Kombi Tavsiyesi

Bireysel daire ısıtma için doğalgaz dönüşümü yapmış daireler, evler ve iş yerleri için doğru kombi seçimi çok önemlidir.  Hangi kombiyi seçmeliyim sorunuza cevap olması için bugün sizlere kombi tavsiyesi ve ip uçları vereceğiz.

Kombi seçimi için öncelikle kullanılacak alanın metrekare cinsinden genişliği, duvarların yalıtım durumu, üst ve alt katların kullanılıp kullanılmadığı, tüm odalardaki peteklerin açılıp açılmayacağı, dairenin dublex mi yoksa tek kat mı olduğu, pencerelerin ısıcamlı olup olmadığı gibi bir çok bilgiyi göz önünde bulundurmanızda fayda var.

Artık bacalı kombiler kullanılmamakta bunlar yerine hermetik kombi cihazları ile kullanım alanları ve kullanım suyu ısıtılması sağlanmaktadır. Bu cihazlarda dışarıya doğru çıkan iç içe geçmiş iki borudan oluşan bir baca sistemi kullanılır. İçteki borudan yanmış doğalgaz baca gazı olarak atılırken, iç boru ile dış boru arasındaki boşluktan ise yanma için gerekli olan temiz hava alınmaktadır. Bu sayede oda içerisinden hava alışverişi olmadığı için bu kombiler son derece güvenlidir.

Bunları piyasada standart hermetik kombi, yarı veya tam yoğuşmalı kombi olarak bulabilmekteyiz. Peki bunlardan hangisini seçmeli?

Öncelikle hangi marka kombi iyidir sorusundan ziyade benim kombi ihtiyacım nedir sorusunu cevaplamalıyız. Hangi güçte, hangi verimde ve hangi özellikte bir kombi ihtiyacınıza çözüm sunacaktır. Bunu belirledikten sonra bu özelliklere sahip kombilerden bütçenize göre seçim yapmak daha da kolaylaşacaktır.

Kombi tavsiyesi, girişimcilik vb. konularda videolar yayınladığım kanalım www.youtube.com/c/hakankaya

Hermetik / Yarı Yoğuşmalı / Tam Yoğuşmalı Kombi Seçimi

100 m²’den Küçük Dairelerde Kombi Tavsiyesi

Burada dairenizin veya kombiyi kullanacağınız alanın büyüklüğü önem kazanıyor. Eğer daireniz stüdyo, 1+1 veya 2+1 olup 100 m²’den küçükse kesinlikle hermetik kombi almalısınız. Zira bu küçük alanlarda yeterli petek radyatör alanı oluşmadığında alacağınız yoğuşmalı kombi yoğuşamayacağı için standart hermetik kombiden dahi düşük verimde çalışacaktır. Bu sebeple hem daha çok yakmamak hemde fazladan para vermemek için hermetik kombi seçimi yapmalısınız. Burada 20 kW gücündeki bir kombi işinizi görecektir. Büyük alayım daha iyi olur düşüncesi bu ısıtma cihazları için yararsız bir masraf olacaktır. Bu küçük daireler için 20-24kW gücü arasında Alarko, ECA ve Ariston hermetik modelleri seçilebilir.

Ama eğer daireniz küçük olmasına rağmen ısı yalıtımı ve pencereler çok kötü olup, cepheden kuzey rüzgarlarını alıyor ise odalara daha büyük petekler koyarak radyatör petek alanının 7 m² üzerine çıkararak yarı yoğuşmalı akıllı kombi seçimi yapılabilir. Bunun için en uygunu Buderus marka akıllı kombilerle oda termostatını birlikte kullanmak olacaktır.

100-200 m² Arası Dairelerde Kombi Tavsiyesi

 Yukarıda değindiğimiz gibi yoğuşmalı kombi için en az 100-120 m² alan ve en az 7 metretül petek radyatör lazımdır. Daireniz bu özelliklere ulaştığı zaman yoğuşmalı kombi seçebilirsiniz. Burada daireniz 100-200 m² arası büyüklükte ama tüm odaların peteklerini açmayacaksanız yine yoğuşma olayı gerçekleşmeyeceği için yoğuşmalı kombi seçimi sıkıntı olabilir. O nedenle ya bazı odaları açıp hermetik kombi yada tüm odaları açıp yoğuşmalı kombi tavsiye ederiz. Bu aralıktaki daireler için yoğuşmalı kombi olarak Ariston, ECA, Alarko ve Demirdöküm kombiler seçilebilir. Bunlar bu grupta yerli üretim olması ve sessiz çalışmaları ile tercih edilmektedir.

200 m²’den Büyük Dairelerde Kombi Tavsiyesi

Bu daireler için tam yoğuşmalı kombi seçiyoruz. Ve kombi çalışırken en az 7 metretül radyatör peteğimizin açık olmasını sağlıyoruz. Bu kombilerin uzun ömürlü olması için daire içi tesisatımızı döşetirken kombi-radyatör bağlantısında kullandığımız plastik boruların oksijen bariyerli özelliğe sahip olması çok önemli. Oksijen bariyerli borular zaman içerisinde peteklerde çamurlaşmanın olmasını önleyerek hem ısıl verimi yüksek tutar hem de kombi ömrünü uzatır.

Yoğuşmalı kombi için kesinlikle termostatik vana kullanmıyoruz. Onun yerine oda termostatı ile en verimli şekilde kombilerimizi kullanıp doğalgaz faturasını düşürmek mümkün olmakta. Bu termostatların kablosuz olanı yerine kablolu olanları seçmekte fayda var. Kablolu termostat hem çok daha ucuz olmakta hem de evinizde ekstra radyo sinyali oluşturarak sağlık sıkıntıları meydana getirmemektedir.

 

Bu 200 metrekare üstü dairelerde ise Buderus ve Alarko yoğuşmalı kombi seçilebilir. Dairelerin 300 metrekareyi geçtiği yerlerde ise Viessmann vitodens yoğuşmalı kombiler en iyi kombi tavsiyesi olacaktır.

Kombi Önerisi

Bu aralar bir Makina Mühendisi olarak en çok aldığım soruların başında, hocam hangi kombiyi önerirsiniz, yoğuşmalı daha mı az yakar, sizce hangi marka gibi sorular geliyor.

Tabi bu sorular, doktora hocam sabahları biraz yorgun oluyorum nedendir diyor sorup, sizi muayene etmeden, tetkik ve incelemeler yapmadan cevap vermesini beklemek kadar zor. Bizimde sizin evinizi, odalar, metrekaresi, rüzgar alma yönü, baktığı cephe, bulunduğu kat, bina yaşı, dairenizin yalıtım durumu vs. birçok nedeni inceleyerek verebileceğimiz bir cevap bu.

O nedenle bu bilgiler çok önemli. Bir doğalgaz mühendislik firmasını arayıp kombi  markası sormakla tercih yapmak, çok sağlıklı olmayacaktır. Zira aradığınız kişi genellikle elinde olan, bayisi olduğu yada en çok para kazandığı kombi markasını size önerecektir. Diğer taraftan aklınızda olan şu kombi markası nasıldır diye oluşturacağınız soruya da , o kombiyi sakın alma, çok dandiktir diyecektir.

Halbuki, piyasada satılan tüm kombiler TSE ve CE belgeli olup, gaz dağıtım şirketleri tarafından da onaylanmaktadır. Ha peki diyeceksiniz fark nerede? Yukarıda verdiğimiz doktor örneğinde olduğu gibi tüm diş hekimleri aynı liseden, aynı tıp fakültesinden çıkıyor, ama bazıları daha tercih ediliyor. neden? Çünkü, bu süreçte kendini geliştiriyor, daha yeni teknolojileri deniyor, hastaları ile birebir ilgilenip, sonrasında oluşacak dertlerini çözüyor o nedenle.

Aynı şekilde kombi markaları kullandıkları teknoloji, uyguladıkları modülasyon, satış sonrası hizmetleri, diğer cihazlarla uyumluluk, yetkili servis ağı, arızalarınızın hemen giderilmesi için uğraşan bir müşteri hizmetleri, bilgisayardan ses ve müzik dinlemekten öte sorularınıza cevap vermeye istekli bir yetkili, malzeme kalitesi gibi bir çok unsur cihetinden bir birinden ayrışmakta.

-En İyi Kombi Markaları

Marka olarak fiyat/performans/servis bakımından şu markaları önerebilirim, Buderus, Viessmann, Ariston, Demirdöküm ve İmmergas. Bu markalar fiyatlarına göre performansları ve müşteri hizmetleri iyi kombi markalarıdır.

Bir diğer ayrıntı ise hermetik kombi mi yoğuşmalı kombi mi seçimidir. Tüm kombi markaları hermetik ve yoğuşmalı kombi seçenekleri sunmaktadır. Hermetik kombilerde tek eşanjörlü ve çift eşanjörlü seriler vardır. Tavsiyemiz çift eşanjörlü kombi almanızdır. Yoğuşmalı da ise yarı yoğuşmalı seriler de bulunmaktadır. Bunlarda gayet verimli kombilerdir. Eviniz 200 metrekare üzerinde değil ise yarı yoğuşmalı cihaz seçilebilir. Mesela Buderus GB 012 kombisi yarı yoğuşmalı bir kombi olup, 1950 TL gibi fiyatlardan satılırken, bu fiyata alabileceğiniz tam yoğuşmalı Ariston, Demirdöküm, ECA, Vaillant gibi markalardan daha verimlidir.

Eviniz için kombi tercihi sormak için alt kısma, yaşadığınız şehir, evinizin büyüklüğü, baktığı cephe, pencereleri, kaç katlı binanın kaçıncı katında olduğu gibi bilgileri yazarsanız fikir verebiliriz. Sıcacık haneler ve mutlu yuvalar dileklerimle.

Oksijen Bariyerli Boru

İyi bir kombi seçimi yapmanız yanında ECA ve Demirdöküm radyatör petek kullanmanızı da tavsiye ederiz. Diğer taraftan en önemli ısıtma tesisatı noktası ise kombiniz ile radyatör petekleriniz arasında bağlantıyı sağlayan plastik boru tesisatı çok önem arz eder. Burada oksijen bariyerli boru kullanılmasını özellikle isteyiniz, fiyatı çok az arttırsa da uzun vadede çok avantaj sağlayacaktır. Zira peteklerde oluşan çökelme ve çamurlaşmanın nedeni bu plastik boruların içeriye aldığı hava kabarcıklarının bakteri oluşumuna, bu oluşumların zamanla çamurlaşmaya sebep olarak alt kısımlarında birikerek peteklerinizin yarım ısınmasına sebep olmaktadır. Radyatör petek temizliği ile bunların giderilmesi tasarruf sağlar. Ama oksijen bariyerli borular hava geçirmeyen özel katmanı sayesinde bunu önler.

Oda Termostatı

Doğalgaz yakarak içinden geçen suyu ısıtıp, bu suyu peteklerde dolaştırarak evlerimizi sıcacık hanelere çeviren kombi cihazları tavsiyesi yanında oksijenli boru kullanılması, oda termostatı ve kombinin balkona değil mümkünse mutfak benzeri iç alanlara montajı yapılması diğer önerilerimiz olacaktır.

Bir çok yerde kar marjı daha yüksek ve montajı kolay diye termostatik vana takıldığına şahit olmaktayız. Faydadan çok zararı olan bu termostatik vanalar yerine oda termostatı seçerek tasarruf edebilirsiniz. Bu sayede odanızın sıcaklığına göre kombi cihazınız devreye girip çıkarak daha efektif çalışacaktır. Haftalık programlanabilir özellikli olanları seçebileceğiniz gibi basit ve kablolu olanlarda işinizi görecektir.

ÖNEMLİ NOT, 

Kombi tavsiyesi ile ilgili soru ve yorumlarınızı yoğunluğumdan dolayı maalesef  cevaplayamıyorum artık.

Saygılarımla,

Sıcak ve mutlu evleriniz olsun dileklerimle.

Youtube kanalıma abone olarak bana destek olabilirseniz sevinirim. > www.youtube.com/c/hakankaya <

Kombi Tavsiyesi” için 330 yorum

 • 9 Şubat 2017 tarihinde, saat 20:25
  Permalink

  Daylux premix kombi

  Hevesle aldığım Daikin kombi, bağlandıktan 1 hafta sonra, içinde gaz kaçağı tespit edildi servis geldi düzeltti. Şimdi de 35-44 derece arasındaki herhangi bir sıcaklığı seçmeme rağmen sadece 29 derecede çalışıyor ve 10 dakikada bir 5 saniye süreyle yanıp sönüyor. Sözde modülasyonlu kombi sürekli dur kalk yaparak 1/3 fiyatındaki kombilerle aynı işi yapıyor. Servisi ve hatta Daikin müşteri hizmetlerini aradım. Çözümleri şu; pompa ayarı yapalım pompa sürekli ve daha hızlı dönsün, şu sürekli devirdaim yapsın, işi kaybını daha iyi çözümleyip dur kalk yapmasın. Pompa ömrü azalmazmış bilmem ne olmazmış. Daikin daylux kombiden şiddetle uzak durun. Yerli üretim dedim, ülkem kazansın dedim, Daikin garantisi dedim, kalite dedim. v. s. Verdiğim para gitti gitmesine de iç huzursuzluğum için söz yok. Sakin ha sakin Daikin daylux kombiye yaklaşmayın

 • 22 Şubat 2017 tarihinde, saat 15:21
  Permalink

  evim 2+1 amerikan mutfak 80 m2 dir. ve kombi salondadır (yani mutfakta)
  yüksek giriş ve 3 tarafı güneş almaktadır. güney cephedir.
  tercihim en sessiz ve tararruflu kombidir.
  ne tür bir kombi almalıyım
  teşekkür ederim.

  • 22 Şubat 2017 tarihinde, saat 23:28
   Permalink

   Merhabalar Samet Bey,
   Evinizin metrekaresi ve güney cepheli olması nedeniyle yoğuşmalı kombi için gerekli yoğuşma şartları oluşmayacağı için standart hermetik kombi ihtiyacınıza cevap verecektir.
   Salonda yer alması sebebi ile kombinizde sessiz çalışma özelliği öne çıkacağı için ECA confeo plus tercih edilebilir, veya tasarruf açısından Buderus Logamax U052 tercih edilebilir.

   • 15 Kasım 2017 tarihinde, saat 05:48
    Permalink

    Hakan bey,
    Yarı yoğuşmalı Boch marka kombi kullanıyorum. evim 140 metrekare ve 9 adet petek var. Ben sadece 4 adetini kullanıyorum. Kombide yoğuşma devreye girmemesi söz konusu olur mu.

 • 23 Şubat 2017 tarihinde, saat 18:21
  Permalink

  Evim 170m2 dubleks ve kuzey cephesindedir.kombi mutfak balkonunda bulunmaktadır tam yoğuşmalı kombileri araştırmıştım buderus Viessmann ve Aristo’n u araştırdım fiyat olarak Aristo’nu premium evo yüzde düşünmekteyim kombi seçimi olarak yardım edebilir misiniz

  • 23 Şubat 2017 tarihinde, saat 20:30
   Permalink

   Değindiğiniz gibi Viessmann fiyat bakımından biraz pahalı gelebilir, Eğer mevzu bahis daireniz yeni ise veya yalıtım yapılmış ise Ariston Evo yeterli olacaktır. Fiyatına göre az servis ihtiyacı ve yetkili servislerin kalitesi ile iyi bir seçenek olabilir. Ama doğalgaz tasarrufu açısından ikisinin arasında bir fiyat aralığında yer alan Buderus GB012 (Oda termostatı ile maksimum verim, kablolu oda termostatı ucuz ve işlevseldir.) kombi cihazını önerebilirim.

 • 25 Şubat 2017 tarihinde, saat 12:08
  Permalink

  150 m2 yalıtımlı 3 katlı 3. kat kuzey batı cephe yeni bina kombiyi mutfağın içerisine montaj olacak aklımda buderus markası var.Şuan oturduğum dairede logamax GB012 kullanıyoruz ancak 140 m2 ve güney cephe bu kombi diğer bina kuzey ve biraz daha büyük orası içinde yeterli olur mu? Başka tavsiye edeceğiniz kombi var mı teşekkürler…

  • 25 Şubat 2017 tarihinde, saat 20:31
   Permalink

   Buderus GB012 cihazı özellikle oda termostatı ile maksimum doğalgaz tasarrufu sağlayan bir cihazdır. Yeterli olacaktı ve aşina olduğunuz yoğuşmalı kombi olduğu için rahatlıkla kullanmaya devam edebilirsiniz.

 • 26 Şubat 2017 tarihinde, saat 16:02
  Permalink

  Merhaba evim 95 m2 dir kuzey doğu cephelidir üst kattadır yalıtım yoktur 3+1 dir 20 yıldır eca bosh ortak yapımı hermetik kombi kullanıyorum hiç servis çağırmadığım halde arıza yapmadı fakat çok yakıyor aylık 450,500 civarında bana az yakan anında banyoya sıcak su sağlayan bir kombi önerebilirmisiniz ( yoğuşmalı gerekirmi ) teşekkür ederim.

  • 26 Şubat 2017 tarihinde, saat 23:33
   Permalink

   Cihazınızın eski olması verimi düşürür, doğlagaz faturasını arttırır ve şu anda cihazların teknolojisi çok değişti. Değindiğiniz gibi zaten kombiniz ideal kullanım ömrünü çoktan tamamlamış, yenilemeniz doğru karar.
   Normal şartlarda 95 m2 evde oluşacak ısı kaybı ve petek boyu yoğuşmalı kombiyi kurtarmaz. Ama üst kat, yalıtımsız ve çatı altı olduğu için eğer radyatör peteklerin hepsini açıyorsanız yoğuşmalı olabilir. Ama hepsini açmayacaksanız hermetik olmalı. Zira yoğuşmalı kombi, yoğuşma özelliği gösterebilmesi için belirli bir ısı kaybına ve petek boyuna ihtiyaç duyar.
   Eğer hepsini açacaksanız ve sıcak su önemli ise daha önceden kullandığınız markanın yeni modeli ECA Premix veya Demirdöküm Nitromix(ikisi kalite olarak aynıdır) seçilebilir.
   Ama tüm petekleri açmayacaksanız, kombiniz yine hermetik olmalı ve Ariston Clas evo serisi düşünülebilir.
   Ayrıca kombinizi yeniledikten sonra, eğer yakında yaptırmadı iseniz petek temizliği yaptırmanızı şiddetle tavsiye ederiz.

 • 10 Mart 2017 tarihinde, saat 22:00
  Permalink

  Merhabalar Hakan bey verdiğiniz bilgiler gerçekten tarafsız çıkarsız olduğuna emin olduğum için bi kaç sorum olacaktı evim dubleks 200 metre civarı 10 yıllık yalıtımlı kuzey cephe Yeni komple tesisat çekilecek 3 firma ile görüştüm hepsi kendi markasını övüp digerlerini karaladılar ve üzüldüm onlar adına bir dost tavsiyesiyle bi firmaya gittim onlarda dedilerki kombi ve radyatörlerini kendin al biz tesisat ve baglantilarını yapalım şimdi sizden ricam fiyat önemli değil KOMBİ radyatör ne almam gerekiyorsa söylerseniz minnettar olacağım şimdiden çok teşekkür ederim
  BAŞARILAR

  • 10 Mart 2017 tarihinde, saat 22:14
   Permalink

   Merhabalar Ümit Bey, sizin için 28-30kW gücünde bir yoğuşmalı kombi işinizi görecektir. Malzemeyi kendiniz alacaksanız petek boylarını biraz uzun tutabilirsiniz. Dubleks, yani çift kat kullanım verimi bakımından en iyi olduğunu düşündüğüm kombi Viessmann veya Buderus önerebilirim( not:servis yönünden daha önce Viessmann tavsiye ettiklerimiz sıkıntı yaşamıştı, bulunduğunuz şehirde bu markayı kullananların yorumlarına bakarak karar verebilirsiniz) . Fiyat yönünden biraz tuzlu olsa da, Buderus Logamax GB 172 modeli özellikle yine aynı markanın RC 300 oda termostatı ile çok verimli bir kullanım sunacaktır. Bu Viessman ve Buderus fiyat yönünden cazip gelmez ve daha ekonomik olsun derseniz Ariston Genus EVO 30kw kombi seçebilirsiniz, yaklaşık diğer iki markanın yarı fiyatına olması doğal olarak kaliteden ödün vermek anlamına gelir ama bu fiyat için en iyi seçenektir.
   Özellikle kombi-petek bağlantılarında oksijen bariyerli boru kullanılmasına özellikle dikkat edin. Ayrıca size termostatik vana önerirlerse kesinlikle radyatörlere termostatik vana taktırmayın. Bunun yerine seçtiğiniz cihazın modülasyonuna uygun oda termostatı almanız hem kombi verimi hem de tasarruf için fayda sağlar.
   Radyatör petek için ECA veya Demirdöküm seçebilirsiniz, ikisi de aynı kalitedir.

 • 12 Mart 2017 tarihinde, saat 00:40
  Permalink

  Merhabalar hakan bey arastirma yaparken kafam dahada cok karisti.evim 100 m2 orta kat dis cephe yok kuzey ruzgarlarinida aliyor.yogusmasiz bir kombi istiyorum ama karar veremedim.sicak su ve tasarruf benim icin önemli.yardimlarinizi bekliyorum saygilarimla

  • 12 Mart 2017 tarihinde, saat 00:45
   Permalink

   bahsettiğiniz daire için çok devreye girip çıkmaya uygun 20-24kw arasındaki hermetik kombilerden ekonomik fiyatıyla öne çıkan Ariston veya Protherm seçebilirsiniz.

 • 12 Mart 2017 tarihinde, saat 19:34
  Permalink

  Merhabalar hakan bey Hatay merkezde yasiyorum evim 140 m2 3+1 6 katli binanin son kat guney cephesinde oturuyorum isi yalitimi var ustumuzde bos degil cati var kombinin yeri mutfakta olacak bana önerebileceğiniz kombi marka ve modelleri hangileridir şimdiden teşekkür ederim.

  • 12 Mart 2017 tarihinde, saat 19:46
   Permalink

   Merhabalar Şerif bey, hem bulunduğunuz iklim hem de dairenizin konumu nedeniyle kombi kullanım süreniz ve oranınız düşük olacağı için piyasadaki 24kw hermetik kombilerden ekonomik fiyatlı olanları seçebilirsiniz. Ekonomik fiyat aralığındaki Ariston, Protherm veya immergas seçilebilir.

 • 13 Mart 2017 tarihinde, saat 15:07
  Permalink

  Merhabalar hakan bey. Yeni bir ev aldım. Brüt 160 m2, ara kat dubleks tipi . Alt kat bahçe katı bina giriş seviyesinde 1+1, (Yalnız binanın kotlu olmasından dolayı altta 2 kat daha mevcut) 60 m2 dir , üst katta 2+1 ,100 m2 dir. Toplam 7 adet petek(8-9 metre)+2 adette banyolarda havlupan vardır. Dairemiz güney cephe etrafında yine binalar var. (Altta 2 kat daha var demiştim, onlar boş kullanılmıyor) mütahhit isterseniz daire soğuk olursa altımızda katın tavanına köpük yapabilirim dedi.
  Nasıl bir kombi almalıyım?
  Teşekkürler

  • 13 Mart 2017 tarihinde, saat 22:18
   Permalink

   Öncelikle yeni eviniz Hayırlı olsun Turan Bey. Dubleks dairelerde seviye farkından dolayı pompa ve eşanjör kalitesi daha iyi kombileri öneriyoruz. Sizin için 24kw yoğuşmalı kombi işinizi fazlası ile görecektir. Marka olarak ise Viessman, Buderus gibi üst kalite gurubundaki yoğuşmalı kombileri seçebilirsiniz. Her markanın aynı güç için bir kaç model seçeneği olur, bunlardan bütçenize uygun olanı seçebilirsiniz.

   • 10 Nisan 2017 tarihinde, saat 20:05
    Permalink

    Viessmann Vitodens 050-T 25 Kw (21.500 Kcal) Normal Yoğuşmalı Kombi

    Hakan bey sizce bu evim için ideal mi?

    • 10 Nisan 2017 tarihinde, saat 20:35
     Permalink

     Rahatlıkla işinizi görecektir. Arızasız bir kullanım, sıcak bir yuva dileklerimle.

 • 13 Mart 2017 tarihinde, saat 21:50
  Permalink

  Hakan Bey hayırlı akşamlar,

  Yeni aldığım ev yaklaşık 90 m2, giriş kat ve çevresi yaklaşık 3-5 mt mesafe ile binalar sarmaktadır yani rüzgar alma gibi bir durum söz konusu değildir.

  Kombi taktıracağız ve bu konuda inanın hiç bir tecrübemiz yok yeni evlenecek genç bir çiftiz bize arıza bakımından çok sorun çıkartmayacak, işimizi görecek ve tasarruflu bir marka tavsiye edebilir misiniz?

  Tekrardan kolay gelsin, hayırlı akşamlar dilerim.

  • 13 Mart 2017 tarihinde, saat 22:50
   Permalink

   Yeni eviniz ve evliliğiniz hayırlı olsun Uğur Bey.
   Daireniz için hermetik kombi seçmelisiniz. (yoğuşmalı kombi bu daire için yoğuşma sağlamayacaktır.)
   Güç olarak 20kw gibi bir hermetik kombi işinizi görecek olsa da, genelde en düşük 24kw güçte kombiler bulunabilmektedir. Ekonomik kombilerden Ariston veya Protherm seçebilirsiniz. Eğer petek tesisatı da yeni yapılacaksa, oksijenli boru kullanılmasını sağlamanızı tavsiye ederiz.

 • 13 Mart 2017 tarihinde, saat 22:40
  Permalink

  Merhabalar Hakan bey kombi konusunda çok kararsızız yardımınızı bekliyoruz.120-130 m gibi evimiz 10 yıllık tesisat yalıtımlı sayılacak şekilde korunaklı evimiz var.petek boyumuz 9m .daha önce 10 sene gibi Airfel kullandık arızalandığı için değiştirecez.iyi birşey olsun istiyorum hatta yoğurmalı düşünüyorum .tavsiyeniz olabilir mi?teşekkürler…

  • 13 Mart 2017 tarihinde, saat 22:43
   Permalink

   Vaillant buderus eca yoğuşmalı düşünüyorum.ariston ve airfel gibi markalar ucuz ama güvenilebilir mi?sizin marka tavsiyeniz nedir?teşekkürler…

  • 13 Mart 2017 tarihinde, saat 23:55
   Permalink

   Petek boyunuz yoğuşmalı için uygun, eğer tüm petekleri açık kullanıyorsanız yoğuşmalı kombi seçebilirsiniz. Airfel kombi artık pek tavsiye ettiğimiz bir marka değil.
   Yoğuşmalı kombi için Buderus ve ECA iyidir. Tabi bunların aralarında fiyat aralıkları var, diğer taraftan Ariston daha ucuz olmasına rağmen ECA kalitesine yakındır. Bütçenize göre bu üçünden birini seçebilirsiniz. Kişisel olarak Airfel ve Vaillant’ı önermiyorum.

   • 10 Nisan 2017 tarihinde, saat 20:08
    Permalink

    Hakan bey cevabınız ve ilginiz için teşekkür ederim ,Vaillant eco fit start, ECA scot, Buderus yoğuşmalı kombi modelini bilmiyorum,son olarak da Alarko yoğuşmalı düşünüyorum.gerçi Vaillant’ı önermediğinizi yazmıştınız ama Alarkoyla ilgili düşüncenizi ve bu kombiler arasındaki seçiminizi merak ediyorum.teşekkür ederim…

    • 10 Nisan 2017 tarihinde, saat 20:35
     Permalink

     ECA Scot(24kw), Vaillant EcoFit(24kw) ve Buderus Logamax GB042(22kw) yoğuşmalı kombi modellerini karşılaştırdığınızda ucuzdan pahalıya Vaillant, ECA, Buderus şeklinde aralarında ortalama 200TL farkla piyasa fiyatlarının arttığını göreceksiniz. Lakin Vaillant kombi katalog değerlerine baktığınızda diğer iki markadan daha düşük doğalgaz yakma verimi ve daha yüksek elektrik tüketimi değerlerine sahip olduğunu göreceksiniz. Bu üç markaya ilave olarak Alarko Seradens 20(20kw) modeli ise yaklaşık Buderus Logamax ile benzer fiyat aralığında. Teknik veriler açısından ise ECA ile Buderus arasında gözüküyor. Ama Alarko hakkında net fikir sahibi olmadığım için ilk üç markadan, kişisel olarak önerim ECA veya Buderus seçimi yapılabilir.

 • 13 Mart 2017 tarihinde, saat 23:29
  Permalink

  Merhabalar evim Kuzey cephe yalıtımlı ve net 105 m2. Tam sınırda ve sizce ne almalıyım? Şuan vaillantın eski bir modeli (242/2-3) var 9 senelik ve tamiri için 450tl gibi bir ücret çıkardı yetkili olmayan servis. Değiştirme konusunda da kararsızım ama çok eski bir kombi neticede . Çok teşekkürler şimdiden .

  • 13 Mart 2017 tarihinde, saat 23:31
   Permalink

   Bir ilave önceki soruma; Evimde kablosuz termostat kullanıyorum ve faydasını gördüm. Üst ve altımda daire var.

   • 10 Nisan 2017 tarihinde, saat 19:59
    Permalink

    Murat Bey, tamir masrafı ve 9 yıllık bir kombi olduğu düşünülürse, değiştirmenizi tavsiye ederim. Hem yeni kombiler daha az yakıt tüketim ve tasarruf ile bir kaç yıl içinde masrafınızı çıkarmanıza yardımcı olur. Ayrıca eski kombilerin ömürleri de bu civarlarda idi, tamir ettirseniz bile yeniden arıza yapma ihtimali yüksek olacaktır.

    Kişisel tavsiyem yeni bir hermetik kombi ile değiştirebilirsiniz. Oda termostatınız sadece Vaillant ile uyumlu ise yine bir Vaillant hermetik kombi olabilir. Ama diğer markalar ile de uyumlu ise ECA ve Ariston önerebilirim.

    Değiştirmeye karar verirseniz, eğer yakında petek temizliği yaptırmadı iseniz önce petek temizlik işlemi yaptırıp daha sonra yeni kombiyi montaj yaptırabilirsiniz. Hangi şehirdesiniz bilmiyorum ama İstanbul ve bir çok Anadolu şehrinde 150TL civarı fiyatlara makina ve temizlik kimyasalı ile petek temizliği yapan ustalar bulabilirsiniz.

 • 17 Mart 2017 tarihinde, saat 22:45
  Permalink

  merhaba hakan bey 177m2 toki evimde termostatik vanalı 7 adet dd plus petekleri yeni taktırdım.90×80 90×70 (90×60 3 adet) 90×50 , 50×70 dairem çok güneş almayan bir konumda şuan buderus gb 062 24kw yoğuşmalı kombim var ama verimli ısınamıyoruz faturam yüksek geliyor 400tl ;ancak alt dairem boş ,karşı komşum baymak 28kw lık kombi kullanıyor ve faturası 220tl geliyor bizden daha iyi ısınıyor ben bu farkın kombideki kw değerinin düşük olmasına bağlıyorum en az 32 kw kombi almak istiyorum bu konuda tavsiyeniz ne olur tşkler

  • 17 Mart 2017 tarihinde, saat 22:48
   Permalink

   Merhabalar Harun Bey, değindiğiniz daire için 24kw bir kombi yetecektir. Ama yoğuşmalı kombilerde özellikle Buderus Logamax gibi akıllı kombilerde peteklere taktırdığınız termostatik vanalar, kombi modülasyonuna zarar verip, yoğuşmayı önleyecektir.
   Zira termostatik vanalar hermetik kombilerde belki kullanılabilir ama yoğuşmalı kombilerde tavsiye edilmez. Şöyle ki, kombinizin yoğuşması ve ideal ısı değerlerini üretmesi için evinizdeki 7 adet peteğin hepsinin açık olması gerekli. Ama termostatik vanalardan birisi dahi peteğini kapatsa, yoğuşma değerinin altında bir petek değerine düşecektir. Ayrıca ülkemizdeki termostatik vanaların genelde standartları çok düşük olduğu için açık halde dahi içerisinden ısıtma suyu geçişini düzensizleştirmektedir.
   Tavsiyem, tüm termostatik vanaları söktürün ve tüm petekler açık kombinizi kullanın. Sorunun düzeleceğini ve faturanızın normal değerlere ineceğini düşünüyorum.

   Diğer taraftan Logamax serisi kombiler için en ideal çalışma verimi genellikle oda termostatı ile yakalanabiliyor. O nedenle termostatik vanaları çıkartıp, bir kaç ay denedikten sonra ısınma sorununu hallolduktan sonra oda termostatı da takabilirsiniz.

 • 27 Mart 2017 tarihinde, saat 09:02
  Permalink

  Merhaba Hakan Bey,

  Öncelikle vermiş olduğunuz yararlı bilgiler için teşekkürler. İzmir , kuzey cephede, yalıtım olmayan bir apartman ara kat 120 metre kare dairemiz için kombimizi yenileyeceğiz. Demirdöküm kullanıyoruz ancak 10 yılı geçti ve çok sık arıza vermeye başladı. Yakın zamanda anakartını değiştirttik bakımlarını ancak artık yeni bir kombi almayı istiyoruz. Evdeki tüm petekleri kullanmıyoruz.
  Hangi tip bir kombi almalıyız, tavsiyeleriniz için tekrar teşekkürler

  • 27 Mart 2017 tarihinde, saat 09:35
   Permalink

   Evdeki tüm petekleri açmadığınız görüşü ile sizin için hermetik kombi tavsiye ederiz. 22-24kW aralığında bir Demirdöküm yeni kombi olabilir, markayı daha kullandığınız düşünülürse. Ayrıca Ariston ve ECA seçenekleri de olabilir.

 • 29 Mart 2017 tarihinde, saat 08:36
  Permalink

  Merhaba Hakan Bey,

  5 katlı binada 2. katta 140 metrekarelik dairede oturuyoruz.Batı, kuzey ve doğuya bakan odalarımız var.
  Geçen yıl bina dış yalıtımı yapıldı.Bu sayede kuzeye ve batıya bakan odaların tavanındaki nem sorunu da bitmiş oldu.Yakıt giderlerimizde bir nebze azaldı.
  Sorum şu :
  16-17 yıllık Baymak Luna 20fi kombimizi sorunları arttığından artık değiştirmek istiyoruz.2000 TL ye kadar bütçe ayırdık. Fiyat / performans açısından alternatif 2-3 kombi modeli önerebilirmisiniz?

  Çok teşekkür ederim.

 • 29 Mart 2017 tarihinde, saat 11:46
  Permalink

  Hakan bey iyi günler. Siz Denizli’den siniz herhalde. Ben de Denizli Çal lıyım. Denizli den ev aldım. Kombi araştırıyorum. Yardımcı olursanız sevinirim. 05354395106 telefonum. Soracağım çok şey var. Ya da siz telefonunuzu verin. Ariston Genus Premium 24 kw ile Baymak brötje heizung star bridge extra 24 fi arasında gelip gidiyor um.

  • 29 Mart 2017 tarihinde, saat 12:32
   Permalink

   Hayırlı olsun Ömer Bey, doğrudur bende Denizli ve İstanbul’dayım. Şu an aktif olarak tesisat işi yapmadığımız için görüşlerimiz sadece öneri mahiyetindedir. Size Ariston ve Brötje arasından Ariston’u önerebilirim.

 • 1 Nisan 2017 tarihinde, saat 00:18
  Permalink

  Merhaba Hakan Bey
  114 metre kare doğu-güney-batı üç cepheli içten yalıtımlı (zemin kat üzeri) 1. kattaki daireme doğalgaz alacağım. Değişik firmalara ölçü aldırdım 7 metre ile 8 metre arası peteğin yeterli olduğunu söylediler. Ben ısrarla yoğuşmalı kombi daha uygun olmaz mı dememe rağmen hayır buraya hermetik kombi olur diyorlar. Sizce hermetik mi alayım, yoğuşmalı mı? Ayrıca Demirdöküm, Vaillant ve Ferroli kombilerden hangisini tavsiye edersiniz. Hermetik olursa 5000- 5800 TL , Yoğuşmalı olursa 6000-7000 TL arası fiyat uygun mu? Şimdiden tavsiyeleriniz için teşekkürler.

  • 1 Nisan 2017 tarihinde, saat 19:27
   Permalink

   Merhabalar, daireniz için hermetik tercih etmelisiniz. Hermetik için Vaillant/Ferroli/Demirdöküm üçlüsünden Demirdöküm 20-24kW hermetik kombi seçebilirsiniz. Tesisat fiyatı konusunda net bir şey söylemem çok doğru olmayacaktır.

 • 3 Nisan 2017 tarihinde, saat 11:14
  Permalink

  Hakan Bey merhaba,

  Antalya’da 60 metrekare güney/batı cepheli evimiz için ses faktörü de değerlendirildiğinde Bosch Class 2000W 22kW sizce uygun mudur?

  Teşekkürler…

  • 3 Nisan 2017 tarihinde, saat 12:24
   Permalink

   Daireniz ve konumu düşünüldüğünde kombiniz çok sık devreye girip çıkmayacağı da göz önünde bulundurulsa Bosch uygun bir seçim olacaktır.

 • 7 Nisan 2017 tarihinde, saat 18:08
  Permalink

  merhaba hakan bey;
  yeni ev aldık yaklaşık 100 mt. kombi ve petek takılacak..petekler dd plus düşündük..ama kombiye karar veremedik. yoğuşmalı yoğuşmasız vs .. evimiz mersinde..kuzey güney batı cepheli ara katta 2 yıllık bina çift camlı..yalıtım nasıldır bilmiorum ama yeni bina..demirdöküm, alarko, baymak tavsiyesinde bulunan arkadaslarım oldu bunları kullanan ve memnun kalan, siz ne dersiniz.
  şimdiden teşekkürler..

  • 7 Nisan 2017 tarihinde, saat 19:19
   Permalink

   Hayırlı olsun Erhan Bey. Eviniz ve konum düşünüldüğünde yoğuşmalı kombi uygun olmayacaktır. 22-24kW başlangıç serisi hermetik kombi seçmeniz doğrudur.

   Bu aralıkta Alarko-Baymak-Demirdöküm üçlüsünden Demirdöküm’ü seçebilirsiniz.

 • 10 Nisan 2017 tarihinde, saat 08:12
  Permalink

  Hakan bey merhaba,

  Bizim de yeni bir evimiz var, kombi araştırması yapmaktayız. 6 katlı binanın 5. katındayız. Dış yalıtımı da mevcut. Dairemiz 115 m2 ve güneşi her açıdan alıyor. Sizce hangi kombiyi seçmeliyiz?

  Yardımlarınız için teşekkürler.

  • 10 Nisan 2017 tarihinde, saat 19:23
   Permalink

   Ariston Class Hermetik 24kW kombi işinizi görecektir.

 • 18 Nisan 2017 tarihinde, saat 12:17
  Permalink

  Merhaba Hakan Bey,

  Öncelikle değerli bilgiler için teşekkür ederim.
  120 metre kare çatı dublex, doğu cephe ev satın aldınm. 4. katta bulunan evimiz Kocaeli/Çayırova ilindedir.
  Kombi önerinizi söylerseniz çok memnun olurum.

  • 23 Mayıs 2017 tarihinde, saat 14:24
   Permalink

   Yeni eviniz hayırlı olsun, konut kredisi kullandı iseniz bir anca ödemek nasip olsun.
   Dublex daireler için daha çok Buderus kombi markası öneriyoruz.
   Seçiminiz yoğuşmalı olur ise GB042 22K , hermetik olur ise U022 22K modeli seçebilirsiniz.

 • 19 Nisan 2017 tarihinde, saat 15:35
  Permalink

  merhaba Hakan Bey
  bizim evimiz zonguldak ta kuzeybatı cephesinde 125 m2.
  6 katlı binanın en üst katındayız. 2 yıl önce mantolama yapıldı. camlar 3 yıl önce değişti. tüm yönlerden güneş alıyor. 1 yön denize bakıyor fakat o cephede cam yok. kombiyi mutfağa taktırmayı düşünüyorum.
  sizce hangi kombiyi seçmeliyiz? tesisatta kullanacağımız borunun ve peteklerin özellikleri ne olmalı?
  yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

  • 23 Mayıs 2017 tarihinde, saat 14:21
   Permalink

   Kombinin mutfağa takılması en doğru tercihtir. Petekler belirli standartlar ile gelir ECA, Demiddöküm veya Termoteknik markalarından birisinin peteği seçilebilir, kalite olarak üçü de birbirine yakındır.
   Petekler-kombi arasındaki plastik boru tesisatından kullanılan boru ve dirseklerin oksijen bariyerli olmasını isteyin.
   Kombi olarak Ariston veya ECA kombi markalarının 20-24Kw arasındaki kombi seçeneklerinden seçilebilir. Bu seçim dairenizde tüm petekler açık kullanacksanız yoğuşmalı kombi olmalı.

 • 19 Nisan 2017 tarihinde, saat 22:53
  Permalink

  Hakan bey merhaba
  Demirdöküm milenyumplus bacalı kombimiz var. Arıza yaptı, tamir bedeli olarak 400-500 tl masraf çıkarıyorlar.
  Yen’i bir kombi almak istiyoruz
  Evimiz 170 m2 civarında.
  10 katlı binanın 1.katı. Alt KAT Bodrum
  Mantolama var.
  Sabah doğu, öğleden sonra batı cephesinden güneş alıyor.
  Kombi tesisatı her odaya ayrı bağlantı
  İle yapılmış
  Şu anki kombi mutfakta, balkona aldırmak konusunda kararsızız. Öyle bir durumda Yen’i proje çizilecek galiba bu da uzun bir süre alır mı?
  Evde küçük bebeğimiz olduğu için problemi hemen çözmeliyiz
  Hermetik mi yoğuşmalı mı olmalı ?
  Baymak/ vailant/ wiesman ( sadece genel olarak bu markalardan memnun olunduğunu duyduk)
  Öneriniz nedir acaba.
  Şimdiden çok teşekkürler

  • 23 Mayıs 2017 tarihinde, saat 14:05
   Permalink

   Bacalı kombiler artık ömürlerini doldurduğu için yeni bir kombi değişimi yapmanın zamanı gelmiş.
   Kombi cihazınızın yeri değişir ise doğal olarak gaz hattı tesisatı değişeceği için proje yenilenmesi ve yeniden gaz açımı yapılması gerekecek. Biz kombi cihazlarının balkonda olmasına sıcak bakmıyoruz, mutfakta kalmasında fayda var. Hem kullanım hem de tasarruf açısından.
   25-26 Kw gücünde bir cihaz işinizi görecektir. en az 7 metretül üzerinde açık peteğiniz olacak ise yoğuşmalı seçmelisiniz.(ki yakında bebeğiniz tüm odalara girip çıkmaya başlayacağı için mecburen tüm petekleri açmak zorunda kalabilirsiniz. :D)
   Değindiğiniz Baymak/Vaillant/Viessmann markalardan Viessmann önerebilirim.
   Viessmann Demirdöküm Nitromix 24,7Kw da eski kombinizle aynı marka olması nedeniyle seçilebilir.
   Bu ara N11 gibi fırsat sitelerinde de akıllı termostatı ile birlikte kampanyalı fiyatlardan bulabileceğiniz Buderus GB012 ve GB062 yoğuşmalı kombi modellerinin 25Kw lık olanları dairenize uygun olacaktır.

 • 20 Nisan 2017 tarihinde, saat 15:27
  Permalink

  Hakan Bey Merhaba
  Dairem Denizlide Kuzeye ve Doğuya Bakan Cephe 9 katlı binanın 8. Katı Her Katta 2 Daire var. 130m2 Kombi almak istiyorum Yardımcı olurmusunuz.

  • 23 Mayıs 2017 tarihinde, saat 13:49
   Permalink

   Merhabalar Harun Bey, öncelikle yoğuşmalı-hermetik seçimi yapmalıyız. Evimizde 7 metretül üzerinde radyatör petek var ve hepsini açık kullanacak isek yoğuşmalı doğru tercih olacaktır.
   Yoğuşmalı için 24kW güçteki kombilerden Buderus GB062 seçebilirsiniz. Bu kombiyi akıllı oda termostatı ile almanız hem kullanım kolaylığı hem de kombi ömrünü uzatır.

 • 22 Nisan 2017 tarihinde, saat 23:26
  Permalink

  Merhabalar,
  3+1 140 m2 brüt eve taşınacağız. 7mt toplam petek var. Binada diğer ev sahipleri eca confore plus taktırdı. Her peteğe ayrı ayrı boru gittiğinden bu kombinin pompası zayıf kalabilir dendi. Bosch class 6000 önerildi. Evde yalıtım iyi, doğu ve güney cephe, ara kat. Hermetik kombi olarak eca confore plus mı bosch class 6000 mi önerirsiniz? Boschun servisi pahalıymış sanırım. Veya başka marka ne önerirsiniz? Teşekkürler

  • 23 Mayıs 2017 tarihinde, saat 13:42
   Permalink

   Yeni taşınacağınız eviniz hayırlı olsun öncelikle. Eğer bir kollektör üzerinden her peteğe dağıtım yapılıyor ise ve tesisat doğru yapılmış ise eca ve bosch arasında pompa yönünden pek fark olmayacaktır. Ama değindiğiniz gibi Bosch maalesef kendi müşteri deneyimlerimizden özetle servis yönünden sıkıntılı maalesef.
   Bosch 6000 yerine Buderus U072 düşünülebilir.

 • 23 Nisan 2017 tarihinde, saat 09:48
  Permalink

  iyi günler.
  117 metrekare, doğu, güney, kuzey cepheli 11 katlı binanın 10.katı 2+1 yalıtımlı bir daire aldık. nasıl bir kombi tercih etmeliyiz?teşekkürler

  • 23 Mayıs 2017 tarihinde, saat 13:32
   Permalink

   Öncelikle yeni eviniz hayırlı olsun. Tüm petekleri açıp kullanacaksanız 24kw bir yoğuşmalı kombi işinizi rahatlıkla görecektir. Ekonomik gruptan Ariston, ECA seçebilirsiniz. Evinizin metrekaresi, konumu ve yalıtımı düşünüldüğünde çok fazla masraf edip üst grup kombilerden seçmenize gerek yok. Ekonomik fiyatlı kombi markaları işinizi görecektir.

 • 26 Nisan 2017 tarihinde, saat 14:08
  Permalink

  Hakan bey merhaba;
  Verdiğiniz yararlı bilgiler için teşekkür ederim. Trabzon’da oturuyoruz. Merkezi sistemden ferdi sisteme geçeceğiz. Evimiz brüt 150 m2 .Doğu ve batı yönünden güneş alıyor. Ara kattayız. Ancak kuzey rüzgarlarına açık bir konumdayız. Mantolama var ancak pencere yalıtımları çok sağlıklı değil. Sorularım şunlar:
  1- Eski döküm petekleri temizleterek kullanabilir miyiz?
  2- Kombi öneriniz ne olabilir ve mümkünse sorunsuz bir marka ?
  Şimdiden teşekkürler.

  • 23 Mayıs 2017 tarihinde, saat 13:28
   Permalink

   Eski petekleri temizletip kullanabilirsiniz ama eski tip döküm peteklerin ısı geçiş değerleri yeni tip radyatör peteklerden küçük olması yanında daha fazla su ile çalışırlar.
   Mümkünse petekleri de yenilemeniz verim ve tasarruf açısından faydalı olacaktır.
   24-26kW arası yoğuşmalı kombilerden ECA ve Buderus seçilebilir.

 • 30 Nisan 2017 tarihinde, saat 01:17
  Permalink

  Merhaba Hakan Bey
  Evimiz Adana da 140 m2 güney doğu kuzey cepheli yalıtım yok evde nasıl bir kombi tercih etmeliyiz her gelen firma bosch 2000 yarı yoğuşmalı veya demirdöküm nitron öneriyor. 7.7m petek ve 8.4m petek hesaplayan da oldu termolüks petek almamızı önerdiler bir de.. Sizin önerileriniz nedir?Cevap için şimdiden teşekkürler

  • 23 Mayıs 2017 tarihinde, saat 12:06
   Permalink

   7-8m civarı petek artı banyoda havlupan işinizi görecektir. Evinizin mevcut ısınma durumuna göre karar verebilirsiniz. Eğer kış aylarında uzun süreli kullanmıyorsanız Demirdöküm nitron gibi bir hermetik kombi işinizi rahatlıkla görecektir.
   Ama kış aylarında uzun süreli kullanıyorsanız ve tüm odalarda petekler açık olacaksa yoğuşmalı kombi tercih etmeniz de fayda var. Hangi kombi derseniz ise ben şahsi olarak Bosch tavsiye etmiyorum, onun yerine daha iyi fiyatlarda bulabileceğiniz ECA veya Ariston kombi markaları tercih edelebilir.
   Radyatör petekler belirli standart ile üretildiği için ECA, Demirdöküm veya Termoteknik seçilebilir. Alüminyum radyatör gibi daha farklı seçeneklere geçmedikçe, klasik radyatör petekler kalite olarak birbirine çok yakındır.

 • 2 Mayıs 2017 tarihinde, saat 14:28
  Permalink

  Hakan Bey,
  Ankaradayım 1. Kat 150 m2 evdeyim. Belediye hermetik bacaya çevirmemizi zaruri kıldı. Sorum şu buderus yoğuşmalı mı yoksa buderus normal mi önerirsiniz. Bir diğeri sorum yoğuşmalının faydaları nelerdir?
  Teşekkürler.

  • 23 Mayıs 2017 tarihinde, saat 11:55
   Permalink

   yoğuşmalı kombi, hermetik kombinin gelişmiş halidir. Standart hermetik kombi yaktığı gazı dışarı atar, yoğuşmalı kombi ise bu baca gazını da yoğuşturarak ilave ısı sağlar. Onun dışında, yani yoğuşma ünitesi dışındaki parça ve özellikle aynıdır.
   Eğer peteklerinizin hepsini açıyorsanız ve 7 metretülden fazla radyatör peteğe sahipseniz yoğuşmalı seçebilirsiniz.
   Burada ihtiyaç ve bütçe faktörü öne çıkıyor. Yoksa yoğuşmalı kombi, hermetik kombiden iyidir diyemeyiz. Sadece yoğuşmaya uygun dairelerde yoğuşmalı kombi kullanımı ile yaktığınız gazdan daha fazla ısı sağlarsınız.

 • 3 Mayıs 2017 tarihinde, saat 20:25
  Permalink

  merhaba hakan bey, evim müstakil ,sip panel ,dublex toplam
  138 m2 , alt kat alttan ısıtma üst kat petek sistemi var. evimin ısı yalıtımının iyi oldugunu düşünüyorum, hangi yoğuşmalı kombi almamı önerirsiniz? teşekürler.

  • 23 Mayıs 2017 tarihinde, saat 13:25
   Permalink

   Değindiğiniz dublex daire kullanıımınız için 26kW Buderus marka yoğuşmalı kombi seçimi yapabilirsiniz.

 • 10 Mayıs 2017 tarihinde, saat 00:05
  Permalink

  Kombi için keşifte farklı firmalar tarafından önerilen ürünler:
  buderus gb062 24kw
  demirdöküm nitron condens 24
  eca scott 24
  eca proteus plus blue 24

  Ancak her kafadan bir ses çıktığı için tavsiye rica ediyorum.

  https://hizliresim.com/69j6EP

  Ev özellikleri:
  * son kat
  * güney – batı – kuzey cepheli (güney ve kuzeye 2 şer cam, batıya ise 4 cam bakıyor)
  * doğu cephesinde diğer daire var.
  * dış duvarlar 20 ve 10 cm çift tuğla, araları straforlu.
  * malesef pen işçiliğinden kaynaklı yalıtım sıkıntısı oluşuyor.
  * balkon hariç oturma alanı 90 m2. brüt 125 m2 olarak geçiyor.
  * havlupan hariç 6,8 m petek boyu (eca petek)
  * termostatik vana kullanıyoruz (eca).
  * peteklere giden sıcak su banyodaki kollektörden tesviye altı olarak eve dağılıyor. tesviye altındaki borular ise akordiyon bir boru içinde yarı saydam bir boru şeklinde. her peteğe dirseksiz ulaşıyor borular.
  * merkezi katı yakıt kazanı 40 derece ile çalışıyor çoğu zaman. nadiren 45-50 derece yapıyoruz. 8 daire 16 ton yerli kömür ile kışı geçiyoruz.
  * son olarak bulunduğum ilçe izmir in ödemiş ilçesi. senede 15 günden fazla 0 altı sıcaklık çok nadir olur. ortalama sıcaklığı da tahmin ediyorsunuzdur bu bölge için.

  Bu koşullarda önerilen kombiler hakkında ve varsa başka kombi önerisi fikirlerinizi rica ediyorum.

  Teşekkürler…

  • 16 Mayıs 2017 tarihinde, saat 13:04
   Permalink

   Sayın Özhan Bey, evinizin koşulları düşünüldüğünde tavsiye edilen yoğuşmalı kombilere ihtiyacınız yok diyebiliriz.(eğer çatı yalıtımınız iyi ise)
   – Benim tavsiyem
   – Öncelikle penleri elden geçirtip
   – bir hermetik kombi alabilirsiniz.
   – termostatik vanaları çıkarmanız iyi olur,
   – ekonomik gruptaki 22-24kw ECA veya Arsiton hermetik kombi seçilebilir

 • 11 Mayıs 2017 tarihinde, saat 13:30
  Permalink

  Hakan bey merhaba,

  25 yıllık bir ev satın aldım. Ev 165 metrekare, 2. kat şuan merkezi sistem kömür ile çalışıyor.

  Ev’de şuanda demirdökümün eski petekleri mevcut. Pencereler ahşap ve bina yapılırken takılan eski ahşap pencereler.

  Yeni süreçte ya merkezi kombi ya da herkes kendi başının çaresine bakacak gibi bir çözüm alınacak.

  Kendi başımızın çaresine bakacaksak eğer kombi tavsiyesi olarak neyi önerebilirsiniz? (Petekleri değiştirmeyi düşünmüyorum)

  • 16 Mayıs 2017 tarihinde, saat 12:48
   Permalink

   Hayırlı olsun öncelikle. Eski petekleri kullanabilirsiniz ama kombi sistemine bağlamadan önce temizlettirmeyi ihmal etmeyin. Ayrıca mevcut petek boyları da önemli yoğuşmalı kombi için, bunu da göz önünde bulundurmanızda fayda var. Son bir not, eski sistem kaloriferli evlerde özellikle banyolarda diğer odalardaki peteklerden daha yukarıda asılı radyatörler oluyor, eğer varsa onu bir banyopan/havlupan ile değiştirmeniz yararlı olur.
   Ev eski tarihli olduğu ve yalıtım olmadığını varsayar isek 24-26kW gibi güçte bir yoğuşmalı kombi tavsiye ederiz. Marka olarak ekonomik gurup modellerden Ariston veya ECA tercih edebilirsiniz.

 • 19 Mayıs 2017 tarihinde, saat 17:45
  Permalink

  Hakan Bey merhaba,
  Balkonlar hariç ( 2 balkon da kapalı) ev yaklaşık 90 M2. En üst kattayız ve evimize ilk kez doğalgaz girecek. Öncesinde merkezi sistemli kömürle ısınıyorduk. Teklif veren firmalar tam yoğuşmalı Vaillant Eco 236/5-3 Pro ve yarı yoğuşmalı Vaillant Eco Fıt Start 246 üzerinde duruyor. Petek boyumuz (havlupan dahil) 7,3 mtül. Ev mantolu, ama üç yönümüz de dışarı bakıyor. Dediğim gibi en üst kattayız, çatıda yalıtım da yok. Ne yapalım, ne dersiniz?

  • 23 Mayıs 2017 tarihinde, saat 12:25
   Permalink

   Değindiğiniz gibi yoğuşmalı-hermetik seçimi için zor bir karar. Öncelikle tüm petekleriniz açık olacak ise yoğuşmalı seçebilirsiniz. Ama normalde bir iki odayı kullanıyor ve hepsini açmaya ihtiyaç hissetmiyorsanız o zaman hermetik doğru bir tercih olur.
   Evde küçük çocouk veya yaşlı yok ise ve bir oda termostatı ile 20-22 derece arası bir sıcaklığa ayarlayıp kendiniz bu ideal oda koşullarına alıştırısanız hermetik daha doğru bir seçim olabilir. Ama çocuk-yaşlı olması halinde genelde 24-27 arası sıcaklıklarda kullanıldığı için o zaman yoğuşmalı seçilebilir.
   Hangi kombi derseniz, şahsi olarak daha önce de yazmıştım Bosch ve Vaillant önermiyorum, genel satış-servis sorunları nedeniyle. Hermetik seçerseniz 20-24 kW bir Ariston olabilir, yoğuşmalı için ise ECA veya Demirdökümün alt modelleri seçilebilir.

 • 21 Mayıs 2017 tarihinde, saat 10:40
  Permalink

  Merhabalar
  Giresun’da ikamet etmekteyim
  Yeni doğalgaz anlaşması yaptığım
  evime immergas Victrix 24 marka kombi ile anlaştım.immergas markasını hiçbir yorumda göremedim bu marka sizce nasıl?

  • 23 Mayıs 2017 tarihinde, saat 12:15
   Permalink

   Immergas benimde sevdiğim ama henüz hem marka değeri hem de servis ağı olarak çok yaygın olmadığı için pek kullanılmayan bir kombi markası. Ama kalite ve verim olarak fiyatına göre gerçekten güzel bir kombi.
   Daha önce de bahsettiğimiz gibi en iyi kombi markası şudur demek gerçekten zor zira öncelikle ihtiyacınıza göre kombi seçimi öne çıkıyor. Daha sonra bu ihtiyaca uygun kombi önerisi, kombi ve tesisatın iyi bir işçilik ile tamamlanması, kombiye uyumlu bir oda termostatı ile verimli çalışmanın sağlanması, yoğuşmalı kombi kullanılıyor ise tüm peteklerin açık olması, peteklerin hemen önünde koltuk vs olmaması, peteklerin üzerindeki perde ve tüllerin peteğin ardında kalması gibi şartlar sağlanır ise aldığınız kombiden maksimum verim alıp doğalgaz tasarrufu yaparak faturanızı düşürebilirsiniz.

 • 24 Mayıs 2017 tarihinde, saat 19:21
  Permalink

  Merhaba hakan bey evimiz 25 yillik bir bina ankarada 3+1 net 95 m2 arakat yanlardan diger binalarla bitisik iki cephede yalitim zayif petekler 20 senelik ital zarif yenitip peteklere gore daha az su almakta petekler yaklasik 8m uzunlugunda kombi olarak ne önerirsiniz.

  • 25 Mayıs 2017 tarihinde, saat 13:16
   Permalink

   Anladığım kadarı ile merkezi sistemden bireysel kombi sistemine geçiş yapacaksınız. Evinizin 95 metrekare olması, iki taraftan bitişik nizam olması ve petekleriniz düşünüldüğünde hermetik kombi işinizi çok rahat bir şekilde görecektir. Yoğuşmalı kombi tavsiye etmeyiz.
   20-22 kw güç aralığındaki kombilerden Ariston, Demirdöküm seçebilirsiniz. Buderus Logamax U022 22k da olabilir.
   Ama kombi dönüşümü yapmadan önce eski peteklerinizi petek temizliği yaptırmayı ihmal etmeyiniz.

 • 24 Mayıs 2017 tarihinde, saat 20:02
  Permalink

  Merhaba Hakan Bey, Evim Ankarada güneydoğu ve kuzeybatı ya bakıyor 150 metrekare 3+2(bodrum kat salon gibi ve oldukça geniş) bir bodrum üstünde 2 kat var tripleks denebilir. yalitim yaptıracağım ama henüz yok, petekler 7 metreyi geçiyor. Seçebileceğim birkaç marka model önerirseniz sevinirim.

  • 25 Mayıs 2017 tarihinde, saat 13:23
   Permalink

   Dubleks ve Tripleks daireler için daha çok Viessmann ve Buderus tavsiye ediyoruz. Sizin için 26-28 kw güçteki bir yoğuşmalı kombi seçimi yapabilirsiniz.
   Kombi model önerisi olarak Buderus GB012 basicplus ekonomik fiyatlı, GB172 Logamax ise biraz daha yüksek fiyatlı olarak bulunabilir. Bu iki Buderus modelinin fiyatının tam ortasında ise Viessmann vitodens 100-W modelini önerebilirim.

 • 24 Mayıs 2017 tarihinde, saat 21:45
  Permalink

  Ben bugün 17 senelik bir ev aldım ısı yalıtım yok net 92 M2 ne marka ve hangi tip kullanmaliyim. Zemin kat. Yardımcı​ olursaniz

  • 25 Mayıs 2017 tarihinde, saat 16:07
   Permalink

   Öncelikle yeni eviniz hayırlı olsun. 20kw güç civarında bir hermetik kombi işinizi görecektir. Piyasada genelde en düşük 24kw güçte kombiler bulunduğu için bu 20-24kw arası bir hermetik kombi seçebilirsiniz.
   Ariston ve ECA markaları daireniz için uygun seçimler olacaktır.

 • 24 Mayıs 2017 tarihinde, saat 23:35
  Permalink

  Merhaba hakan bey, evimiz 25 yillik bir binada orta katta oturuyoruz guney-bati konumlu evin dis cephesi cift duvar arasi kopukle yapilirken yalitilmis 12 yildir bir defa bile hata vermeyen arçelik kombim bozuldu simdi alacagimiz kombide kararsiz kaldik ev 2+1 ,100 metrekare , 5,4 m petek uzunlugu ve 1,5 metre banyo da havlupa
  n var genel olarak vaillant veya baymak yogusmali dusunuyoruz siz ne onerirsiniz evimiz icin , simdiden teseekur ederim

  • 25 Mayıs 2017 tarihinde, saat 16:20
   Permalink

   Evinizin ara katta olması, güney cephesi ve metrekaresi düşünüldüğü zaman yoğuşmalı kombi için gerekli şartlar sağlanamayacaktır. Biz hermetik kombi öneririz, yine alıştığınız marka olan Arçelik hermetik kombi seçebileceğiniz gibi aynı fiyat gurubundaki Baymak grubundan Eco serisi de seçilebilir.

   Ama illaki yoğuşmalı kombi düşünüyorsanız, hesaplarda klasik havlupanlar yarım metre sayılır ve sizin nerdeyse 6 metretül peteğiniz var iken, yoğuşmalı kombinin gerekli yoğuşma şartlarını taşıması için gerekecek petek boyu minimum 7-8 metre yi geçmelidir. O nedenle mümkünse tesisatınıza ilave petekler ekleterek ancak bu seçim yapılabilir. Ki hem ilave masraf, hem yoğuşmalı kombi ile hermetik kombi arasındaki fiyat farkı hem de oluşabilecek kazancınızın küçüklüğü nedeniyle 20-22kw ısıl güçte bir hermetik kombi önerisi en doğrusu olacaktır.

 • 27 Mayıs 2017 tarihinde, saat 16:01
  Permalink

  Merhaba Hakan Bey,
  Yeni bir ev aldım. 110 m2 oturum alanı var. Mutfak oturma odası ve salon güneşli bir günde sürekli güneş alır bir durumda. Kombilerden pek anladığımız yok bize tavsiyeniz ne olacaktır. İlginiz için teşekkür ederim

 • 2 Haziran 2017 tarihinde, saat 06:32
  Permalink

  hakan bey merhaba;

  3+1 daire 130m2 civarı bütün petekler kullanılmayacak,
  buderus u072 ya da viessman vitodens 100 arasında seçim yapmak gerekirse ne önerirsiniz.
  iki kombi arasında fiyat farkı da var. oda termostadı kullanmak avantaj sağlar mı?

  teşekkürler

 • 4 Haziran 2017 tarihinde, saat 10:50
  Permalink

  Hakan bey merhaba,
  Benim sorum yerden isitma icin olacak. 180 m2 brut dublex, yalitimi yapilmis. Oturma odalari Kuzey cepheye bakan ikiz villa aldim. Yerden isitma oldugu icin ne gibi etkileri olacagini kestiremiyorum. Tavsiyenizi alabilir miyim

 • 13 Haziran 2017 tarihinde, saat 00:26
  Permalink

  hakan bey merhaba,

  yerden ısıtmalı ,135m2 brüt ,balkonlar ve diğer boşluk yerler çıkarıldığında 90 m2 net , ara kat , yalıtımları olan yeni bir daire aldım..oturma odaları ,salonu güney cepheli , sadece yatak odası kuzey cepheli olan daireme , kombi araştırdığımda , daha öncede baymak 24 fi (15550 tl) olan kombi önerdiler…daha öncede eski oturduğum dairede baymak bacalı kombi kullanmıştım.. servis çağırınca da çok ilgilendiler..yeni dairemiz yerden ısıtmalı olduğu için baymak 24 fi için hem fiyat olarak , hem kullanım olarak sizin tavsiyeniz nedir ? İlginiz için teşekkür ederim

 • 17 Haziran 2017 tarihinde, saat 11:06
  Permalink

  hakan bey merhaba;
  İzmir Ödemiş’te oturuyorum…evim 135 m2 3+1 4.kat…kuzey doğu ve güney cepheli…ısı yalıtımı yok..bir kaç kombi servisiyle görüştüm kimi yoğuşmalı kimi yoğuşmasız dediler..ilk defa kombi bağlatacağım için iki arada bir dere de kaldım..sizce nasıl bir kombi bağlatmalıyım…yardımlarınız için teşekkürler..iyi günler:)

  • 20 Haziran 2017 tarihinde, saat 16:34
   Permalink

   Kombi cihazınızı tüm petekler açık şekilde kullanacaksanız yoğuşmalı kombi önerisi doğrudur. Ama Ödemişte kış sert ve uzun olmuyor sanırım, bu bakışla, zaten bir kaç ay kombiyi yakarım, onda da tüm odaları açmam diyorsanız normal hermetik kombi seçimi doğru olacaktır. Her iki durumda da Ariston veya ECA tavsiye edebiliriz.

 • 18 Haziran 2017 tarihinde, saat 17:45
  Permalink

  bircok makine muh. ve firma kombi su isi ayarini 55 i gecmemek kaydiyla ( min. 30 m2 ve 3 m petek sarti) yogusmanin gercklegini soylemesine ragmen siz tumu acik ve 8 m olursa yogsma olur diyorsnz ??? oda termstati bulundugu yerin sicklgna gore kombiyi ayarladigi icin diger odalrn daha serin yada sicak olma gercegi yasaniyorken sizin termsttk vanayi kotulemnz ??? kombi mrkada boschu kotlmnzn sebebi ??? ( turkiyedeki marklarda ortlma seviye tercih edilmesine ragmen)

  • 20 Haziran 2017 tarihinde, saat 16:28
   Permalink

   Yoğuşmanın gerçekleşebilmesi için değindiğiniz gibi kombiden giden su ile dönüş suyu arasında 10 derecelik bir farkın oluşması gerekir. Türkiye şartlarında bir daire ısındıktan sonra bu farkın oluşup, kombi cihazınızın yoğuşma olayını gerçekleştirebilmesi ortalama en az 7-8 metretül petek boyu(600lük petekte) veya 100 metrekalaerin üzerinde bir ısıtma alanına gerek vardır. Isı yalıtımı, cephe durumu, cam ve kapılar gibi etkenler dairenizdeki ısı kaybını değiştireceği için bu ölçüler elbette değişebilir.
   Değindiğiniz 55 derece, baca atık gazını yoğuşmalı kombinin düşürmesi beklenen sıcaklığıdır, yani kombi ısı ayarı değildir.
   Yoğuşmalı kombi için önemli olan dönüş suyu sıcaklığıdır. 40-30 veya 50-40 derece şeklinde maksimum verimde çalışır.
   Termostatik vanalar birbirinden bağımsız devreye girip çıktığı için, doğal olarak yoğuşmalı kombinizin yoğuşma performansını kötü yönde etkileyecektir. Bu nedenle oda termostatı öneriyoruz, onuda en çok kullandığınız odaya takılmasını tavsiye ediyoruz. Bosch markasını tavsiye etmiyor oluşumuz ise konuda değindiğimiz üzere servis problemleridir. Onun dışında aynı fiyattaki kombi cihazlarına göre verim yönünden düşük olduğunu düşündüğümüz içindir.
   değindiğimiz gibi bunlar bizim kişisel tavsiye ve seçim önerilerimizdir.

 • 18 Haziran 2017 tarihinde, saat 20:56
  Permalink

  Hakan bey verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Bnm yeni taşınacağım ev 150 m2 net kullanım alanına sahip bir daire ısı yalıtımı mevcut . Benim sorum şu daire şapları atılırken ben salaonda petek olmasın diye salonu yerden ısıtma yaptırdım diğer odalarda petek var . Bu durumda nasıl bir kombi almam lazım birde salon için ısı düşürücü kullanmam gerekiyormu . Şimdiden cevabınız için teşekkürler . Saygılar

  • 20 Haziran 2017 tarihinde, saat 16:49
   Permalink

   Peteklere göre yerden ısıtma sistemleri düşük sıcaklıkta çalıştığı doğrudur. Eski tip kalorifer, kat kazanı veya hermetik kombiler için petek ve yerden ısıtmanın birlikte kullanıldığı durumlarda değindiğiniz ısı düşürücü olarak adlandırılan axem-karıştırı-üçyollu vs. kollektörler ile petek ve yerden ısıtma suyu arasındaki fark oluşturulmakta idi. Bu eski rejimlerde petrekler 70-90, yerden ısıtma ise 40-50 derecelerde ayarlanarak çalıştırılmaya çalışılırdı.
   Ama yoğuşmalı kombi kullanmanız halinde buna yani ısı düşürücü dediğimiz sisteme gerek kalmamaktadır, zira bu yoğuşmalı kombiler 30-40 veya 40-50 derecelerde çalışmaktadır.
   Bu durumda yoğuşmalı kombi olarak Buderus seçebilirsiniz, markanın oda termostatı ile birlikte kullnamanız ekstra verim sağlar.
   Kombinizi devreye alıp bir kaç gün çalıştırdıktan sonra odalar arasında ısı farkı oluşur ise, sıcak olan odanın peteğinin dönüş vanasını az miktarda kısarak dengeleyebilirsiniz. Salonunuz fazla ısınıyorsa da yerden ısıtmanın dönüş vanasını çok az kısarak bu işlemi yapabilirsiniz. Bu kısma işlemi mümkün olduğunca az olmalı, kapanmaya yaklaşmamalıdır.

 • 19 Haziran 2017 tarihinde, saat 13:28
  Permalink

  Hakan bey merhabalar evımız zonguldakda dış cephe ve çatı yalıtımı yok ortalam 150-160m2 12-13 metres cıvarında petek boyu var hangı kombıyı onnerırsınız

  • 19 Haziran 2017 tarihinde, saat 13:29
   Permalink

   genelde bu bolgede herkes vıesman yogusmalı kombı ustune duruyor sızın goruslerınızı merak edıyorum sımdıden tesekkur ederım.

   • 20 Haziran 2017 tarihinde, saat 16:15
    Permalink

    Viessmann yoğuşmalı kombi bizim de önerdiğimiz bir kombi markasıdır, eviniz ve şartları için iyi bir seçim olur.

 • 22 Haziran 2017 tarihinde, saat 17:32
  Permalink

  Hakan bey evimdeki petek 7m civarı corum alaca dayız kış çok sert gecer. Son katsayım. Çatıda köpük sıkılmış. Şu modeller arasında kaldım. Vaillant 236/ 5 modeli viessman 50 w modeli buderus GB 062 hangisini tavsiye ederseniz. Teşekkür ederim.

 • 27 Haziran 2017 tarihinde, saat 01:32
  Permalink

  Merhaba Hakan Bey,
  Yeni taşınacağım ev için kombi önerisi isteyeceğim sizden.

  Evim 149 m2
  10 metre civarı petek var evde.

  Sizce aşağıdaki tam yoğuşmalı ürünlerden hangi Markayı tercih etmeliyim. birde ayrıca Kombi yeri mutfakta bu yüzden sessiz olmasını istiyoruz.

  Doğalgaz Faturalarımızın tasarruflu olması açısındanda markaları ele alabilrisiniz.

  1.) Buderus GB072
  2.) Vailant 286 5-3
  3.) Ariston Genus Premium 24 FF
  4.) Ferroli 25C

  Fiyat olarak ise Ariston ve Ferroli aynı fiyatta Vaillant ve Buderus ise yine aynı fiyattalar.
  Vaillant ve Buderus ise Ariston ve Ferroli ile arasında 1.000 TL fiyat farkı var.

  sizce mantıklı olan hangisi?

 • 27 Haziran 2017 tarihinde, saat 23:08
  Permalink

  Hakan bey merhaba.
  Evimiz Ankara’da. 10 senelik bir bina, ısı yalıtımı da yapılı. Orta kat. Alt ve üstümüz dolu. Güney cephe. 110 m2. Ferroli marka bir kombi var ancak çok sık arızalanıyor. Bugün tekrar arızalandı, bu kez çok masraf çıkarırsa değiştirmeyi düşüneceğim. Önerebileceğiniz bir marka/model var mı? Teşekkürler.

 • 1 Temmuz 2017 tarihinde, saat 22:45
  Permalink

  Merhabalar Hakan Bey.

  Yazı ve yorumlarınızı ben de kombi alma aşamasında bir kullanıcı olarak zevkle takip ettim. ize 2 sorum olacak. Cevaplayabilirseniz gerçekten çok memnun olurum. Ariston Genius Premium Evo 24 ile Vaillant 286/5/3 24 kw kombi arasında kararsız kaldım. Ariston daha ekonomik görünürken, yorumlara bakılırsa Vaillant daha profesyonel cihazla daha yaygın ve mutlu servis anlayışı var gibi duruyor. Sizin öneriniz ne olurdu ?

  İkinci sorum ise benim için çok kritik aslında.Ankara da Cam Balkon ile kapalı balkona koymayı planladığım kombiyi, bir servis kesinlikle önermezken (tahliye sıvısı donması, fazla yakıt sarfiyatı, kombi donması), diğer servis ciddi bir sorun olmayacağını ve abartılı bir yorum olduğunu söyledi. Eğer balkona koymazsam ise, evin yapısından dolayı, görsel olarak kötü bir boru ve bacalama sistemi ile karşı karşıya kalacam. Sizin öneriniz ne olurdu ?

 • 1 Temmuz 2017 tarihinde, saat 23:44
  Permalink

  Merhaba Hakan Bey, İzmir Kemalpaşa’da oturuyorum ve evim net 110 m2. Ara kat, güney cephe ve ısı yalıtımı var. Evimde 7,40 metre tül petek var ama biz 4,40 metre tülünü kullanıyoruz. 2009 yılında aldığım viessmann vitopend 100 marka kombim bozuldu. Yetkili servis 2017 yılı sonundan itibaren hermetik kombilerin üretimden kaldırılacağını, kombimi yoğuşmalı bir kombi ile değişmemi öneriyor. viessman vitodens 050T 25 kW, vitodens 050W 24 kW,vitodens 100 26 kW modelleri önerdi. Siz de bir fikir verirseniz sevinirim. Teşekkürler

 • 4 Temmuz 2017 tarihinde, saat 22:43
  Permalink

  Merhaba,
  Bursa mudanyada 120 m2 net yerden ısıtmalı evim için hangi model kombiyi önerirsiniz.
  Teşekkürler.

 • 4 Temmuz 2017 tarihinde, saat 22:53
  Permalink

  Merhaba Hakan bey 125 mtre kare en üst kay batı kuzey cepheli çorumdan bir ev aldım kombi seçimi yapamıyorum. Annemler bizimle yaşıyor ve 2 çocuk var salonda oturuyoruz bütün petekler yanıyor. Müteahitimiz eca confeo plus öneriyor ama ben daha hermetik kombi kullandım ve bütün petekler açık olduğu için hem çok fatura ödedim hemde ısınamadım. Aklımda yoğuşmalı Demirdöküm nitron condense kombi var onaylıyormusunuz şimdiden teşekkür ederim. Kolaylıklar diliyorum

 • 8 Temmuz 2017 tarihinde, saat 02:31
  Permalink

  hakan bey selamalar 75 mk evimize tesisat kurulacak fakat kombi seçimini yoğuşmalı istiyoruz aslında bir bakıma yoğuşma sağlamayacığını dediğinizi duyar gibiyim ama tasarruf açısından düşündük yaklaşık 5 6 metre petek olacak yoğuşmasız mantıklı gibi yorumlarınızdan okudugum ve anladıgım kadarı ile ev giriş katı kışın haliyle epey soguk oluyor bosh markasını özellikle alman malı olmsından dolayı istiyorum keşif için için gelen ekip adını hiç duymadığı termoteknik diye bir marka üzerinden 75 metrekare eve 5 6 metre arası petek birde havlupan fiyatı olarak çıkardığı rakam 6500 tl çok yüksek geldi… bosh marka kombi yoğuşmasız ve demirdöküm petek olarak olarak değiştirip hesaplattıgımda 7100tl fiyat çıkıyor ilk kez tesisat yapılıp kurulacak ama fiyat benim beklediğim 5bin 5yüz civarıydı en fazla sizce bu fiyatlara bu ürünler normalmidir yoksa bir kaç firmayada keşif yaptırmalımıyım? ayrıca önerilerinizi bekliyorum şimdiden teşekkür ederim

 • 9 Temmuz 2017 tarihinde, saat 09:14
  Permalink

  Mrb Hakan bey evimiz 150 m2 kare 3.katta üstte bi daire var her odada pencere 2 de balkon sıfır ev kombi alacaz çok kararsız kaldık hangisi nı almamız gerekiyor çok ısıtıp az yakma olayı doğru mudur sesi az yapan en iyi ısıtan hangisi uzun süre dayanıklı olan yardımcı olursanız seviniriz

 • 11 Temmuz 2017 tarihinde, saat 10:36
  Permalink

  Kolay Gelsin.
  Evim en üst kat dubleks alt kat 110 m2 kadar üst kat tek oda 40 m2 civarı toplam 150 m2 civarı kullanım alanı var. 13-14 m petek boyu var bina ısı yalıtımlı.
  Ariston Genus Premium Evo 30 FF kombi almayı düşünüyorum.
  Tavsiye edermisiniz. Şimdiden Teşekkürler

 • 11 Temmuz 2017 tarihinde, saat 19:52
  Permalink

  Selamlar Hakan Bey,
  Aksaray Merkezde 144m2 brüt, 114m2 net bir ev aldık. 5 katlı binanın en üst katı. Kuzey, doğu ve batı cepheli. Bütçemiz 2.750,00 TL. civarı. ECA ve Buderus arasında kaldık. Aksaray’da ECA bayiliği yok, Buderus var. ECA Scot SC 24 modeli için 2.500,00 TL, Buderusun Logomax 062 için 3.100,00 TL ve 012 modeli için 2.650,00 TL. fiyat verdiler. Ev sıfır olduğu için yalıtım sorunu yok. Fatura ve ısınma bakımından bunların arasından ve ya bunlar dışında ne önerebilirsiniz bize. Bunların yanında bir de oda termostatı düşünüyorum. Bir öneri de bunun için ihtiyacım var.
  Şimdiden teşekkürler.
  Kolay gelsin.

 • 12 Temmuz 2017 tarihinde, saat 10:19
  Permalink

  Merhaba Hakan Bey,
  Antalya, 5 katın 3. katı arakat. 80 mt2
  Mutfak çocuk odası banyo kuzey cephe.
  Salon, Yatak Odası Güney Cephe.
  Toplam 4,6 mt petek var birde havlu pan.
  Ariston Genus X ve Buderus Logomax U072 arasında kaldım.
  Tavsiyeniz ne olur ?

  • 29 Ağustos 2017 tarihinde, saat 10:26
   Permalink

   Ariston Genus X ve Buderus Logomax U072 yaklaşık aynı güç ve verimde kombilerdir. Ama Buderus dairenizin küçük olması nedeniyle bu modülasona uygun olarak daha az yakıt tüketimi ile öne çıkıyor.
   Ariston ise daha hızlı kullanım suyu üretme sağlaması ve teknojisever iseniz ariston net altyapısı ile dikkat çekiyor.
   Fiyatları da yakın olduğu için ikisinden birisini güvenle seçebilirsiniz.

 • 13 Temmuz 2017 tarihinde, saat 16:09
  Permalink

  Merhaba hakan bey. Evimizi yeni aldık brüt 155 m2 doğu -batı-guney cephesi var. İlk defa dogalgaz kulanacagız. Kombi ne alabiliriz acaba. Vaillant deniliyor genellikle. Bir de yogusmalı olmalı mı.

  • 29 Ağustos 2017 tarihinde, saat 10:21
   Permalink

   Yoğuşmalı seçmenizde fayda var. Ben kişisel olarak Vaillant önermesemde piyasada çok kullanılan markalardan bir tanesi. Seçebilirsiniz, alternatif olarak immergas veya ECA da düşünülebilir.

 • 14 Temmuz 2017 tarihinde, saat 06:55
  Permalink

  kolay gelsin
  evim tribleks 7+1 garaj dahil 4 kat tek daire tipi her tarafı açık güney ve kuzeyden çok rüzgar alıyor yaklaşık 10 yıllık bina 70 m2 den yaklaşık 210 m2 17 m2 petek kullanılacak yeni yaptırıyorum hangi petek ve kombiyi önerirsiniz
  tavsiyeniz için teşekkürler

 • 14 Temmuz 2017 tarihinde, saat 19:05
  Permalink

  merhaba.manisadan batı cephe 190 metre kare burut net 160 metre kare çatı dubleks ev aldım.evde 7 petek 2 havlupan takılı.mutahıt fırma eve eca nın 24 kw hermatik kombi takmış.ben kombiyi değiştirmek istiyorum.tesısatı takan fırma.daikin yoğuşmalı kombi önerdi.birde eca yoğuşmalı 24 kw kombi takabılırız dedı.siz ne önerirsiniz.

  • 29 Ağustos 2017 tarihinde, saat 10:19
   Permalink

   Öncelikle hayırlı olsun. Yoğuşmalıya geçmek için 26-28kw güçlerde kombi seçmeniz lazım. 24kw genelde 150-160 m2 ye kadar önerdiğimiz kapasitedir.
   Daikin pek tavsiye etmediğimiz bir marka. ECA proteus olabilir. Ama dubleks daire için Buderus, viessman gibi üst kalite gurubundan 26kw güçte bir seçim yapabilirsiniz. Yarı yoğuşmalı-tam yoğuşmalı ayrımına takılmadan seçim yapabilirsiniz.

 • 25 Temmuz 2017 tarihinde, saat 00:45
  Permalink

  Edirne 5katlı binanın 1.katı dogu cephesi 150 metre kare montalama yapıldı.6 pencere hepside doguya bakıyor. vailant mı ? demirdökümmü ? buderus mu ? almam gerekiyor yada daha iyi bir kombi varsa söylermsiniz

  • 29 Ağustos 2017 tarihinde, saat 10:14
   Permalink

   Demirdöküm nitromix 24,7kw modeli iyidir.

 • 27 Temmuz 2017 tarihinde, saat 17:20
  Permalink

  Merhaba. Evim Düzce’de, güney cepheli 4 katlı binanın 2. katında 120 m2 mantolaması var. 10 tane cam var. Salonda 4 tane var. 7 tane de petek var. Tavsiyenizi büyük bir merakla bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.

 • 27 Temmuz 2017 tarihinde, saat 17:45
  Permalink

  merhabalar evim net 145 metrekare mersinde oturuyorum.buderus 012 yarı yoguşmalı taktırmayı düşünüyorum.termostatik vana bununla kullanılırmı..bu kombi evime yeterli olurmu.