çözüyor o nedenle.

Aynı şekilde kombi markaları kullandıkları teknoloji, uyguladıkları modülasyon, satış sonrası hizmetleri, diğer cihazlarla uyumluluk, yetkili servis ağı, arızalarınızın hemen giderilmesi için uğraşan bir müşteri hizmetleri, bilgisayardan ses ve müzik dinlemekten öte sorularınıza cevap vermeye istekli bir yetkili, malzeme kalitesi gibi bir çok unsur cihetinden bir birinden ayrışmakta.

-En İyi Kombi Markaları

Marka olarak fiyat/performans/servis bakımından şu markaları önerebilirim, Buderus, Viessmann, Ariston, Demirdöküm ve İmmergas. Bu markalar fiyatlarına göre performansları ve müşteri hizmetleri iyi kombi markalarıdır.

Bir diğer ayrıntı ise hermetik kombi mi yoğuşmalı kombi mi seçimidir. Tüm kombi markaları hermetik ve yoğuşmalı kombi seçenekleri sunmaktadır. Hermetik kombilerde tek eşanjörlü ve çift eşanjörlü seriler vardır. Tavsiyemiz çift eşanjörlü kombi almanızdır. Yoğuşmalı da ise yarı yoğuşmalı seriler de bulunmaktadır. Bunlarda gayet verimli kombilerdir. Eviniz 200 metrekare üzerinde değil ise yarı yoğuşmalı cihaz seçilebilir. Mesela Buderus GB 012 kombisi yarı yoğuşmalı bir kombi olup, 1950 TL gibi fiyatlardan satılırken, bu fiyata alabileceğiniz tam yoğuşmalı Ariston, Demirdöküm, ECA, Vaillant gibi markalardan daha verimlidir.

Eviniz için kombi tercihi sormak için alt kısma, yaşadığınız şehir, evinizin büyüklüğü, baktığı cephe, pencereleri, kaç katlı binanın kaçıncı katında olduğu gibi bilgileri yazarsanız fikir verebiliriz. Sıcacık haneler ve mutlu yuvalar dileklerimle.

Oksijen Bariyerli Boru

İyi bir kombi seçimi yapmanız yanında ECA ve Demirdöküm radyatör petek kullanmanızı da tavsiye ederiz. Diğer taraftan en önemli ısıtma tesisatı noktası ise kombiniz ile radyatör petekleriniz arasında bağlantıyı sağlayan plastik boru tesisatı çok önem arz eder. Burada oksijen bariyerli boru kullanılmasını özellikle isteyiniz, fiyatı çok az arttırsa da uzun vadede çok avantaj sağlayacaktır. Zira peteklerde oluşan çökelme ve çamurlaşmanın nedeni bu plastik boruların içeriye aldığı hava kabarcıklarının bakteri oluşumuna, bu oluşumların zamanla çamurlaşmaya sebep olarak alt kısımlarında birikerek peteklerinizin yarım ısınmasına sebep olmaktadır. Radyatör petek temizliği ile bunların giderilmesi tasarruf sağlar. Ama oksijen bariyerli borular hava geçirmeyen özel katmanı sayesinde bunu önler.

Oda Termostatı

Doğalgaz yakarak içinden geçen suyu ısıtıp, bu suyu peteklerde dolaştırarak evlerimizi sıcacık hanelere çeviren kombi cihazları tavsiyesi yanında oksijenli boru kullanılması, oda termostatı ve kombinin balkona değil mümkünse mutfak benzeri iç alanlara montajı yapılması diğer önerilerimiz olacaktır.

Bir çok yerde kar marjı daha yüksek ve montajı kolay diye termostatik vana takıldığına şahit olmaktayız. Faydadan çok zararı olan bu termostatik vanalar yerine oda termostatı seçerek tasarruf edebilirsiniz. Bu sayede odanızın sıcaklığına göre kombi cihazınız devreye girip çıkarak daha efektif çalışacaktır. Haftalık programlanabilir özellikli olanları seçebileceğiniz gibi basit ve kablolu olanlarda işinizi görecektir.

ÖNEMLİ NOT, 

Kombi tavsiyesi ile ilgili soru ve yorumlarınızı yoğunluğumdan dolayı maalesef  cevaplayamıyorum artık.

Saygılarımla,

Sıcak ve mutlu evleriniz olsun dileklerimle.

DOĞALGAZ TASARRUFU

Kombi kökleten soğuklarının başladığı şu günlerde ısınma masraflarınızı düşürmek ve doğalgaz tasarrufu yaparak daha az gaz faturası ödemek için neler yapabiliriz.

Malumunuz ısınma öncelikle ısıyı kaybetmemek ile başlar. Burada kombi cihazımızın ısıttığı suyun ısısını odamıza vererek ısıtma sağlayan doğalgazın oluşturduğu ısı azaldıkça yeniden devreye girerek gaz yakmaya devam edecektir. burada ilk ısınma sağlanmasının kolaylığı ve ısıyı tutma süresi yakacağımız doğalgazı belirler. Ayrıca aynı ısıyı sağlamak için kombimizin markası, modeli ve özelliklerine göre ne kadar tasarruflu olduğu, modülasyonu, oda termostatı gibi yardımcı cihazlar, kombinin bakımı, peteklerin temizliği ve peklerin önünün, yanının ve üzerinin açık olması gibi bir çok sebep etkilidir.

KOMBİ SEÇİMİ

Denizli ilimiz maalesef çoğu ilimize göre yanlış bilginin çok çabuk yayıldığı yörelerden birisidir. Ve zaman içerisinde doğrudan daha doğru olduğuna inanıla gelir.

Doğalgazın ilimize geldiği günden beri bu alanda da maalesef çok fazla yanlış bilinen unsur var.

Bu nedenle gerek doğalgazın kullanımı, gerekse kombi seçimi olsun, hatta kombi montajında bile birçok doğru bilinen yanlışlar bulunmaktadır. Kombi cihazı, içerisinde doğalgazı yakan ve tesisat suyunu ısıtarak, bu ısıtılan suyun ısısı ile havayı ısıtan radyötörlere(peteklere) sıcak suyu pompalayan bir cihazdır. Aynı zamanda kullanım suyunu da ısıtarak mutfağımızda veya banyoda sıcak su ihtiyacımızı karşılayan cihazdır.

Su ısıtma işlemi eşanjör adı verdiğimiz ısı değiştiricide olur. Bu eşanjör yüzeyine gelen doğalgaz alevinin ısısını, içerisinden geçen suyuna geçmesi ile su ısıtılır. Hem tesisat hemde kullanım suyu tek bir eşanjörde veya çift eşanjörde farklı farklı olabilir. Günümüzde artık kombiler genellikle çift eşanjörlü veya 3 eşanjörlü olmaktadır.

Bu ısıtma cihazı olan kombinin, bir nevi bir soba diye itelendirebileceğimiz cihazların ilimizde çoğunlukla balkonda olması ise bilinen büyük yanlışlardan bir tanesidir. Artık genel kabul görmüş ve biz makina mühendislerine bile balkonda daha az yakacağına ikna etmeye çalışan doğalgaz aboneleri bulunmakta. 😀 maalesef gerçek bu.

Yoğuşmalı kombiler bilinen standart(hermetik-konvansiyonel) kombilerle aynı mantıkla çalışmaktadır. Yoğuşmalı kombilerin tek farkı aynı hermetik de olduğu gibi yanan doğalgazın atık ısısı olan, yanmış duman içerisindeki ısıyı yoğuşturarak almasıdır.

İşte burada cihazın yoğuşması için normalden biraz daha fazla petek-radyatör alanına ihtiyaç duyar. Diğer taraftan çok iyi ısı yalıtımlı küçük dairelerde youşamayacağı için verimsiz olur. Bilinenin aksine yoğuşmalı kombi her zaman en iyi çözüm değildir. Önemli olan ihtiyaca uygun kombi ve bu kombinin gücüdür. Ülkemiz kombi piyasasında en çok satılan kombiler 24 kw yada eşdeğeri olan 20.000 kcal gücündeki cihazlardır.

Oda termostatı kullanmayı özellikle tavsiye ediyoruz. Bazı arkadaşlar daha bağımsız ısıtma ayarı için termostatik vanalar kullansalar da bizim önerimiz oda termostatı. Ama sakın ha, oda termostatı ile birlikte termostatik vana kullanmayınız. bu iki yöntemden birisini seçiniz.

Gelelim hangi marka kombi alalım kararına. Eğer tercihiniz ev kullanımı için kombi ise Bosch, ECA ve Ariston olabilir. Yoğuşmalıda ise 150m2 altı dairelerde Ariston üstünde ise Viessmann olabilir.

330 thoughts on “Kombi Tavsiyesi

 • 9 Şubat 2017 tarihinde, saat 20:25
  Permalink

  Daylux premix kombi

  Hevesle aldığım Daikin kombi, bağlandıktan 1 hafta sonra, içinde gaz kaçağı tespit edildi servis geldi düzeltti. Şimdi de 35-44 derece arasındaki herhangi bir sıcaklığı seçmeme rağmen sadece 29 derecede çalışıyor ve 10 dakikada bir 5 saniye süreyle yanıp sönüyor. Sözde modülasyonlu kombi sürekli dur kalk yaparak 1/3 fiyatındaki kombilerle aynı işi yapıyor. Servisi ve hatta Daikin müşteri hizmetlerini aradım. Çözümleri şu; pompa ayarı yapalım pompa sürekli ve daha hızlı dönsün, şu sürekli devirdaim yapsın, işi kaybını daha iyi çözümleyip dur kalk yapmasın. Pompa ömrü azalmazmış bilmem ne olmazmış. Daikin daylux kombiden şiddetle uzak durun. Yerli üretim dedim, ülkem kazansın dedim, Daikin garantisi dedim, kalite dedim. v. s. Verdiğim para gitti gitmesine de iç huzursuzluğum için söz yok. Sakin ha sakin Daikin daylux kombiye yaklaşmayın

 • 22 Şubat 2017 tarihinde, saat 15:21
  Permalink

  evim 2+1 amerikan mutfak 80 m2 dir. ve kombi salondadır (yani mutfakta)
  yüksek giriş ve 3 tarafı güneş almaktadır. güney cephedir.
  tercihim en sessiz ve tararruflu kombidir.
  ne tür bir kombi almalıyım
  teşekkür ederim.

  • 22 Şubat 2017 tarihinde, saat 23:28
   Permalink

   Merhabalar Samet Bey,
   Evinizin metrekaresi ve güney cepheli olması nedeniyle yoğuşmalı kombi için gerekli yoğuşma şartları oluşmayacağı için standart hermetik kombi ihtiyacınıza cevap verecektir.
   Salonda yer alması sebebi ile kombinizde sessiz çalışma özelliği öne çıkacağı için ECA confeo plus tercih edilebilir, veya tasarruf açısından Buderus Logamax U052 tercih edilebilir.

   • 15 Kasım 2017 tarihinde, saat 05:48
    Permalink

    Hakan bey,
    Yarı yoğuşmalı Boch marka kombi kullanıyorum. evim 140 metrekare ve 9 adet petek var. Ben sadece 4 adetini kullanıyorum. Kombide yoğuşma devreye girmemesi söz konusu olur mu.

 • 23 Şubat 2017 tarihinde, saat 18:21
  Permalink

  Evim 170m2 dubleks ve kuzey cephesindedir.kombi mutfak balkonunda bulunmaktadır tam yoğuşmalı kombileri araştırmıştım buderus Viessmann ve Aristo’n u araştırdım fiyat olarak Aristo’nu premium evo yüzde düşünmekteyim kombi seçimi olarak yardım edebilir misiniz

  • 23 Şubat 2017 tarihinde, saat 20:30
   Permalink

   Değindiğiniz gibi Viessmann fiyat bakımından biraz pahalı gelebilir, Eğer mevzu bahis daireniz yeni ise veya yalıtım yapılmış ise Ariston Evo yeterli olacaktır. Fiyatına göre az servis ihtiyacı ve yetkili servislerin kalitesi ile iyi bir seçenek olabilir. Ama doğalgaz tasarrufu açısından ikisinin arasında bir fiyat aralığında yer alan Buderus GB012 (Oda termostatı ile maksimum verim, kablolu oda termostatı ucuz ve işlevseldir.) kombi cihazını önerebilirim.

 • 25 Şubat 2017 tarihinde, saat 12:08
  Permalink

  150 m2 yalıtımlı 3 katlı 3. kat kuzey batı cephe yeni bina kombiyi mutfağın içerisine montaj olacak aklımda buderus markası var.Şuan oturduğum dairede logamax GB012 kullanıyoruz ancak 140 m2 ve güney cephe bu kombi diğer bina kuzey ve biraz daha büyük orası içinde yeterli olur mu? Başka tavsiye edeceğiniz kombi var mı teşekkürler…

  • 25 Şubat 2017 tarihinde, saat 20:31
   Permalink

   Buderus GB012 cihazı özellikle oda termostatı ile maksimum doğalgaz tasarrufu sağlayan bir cihazdır. Yeterli olacaktı ve aşina olduğunuz yoğuşmalı kombi olduğu için rahatlıkla kullanmaya devam edebilirsiniz.

 • 26 Şubat 2017 tarihinde, saat 16:02
  Permalink

  Merhaba evim 95 m2 dir kuzey doğu cephelidir üst kattadır yalıtım yoktur 3+1 dir 20 yıldır eca bosh ortak yapımı hermetik kombi kullanıyorum hiç servis çağırmadığım halde arıza yapmadı fakat çok yakıyor aylık 450,500 civarında bana az yakan anında banyoya sıcak su sağlayan bir kombi önerebilirmisiniz ( yoğuşmalı gerekirmi ) teşekkür ederim.

  • 26 Şubat 2017 tarihinde, saat 23:33
   Permalink

   Cihazınızın eski olması verimi düşürür, doğlagaz faturasını arttırır ve şu anda cihazların teknolojisi çok değişti. Değindiğiniz gibi zaten kombiniz ideal kullanım ömrünü çoktan tamamlamış, yenilemeniz doğru karar.
   Normal şartlarda 95 m2 evde oluşacak ısı kaybı ve petek boyu yoğuşmalı kombiyi kurtarmaz. Ama üst kat, yalıtımsız ve çatı altı olduğu için eğer radyatör peteklerin hepsini açıyorsanız yoğuşmalı olabilir. Ama hepsini açmayacaksanız hermetik olmalı. Zira yoğuşmalı kombi, yoğuşma özelliği gösterebilmesi için belirli bir ısı kaybına ve petek boyuna ihtiyaç duyar.
   Eğer hepsini açacaksanız ve sıcak su önemli ise daha önceden kullandığınız markanın yeni modeli ECA Premix veya Demirdöküm Nitromix(ikisi kalite olarak aynıdır) seçilebilir.
   Ama tüm petekleri açmayacaksanız, kombiniz yine hermetik olmalı ve Ariston Clas evo serisi düşünülebilir.
   Ayrıca kombinizi yeniledikten sonra, eğer yakında yaptırmadı iseniz petek temizliği yaptırmanızı şiddetle tavsiye ederiz.

 • 10 Mart 2017 tarihinde, saat 22:00
  Permalink

  Merhabalar Hakan bey verdiğiniz bilgiler gerçekten tarafsız çıkarsız olduğuna emin olduğum için bi kaç sorum olacaktı evim dubleks 200 metre civarı 10 yıllık yalıtımlı kuzey cephe Yeni komple tesisat çekilecek 3 firma ile görüştüm hepsi kendi markasını övüp digerlerini karaladılar ve üzüldüm onlar adına bir dost tavsiyesiyle bi firmaya gittim onlarda dedilerki kombi ve radyatörlerini kendin al biz tesisat ve baglantilarını yapalım şimdi sizden ricam fiyat önemli değil KOMBİ radyatör ne almam gerekiyorsa söylerseniz minnettar olacağım şimdiden çok teşekkür ederim
  BAŞARILAR

  • 10 Mart 2017 tarihinde, saat 22:14
   Permalink

   Merhabalar Ümit Bey, sizin için 28-30kW gücünde bir yoğuşmalı kombi işinizi görecektir. Malzemeyi kendiniz alacaksanız petek boylarını biraz uzun tutabilirsiniz. Dubleks, yani çift kat kullanım verimi bakımından en iyi olduğunu düşündüğüm kombi Viessmann veya Buderus önerebilirim( not:servis yönünden daha önce Viessmann tavsiye ettiklerimiz sıkıntı yaşamıştı, bulunduğunuz şehirde bu markayı kullananların yorumlarına bakarak karar verebilirsiniz) . Fiyat yönünden biraz tuzlu olsa da, Buderus Logamax GB 172 modeli özellikle yine aynı markanın RC 300 oda termostatı ile çok verimli bir kullanım sunacaktır. Bu Viessman ve Buderus fiyat yönünden cazip gelmez ve daha ekonomik olsun derseniz Ariston Genus EVO 30kw kombi seçebilirsiniz, yaklaşık diğer iki markanın yarı fiyatına olması doğal olarak kaliteden ödün vermek anlamına gelir ama bu fiyat için en iyi seçenektir.
   Özellikle kombi-petek bağlantılarında oksijen bariyerli boru kullanılmasına özellikle dikkat edin. Ayrıca size termostatik vana önerirlerse kesinlikle radyatörlere termostatik vana taktırmayın. Bunun yerine seçtiğiniz cihazın modülasyonuna uygun oda termostatı almanız hem kombi verimi hem de tasarruf için fayda sağlar.
   Radyatör petek için ECA veya Demirdöküm seçebilirsiniz, ikisi de aynı kalitedir.

 • 12 Mart 2017 tarihinde, saat 00:40
  Permalink

  Merhabalar hakan bey arastirma yaparken kafam dahada cok karisti.evim 100 m2 orta kat dis cephe yok kuzey ruzgarlarinida aliyor.yogusmasiz bir kombi istiyorum ama karar veremedim.sicak su ve tasarruf benim icin önemli.yardimlarinizi bekliyorum saygilarimla

  • 12 Mart 2017 tarihinde, saat 00:45
   Permalink

   bahsettiğiniz daire için çok devreye girip çıkmaya uygun 20-24kw arasındaki hermetik kombilerden ekonomik fiyatıyla öne çıkan Ariston veya Protherm seçebilirsiniz.

 • 12 Mart 2017 tarihinde, saat 19:34
  Permalink

  Merhabalar hakan bey Hatay merkezde yasiyorum evim 140 m2 3+1 6 katli binanin son kat guney cephesinde oturuyorum isi yalitimi var ustumuzde bos degil cati var kombinin yeri mutfakta olacak bana önerebileceğiniz kombi marka ve modelleri hangileridir şimdiden teşekkür ederim.

  • 12 Mart 2017 tarihinde, saat 19:46
   Permalink

   Merhabalar Şerif bey, hem bulunduğunuz iklim hem de dairenizin konumu nedeniyle kombi kullanım süreniz ve oranınız düşük olacağı için piyasadaki 24kw hermetik kombilerden ekonomik fiyatlı olanları seçebilirsiniz. Ekonomik fiyat aralığındaki Ariston, Protherm veya immergas seçilebilir.

 • 13 Mart 2017 tarihinde, saat 15:07
  Permalink

  Merhabalar hakan bey. Yeni bir ev aldım. Brüt 160 m2, ara kat dubleks tipi . Alt kat bahçe katı bina giriş seviyesinde 1+1, (Yalnız binanın kotlu olmasından dolayı altta 2 kat daha mevcut) 60 m2 dir , üst katta 2+1 ,100 m2 dir. Toplam 7 adet petek(8-9 metre)+2 adette banyolarda havlupan vardır. Dairemiz güney cephe etrafında yine binalar var. (Altta 2 kat daha var demiştim, onlar boş kullanılmıyor) mütahhit isterseniz daire soğuk olursa altımızda katın tavanına köpük yapabilirim dedi.
  Nasıl bir kombi almalıyım?
  Teşekkürler

  • 13 Mart 2017 tarihinde, saat 22:18
   Permalink

   Öncelikle yeni eviniz Hayırlı olsun Turan Bey. Dubleks dairelerde seviye farkından dolayı pompa ve eşanjör kalitesi daha iyi kombileri öneriyoruz. Sizin için 24kw yoğuşmalı kombi işinizi fazlası ile görecektir. Marka olarak ise Viessman, Buderus gibi üst kalite gurubundaki yoğuşmalı kombileri seçebilirsiniz. Her markanın aynı güç için bir kaç model seçeneği olur, bunlardan bütçenize uygun olanı seçebilirsiniz.

   • 10 Nisan 2017 tarihinde, saat 20:05
    Permalink

    Viessmann Vitodens 050-T 25 Kw (21.500 Kcal) Normal Yoğuşmalı Kombi

    Hakan bey sizce bu evim için ideal mi?

    • 10 Nisan 2017 tarihinde, saat 20:35
     Permalink

     Rahatlıkla işinizi görecektir. Arızasız bir kullanım, sıcak bir yuva dileklerimle.

 • 13 Mart 2017 tarihinde, saat 21:50
  Permalink

  Hakan Bey hayırlı akşamlar,

  Yeni aldığım ev yaklaşık 90 m2, giriş kat ve çevresi yaklaşık 3-5 mt mesafe ile binalar sarmaktadır yani rüzgar alma gibi bir durum söz konusu değildir.

  Kombi taktıracağız ve bu konuda inanın hiç bir tecrübemiz yok yeni evlenecek genç bir çiftiz bize arıza bakımından çok sorun çıkartmayacak, işimizi görecek ve tasarruflu bir marka tavsiye edebilir misiniz?

  Tekrardan kolay gelsin, hayırlı akşamlar dilerim.

  • 13 Mart 2017 tarihinde, saat 22:50
   Permalink

   Yeni eviniz ve evliliğiniz hayırlı olsun Uğur Bey.
   Daireniz için hermetik kombi seçmelisiniz. (yoğuşmalı kombi bu daire için yoğuşma sağlamayacaktır.)
   Güç olarak 20kw gibi bir hermetik kombi işinizi görecek olsa da, genelde en düşük 24kw güçte kombiler bulunabilmektedir. Ekonomik kombilerden Ariston veya Protherm seçebilirsiniz. Eğer petek tesisatı da yeni yapılacaksa, oksijenli boru kullanılmasını sağlamanızı tavsiye ederiz.

 • 13 Mart 2017 tarihinde, saat 22:40
  Permalink

  Merhabalar Hakan bey kombi konusunda çok kararsızız yardımınızı bekliyoruz.120-130 m gibi evimiz 10 yıllık tesisat yalıtımlı sayılacak şekilde korunaklı evimiz var.petek boyumuz 9m .daha önce 10 sene gibi Airfel kullandık arızalandığı için değiştirecez.iyi birşey olsun istiyorum hatta yoğurmalı düşünüyorum .tavsiyeniz olabilir mi?teşekkürler…

  • 13 Mart 2017 tarihinde, saat 22:43
   Permalink

   Vaillant buderus eca yoğuşmalı düşünüyorum.ariston ve airfel gibi markalar ucuz ama güvenilebilir mi?sizin marka tavsiyeniz nedir?teşekkürler…

  • 13 Mart 2017 tarihinde, saat 23:55
   Permalink

   Petek boyunuz yoğuşmalı için uygun, eğer tüm petekleri açık kullanıyorsanız yoğuşmalı kombi seçebilirsiniz. Airfel kombi artık pek tavsiye ettiğimiz bir marka değil.
   Yoğuşmalı kombi için Buderus ve ECA iyidir. Tabi bunların aralarında fiyat aralıkları var, diğer taraftan Ariston daha ucuz olmasına rağmen ECA kalitesine yakındır. Bütçenize göre bu üçünden birini seçebilirsiniz. Kişisel olarak Airfel ve Vaillant’ı önermiyorum.

   • 10 Nisan 2017 tarihinde, saat 20:08
    Permalink

    Hakan bey cevabınız ve ilginiz için teşekkür ederim ,Vaillant eco fit start, ECA scot, Buderus yoğuşmalı kombi modelini bilmiyorum,son olarak da Alarko yoğuşmalı düşünüyorum.gerçi Vaillant’ı önermediğinizi yazmıştınız ama Alarkoyla ilgili düşüncenizi ve bu kombiler arasındaki seçiminizi merak ediyorum.teşekkür ederim…

    • 10 Nisan 2017 tarihinde, saat 20:35
     Permalink

     ECA Scot(24kw), Vaillant EcoFit(24kw) ve Buderus Logamax GB042(22kw) yoğuşmalı kombi modellerini karşılaştırdığınızda ucuzdan pahalıya Vaillant, ECA, Buderus şeklinde aralarında ortalama 200TL farkla piyasa fiyatlarının arttığını göreceksiniz. Lakin Vaillant kombi katalog değerlerine baktığınızda diğer iki markadan daha düşük doğalgaz yakma verimi ve daha yüksek elektrik tüketimi değerlerine sahip olduğunu göreceksiniz. Bu üç markaya ilave olarak Alarko Seradens 20(20kw) modeli ise yaklaşık Buderus Logamax ile benzer fiyat aralığında. Teknik veriler açısından ise ECA ile Buderus arasında gözüküyor. Ama Alarko hakkında net fikir sahibi olmadığım için ilk üç markadan, kişisel olarak önerim ECA veya Buderus seçimi yapılabilir.

 • 13 Mart 2017 tarihinde, saat 23:29
  Permalink

  Merhabalar evim Kuzey cephe yalıtımlı ve net 105 m2. Tam sınırda ve sizce ne almalıyım? Şuan vaillantın eski bir modeli (242/2-3) var 9 senelik ve tamiri için 450tl gibi bir ücret çıkardı yetkili olmayan servis. Değiştirme konusunda da kararsızım ama çok eski bir kombi neticede . Çok teşekkürler şimdiden .

  • 13 Mart 2017 tarihinde, saat 23:31
   Permalink

   Bir ilave önceki soruma; Evimde kablosuz termostat kullanıyorum ve faydasını gördüm. Üst ve altımda daire var.

   • 10 Nisan 2017 tarihinde, saat 19:59
    Permalink

    Murat Bey, tamir masrafı ve 9 yıllık bir kombi olduğu düşünülürse, değiştirmenizi tavsiye ederim. Hem yeni kombiler daha az yakıt tüketim ve tasarruf ile bir kaç yıl içinde masrafınızı çıkarmanıza yardımcı olur. Ayrıca eski kombilerin ömürleri de bu civarlarda idi, tamir ettirseniz bile yeniden arıza yapma ihtimali yüksek olacaktır.

    Kişisel tavsiyem yeni bir hermetik kombi ile değiştirebilirsiniz. Oda termostatınız sadece Vaillant ile uyumlu ise yine bir Vaillant hermetik kombi olabilir. Ama diğer markalar ile de uyumlu ise ECA ve Ariston önerebilirim.

    Değiştirmeye karar verirseniz, eğer yakında petek temizliği yaptırmadı iseniz önce petek temizlik işlemi yaptırıp daha sonra yeni kombiyi montaj yaptırabilirsiniz. Hangi şehirdesiniz bilmiyorum ama İstanbul ve bir çok Anadolu şehrinde 150TL civarı fiyatlara makina ve temizlik kimyasalı ile petek temizliği yapan ustalar bulabilirsiniz.

 • 17 Mart 2017 tarihinde, saat 22:45
  Permalink

  merhaba hakan bey 177m2 toki evimde termostatik vanalı 7 adet dd plus petekleri yeni taktırdım.90×80 90×70 (90×60 3 adet) 90×50 , 50×70 dairem çok güneş almayan bir konumda şuan buderus gb 062 24kw yoğuşmalı kombim var ama verimli ısınamıyoruz faturam yüksek geliyor 400tl ;ancak alt dairem boş ,karşı komşum baymak 28kw lık kombi kullanıyor ve faturası 220tl geliyor bizden daha iyi ısınıyor ben bu farkın kombideki kw değerinin düşük olmasına bağlıyorum en az 32 kw kombi almak istiyorum bu konuda tavsiyeniz ne olur tşkler

  • 17 Mart 2017 tarihinde, saat 22:48
   Permalink

   Merhabalar Harun Bey, değindiğiniz daire için 24kw bir kombi yetecektir. Ama yoğuşmalı kombilerde özellikle Buderus Logamax gibi akıllı kombilerde peteklere taktırdığınız termostatik vanalar, kombi modülasyonuna zarar verip, yoğuşmayı önleyecektir.
   Zira termostatik vanalar hermetik kombilerde belki kullanılabilir ama yoğuşmalı kombilerde tavsiye edilmez. Şöyle ki, kombinizin yoğuşması ve ideal ısı değerlerini üretmesi için evinizdeki 7 adet peteğin hepsinin açık olması gerekli. Ama termostatik vanalardan birisi dahi peteğini kapatsa, yoğuşma değerinin altında bir petek değerine düşecektir. Ayrıca ülkemizdeki termostatik vanaların genelde standartları çok düşük olduğu için açık halde dahi içerisinden ısıtma suyu geçişini düzensizleştirmektedir.
   Tavsiyem, tüm termostatik vanaları söktürün ve tüm petekler açık kombinizi kullanın. Sorunun düzeleceğini ve faturanızın normal değerlere ineceğini düşünüyorum.

   Diğer taraftan Logamax serisi kombiler için en ideal çalışma verimi genellikle oda termostatı ile yakalanabiliyor. O nedenle termostatik vanaları çıkartıp, bir kaç ay denedikten sonra ısınma sorununu hallolduktan sonra oda termostatı da takabilirsiniz.

 • 27 Mart 2017 tarihinde, saat 09:02
  Permalink

  Merhaba Hakan Bey,

  Öncelikle vermiş olduğunuz yararlı bilgiler için teşekkürler. İzmir , kuzey cephede, yalıtım olmayan bir apartman ara kat 120 metre kare dairemiz için kombimizi yenileyeceğiz. Demirdöküm kullanıyoruz ancak 10 yılı geçti ve çok sık arıza vermeye başladı. Yakın zamanda anakartını değiştirttik bakımlarını ancak artık yeni bir kombi almayı istiyoruz. Evdeki tüm petekleri kullanmıyoruz.
  Hangi tip bir kombi almalıyız, tavsiyeleriniz için tekrar teşekkürler

  • 27 Mart 2017 tarihinde, saat 09:35
   Permalink

   Evdeki tüm petekleri açmadığınız görüşü ile sizin için hermetik kombi tavsiye ederiz. 22-24kW aralığında bir Demirdöküm yeni kombi olabilir, markayı daha kullandığınız düşünülürse. Ayrıca Ariston ve ECA seçenekleri de olabilir.

 • 29 Mart 2017 tarihinde, saat 08:36
  Permalink

  Merhaba Hakan Bey,

  5 katlı binada 2. katta 140 metrekarelik dairede oturuyoruz.Batı, kuzey ve doğuya bakan odalarımız var.
  Geçen yıl bina dış yalıtımı yapıldı.Bu sayede kuzeye ve batıya bakan odaların tavanındaki nem sorunu da bitmiş oldu.Yakıt giderlerimizde bir nebze azaldı.
  Sorum şu :
  16-17 yıllık Baymak Luna 20fi kombimizi sorunları arttığından artık değiştirmek istiyoruz.2000 TL ye kadar bütçe ayırdık. Fiyat / performans açısından alternatif 2-3 kombi modeli önerebilirmisiniz?

  Çok teşekkür ederim.

 • 29 Mart 2017 tarihinde, saat 11:46
  Permalink

  Hakan bey iyi günler. Siz Denizli’den siniz herhalde. Ben de Denizli Çal lıyım. Denizli den ev aldım. Kombi araştırıyorum. Yardımcı olursanız sevinirim. 05354395106 telefonum. Soracağım çok şey var. Ya da siz telefonunuzu verin. Ariston Genus Premium 24 kw ile Baymak brötje heizung star bridge extra 24 fi arasında gelip gidiyor um.

  • 29 Mart 2017 tarihinde, saat 12:32
   Permalink

   Hayırlı olsun Ömer Bey, doğrudur bende Denizli ve İstanbul’dayım. Şu an aktif olarak tesisat işi yapmadığımız için görüşlerimiz sadece öneri mahiyetindedir. Size Ariston ve Brötje arasından Ariston’u önerebilirim.

 • 1 Nisan 2017 tarihinde, saat 00:18
  Permalink

  Merhaba Hakan Bey
  114 metre kare doğu-güney-batı üç cepheli içten yalıtımlı (zemin kat üzeri) 1. kattaki daireme doğalgaz alacağım. Değişik firmalara ölçü aldırdım 7 metre ile 8 metre arası peteğin yeterli olduğunu söylediler. Ben ısrarla yoğuşmalı kombi daha uygun olmaz mı dememe rağmen hayır buraya hermetik kombi olur diyorlar. Sizce hermetik mi alayım, yoğuşmalı mı? Ayrıca Demirdöküm, Vaillant ve Ferroli kombilerden hangisini tavsiye edersiniz. Hermetik olursa 5000- 5800 TL , Yoğuşmalı olursa 6000-7000 TL arası fiyat uygun mu? Şimdiden tavsiyeleriniz için teşekkürler.

  • 1 Nisan 2017 tarihinde, saat 19:27
   Permalink

   Merhabalar, daireniz için hermetik tercih etmelisiniz. Hermetik için Vaillant/Ferroli/Demirdöküm üçlüsünden Demirdöküm 20-24kW hermetik kombi seçebilirsiniz. Tesisat fiyatı konusunda net bir şey söylemem çok doğru olmayacaktır.

 • 3 Nisan 2017 tarihinde, saat 11:14
  Permalink

  Hakan Bey merhaba,

  Antalya’da 60 metrekare güney/batı cepheli evimiz için ses faktörü de değerlendirildiğinde Bosch Class 2000W 22kW sizce uygun mudur?

  Teşekkürler…

  • 3 Nisan 2017 tarihinde, saat 12:24
   Permalink

   Daireniz ve konumu düşünüldüğünde kombiniz çok sık devreye girip çıkmayacağı da göz önünde bulundurulsa Bosch uygun bir seçim olacaktır.

 • 7 Nisan 2017 tarihinde, saat 18:08
  Permalink

  merhaba hakan bey;
  yeni ev aldık yaklaşık 100 mt. kombi ve petek takılacak..petekler dd plus düşündük..ama kombiye karar veremedik. yoğuşmalı yoğuşmasız vs .. evimiz mersinde..kuzey güney batı cepheli ara katta 2 yıllık bina çift camlı..yalıtım nasıldır bilmiorum ama yeni bina..demirdöküm, alarko, baymak tavsiyesinde bulunan arkadaslarım oldu bunları kullanan ve memnun kalan, siz ne dersiniz.
  şimdiden teşekkürler..

  • 7 Nisan 2017 tarihinde, saat 19:19
   Permalink

   Hayırlı olsun Erhan Bey. Eviniz ve konum düşünüldüğünde yoğuşmalı kombi uygun olmayacaktır. 22-24kW başlangıç serisi hermetik kombi seçmeniz doğrudur.

   Bu aralıkta Alarko-Baymak-Demirdöküm üçlüsünden Demirdöküm’ü seçebilirsiniz.

 • 10 Nisan 2017 tarihinde, saat 08:12
  Permalink

  Hakan bey merhaba,

  Bizim de yeni bir evimiz var, kombi araştırması yapmaktayız. 6 katlı binanın 5. katındayız. Dış yalıtımı da mevcut. Dairemiz 115 m2 ve güneşi her açıdan alıyor. Sizce hangi kombiyi seçmeliyiz?

  Yardımlarınız için teşekkürler.

  • 10 Nisan 2017 tarihinde, saat 19:23
   Permalink

   Ariston Class Hermetik 24kW kombi işinizi görecektir.

 • 18 Nisan 2017 tarihinde, saat 12:17
  Permalink

  Merhaba Hakan Bey,

  Öncelikle değerli bilgiler için teşekkür ederim.
  120 metre kare çatı dublex, doğu cephe ev satın aldınm. 4. katta bulunan evimiz Kocaeli/Çayırova ilindedir.
  Kombi önerinizi söylerseniz çok memnun olurum.

  • 23 Mayıs 2017 tarihinde, saat 14:24
   Permalink

   Yeni eviniz hayırlı olsun, konut kredisi kullandı iseniz bir anca ödemek nasip olsun.
   Dublex daireler için daha çok Buderus kombi markası öneriyoruz.
   Seçiminiz yoğuşmalı olur ise GB042 22K , hermetik olur ise U022 22K modeli seçebilirsiniz.

 • 19 Nisan 2017 tarihinde, saat 15:35
  Permalink

  merhaba Hakan Bey
  bizim evimiz zonguldak ta kuzeybatı cephesinde 125 m2.
  6 katlı binanın en üst katındayız. 2 yıl önce mantolama yapıldı. camlar 3 yıl önce değişti. tüm yönlerden güneş alıyor. 1 yön denize bakıyor fakat o cephede cam yok. kombiyi mutfağa taktırmayı düşünüyorum.
  sizce hangi kombiyi seçmeliyiz? tesisatta kullanacağımız borunun ve peteklerin özellikleri ne olmalı?
  yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

  • 23 Mayıs 2017 tarihinde, saat 14:21
   Permalink

   Kombinin mutfağa takılması en doğru tercihtir. Petekler belirli standartlar ile gelir ECA, Demiddöküm veya Termoteknik markalarından birisinin peteği seçilebilir, kalite olarak üçü de birbirine yakındır.
   Petekler-kombi arasındaki plastik boru tesisatından kullanılan boru ve dirseklerin oksijen bariyerli olmasını isteyin.
   Kombi olarak Ariston veya ECA kombi markalarının 20-24Kw arasındaki kombi seçeneklerinden seçilebilir. Bu seçim dairenizde tüm petekler açık kullanacksanız yoğuşmalı kombi olmalı.

 • 19 Nisan 2017 tarihinde, saat 22:53
  Permalink

  Hakan bey merhaba
  Demirdöküm milenyumplus bacalı kombimiz var. Arıza yaptı, tamir bedeli olarak 400-500 tl masraf çıkarıyorlar.
  Yen’i bir kombi almak istiyoruz
  Evimiz 170 m2 civarında.
  10 katlı binanın 1.katı. Alt KAT Bodrum
  Mantolama var.
  Sabah doğu, öğleden sonra batı cephesinden güneş alıyor.
  Kombi tesisatı her odaya ayrı bağlantı
  İle yapılmış
  Şu anki kombi mutfakta, balkona aldırmak konusunda kararsızız. Öyle bir durumda Yen’i proje çizilecek galiba bu da uzun bir süre alır mı?
  Evde küçük bebeğimiz olduğu için problemi hemen çözmeliyiz
  Hermetik mi yoğuşmalı mı olmalı ?
  Baymak/ vailant/ wiesman ( sadece genel olarak bu markalardan memnun olunduğunu duyduk)
  Öneriniz nedir acaba.
  Şimdiden çok teşekkürler

  • 23 Mayıs 2017 tarihinde, saat 14:05
   Permalink

   Bacalı kombiler artık ömürlerini doldurduğu için yeni bir kombi değişimi yapmanın zamanı gelmiş.
   Kombi cihazınızın yeri değişir ise doğal olarak gaz hattı tesisatı değişeceği için proje yenilenmesi ve yeniden gaz açımı yapılması gerekecek. Biz kombi cihazlarının balkonda olmasına sıcak bakmıyoruz, mutfakta kalmasında fayda var. Hem kullanım hem de tasarruf açısından.
   25-26 Kw gücünde bir cihaz işinizi görecektir. en az 7 metretül üzerinde açık peteğiniz olacak ise yoğuşmalı seçmelisiniz.(ki yakında bebeğiniz tüm odalara girip çıkmaya başlayacağı için mecburen tüm petekleri açmak zorunda kalabilirsiniz. :D)
   Değindiğiniz Baymak/Vaillant/Viessmann markalardan Viessmann önerebilirim.
   Viessmann Demirdöküm Nitromix 24,7Kw da eski kombinizle aynı marka olması nedeniyle seçilebilir.
   Bu ara N11 gibi fırsat sitelerinde de akıllı termostatı ile birlikte kampanyalı fiyatlardan bulabileceğiniz Buderus GB012 ve GB062 yoğuşmalı kombi modellerinin 25Kw lık olanları dairenize uygun olacaktır.

 • 20 Nisan 2017 tarihinde, saat 15:27
  Permalink

  Hakan Bey Merhaba
  Dairem Denizlide Kuzeye ve Doğuya Bakan Cephe 9 katlı binanın 8. Katı Her Katta 2 Daire var. 130m2 Kombi almak istiyorum Yardımcı olurmusunuz.

  • 23 Mayıs 2017 tarihinde, saat 13:49
   Permalink

   Merhabalar Harun Bey, öncelikle yoğuşmalı-hermetik seçimi yapmalıyız. Evimizde 7 metretül üzerinde radyatör petek var ve hepsini açık kullanacak isek yoğuşmalı doğru tercih olacaktır.
   Yoğuşmalı için 24kW güçteki kombilerden Buderus GB062 seçebilirsiniz. Bu kombiyi akıllı oda termostatı ile almanız hem kullanım kolaylığı hem de kombi ömrünü uzatır.

 • 22 Nisan 2017 tarihinde, saat 23:26
  Permalink

  Merhabalar,
  3+1 140 m2 brüt eve taşınacağız. 7mt toplam petek var. Binada diğer ev sahipleri eca confore plus taktırdı. Her peteğe ayrı ayrı boru gittiğinden bu kombinin pompası zayıf kalabilir dendi. Bosch class 6000 önerildi. Evde yalıtım iyi, doğu ve güney cephe, ara kat. Hermetik kombi olarak eca confore plus mı bosch class 6000 mi önerirsiniz? Boschun servisi pahalıymış sanırım. Veya başka marka ne önerirsiniz? Teşekkürler

  • 23 Mayıs 2017 tarihinde, saat 13:42
   Permalink

   Yeni taşınacağınız eviniz hayırlı olsun öncelikle. Eğer bir kollektör üzerinden her peteğe dağıtım yapılıyor ise ve tesisat doğru yapılmış ise eca ve bosch arasında pompa yönünden pek fark olmayacaktır. Ama değindiğiniz gibi Bosch maalesef kendi müşteri deneyimlerimizden özetle servis yönünden sıkıntılı maalesef.
   Bosch 6000 yerine Buderus U072 düşünülebilir.

 • 23 Nisan 2017 tarihinde, saat 09:48
  Permalink

  iyi günler.
  117 metrekare, doğu, güney, kuzey cepheli 11 katlı binanın 10.katı 2+1 yalıtımlı bir daire aldık. nasıl bir kombi tercih etmeliyiz?teşekkürler

  • 23 Mayıs 2017 tarihinde, saat 13:32
   Permalink

   Öncelikle yeni eviniz hayırlı olsun. Tüm petekleri açıp kullanacaksanız 24kw bir yoğuşmalı kombi işinizi rahatlıkla görecektir. Ekonomik gruptan Ariston, ECA seçebilirsiniz. Evinizin metrekaresi, konumu ve yalıtımı düşünüldüğünde çok fazla masraf edip üst grup kombilerden seçmenize gerek yok. Ekonomik fiyatlı kombi markaları işinizi görecektir.

 • 26 Nisan 2017 tarihinde, saat 14:08
  Permalink

  Hakan bey merhaba;
  Verdiğiniz yararlı bilgiler için teşekkür ederim. Trabzon’da oturuyoruz. Merkezi sistemden ferdi sisteme geçeceğiz. Evimiz brüt 150 m2 .Doğu ve batı yönünden güneş alıyor. Ara kattayız. Ancak kuzey rüzgarlarına açık bir konumdayız. Mantolama var ancak pencere yalıtımları çok sağlıklı değil. Sorularım şunlar:
  1- Eski döküm petekleri temizleterek kullanabilir miyiz?
  2- Kombi öneriniz ne olabilir ve mümkünse sorunsuz bir marka ?
  Şimdiden teşekkürler.

  • 23 Mayıs 2017 tarihinde, saat 13:28
   Permalink

   Eski petekleri temizletip kullanabilirsiniz ama eski tip döküm peteklerin ısı geçiş değerleri yeni tip radyatör peteklerden küçük olması yanında daha fazla su ile çalışırlar.
   Mümkünse petekleri de yenilemeniz verim ve tasarruf açısından faydalı olacaktır.
   24-26kW arası yoğuşmalı kombilerden ECA ve Buderus seçilebilir.

 • 30 Nisan 2017 tarihinde, saat 01:17
  Permalink

  Merhaba Hakan Bey
  Evimiz Adana da 140 m2 güney doğu kuzey cepheli yalıtım yok evde nasıl bir kombi tercih etmeliyiz her gelen firma bosch 2000 yarı yoğuşmalı veya demirdöküm nitron öneriyor. 7.7m petek ve 8.4m petek hesaplayan da oldu termolüks petek almamızı önerdiler bir de.. Sizin önerileriniz nedir?Cevap için şimdiden teşekkürler

  • 23 Mayıs 2017 tarihinde, saat 12:06
   Permalink

   7-8m civarı petek artı banyoda havlupan işinizi görecektir. Evinizin mevcut ısınma durumuna göre karar verebilirsiniz. Eğer kış aylarında uzun süreli kullanmıyorsanız Demirdöküm nitron gibi bir hermetik kombi işinizi rahatlıkla görecektir.
   Ama kış aylarında uzun süreli kullanıyorsanız ve tüm odalarda petekler açık olacaksa yoğuşmalı kombi tercih etmeniz de fayda var. Hangi kombi derseniz ise ben şahsi olarak Bosch tavsiye etmiyorum, onun yerine daha iyi fiyatlarda bulabileceğiniz ECA veya Ariston kombi markaları tercih edelebilir.
   Radyatör petekler belirli standart ile üretildiği için ECA, Demirdöküm veya Termoteknik seçilebilir. Alüminyum radyatör gibi daha farklı seçeneklere geçmedikçe, klasik radyatör petekler kalite olarak birbirine çok yakındır.

 • 2 Mayıs 2017 tarihinde, saat 14:28
  Permalink

  Hakan Bey,
  Ankaradayım 1. Kat 150 m2 evdeyim. Belediye hermetik bacaya çevirmemizi zaruri kıldı. Sorum şu buderus yoğuşmalı mı yoksa buderus normal mi önerirsiniz. Bir diğeri sorum yoğuşmalının faydaları nelerdir?
  Teşekkürler.

  • 23 Mayıs 2017 tarihinde, saat 11:55
   Permalink

   yoğuşmalı kombi, hermetik kombinin gelişmiş halidir. Standart hermetik kombi yaktığı gazı dışarı atar, yoğuşmalı kombi ise bu baca gazını da yoğuşturarak ilave ısı sağlar. Onun dışında, yani yoğuşma ünitesi dışındaki parça ve özellikle aynıdır.
   Eğer peteklerinizin hepsini açıyorsanız ve 7 metretülden fazla radyatör peteğe sahipseniz yoğuşmalı seçebilirsiniz.
   Burada ihtiyaç ve bütçe faktörü öne çıkıyor. Yoksa yoğuşmalı kombi, hermetik kombiden iyidir diyemeyiz. Sadece yoğuşmaya uygun dairelerde yoğuşmalı kombi kullanımı ile yaktığınız gazdan daha fazla ısı sağlarsınız.

 • 3 Mayıs 2017 tarihinde, saat 20:25
  Permalink

  merhaba hakan bey, evim müstakil ,sip panel ,dublex toplam
  138 m2 , alt kat alttan ısıtma üst kat petek sistemi var. evimin ısı yalıtımının iyi oldugunu düşünüyorum, hangi yoğuşmalı kombi almamı önerirsiniz? teşekürler.

  • 23 Mayıs 2017 tarihinde, saat 13:25
   Permalink

   Değindiğiniz dublex daire kullanıımınız için 26kW Buderus marka yoğuşmalı kombi seçimi yapabilirsiniz.

 • 10 Mayıs 2017 tarihinde, saat 00:05
  Permalink

  Kombi için keşifte farklı firmalar tarafından önerilen ürünler:
  buderus gb062 24kw
  demirdöküm nitron condens 24
  eca scott 24
  eca proteus plus blue 24

  Ancak her kafadan bir ses çıktığı için tavsiye rica ediyorum.

  https://hizliresim.com/69j6EP

  Ev özellikleri:
  * son kat
  * güney – batı – kuzey cepheli (güney ve kuzeye 2 şer cam, batıya ise 4 cam bakıyor)
  * doğu cephesinde diğer daire var.
  * dış duvarlar 20 ve 10 cm çift tuğla, araları straforlu.
  * malesef pen işçiliğinden kaynaklı yalıtım sıkıntısı oluşuyor.
  * balkon hariç oturma alanı 90 m2. brüt 125 m2 olarak geçiyor.
  * havlupan hariç 6,8 m petek boyu (eca petek)
  * termostatik vana kullanıyoruz (eca).
  * peteklere giden sıcak su banyodaki kollektörden tesviye altı olarak eve dağılıyor. tesviye altındaki borular ise akordiyon bir boru içinde yarı saydam bir boru şeklinde. her peteğe dirseksiz ulaşıyor borular.
  * merkezi katı yakıt kazanı 40 derece ile çalışıyor çoğu zaman. nadiren 45-50 derece yapıyoruz. 8 daire 16 ton yerli kömür ile kışı geçiyoruz.
  * son olarak bulunduğum ilçe izmir in ödemiş ilçesi. senede 15 günden fazla 0 altı sıcaklık çok nadir olur. ortalama sıcaklığı da tahmin ediyorsunuzdur bu bölge için.

  Bu koşullarda önerilen kombiler hakkında ve varsa başka kombi önerisi fikirlerinizi rica ediyorum.

  Teşekkürler…

  • 16 Mayıs 2017 tarihinde, saat 13:04
   Permalink

   Sayın Özhan Bey, evinizin koşulları düşünüldüğünde tavsiye edilen yoğuşmalı kombilere ihtiyacınız yok diyebiliriz.(eğer çatı yalıtımınız iyi ise)
   – Benim tavsiyem
   – Öncelikle penleri elden geçirtip
   – bir hermetik kombi alabilirsiniz.
   – termostatik vanaları çıkarmanız iyi olur,
   – ekonomik gruptaki 22-24kw ECA veya Arsiton hermetik kombi seçilebilir

 • 11 Mayıs 2017 tarihinde, saat 13:30
  Permalink

  Hakan bey merhaba,

  25 yıllık bir ev satın aldım. Ev 165 metrekare, 2. kat şuan merkezi sistem kömür ile çalışıyor.

  Ev’de şuanda demirdökümün eski petekleri mevcut. Pencereler ahşap ve bina yapılırken takılan eski ahşap pencereler.

  Yeni süreçte ya merkezi kombi ya da herkes kendi başının çaresine bakacak gibi bir çözüm alınacak.

  Kendi başımızın çaresine bakacaksak eğer kombi tavsiyesi olarak neyi önerebilirsiniz? (Petekleri değiştirmeyi düşünmüyorum)

  • 16 Mayıs 2017 tarihinde, saat 12:48
   Permalink

   Hayırlı olsun öncelikle. Eski petekleri kullanabilirsiniz ama kombi sistemine bağlamadan önce temizlettirmeyi ihmal etmeyin. Ayrıca mevcut petek boyları da önemli yoğuşmalı kombi için, bunu da göz önünde bulundurmanızda fayda var. Son bir not, eski sistem kaloriferli evlerde özellikle banyolarda diğer odalardaki peteklerden daha yukarıda asılı radyatörler oluyor, eğer varsa onu bir banyopan/havlupan ile değiştirmeniz yararlı olur.
   Ev eski tarihli olduğu ve yalıtım olmadığını varsayar isek 24-26kW gibi güçte bir yoğuşmalı kombi tavsiye ederiz. Marka olarak ekonomik gurup modellerden Ariston veya ECA tercih edebilirsiniz.

 • 19 Mayıs 2017 tarihinde, saat 17:45
  Permalink

  Hakan Bey merhaba,
  Balkonlar hariç ( 2 balkon da kapalı) ev yaklaşık 90 M2. En üst kattayız ve evimize ilk kez doğalgaz girecek. Öncesinde merkezi sistemli kömürle ısınıyorduk. Teklif veren firmalar tam yoğuşmalı Vaillant Eco 236/5-3 Pro ve yarı yoğuşmalı Vaillant Eco Fıt Start 246 üzerinde duruyor. Petek boyumuz (havlupan dahil) 7,3 mtül. Ev mantolu, ama üç yönümüz de dışarı bakıyor. Dediğim gibi en üst kattayız, çatıda yalıtım da yok. Ne yapalım, ne dersiniz?

  • 23 Mayıs 2017 tarihinde, saat 12:25
   Permalink

   Değindiğiniz gibi yoğuşmalı-hermetik seçimi için zor bir karar. Öncelikle tüm petekleriniz açık olacak ise yoğuşmalı seçebilirsiniz. Ama normalde bir iki odayı kullanıyor ve hepsini açmaya ihtiyaç hissetmiyorsanız o zaman hermetik doğru bir tercih olur.
   Evde küçük çocouk veya yaşlı yok ise ve bir oda termostatı ile 20-22 derece arası bir sıcaklığa ayarlayıp kendiniz bu ideal oda koşullarına alıştırısanız hermetik daha doğru bir seçim olabilir. Ama çocuk-yaşlı olması halinde genelde 24-27 arası sıcaklıklarda kullanıldığı için o zaman yoğuşmalı seçilebilir.
   Hangi kombi derseniz, şahsi olarak daha önce de yazmıştım Bosch ve Vaillant önermiyorum, genel satış-servis sorunları nedeniyle. Hermetik seçerseniz 20-24 kW bir Ariston olabilir, yoğuşmalı için ise ECA veya Demirdökümün alt modelleri seçilebilir.

 • 21 Mayıs 2017 tarihinde, saat 10:40
  Permalink

  Merhabalar
  Giresun’da ikamet etmekteyim
  Yeni doğalgaz anlaşması yaptığım
  evime immergas Victrix 24 marka kombi ile anlaştım.immergas markasını hiçbir yorumda göremedim bu marka sizce nasıl?