Kombi Tavsiyesi

Bireysel daire ısıtma için doğalgaz dönüşümü yapmış daireler, evler ve iş yerleri için doğru kombi seçimi çok önemlidir.  Hangi kombiyi seçmeliyim sorunuza cevap olması için bugün sizlere kombi tavsiyesi ve ip uçları vereceğiz.

Kombi seçimi için öncelikle kullanılacak alanın metrekare cinsinden genişliği, duvarların yalıtım durumu, üst ve alt katların kullanılıp kullanılmadığı, tüm odalardaki peteklerin açılıp açılmayacağı, dairenin dublex mi yoksa tek kat mı olduğu, pencerelerin ısıcamlı olup olmadığı gibi bir çok bilgiyi göz önünde bulundurmanızda fayda var.

Artık bacalı kombiler kullanılmamakta bunlar yerine hermetik kombi cihazları ile kullanım alanları ve kullanım suyu ısıtılması sağlanmaktadır. Bu cihazlarda dışarıya doğru çıkan iç içe geçmiş iki borudan oluşan bir baca sistemi kullanılır. İçteki borudan yanmış doğalgaz baca gazı olarak atılırken, iç boru ile dış boru arasındaki boşluktan ise yanma için gerekli olan temiz hava alınmaktadır. Bu sayede oda içerisinden hava alışverişi olmadığı için bu kombiler son derece güvenlidir.

Bunları piyasada standart hermetik kombi, yarı veya tam yoğuşmalı kombi olarak bulabilmekteyiz. Peki bunlardan hangisini seçmeli?

Öncelikle hangi marka kombi iyidir sorusundan ziyade benim kombi ihtiyacım nedir sorusunu cevaplamalıyız. Hangi güçte, hangi verimde ve hangi özellikte bir kombi ihtiyacınıza çözüm sunacaktır. Bunu belirledikten sonra bu özelliklere sahip kombilerden bütçenize göre seçim yapmak daha da kolaylaşacaktır.

Kombi tavsiyesi, girişimcilik vb. konularda videolar yayınladığım kanalım www.youtube.com/c/hakankaya

Hermetik / Yarı Yoğuşmalı / Tam Yoğuşmalı Kombi Seçimi

100 m²’den Küçük Dairelerde Kombi Tavsiyesi

Burada dairenizin veya kombiyi kullanacağınız alanın büyüklüğü önem kazanıyor. Eğer daireniz stüdyo, 1+1 veya 2+1 olup 100 m²’den küçükse kesinlikle hermetik kombi almalısınız. Zira bu küçük alanlarda yeterli petek radyatör alanı oluşmadığında alacağınız yoğuşmalı kombi yoğuşamayacağı için standart hermetik kombiden dahi düşük verimde çalışacaktır. Bu sebeple hem daha çok yakmamak hemde fazladan para vermemek için hermetik kombi seçimi yapmalısınız. Burada 20 kW gücündeki bir kombi işinizi görecektir. Büyük alayım daha iyi olur düşüncesi bu ısıtma cihazları için yararsız bir masraf olacaktır. Bu küçük daireler için 20-24kW gücü arasında Alarko, ECA ve Ariston hermetik modelleri seçilebilir.

Ama eğer daireniz küçük olmasına rağmen ısı yalıtımı ve pencereler çok kötü olup, cepheden kuzey rüzgarlarını alıyor ise odalara daha büyük petekler koyarak radyatör petek alanının 7 m² üzerine çıkararak yarı yoğuşmalı akıllı kombi seçimi yapılabilir. Bunun için en uygunu Buderus marka akıllı kombilerle oda termostatını birlikte kullanmak olacaktır.

100-200 m² Arası Dairelerde Kombi Tavsiyesi

 Yukarıda değindiğimiz gibi yoğuşmalı kombi için en az 100-120 m² alan ve en az 7 metretül petek radyatör lazımdır. Daireniz bu özelliklere ulaştığı zaman yoğuşmalı kombi seçebilirsiniz. Burada daireniz 100-200 m² arası büyüklükte ama tüm odaların peteklerini açmayacaksanız yine yoğuşma olayı gerçekleşmeyeceği için yoğuşmalı kombi seçimi sıkıntı olabilir. O nedenle ya bazı odaları açıp hermetik kombi yada tüm odaları açıp yoğuşmalı kombi tavsiye ederiz. Bu aralıktaki daireler için yoğuşmalı kombi olarak Ariston, ECA, Alarko ve Demirdöküm kombiler seçilebilir. Bunlar bu grupta yerli üretim olması ve sessiz çalışmaları ile tercih edilmektedir.

200 m²’den Büyük Dairelerde Kombi Tavsiyesi

Bu daireler için tam yoğuşmalı kombi seçiyoruz. Ve kombi çalışırken en az 7 metretül radyatör peteğimizin açık olmasını sağlıyoruz. Bu kombilerin uzun ömürlü olması için daire içi tesisatımızı döşetirken kombi-radyatör bağlantısında kullandığımız plastik boruların oksijen bariyerli özelliğe sahip olması çok önemli. Oksijen bariyerli borular zaman içerisinde peteklerde çamurlaşmanın olmasını önleyerek hem ısıl verimi yüksek tutar hem de kombi ömrünü uzatır.

Yoğuşmalı kombi için kesinlikle termostatik vana kullanmıyoruz. Onun yerine oda termostatı ile en verimli şekilde kombilerimizi kullanıp doğalgaz faturasını düşürmek mümkün olmakta. Bu termostatların kablosuz olanı yerine kablolu olanları seçmekte fayda var. Kablolu termostat hem çok daha ucuz olmakta hem de evinizde ekstra radyo sinyali oluşturarak sağlık sıkıntıları meydana getirmemektedir.

 

Bu 200 metrekare üstü dairelerde ise Buderus ve Alarko yoğuşmalı kombi seçilebilir. Dairelerin 300 metrekareyi geçtiği yerlerde ise Viessmann vitodens yoğuşmalı kombiler en iyi kombi tavsiyesi olacaktır.

Kombi Önerisi

Bu aralar bir Makina Mühendisi olarak en çok aldığım soruların başında, hocam hangi kombiyi önerirsiniz, yoğuşmalı daha mı az yakar, sizce hangi marka gibi sorular geliyor.

Tabi bu sorular, doktora hocam sabahları biraz yorgun oluyorum nedendir diyor sorup, sizi muayene etmeden, tetkik ve incelemeler yapmadan cevap vermesini beklemek kadar zor. Bizimde sizin evinizi, odalar, metrekaresi, rüzgar alma yönü, baktığı cephe, bulunduğu kat, bina yaşı, dairenizin yalıtım durumu vs. birçok nedeni inceleyerek verebileceğimiz bir cevap bu.

O nedenle bu bilgiler çok önemli. Bir doğalgaz mühendislik firmasını arayıp kombi  markası sormakla tercih yapmak, çok sağlıklı olmayacaktır. Zira aradığınız kişi genellikle elinde olan, bayisi olduğu yada en çok para kazandığı kombi markasını size önerecektir. Diğer taraftan aklınızda olan şu kombi markası nasıldır diye oluşturacağınız soruya da , o kombiyi sakın alma, çok dandiktir diyecektir.

Halbuki, piyasada satılan tüm kombiler TSE ve CE belgeli olup, gaz dağıtım şirketleri tarafından da onaylanmaktadır. Ha peki diyeceksiniz fark nerede? Yukarıda verdiğimiz doktor örneğinde olduğu gibi tüm diş hekimleri aynı liseden, aynı tıp fakültesinden çıkıyor, ama bazıları daha tercih ediliyor. neden? Çünkü, bu süreçte kendini geliştiriyor, daha yeni teknolojileri deniyor, hastaları ile birebir ilgilenip, sonrasında oluşacak dertlerini çözüyor o nedenle.

Aynı şekilde kombi markaları kullandıkları teknoloji, uyguladıkları modülasyon, satış sonrası hizmetleri, diğer cihazlarla uyumluluk, yetkili servis ağı, arızalarınızın hemen giderilmesi için uğraşan bir müşteri hizmetleri, bilgisayardan ses ve müzik dinlemekten öte sorularınıza cevap vermeye istekli bir yetkili, malzeme kalitesi gibi bir çok unsur cihetinden bir birinden ayrışmakta.

-En İyi Kombi Markaları

Marka olarak fiyat/performans/servis bakımından şu markaları önerebilirim, Buderus, Viessmann, Ariston, Demirdöküm ve İmmergas. Bu markalar fiyatlarına göre performansları ve müşteri hizmetleri iyi kombi markalarıdır.

Bir diğer ayrıntı ise hermetik kombi mi yoğuşmalı kombi mi seçimidir. Tüm kombi markaları hermetik ve yoğuşmalı kombi seçenekleri sunmaktadır. Hermetik kombilerde tek eşanjörlü ve çift eşanjörlü seriler vardır. Tavsiyemiz çift eşanjörlü kombi almanızdır. Yoğuşmalı da ise yarı yoğuşmalı seriler de bulunmaktadır. Bunlarda gayet verimli kombilerdir. Eviniz 200 metrekare üzerinde değil ise yarı yoğuşmalı cihaz seçilebilir. Mesela Buderus GB 012 kombisi yarı yoğuşmalı bir kombi olup, 1950 TL gibi fiyatlardan satılırken, bu fiyata alabileceğiniz tam yoğuşmalı Ariston, Demirdöküm, ECA, Vaillant gibi markalardan daha verimlidir.

Eviniz için kombi tercihi sormak için alt kısma, yaşadığınız şehir, evinizin büyüklüğü, baktığı cephe, pencereleri, kaç katlı binanın kaçıncı katında olduğu gibi bilgileri yazarsanız fikir verebiliriz. Sıcacık haneler ve mutlu yuvalar dileklerimle.

Oksijen Bariyerli Boru

İyi bir kombi seçimi yapmanız yanında ECA ve Demirdöküm radyatör petek kullanmanızı da tavsiye ederiz. Diğer taraftan en önemli ısıtma tesisatı noktası ise kombiniz ile radyatör petekleriniz arasında bağlantıyı sağlayan plastik boru tesisatı çok önem arz eder. Burada oksijen bariyerli boru kullanılmasını özellikle isteyiniz, fiyatı çok az arttırsa da uzun vadede çok avantaj sağlayacaktır. Zira peteklerde oluşan çökelme ve çamurlaşmanın nedeni bu plastik boruların içeriye aldığı hava kabarcıklarının bakteri oluşumuna, bu oluşumların zamanla çamurlaşmaya sebep olarak alt kısımlarında birikerek peteklerinizin yarım ısınmasına sebep olmaktadır. Radyatör petek temizliği ile bunların giderilmesi tasarruf sağlar. Ama oksijen bariyerli borular hava geçirmeyen özel katmanı sayesinde bunu önler.

Oda Termostatı

Doğalgaz yakarak içinden geçen suyu ısıtıp, bu suyu peteklerde dolaştırarak evlerimizi sıcacık hanelere çeviren kombi cihazları tavsiyesi yanında oksijenli boru kullanılması, oda termostatı ve kombinin balkona değil mümkünse mutfak benzeri iç alanlara montajı yapılması diğer önerilerimiz olacaktır.

Bir çok yerde kar marjı daha yüksek ve montajı kolay diye termostatik vana takıldığına şahit olmaktayız. Faydadan çok zararı olan bu termostatik vanalar yerine oda termostatı seçerek tasarruf edebilirsiniz. Bu sayede odanızın sıcaklığına göre kombi cihazınız devreye girip çıkarak daha efektif çalışacaktır. Haftalık programlanabilir özellikli olanları seçebileceğiniz gibi basit ve kablolu olanlarda işinizi görecektir.

ÖNEMLİ NOT, 

Kombi tavsiyesi ile ilgili soru ve yorumlarınızı yoğunluğumdan dolayı maalesef  cevaplayamıyorum artık.

Saygılarımla,

Sıcak ve mutlu evleriniz olsun dileklerimle.

Youtube kanalıma abone olarak bana destek olabilirseniz sevinirim. > www.youtube.com/c/hakankaya <

Kombi Tavsiyesi” için 330 yorum

 • 9 Şubat 2017 tarihinde, saat 20:25
  Permalink

  Daylux premix kombi

  Hevesle aldığım Daikin kombi, bağlandıktan 1 hafta sonra, içinde gaz kaçağı tespit edildi servis geldi düzeltti. Şimdi de 35-44 derece arasındaki herhangi bir sıcaklığı seçmeme rağmen sadece 29 derecede çalışıyor ve 10 dakikada bir 5 saniye süreyle yanıp sönüyor. Sözde modülasyonlu kombi sürekli dur kalk yaparak 1/3 fiyatındaki kombilerle aynı işi yapıyor. Servisi ve hatta Daikin müşteri hizmetlerini aradım. Çözümleri şu; pompa ayarı yapalım pompa sürekli ve daha hızlı dönsün, şu sürekli devirdaim yapsın, işi kaybını daha iyi çözümleyip dur kalk yapmasın. Pompa ömrü azalmazmış bilmem ne olmazmış. Daikin daylux kombiden şiddetle uzak durun. Yerli üretim dedim, ülkem kazansın dedim, Daikin garantisi dedim, kalite dedim. v. s. Verdiğim para gitti gitmesine de iç huzursuzluğum için söz yok. Sakin ha sakin Daikin daylux kombiye yaklaşmayın

 • 22 Şubat 2017 tarihinde, saat 15:21
  Permalink

  evim 2+1 amerikan mutfak 80 m2 dir. ve kombi salondadır (yani mutfakta)
  yüksek giriş ve 3 tarafı güneş almaktadır. güney cephedir.
  tercihim en sessiz ve tararruflu kombidir.
  ne tür bir kombi almalıyım
  teşekkür ederim.

  • 22 Şubat 2017 tarihinde, saat 23:28
   Permalink

   Merhabalar Samet Bey,
   Evinizin metrekaresi ve güney cepheli olması nedeniyle yoğuşmalı kombi için gerekli yoğuşma şartları oluşmayacağı için standart hermetik kombi ihtiyacınıza cevap verecektir.
   Salonda yer alması sebebi ile kombinizde sessiz çalışma özelliği öne çıkacağı için ECA confeo plus tercih edilebilir, veya tasarruf açısından Buderus Logamax U052 tercih edilebilir.

   • 15 Kasım 2017 tarihinde, saat 05:48
    Permalink

    Hakan bey,
    Yarı yoğuşmalı Boch marka kombi kullanıyorum. evim 140 metrekare ve 9 adet petek var. Ben sadece 4 adetini kullanıyorum. Kombide yoğuşma devreye girmemesi söz konusu olur mu.

 • 23 Şubat 2017 tarihinde, saat 18:21
  Permalink

  Evim 170m2 dubleks ve kuzey cephesindedir.kombi mutfak balkonunda bulunmaktadır tam yoğuşmalı kombileri araştırmıştım buderus Viessmann ve Aristo’n u araştırdım fiyat olarak Aristo’nu premium evo yüzde düşünmekteyim kombi seçimi olarak yardım edebilir misiniz

  • 23 Şubat 2017 tarihinde, saat 20:30
   Permalink

   Değindiğiniz gibi Viessmann fiyat bakımından biraz pahalı gelebilir, Eğer mevzu bahis daireniz yeni ise veya yalıtım yapılmış ise Ariston Evo yeterli olacaktır. Fiyatına göre az servis ihtiyacı ve yetkili servislerin kalitesi ile iyi bir seçenek olabilir. Ama doğalgaz tasarrufu açısından ikisinin arasında bir fiyat aralığında yer alan Buderus GB012 (Oda termostatı ile maksimum verim, kablolu oda termostatı ucuz ve işlevseldir.) kombi cihazını önerebilirim.

 • 25 Şubat 2017 tarihinde, saat 12:08
  Permalink

  150 m2 yalıtımlı 3 katlı 3. kat kuzey batı cephe yeni bina kombiyi mutfağın içerisine montaj olacak aklımda buderus markası var.Şuan oturduğum dairede logamax GB012 kullanıyoruz ancak 140 m2 ve güney cephe bu kombi diğer bina kuzey ve biraz daha büyük orası içinde yeterli olur mu? Başka tavsiye edeceğiniz kombi var mı teşekkürler…

  • 25 Şubat 2017 tarihinde, saat 20:31
   Permalink

   Buderus GB012 cihazı özellikle oda termostatı ile maksimum doğalgaz tasarrufu sağlayan bir cihazdır. Yeterli olacaktı ve aşina olduğunuz yoğuşmalı kombi olduğu için rahatlıkla kullanmaya devam edebilirsiniz.

 • 26 Şubat 2017 tarihinde, saat 16:02
  Permalink

  Merhaba evim 95 m2 dir kuzey doğu cephelidir üst kattadır yalıtım yoktur 3+1 dir 20 yıldır eca bosh ortak yapımı hermetik kombi kullanıyorum hiç servis çağırmadığım halde arıza yapmadı fakat çok yakıyor aylık 450,500 civarında bana az yakan anında banyoya sıcak su sağlayan bir kombi önerebilirmisiniz ( yoğuşmalı gerekirmi ) teşekkür ederim.

  • 26 Şubat 2017 tarihinde, saat 23:33
   Permalink

   Cihazınızın eski olması verimi düşürür, doğlagaz faturasını arttırır ve şu anda cihazların teknolojisi çok değişti. Değindiğiniz gibi zaten kombiniz ideal kullanım ömrünü çoktan tamamlamış, yenilemeniz doğru karar.
   Normal şartlarda 95 m2 evde oluşacak ısı kaybı ve petek boyu yoğuşmalı kombiyi kurtarmaz. Ama üst kat, yalıtımsız ve çatı altı olduğu için eğer radyatör peteklerin hepsini açıyorsanız yoğuşmalı olabilir. Ama hepsini açmayacaksanız hermetik olmalı. Zira yoğuşmalı kombi, yoğuşma özelliği gösterebilmesi için belirli bir ısı kaybına ve petek boyuna ihtiyaç duyar.
   Eğer hepsini açacaksanız ve sıcak su önemli ise daha önceden kullandığınız markanın yeni modeli ECA Premix veya Demirdöküm Nitromix(ikisi kalite olarak aynıdır) seçilebilir.
   Ama tüm petekleri açmayacaksanız, kombiniz yine hermetik olmalı ve Ariston Clas evo serisi düşünülebilir.
   Ayrıca kombinizi yeniledikten sonra, eğer yakında yaptırmadı iseniz petek temizliği yaptırmanızı şiddetle tavsiye ederiz.

 • 10 Mart 2017 tarihinde, saat 22:00
  Permalink

  Merhabalar Hakan bey verdiğiniz bilgiler gerçekten tarafsız çıkarsız olduğuna emin olduğum için bi kaç sorum olacaktı evim dubleks 200 metre civarı 10 yıllık yalıtımlı kuzey cephe Yeni komple tesisat çekilecek 3 firma ile görüştüm hepsi kendi markasını övüp digerlerini karaladılar ve üzüldüm onlar adına bir dost tavsiyesiyle bi firmaya gittim onlarda dedilerki kombi ve radyatörlerini kendin al biz tesisat ve baglantilarını yapalım şimdi sizden ricam fiyat önemli değil KOMBİ radyatör ne almam gerekiyorsa söylerseniz minnettar olacağım şimdiden çok teşekkür ederim
  BAŞARILAR

  • 10 Mart 2017 tarihinde, saat 22:14
   Permalink

   Merhabalar Ümit Bey, sizin için 28-30kW gücünde bir yoğuşmalı kombi işinizi görecektir. Malzemeyi kendiniz alacaksanız petek boylarını biraz uzun tutabilirsiniz. Dubleks, yani çift kat kullanım verimi bakımından en iyi olduğunu düşündüğüm kombi Viessmann veya Buderus önerebilirim( not:servis yönünden daha önce Viessmann tavsiye ettiklerimiz sıkıntı yaşamıştı, bulunduğunuz şehirde bu markayı kullananların yorumlarına bakarak karar verebilirsiniz) . Fiyat yönünden biraz tuzlu olsa da, Buderus Logamax GB 172 modeli özellikle yine aynı markanın RC 300 oda termostatı ile çok verimli bir kullanım sunacaktır. Bu Viessman ve Buderus fiyat yönünden cazip gelmez ve daha ekonomik olsun derseniz Ariston Genus EVO 30kw kombi seçebilirsiniz, yaklaşık diğer iki markanın yarı fiyatına olması doğal olarak kaliteden ödün vermek anlamına gelir ama bu fiyat için en iyi seçenektir.
   Özellikle kombi-petek bağlantılarında oksijen bariyerli boru kullanılmasına özellikle dikkat edin. Ayrıca size termostatik vana önerirlerse kesinlikle radyatörlere termostatik vana taktırmayın. Bunun yerine seçtiğiniz cihazın modülasyonuna uygun oda termostatı almanız hem kombi verimi hem de tasarruf için fayda sağlar.
   Radyatör petek için ECA veya Demirdöküm seçebilirsiniz, ikisi de aynı kalitedir.

 • 12 Mart 2017 tarihinde, saat 00:40
  Permalink

  Merhabalar hakan bey arastirma yaparken kafam dahada cok karisti.evim 100 m2 orta kat dis cephe yok kuzey ruzgarlarinida aliyor.yogusmasiz bir kombi istiyorum ama karar veremedim.sicak su ve tasarruf benim icin önemli.yardimlarinizi bekliyorum saygilarimla

  • 12 Mart 2017 tarihinde, saat 00:45
   Permalink

   bahsettiğiniz daire için çok devreye girip çıkmaya uygun 20-24kw arasındaki hermetik kombilerden ekonomik fiyatıyla öne çıkan Ariston veya Protherm seçebilirsiniz.

 • 12 Mart 2017 tarihinde, saat 19:34
  Permalink

  Merhabalar hakan bey Hatay merkezde yasiyorum evim 140 m2 3+1 6 katli binanin son kat guney cephesinde oturuyorum isi yalitimi var ustumuzde bos degil cati var kombinin yeri mutfakta olacak bana önerebileceğiniz kombi marka ve modelleri hangileridir şimdiden teşekkür ederim.

  • 12 Mart 2017 tarihinde, saat 19:46
   Permalink

   Merhabalar Şerif bey, hem bulunduğunuz iklim hem de dairenizin konumu nedeniyle kombi kullanım süreniz ve oranınız düşük olacağı için piyasadaki 24kw hermetik kombilerden ekonomik fiyatlı olanları seçebilirsiniz. Ekonomik fiyat aralığındaki Ariston, Protherm veya immergas seçilebilir.

 • 13 Mart 2017 tarihinde, saat 15:07
  Permalink

  Merhabalar hakan bey. Yeni bir ev aldım. Brüt 160 m2, ara kat dubleks tipi . Alt kat bahçe katı bina giriş seviyesinde 1+1, (Yalnız binanın kotlu olmasından dolayı altta 2 kat daha mevcut) 60 m2 dir , üst katta 2+1 ,100 m2 dir. Toplam 7 adet petek(8-9 metre)+2 adette banyolarda havlupan vardır. Dairemiz güney cephe etrafında yine binalar var. (Altta 2 kat daha var demiştim, onlar boş kullanılmıyor) mütahhit isterseniz daire soğuk olursa altımızda katın tavanına köpük yapabilirim dedi.
  Nasıl bir kombi almalıyım?
  Teşekkürler

  • 13 Mart 2017 tarihinde, saat 22:18
   Permalink

   Öncelikle yeni eviniz Hayırlı olsun Turan Bey. Dubleks dairelerde seviye farkından dolayı pompa ve eşanjör kalitesi daha iyi kombileri öneriyoruz. Sizin için 24kw yoğuşmalı kombi işinizi fazlası ile görecektir. Marka olarak ise Viessman, Buderus gibi üst kalite gurubundaki yoğuşmalı kombileri seçebilirsiniz. Her markanın aynı güç için bir kaç model seçeneği olur, bunlardan bütçenize uygun olanı seçebilirsiniz.

   • 10 Nisan 2017 tarihinde, saat 20:05
    Permalink

    Viessmann Vitodens 050-T 25 Kw (21.500 Kcal) Normal Yoğuşmalı Kombi

    Hakan bey sizce bu evim için ideal mi?

    • 10 Nisan 2017 tarihinde, saat 20:35
     Permalink

     Rahatlıkla işinizi görecektir. Arızasız bir kullanım, sıcak bir yuva dileklerimle.

 • 13 Mart 2017 tarihinde, saat 21:50
  Permalink

  Hakan Bey hayırlı akşamlar,

  Yeni aldığım ev yaklaşık 90 m2, giriş kat ve çevresi yaklaşık 3-5 mt mesafe ile binalar sarmaktadır yani rüzgar alma gibi bir durum söz konusu değildir.

  Kombi taktıracağız ve bu konuda inanın hiç bir tecrübemiz yok yeni evlenecek genç bir çiftiz bize arıza bakımından çok sorun çıkartmayacak, işimizi görecek ve tasarruflu bir marka tavsiye edebilir misiniz?

  Tekrardan kolay gelsin, hayırlı akşamlar dilerim.

  • 13 Mart 2017 tarihinde, saat 22:50
   Permalink

   Yeni eviniz ve evliliğiniz hayırlı olsun Uğur Bey.
   Daireniz için hermetik kombi seçmelisiniz. (yoğuşmalı kombi bu daire için yoğuşma sağlamayacaktır.)
   Güç olarak 20kw gibi bir hermetik kombi işinizi görecek olsa da, genelde en düşük 24kw güçte kombiler bulunabilmektedir. Ekonomik kombilerden Ariston veya Protherm seçebilirsiniz. Eğer petek tesisatı da yeni yapılacaksa, oksijenli boru kullanılmasını sağlamanızı tavsiye ederiz.

 • 13 Mart 2017 tarihinde, saat 22:40
  Permalink

  Merhabalar Hakan bey kombi konusunda çok kararsızız yardımınızı bekliyoruz.120-130 m gibi evimiz 10 yıllık tesisat yalıtımlı sayılacak şekilde korunaklı evimiz var.petek boyumuz 9m .daha önce 10 sene gibi Airfel kullandık arızalandığı için değiştirecez.iyi birşey olsun istiyorum hatta yoğurmalı düşünüyorum .tavsiyeniz olabilir mi?teşekkürler…

  • 13 Mart 2017 tarihinde, saat 22:43
   Permalink

   Vaillant buderus eca yoğuşmalı düşünüyorum.ariston ve airfel gibi markalar ucuz ama güvenilebilir mi?sizin marka tavsiyeniz nedir?teşekkürler…

  • 13 Mart 2017 tarihinde, saat 23:55
   Permalink

   Petek boyunuz yoğuşmalı için uygun, eğer tüm petekleri açık kullanıyorsanız yoğuşmalı kombi seçebilirsiniz. Airfel kombi artık pek tavsiye ettiğimiz bir marka değil.
   Yoğuşmalı kombi için Buderus ve ECA iyidir. Tabi bunların aralarında fiyat aralıkları var, diğer taraftan Ariston daha ucuz olmasına rağmen ECA kalitesine yakındır. Bütçenize göre bu üçünden birini seçebilirsiniz. Kişisel olarak Airfel ve Vaillant’ı önermiyorum.

   • 10 Nisan 2017 tarihinde, saat 20:08
    Permalink

    Hakan bey cevabınız ve ilginiz için teşekkür ederim ,Vaillant eco fit start, ECA scot, Buderus yoğuşmalı kombi modelini bilmiyorum,son olarak da Alarko yoğuşmalı düşünüyorum.gerçi Vaillant’ı önermediğinizi yazmıştınız ama Alarkoyla ilgili düşüncenizi ve bu kombiler arasındaki seçiminizi merak ediyorum.teşekkür ederim…

    • 10 Nisan 2017 tarihinde, saat 20:35
     Permalink

     ECA Scot(24kw), Vaillant EcoFit(24kw) ve Buderus Logamax GB042(22kw) yoğuşmalı kombi modellerini karşılaştırdığınızda ucuzdan pahalıya Vaillant, ECA, Buderus şeklinde aralarında ortalama 200TL farkla piyasa fiyatlarının arttığını göreceksiniz. Lakin Vaillant kombi katalog değerlerine baktığınızda diğer iki markadan daha düşük doğalgaz yakma verimi ve daha yüksek elektrik tüketimi değerlerine sahip olduğunu göreceksiniz. Bu üç markaya ilave olarak Alarko Seradens 20(20kw) modeli ise yaklaşık Buderus Logamax ile benzer fiyat aralığında. Teknik veriler açısından ise ECA ile Buderus arasında gözüküyor. Ama Alarko hakkında net fikir sahibi olmadığım için ilk üç markadan, kişisel olarak önerim ECA veya Buderus seçimi yapılabilir.

 • 13 Mart 2017 tarihinde, saat 23:29
  Permalink

  Merhabalar evim Kuzey cephe yalıtımlı ve net 105 m2. Tam sınırda ve sizce ne almalıyım? Şuan vaillantın eski bir modeli (242/2-3) var 9 senelik ve tamiri için 450tl gibi bir ücret çıkardı yetkili olmayan servis. Değiştirme konusunda da kararsızım ama çok eski bir kombi neticede . Çok teşekkürler şimdiden .

  • 13 Mart 2017 tarihinde, saat 23:31
   Permalink

   Bir ilave önceki soruma; Evimde kablosuz termostat kullanıyorum ve faydasını gördüm. Üst ve altımda daire var.

   • 10 Nisan 2017 tarihinde, saat 19:59
    Permalink

    Murat Bey, tamir masrafı ve 9 yıllık bir kombi olduğu düşünülürse, değiştirmenizi tavsiye ederim. Hem yeni kombiler daha az yakıt tüketim ve tasarruf ile bir kaç yıl içinde masrafınızı çıkarmanıza yardımcı olur. Ayrıca eski kombilerin ömürleri de bu civarlarda idi, tamir ettirseniz bile yeniden arıza yapma ihtimali yüksek olacaktır.

    Kişisel tavsiyem yeni bir hermetik kombi ile değiştirebilirsiniz. Oda termostatınız sadece Vaillant ile uyumlu ise yine bir Vaillant hermetik kombi olabilir. Ama diğer markalar ile de uyumlu ise ECA ve Ariston önerebilirim.

    Değiştirmeye karar verirseniz, eğer yakında petek temizliği yaptırmadı iseniz önce petek temizlik işlemi yaptırıp daha sonra yeni kombiyi montaj yaptırabilirsiniz. Hangi şehirdesiniz bilmiyorum ama İstanbul ve bir çok Anadolu şehrinde 150TL civarı fiyatlara makina ve temizlik kimyasalı ile petek temizliği yapan ustalar bulabilirsiniz.

 • 17 Mart 2017 tarihinde, saat 22:45
  Permalink

  merhaba hakan bey 177m2 toki evimde termostatik vanalı 7 adet dd plus petekleri yeni taktırdım.90×80 90×70 (90×60 3 adet) 90×50 , 50×70 dairem çok güneş almayan bir konumda şuan buderus gb 062 24kw yoğuşmalı kombim var ama verimli ısınamıyoruz faturam yüksek geliyor 400tl ;ancak alt dairem boş ,karşı komşum baymak 28kw lık kombi kullanıyor ve faturası 220tl geliyor bizden daha iyi ısınıyor ben bu farkın kombideki kw değerinin düşük olmasına bağlıyorum en az 32 kw kombi almak istiyorum bu konuda tavsiyeniz ne olur tşkler

  • 17 Mart 2017 tarihinde, saat 22:48
   Permalink

   Merhabalar Harun Bey, değindiğiniz daire için 24kw bir kombi yetecektir. Ama yoğuşmalı kombilerde özellikle Buderus Logamax gibi akıllı kombilerde peteklere taktırdığınız termostatik vanalar, kombi modülasyonuna zarar verip, yoğuşmayı önleyecektir.
   Zira termostatik vanalar hermetik kombilerde belki kullanılabilir ama yoğuşmalı kombilerde tavsiye edilmez. Şöyle ki, kombinizin yoğuşması ve ideal ısı değerlerini üretmesi için evinizdeki 7 adet peteğin hepsinin açık olması gerekli. Ama termostatik vanalardan birisi dahi peteğini kapatsa, yoğuşma değerinin altında bir petek değerine düşecektir. Ayrıca ülkemizdeki termostatik vanaların genelde standartları çok düşük olduğu için açık halde dahi içerisinden ısıtma suyu geçişini düzensizleştirmektedir.
   Tavsiyem, tüm termostatik vanaları söktürün ve tüm petekler açık kombinizi kullanın. Sorunun düzeleceğini ve faturanızın normal değerlere ineceğini düşünüyorum.

   Diğer taraftan Logamax serisi kombiler için en ideal çalışma verimi genellikle oda termostatı ile yakalanabiliyor. O nedenle termostatik vanaları çıkartıp, bir kaç ay denedikten sonra ısınma sorununu hallolduktan sonra oda termostatı da takabilirsiniz.

 • 27 Mart 2017 tarihinde, saat 09:02
  Permalink

  Merhaba Hakan Bey,

  Öncelikle vermiş olduğunuz yararlı bilgiler için teşekkürler. İzmir , kuzey cephede, yalıtım olmayan bir apartman ara kat 120 metre kare dairemiz için kombimizi yenileyeceğiz. Demirdöküm kullanıyoruz ancak 10 yılı geçti ve çok sık arıza vermeye başladı. Yakın zamanda anakartını değiştirttik bakımlarını ancak artık yeni bir kombi almayı istiyoruz. Evdeki tüm petekleri kullanmıyoruz.
  Hangi tip bir kombi almalıyız, tavsiyeleriniz için tekrar teşekkürler

  • 27 Mart 2017 tarihinde, saat 09:35
   Permalink

   Evdeki tüm petekleri açmadığınız görüşü ile sizin için hermetik kombi tavsiye ederiz. 22-24kW aralığında bir Demirdöküm yeni kombi olabilir, markayı daha kullandığınız düşünülürse. Ayrıca Ariston ve ECA seçenekleri de olabilir.

 • 29 Mart 2017 tarihinde, saat 08:36
  Permalink

  Merhaba Hakan Bey,

  5 katlı binada 2. katta 140 metrekarelik dairede oturuyoruz.Batı, kuzey ve doğuya bakan odalarımız var.
  Geçen yıl bina dış yalıtımı yapıldı.Bu sayede kuzeye ve batıya bakan odaların tavanındaki nem sorunu da bitmiş oldu.Yakıt giderlerimizde bir nebze azaldı.
  Sorum şu :
  16-17 yıllık Baymak Luna 20fi kombimizi sorunları arttığından artık değiştirmek istiyoruz.2000 TL ye kadar bütçe ayırdık. Fiyat / performans açısından alternatif 2-3 kombi modeli önerebilirmisiniz?

  Çok teşekkür ederim.

 • 29 Mart 2017 tarihinde, saat 11:46
  Permalink

  Hakan bey iyi günler. Siz Denizli’den siniz herhalde. Ben de Denizli Çal lıyım. Denizli den ev aldım. Kombi araştırıyorum. Yardımcı olursanız sevinirim. 05354395106 telefonum. Soracağım çok şey var. Ya da siz telefonunuzu verin. Ariston Genus Premium 24 kw ile Baymak brötje heizung star bridge extra 24 fi arasında gelip gidiyor um.

  • 29 Mart 2017 tarihinde, saat 12:32
   Permalink

   Hayırlı olsun Ömer Bey, doğrudur bende Denizli ve İstanbul’dayım. Şu an aktif olarak tesisat işi yapmadığımız için görüşlerimiz sadece öneri mahiyetindedir. Size Ariston ve Brötje arasından Ariston’u önerebilirim.

 • 1 Nisan 2017 tarihinde, saat 00:18
  Permalink

  Merhaba Hakan Bey
  114 metre kare doğu-güney-batı üç cepheli içten yalıtımlı (zemin kat üzeri) 1. kattaki daireme doğalgaz alacağım. Değişik firmalara ölçü aldırdım 7 metre ile 8 metre arası peteğin yeterli olduğunu söylediler. Ben ısrarla yoğuşmalı kombi daha uygun olmaz mı dememe rağmen hayır buraya hermetik kombi olur diyorlar. Sizce hermetik mi alayım, yoğuşmalı mı? Ayrıca Demirdöküm, Vaillant ve Ferroli kombilerden hangisini tavsiye edersiniz. Hermetik olursa 5000- 5800 TL , Yoğuşmalı olursa 6000-7000 TL arası fiyat uygun mu? Şimdiden tavsiyeleriniz için teşekkürler.

  • 1 Nisan 2017 tarihinde, saat 19:27
   Permalink

   Merhabalar, daireniz için hermetik tercih etmelisiniz. Hermetik için Vaillant/Ferroli/Demirdöküm üçlüsünden Demirdöküm 20-24kW hermetik kombi seçebilirsiniz. Tesisat fiyatı konusunda net bir şey söylemem çok doğru olmayacaktır.

 • 3 Nisan 2017 tarihinde, saat 11:14
  Permalink

  Hakan Bey merhaba,

  Antalya’da 60 metrekare güney/batı cepheli evimiz için ses faktörü de değerlendirildiğinde Bosch Class 2000W 22kW sizce uygun mudur?

  Teşekkürler…

  • 3 Nisan 2017 tarihinde, saat 12:24
   Permalink

   Daireniz ve konumu düşünüldüğünde kombiniz çok sık devreye girip çıkmayacağı da göz önünde bulundurulsa Bosch uygun bir seçim olacaktır.

 • 7 Nisan 2017 tarihinde, saat 18:08
  Permalink

  merhaba hakan bey;
  yeni ev aldık yaklaşık 100 mt. kombi ve petek takılacak..petekler dd plus düşündük..ama kombiye karar veremedik. yoğuşmalı yoğuşmasız vs .. evimiz mersinde..kuzey güney batı cepheli ara katta 2 yıllık bina çift camlı..yalıtım nasıldır bilmiorum ama yeni bina..demirdöküm, alarko, baymak tavsiyesinde bulunan arkadaslarım oldu bunları kullanan ve memnun kalan, siz ne dersiniz.
  şimdiden teşekkürler..

  • 7 Nisan 2017 tarihinde, saat 19:19
   Permalink

   Hayırlı olsun Erhan Bey. Eviniz ve konum düşünüldüğünde yoğuşmalı kombi uygun olmayacaktır. 22-24kW başlangıç serisi hermetik kombi seçmeniz doğrudur.

   Bu aralıkta Alarko-Baymak-Demirdöküm üçlüsünden Demirdöküm’ü seçebilirsiniz.

 • 10 Nisan 2017 tarihinde, saat 08:12
  Permalink

  Hakan bey merhaba,

  Bizim de yeni bir evimiz var, kombi araştırması yapmaktayız. 6 katlı binanın 5. katındayız. Dış yalıtımı da mevcut. Dairemiz 115 m2 ve güneşi her açıdan alıyor. Sizce hangi kombiyi seçmeliyiz?

  Yardımlarınız için teşekkürler.

  • 10 Nisan 2017 tarihinde, saat 19:23
   Permalink

   Ariston Class Hermetik 24kW kombi işinizi görecektir.

 • 18 Nisan 2017 tarihinde, saat 12:17
  Permalink

  Merhaba Hakan Bey,

  Öncelikle değerli bilgiler için teşekkür ederim.
  120 metre kare çatı dublex, doğu cephe ev satın aldınm. 4. katta bulunan evimiz Kocaeli/Çayırova ilindedir.
  Kombi önerinizi söylerseniz çok memnun olurum.

  • 23 Mayıs 2017 tarihinde, saat 14:24
   Permalink

   Yeni eviniz hayırlı olsun, konut kredisi kullandı iseniz bir anca ödemek nasip olsun.
   Dublex daireler için daha çok Buderus kombi markası öneriyoruz.
   Seçiminiz yoğuşmalı olur ise GB042 22K , hermetik olur ise U022 22K modeli seçebilirsiniz.

 • 19 Nisan 2017 tarihinde, saat 15:35
  Permalink

  merhaba Hakan Bey
  bizim evimiz zonguldak ta kuzeybatı cephesinde 125 m2.
  6 katlı binanın en üst katındayız. 2 yıl önce mantolama yapıldı. camlar 3 yıl önce değişti. tüm yönlerden güneş alıyor. 1 yön denize bakıyor fakat o cephede cam yok. kombiyi mutfağa taktırmayı düşünüyorum.
  sizce hangi kombiyi seçmeliyiz? tesisatta kullanacağımız borunun ve peteklerin özellikleri ne olmalı?
  yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

  • 23 Mayıs 2017 tarihinde, saat 14:21
   Permalink

   Kombinin mutfağa takılması en doğru tercihtir. Petekler belirli standartlar ile gelir ECA, Demiddöküm veya Termoteknik markalarından birisinin peteği seçilebilir, kalite olarak üçü de birbirine yakındır.
   Petekler-kombi arasındaki plastik boru tesisatından kullanılan boru ve dirseklerin oksijen bariyerli olmasını isteyin.
   Kombi olarak Ariston veya ECA kombi markalarının 20-24Kw arasındaki kombi seçeneklerinden seçilebilir. Bu seçim dairenizde tüm petekler açık kullanacksanız yoğuşmalı kombi olmalı.

 • 19 Nisan 2017 tarihinde, saat 22:53
  Permalink

  Hakan bey merhaba
  Demirdöküm milenyumplus bacalı kombimiz var. Arıza yaptı, tamir bedeli olarak 400-500 tl masraf çıkarıyorlar.
  Yen’i bir kombi almak istiyoruz
  Evimiz 170 m2 civarında.
  10 katlı binanın 1.katı. Alt KAT Bodrum
  Mantolama var.
  Sabah doğu, öğleden sonra batı cephesinden güneş alıyor.
  Kombi tesisatı her odaya ayrı bağlantı
  İle yapılmış
  Şu anki kombi mutfakta, balkona aldırmak konusunda kararsızız. Öyle bir durumda Yen’i proje çizilecek galiba bu da uzun bir süre alır mı?
  Evde küçük bebeğimiz olduğu için problemi hemen çözmeliyiz
  Hermetik mi yoğuşmalı mı olmalı ?
  Baymak/ vailant/ wiesman ( sadece genel olarak bu markalardan memnun olunduğunu duyduk)
  Öneriniz nedir acaba.
  Şimdiden çok teşekkürler

  • 23 Mayıs 2017 tarihinde, saat 14:05
   Permalink

   Bacalı kombiler artık ömürlerini doldurduğu için yeni bir kombi değişimi yapmanın zamanı gelmiş.
   Kombi cihazınızın yeri değişir ise doğal olarak gaz hattı tesisatı değişeceği için proje yenilenmesi ve yeniden gaz açımı yapılması gerekecek. Biz kombi cihazlarının balkonda olmasına sıcak bakmıyoruz, mutfakta kalmasında fayda var. Hem kullanım hem de tasarruf açısından.
   25-26 Kw gücünde bir cihaz işinizi görecektir. en az 7 metretül üzerinde açık peteğiniz olacak ise yoğuşmalı seçmelisiniz.(ki yakında bebeğiniz tüm odalara girip çıkmaya başlayacağı için mecburen tüm petekleri açmak zorunda kalabilirsiniz. :D)
   Değindiğiniz Baymak/Vaillant/Viessmann markalardan Viessmann önerebilirim.
   Viessmann Demirdöküm Nitromix 24,7Kw da eski kombinizle aynı marka olması nedeniyle seçilebilir.
   Bu ara N11 gibi fırsat sitelerinde de akıllı termostatı ile birlikte kampanyalı fiyatlardan bulabileceğiniz Buderus GB012 ve GB062 yoğuşmalı kombi modellerinin 25Kw lık olanları dairenize uygun olacaktır.

 • 20 Nisan 2017 tarihinde, saat 15:27
  Permalink

  Hakan Bey Merhaba
  Dairem Denizlide Kuzeye ve Doğuya Bakan Cephe 9 katlı binanın 8. Katı Her Katta 2 Daire var. 130m2 Kombi almak istiyorum Yardımcı olurmusunuz.

  • 23 Mayıs 2017 tarihinde, saat 13:49
   Permalink

   Merhabalar Harun Bey, öncelikle yoğuşmalı-hermetik seçimi yapmalıyız. Evimizde 7 metretül üzerinde radyatör petek var ve hepsini açık kullanacak isek yoğuşmalı doğru tercih olacaktır.
   Yoğuşmalı için 24kW güçteki kombilerden Buderus GB062 seçebilirsiniz. Bu kombiyi akıllı oda termostatı ile almanız hem kullanım kolaylığı hem de kombi ömrünü uzatır.

 • 22 Nisan 2017 tarihinde, saat 23:26
  Permalink

  Merhabalar,
  3+1 140 m2 brüt eve taşınacağız. 7mt toplam petek var. Binada diğer ev sahipleri eca confore plus taktırdı. Her peteğe ayrı ayrı boru gittiğinden bu kombinin pompası zayıf kalabilir dendi. Bosch class 6000 önerildi. Evde yalıtım iyi, doğu ve güney cephe, ara kat. Hermetik kombi olarak eca confore plus mı bosch class 6000 mi önerirsiniz? Boschun servisi pahalıymış sanırım. Veya başka marka ne önerirsiniz? Teşekkürler

  • 23 Mayıs 2017 tarihinde, saat 13:42
   Permalink

   Yeni taşınacağınız eviniz hayırlı olsun öncelikle. Eğer bir kollektör üzerinden her peteğe dağıtım yapılıyor ise ve tesisat doğru yapılmış ise eca ve bosch arasında pompa yönünden pek fark olmayacaktır. Ama değindiğiniz gibi Bosch maalesef kendi müşteri deneyimlerimizden özetle servis yönünden sıkıntılı maalesef.
   Bosch 6000 yerine Buderus U072 düşünülebilir.

 • 23 Nisan 2017 tarihinde, saat 09:48
  Permalink

  iyi günler.
  117 metrekare, doğu, güney, kuzey cepheli 11 katlı binanın 10.katı 2+1 yalıtımlı bir daire aldık. nasıl bir kombi tercih etmeliyiz?teşekkürler

  • 23 Mayıs 2017 tarihinde, saat 13:32
   Permalink

   Öncelikle yeni eviniz hayırlı olsun. Tüm petekleri açıp kullanacaksanız 24kw bir yoğuşmalı kombi işinizi rahatlıkla görecektir. Ekonomik gruptan Ariston, ECA seçebilirsiniz. Evinizin metrekaresi, konumu ve yalıtımı düşünüldüğünde çok fazla masraf edip üst grup kombilerden seçmenize gerek yok. Ekonomik fiyatlı kombi markaları işinizi görecektir.

 • 26 Nisan 2017 tarihinde, saat 14:08
  Permalink

  Hakan bey merhaba;
  Verdiğiniz yararlı bilgiler için teşekkür ederim. Trabzon’da oturuyoruz. Merkezi sistemden ferdi sisteme geçeceğiz. Evimiz brüt 150 m2 .Doğu ve batı yönünden güneş alıyor. Ara kattayız. Ancak kuzey rüzgarlarına açık bir konumdayız. Mantolama var ancak pencere yalıtımları çok sağlıklı değil. Sorularım şunlar:
  1- Eski döküm petekleri temizleterek kullanabilir miyiz?
  2- Kombi öneriniz ne olabilir ve mümkünse sorunsuz bir marka ?
  Şimdiden teşekkürler.

  • 23 Mayıs 2017 tarihinde, saat 13:28
   Permalink

   Eski petekleri temizletip kullanabilirsiniz ama eski tip döküm peteklerin ısı geçiş değerleri yeni tip radyatör peteklerden küçük olması yanında daha fazla su ile çalışırlar.
   Mümkünse petekleri de yenilemeniz verim ve tasarruf açısından faydalı olacaktır.
   24-26kW arası yoğuşmalı kombilerden ECA ve Buderus seçilebilir.

 • 30 Nisan 2017 tarihinde, saat 01:17
  Permalink

  Merhaba Hakan Bey
  Evimiz Adana da 140 m2 güney doğu kuzey cepheli yalıtım yok evde nasıl bir kombi tercih etmeliyiz her gelen firma bosch 2000 yarı yoğuşmalı veya demirdöküm nitron öneriyor. 7.7m petek ve 8.4m petek hesaplayan da oldu termolüks petek almamızı önerdiler bir de.. Sizin önerileriniz nedir?Cevap için şimdiden teşekkürler

  • 23 Mayıs 2017 tarihinde, saat 12:06
   Permalink

   7-8m civarı petek artı banyoda havlupan işinizi görecektir. Evinizin mevcut ısınma durumuna göre karar verebilirsiniz. Eğer kış aylarında uzun süreli kullanmıyorsanız Demirdöküm nitron gibi bir hermetik kombi işinizi rahatlıkla görecektir.
   Ama kış aylarında uzun süreli kullanıyorsanız ve tüm odalarda petekler açık olacaksa yoğuşmalı kombi tercih etmeniz de fayda var. Hangi kombi derseniz ise ben şahsi olarak Bosch tavsiye etmiyorum, onun yerine daha iyi fiyatlarda bulabileceğiniz ECA veya Ariston kombi markaları tercih edelebilir.
   Radyatör petekler belirli standart ile üretildiği için ECA, Demirdöküm veya Termoteknik seçilebilir. Alüminyum radyatör gibi daha farklı seçeneklere geçmedikçe, klasik radyatör petekler kalite olarak birbirine çok yakındır.

 • 2 Mayıs 2017 tarihinde, saat 14:28
  Permalink

  Hakan Bey,
  Ankaradayım 1. Kat 150 m2 evdeyim. Belediye hermetik bacaya çevirmemizi zaruri kıldı. Sorum şu buderus yoğuşmalı mı yoksa buderus normal mi önerirsiniz. Bir diğeri sorum yoğuşmalının faydaları nelerdir?
  Teşekkürler.

  • 23 Mayıs 2017 tarihinde, saat 11:55
   Permalink

   yoğuşmalı kombi, hermetik kombinin gelişmiş halidir. Standart hermetik kombi yaktığı gazı dışarı atar, yoğuşmalı kombi ise bu baca gazını da yoğuşturarak ilave ısı sağlar. Onun dışında, yani yoğuşma ünitesi dışındaki parça ve özellikle aynıdır.
   Eğer peteklerinizin hepsini açıyorsanız ve 7 metretülden fazla radyatör peteğe sahipseniz yoğuşmalı seçebilirsiniz.
   Burada ihtiyaç ve bütçe faktörü öne çıkıyor. Yoksa yoğuşmalı kombi, hermetik kombiden iyidir diyemeyiz. Sadece yoğuşmaya uygun dairelerde yoğuşmalı kombi kullanımı ile yaktığınız gazdan daha fazla ısı sağlarsınız.

 • 3 Mayıs 2017 tarihinde, saat 20:25
  Permalink

  merhaba hakan bey, evim müstakil ,sip panel ,dublex toplam
  138 m2 , alt kat alttan ısıtma üst kat petek sistemi var. evimin ısı yalıtımının iyi oldugunu düşünüyorum, hangi yoğuşmalı kombi almamı önerirsiniz? teşekürler.

  • 23 Mayıs 2017 tarihinde, saat 13:25
   Permalink

   Değindiğiniz dublex daire kullanıımınız için 26kW Buderus marka yoğuşmalı kombi seçimi yapabilirsiniz.

 • 10 Mayıs 2017 tarihinde, saat 00:05
  Permalink

  Kombi için keşifte farklı firmalar tarafından önerilen ürünler:
  buderus gb062 24kw
  demirdöküm nitron condens 24
  eca scott 24
  eca proteus plus blue 24

  Ancak her kafadan bir ses çıktığı için tavsiye rica ediyorum.

  https://hizliresim.com/69j6EP

  Ev özellikleri:
  * son kat
  * güney – batı – kuzey cepheli (güney ve kuzeye 2 şer cam, batıya ise 4 cam bakıyor)
  * doğu cephesinde diğer daire var.
  * dış duvarlar 20 ve 10 cm çift tuğla, araları straforlu.
  * malesef pen işçiliğinden kaynaklı yalıtım sıkıntısı oluşuyor.
  * balkon hariç oturma alanı 90 m2. brüt 125 m2 olarak geçiyor.
  * havlupan hariç 6,8 m petek boyu (eca petek)
  * termostatik vana kullanıyoruz (eca).
  * peteklere giden sıcak su banyodaki kollektörden tesviye altı olarak eve dağılıyor. tesviye altındaki borular ise akordiyon bir boru içinde yarı saydam bir boru şeklinde. her peteğe dirseksiz ulaşıyor borular.
  * merkezi katı yakıt kazanı 40 derece ile çalışıyor çoğu zaman. nadiren 45-50 derece yapıyoruz. 8 daire 16 ton yerli kömür ile kışı geçiyoruz.
  * son olarak bulunduğum ilçe izmir in ödemiş ilçesi. senede 15 günden fazla 0 altı sıcaklık çok nadir olur. ortalama sıcaklığı da tahmin ediyorsunuzdur bu bölge için.

  Bu koşullarda önerilen kombiler hakkında ve varsa başka kombi önerisi fikirlerinizi rica ediyorum.

  Teşekkürler…

  • 16 Mayıs 2017 tarihinde, saat 13:04
   Permalink

   Sayın Özhan Bey, evinizin koşulları düşünüldüğünde tavsiye edilen yoğuşmalı kombilere ihtiyacınız yok diyebiliriz.(eğer çatı yalıtımınız iyi ise)
   – Benim tavsiyem
   – Öncelikle penleri elden geçirtip
   – bir hermetik kombi alabilirsiniz.
   – termostatik vanaları çıkarmanız iyi olur,
   – ekonomik gruptaki 22-24kw ECA veya Arsiton hermetik kombi seçilebilir

 • 11 Mayıs 2017 tarihinde, saat 13:30
  Permalink

  Hakan bey merhaba,

  25 yıllık bir ev satın aldım. Ev 165 metrekare, 2. kat şuan merkezi sistem kömür ile çalışıyor.

  Ev’de şuanda demirdökümün eski petekleri mevcut. Pencereler ahşap ve bina yapılırken takılan eski ahşap pencereler.

  Yeni süreçte ya merkezi kombi ya da herkes kendi başının çaresine bakacak gibi bir çözüm alınacak.

  Kendi başımızın çaresine bakacaksak eğer kombi tavsiyesi olarak neyi önerebilirsiniz? (Petekleri değiştirmeyi düşünmüyorum)

  • 16 Mayıs 2017 tarihinde, saat 12:48
   Permalink

   Hayırlı olsun öncelikle. Eski petekleri kullanabilirsiniz ama kombi sistemine bağlamadan önce temizlettirmeyi ihmal etmeyin. Ayrıca mevcut petek boyları da önemli yoğuşmalı kombi için, bunu da göz önünde bulundurmanızda fayda var. Son bir not, eski sistem kaloriferli evlerde özellikle banyolarda diğer odalardaki peteklerden daha yukarıda asılı radyatörler oluyor, eğer varsa onu bir banyopan/havlupan ile değiştirmeniz yararlı olur.
   Ev eski tarihli olduğu ve yalıtım olmadığını varsayar isek 24-26kW gibi güçte bir yoğuşmalı kombi tavsiye ederiz. Marka olarak ekonomik gurup modellerden Ariston veya ECA tercih edebilirsiniz.

 • 19 Mayıs 2017 tarihinde, saat 17:45
  Permalink

  Hakan Bey merhaba,
  Balkonlar hariç ( 2 balkon da kapalı) ev yaklaşık 90 M2. En üst kattayız ve evimize ilk kez doğalgaz girecek. Öncesinde merkezi sistemli kömürle ısınıyorduk. Teklif veren firmalar tam yoğuşmalı Vaillant Eco 236/5-3 Pro ve yarı yoğuşmalı Vaillant Eco Fıt Start 246 üzerinde duruyor. Petek boyumuz (havlupan dahil) 7,3 mtül. Ev mantolu, ama üç yönümüz de dışarı bakıyor. Dediğim gibi en üst kattayız, çatıda yalıtım da yok. Ne yapalım, ne dersiniz?

  • 23 Mayıs 2017 tarihinde, saat 12:25
   Permalink

   Değindiğiniz gibi yoğuşmalı-hermetik seçimi için zor bir karar. Öncelikle tüm petekleriniz açık olacak ise yoğuşmalı seçebilirsiniz. Ama normalde bir iki odayı kullanıyor ve hepsini açmaya ihtiyaç hissetmiyorsanız o zaman hermetik doğru bir tercih olur.
   Evde küçük çocouk veya yaşlı yok ise ve bir oda termostatı ile 20-22 derece arası bir sıcaklığa ayarlayıp kendiniz bu ideal oda koşullarına alıştırısanız hermetik daha doğru bir seçim olabilir. Ama çocuk-yaşlı olması halinde genelde 24-27 arası sıcaklıklarda kullanıldığı için o zaman yoğuşmalı seçilebilir.
   Hangi kombi derseniz, şahsi olarak daha önce de yazmıştım Bosch ve Vaillant önermiyorum, genel satış-servis sorunları nedeniyle. Hermetik seçerseniz 20-24 kW bir Ariston olabilir, yoğuşmalı için ise ECA veya Demirdökümün alt modelleri seçilebilir.

 • 21 Mayıs 2017 tarihinde, saat 10:40
  Permalink

  Merhabalar
  Giresun’da ikamet etmekteyim
  Yeni doğalgaz anlaşması yaptığım
  evime immergas Victrix 24 marka kombi ile anlaştım.immergas markasını hiçbir yorumda göremedim bu marka sizce nasıl?

  • 23 Mayıs 2017 tarihinde, saat 12:15
   Permalink

   Immergas benimde sevdiğim ama henüz hem marka değeri hem de servis ağı olarak çok yaygın olmadığı için pek kullanılmayan bir kombi markası. Ama kalite ve verim olarak fiyatına göre gerçekten güzel bir kombi.
   Daha önce de bahsettiğimiz gibi en iyi kombi markası şudur demek gerçekten zor zira öncelikle ihtiyacınıza göre kombi seçimi öne çıkıyor. Daha sonra bu ihtiyaca uygun kombi önerisi, kombi ve tesisatın iyi bir işçilik ile tamamlanması, kombiye uyumlu bir oda termostatı ile verimli çalışmanın sağlanması, yoğuşmalı kombi kullanılıyor ise tüm peteklerin açık olması, peteklerin hemen önünde koltuk vs olmaması, peteklerin üzerindeki perde ve tüllerin peteğin ardında kalması gibi şartlar sağlanır ise aldığınız kombiden maksimum verim alıp doğalgaz tasarrufu yaparak faturanızı düşürebilirsiniz.

 • 24 Mayıs 2017 tarihinde, saat 19:21
  Permalink

  Merhaba hakan bey evimiz 25 yillik bir bina ankarada 3+1 net 95 m2 arakat yanlardan diger binalarla bitisik iki cephede yalitim zayif petekler 20 senelik ital zarif yenitip peteklere gore daha az su almakta petekler yaklasik 8m uzunlugunda kombi olarak ne önerirsiniz.

  • 25 Mayıs 2017 tarihinde, saat 13:16
   Permalink

   Anladığım kadarı ile merkezi sistemden bireysel kombi sistemine geçiş yapacaksınız. Evinizin 95 metrekare olması, iki taraftan bitişik nizam olması ve petekleriniz düşünüldüğünde hermetik kombi işinizi çok rahat bir şekilde görecektir. Yoğuşmalı kombi tavsiye etmeyiz.
   20-22 kw güç aralığındaki kombilerden Ariston, Demirdöküm seçebilirsiniz. Buderus Logamax U022 22k da olabilir.
   Ama kombi dönüşümü yapmadan önce eski peteklerinizi petek temizliği yaptırmayı ihmal etmeyiniz.

 • 24 Mayıs 2017 tarihinde, saat 20:02
  Permalink

  Merhaba Hakan Bey, Evim Ankarada güneydoğu ve kuzeybatı ya bakıyor 150 metrekare 3+2(bodrum kat salon gibi ve oldukça geniş) bir bodrum üstünde 2 kat var tripleks denebilir. yalitim yaptıracağım ama henüz yok, petekler 7 metreyi geçiyor. Seçebileceğim birkaç marka model önerirseniz sevinirim.

  • 25 Mayıs 2017 tarihinde, saat 13:23
   Permalink

   Dubleks ve Tripleks daireler için daha çok Viessmann ve Buderus tavsiye ediyoruz. Sizin için 26-28 kw güçteki bir yoğuşmalı kombi seçimi yapabilirsiniz.
   Kombi model önerisi olarak Buderus GB012 basicplus ekonomik fiyatlı, GB172 Logamax ise biraz daha yüksek fiyatlı olarak bulunabilir. Bu iki Buderus modelinin fiyatının tam ortasında ise Viessmann vitodens 100-W modelini önerebilirim.

 • 24 Mayıs 2017 tarihinde, saat 21:45
  Permalink

  Ben bugün 17 senelik bir ev aldım ısı yalıtım yok net 92 M2 ne marka ve hangi tip kullanmaliyim. Zemin kat. Yardımcı​ olursaniz

  • 25 Mayıs 2017 tarihinde, saat 16:07
   Permalink

   Öncelikle yeni eviniz hayırlı olsun. 20kw güç civarında bir hermetik kombi işinizi görecektir. Piyasada genelde en düşük 24kw güçte kombiler bulunduğu için bu 20-24kw arası bir hermetik kombi seçebilirsiniz.
   Ariston ve ECA markaları daireniz için uygun seçimler olacaktır.

 • 24 Mayıs 2017 tarihinde, saat 23:35
  Permalink

  Merhaba hakan bey, evimiz 25 yillik bir binada orta katta oturuyoruz guney-bati konumlu evin dis cephesi cift duvar arasi kopukle yapilirken yalitilmis 12 yildir bir defa bile hata vermeyen arçelik kombim bozuldu simdi alacagimiz kombide kararsiz kaldik ev 2+1 ,100 metrekare , 5,4 m petek uzunlugu ve 1,5 metre banyo da havlupa
  n var genel olarak vaillant veya baymak yogusmali dusunuyoruz siz ne onerirsiniz evimiz icin , simdiden teseekur ederim

  • 25 Mayıs 2017 tarihinde, saat 16:20
   Permalink

   Evinizin ara katta olması, güney cephesi ve metrekaresi düşünüldüğü zaman yoğuşmalı kombi için gerekli şartlar sağlanamayacaktır. Biz hermetik kombi öneririz, yine alıştığınız marka olan Arçelik hermetik kombi seçebileceğiniz gibi aynı fiyat gurubundaki Baymak grubundan Eco serisi de seçilebilir.

   Ama illaki yoğuşmalı kombi düşünüyorsanız, hesaplarda klasik havlupanlar yarım metre sayılır ve sizin nerdeyse 6 metretül peteğiniz var iken, yoğuşmalı kombinin gerekli yoğuşma şartlarını taşıması için gerekecek petek boyu minimum 7-8 metre yi geçmelidir. O nedenle mümkünse tesisatınıza ilave petekler ekleterek ancak bu seçim yapılabilir. Ki hem ilave masraf, hem yoğuşmalı kombi ile hermetik kombi arasındaki fiyat farkı hem de oluşabilecek kazancınızın küçüklüğü nedeniyle 20-22kw ısıl güçte bir hermetik kombi önerisi en doğrusu olacaktır.

 • 27 Mayıs 2017 tarihinde, saat 16:01
  Permalink

  Merhaba Hakan Bey,
  Yeni bir ev aldım. 110 m2 oturum alanı var. Mutfak oturma odası ve salon güneşli bir günde sürekli güneş alır bir durumda. Kombilerden pek anladığımız yok bize tavsiyeniz ne olacaktır. İlginiz için teşekkür ederim

 • 2 Haziran 2017 tarihinde, saat 06:32
  Permalink

  hakan bey merhaba;

  3+1 daire 130m2 civarı bütün petekler kullanılmayacak,
  buderus u072 ya da viessman vitodens 100 arasında seçim yapmak gerekirse ne önerirsiniz.
  iki kombi arasında fiyat farkı da var. oda termostadı kullanmak avantaj sağlar mı?

  teşekkürler

 • 4 Haziran 2017 tarihinde, saat 10:50
  Permalink

  Hakan bey merhaba,
  Benim sorum yerden isitma icin olacak. 180 m2 brut dublex, yalitimi yapilmis. Oturma odalari Kuzey cepheye bakan ikiz villa aldim. Yerden isitma oldugu icin ne gibi etkileri olacagini kestiremiyorum. Tavsiyenizi alabilir miyim

 • 13 Haziran 2017 tarihinde, saat 00:26
  Permalink

  hakan bey merhaba,

  yerden ısıtmalı ,135m2 brüt ,balkonlar ve diğer boşluk yerler çıkarıldığında 90 m2 net , ara kat , yalıtımları olan yeni bir daire aldım..oturma odaları ,salonu güney cepheli , sadece yatak odası kuzey cepheli olan daireme , kombi araştırdığımda , daha öncede baymak 24 fi (15550 tl) olan kombi önerdiler…daha öncede eski oturduğum dairede baymak bacalı kombi kullanmıştım.. servis çağırınca da çok ilgilendiler..yeni dairemiz yerden ısıtmalı olduğu için baymak 24 fi için hem fiyat olarak , hem kullanım olarak sizin tavsiyeniz nedir ? İlginiz için teşekkür ederim

 • 17 Haziran 2017 tarihinde, saat 11:06
  Permalink

  hakan bey merhaba;
  İzmir Ödemiş’te oturuyorum…evim 135 m2 3+1 4.kat…kuzey doğu ve güney cepheli…ısı yalıtımı yok..bir kaç kombi servisiyle görüştüm kimi yoğuşmalı kimi yoğuşmasız dediler..ilk defa kombi bağlatacağım için iki arada bir dere de kaldım..sizce nasıl bir kombi bağlatmalıyım…yardımlarınız için teşekkürler..iyi günler:)

  • 20 Haziran 2017 tarihinde, saat 16:34
   Permalink

   Kombi cihazınızı tüm petekler açık şekilde kullanacaksanız yoğuşmalı kombi önerisi doğrudur. Ama Ödemişte kış sert ve uzun olmuyor sanırım, bu bakışla, zaten bir kaç ay kombiyi yakarım, onda da tüm odaları açmam diyorsanız normal hermetik kombi seçimi doğru olacaktır. Her iki durumda da Ariston veya ECA tavsiye edebiliriz.

 • 18 Haziran 2017 tarihinde, saat 17:45
  Permalink

  bircok makine muh. ve firma kombi su isi ayarini 55 i gecmemek kaydiyla ( min. 30 m2 ve 3 m petek sarti) yogusmanin gercklegini soylemesine ragmen siz tumu acik ve 8 m olursa yogsma olur diyorsnz ??? oda termstati bulundugu yerin sicklgna gore kombiyi ayarladigi icin diger odalrn daha serin yada sicak olma gercegi yasaniyorken sizin termsttk vanayi kotulemnz ??? kombi mrkada boschu kotlmnzn sebebi ??? ( turkiyedeki marklarda ortlma seviye tercih edilmesine ragmen)

  • 20 Haziran 2017 tarihinde, saat 16:28
   Permalink

   Yoğuşmanın gerçekleşebilmesi için değindiğiniz gibi kombiden giden su ile dönüş suyu arasında 10 derecelik bir farkın oluşması gerekir. Türkiye şartlarında bir daire ısındıktan sonra bu farkın oluşup, kombi cihazınızın yoğuşma olayını gerçekleştirebilmesi ortalama en az 7-8 metretül petek boyu(600lük petekte) veya 100 metrekalaerin üzerinde bir ısıtma alanına gerek vardır. Isı yalıtımı, cephe durumu, cam ve kapılar gibi etkenler dairenizdeki ısı kaybını değiştireceği için bu ölçüler elbette değişebilir.
   Değindiğiniz 55 derece, baca atık gazını yoğuşmalı kombinin düşürmesi beklenen sıcaklığıdır, yani kombi ısı ayarı değildir.
   Yoğuşmalı kombi için önemli olan dönüş suyu sıcaklığıdır. 40-30 veya 50-40 derece şeklinde maksimum verimde çalışır.
   Termostatik vanalar birbirinden bağımsız devreye girip çıktığı için, doğal olarak yoğuşmalı kombinizin yoğuşma performansını kötü yönde etkileyecektir. Bu nedenle oda termostatı öneriyoruz, onuda en çok kullandığınız odaya takılmasını tavsiye ediyoruz. Bosch markasını tavsiye etmiyor oluşumuz ise konuda değindiğimiz üzere servis problemleridir. Onun dışında aynı fiyattaki kombi cihazlarına göre verim yönünden düşük olduğunu düşündüğümüz içindir.
   değindiğimiz gibi bunlar bizim kişisel tavsiye ve seçim önerilerimizdir.

 • 18 Haziran 2017 tarihinde, saat 20:56
  Permalink

  Hakan bey verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Bnm yeni taşınacağım ev 150 m2 net kullanım alanına sahip bir daire ısı yalıtımı mevcut . Benim sorum şu daire şapları atılırken ben salaonda petek olmasın diye salonu yerden ısıtma yaptırdım diğer odalarda petek var . Bu durumda nasıl bir kombi almam lazım birde salon için ısı düşürücü kullanmam gerekiyormu . Şimdiden cevabınız için teşekkürler . Saygılar

  • 20 Haziran 2017 tarihinde, saat 16:49
   Permalink

   Peteklere göre yerden ısıtma sistemleri düşük sıcaklıkta çalıştığı doğrudur. Eski tip kalorifer, kat kazanı veya hermetik kombiler için petek ve yerden ısıtmanın birlikte kullanıldığı durumlarda değindiğiniz ısı düşürücü olarak adlandırılan axem-karıştırı-üçyollu vs. kollektörler ile petek ve yerden ısıtma suyu arasındaki fark oluşturulmakta idi. Bu eski rejimlerde petrekler 70-90, yerden ısıtma ise 40-50 derecelerde ayarlanarak çalıştırılmaya çalışılırdı.
   Ama yoğuşmalı kombi kullanmanız halinde buna yani ısı düşürücü dediğimiz sisteme gerek kalmamaktadır, zira bu yoğuşmalı kombiler 30-40 veya 40-50 derecelerde çalışmaktadır.
   Bu durumda yoğuşmalı kombi olarak Buderus seçebilirsiniz, markanın oda termostatı ile birlikte kullnamanız ekstra verim sağlar.
   Kombinizi devreye alıp bir kaç gün çalıştırdıktan sonra odalar arasında ısı farkı oluşur ise, sıcak olan odanın peteğinin dönüş vanasını az miktarda kısarak dengeleyebilirsiniz. Salonunuz fazla ısınıyorsa da yerden ısıtmanın dönüş vanasını çok az kısarak bu işlemi yapabilirsiniz. Bu kısma işlemi mümkün olduğunca az olmalı, kapanmaya yaklaşmamalıdır.

 • 19 Haziran 2017 tarihinde, saat 13:28
  Permalink

  Hakan bey merhabalar evımız zonguldakda dış cephe ve çatı yalıtımı yok ortalam 150-160m2 12-13 metres cıvarında petek boyu var hangı kombıyı onnerırsınız

  • 19 Haziran 2017 tarihinde, saat 13:29
   Permalink

   genelde bu bolgede herkes vıesman yogusmalı kombı ustune duruyor sızın goruslerınızı merak edıyorum sımdıden tesekkur ederım.

   • 20 Haziran 2017 tarihinde, saat 16:15
    Permalink

    Viessmann yoğuşmalı kombi bizim de önerdiğimiz bir kombi markasıdır, eviniz ve şartları için iyi bir seçim olur.

 • 22 Haziran 2017 tarihinde, saat 17:32
  Permalink

  Hakan bey evimdeki petek 7m civarı corum alaca dayız kış çok sert gecer. Son katsayım. Çatıda köpük sıkılmış. Şu modeller arasında kaldım. Vaillant 236/ 5 modeli viessman 50 w modeli buderus GB 062 hangisini tavsiye ederseniz. Teşekkür ederim.

 • 27 Haziran 2017 tarihinde, saat 01:32
  Permalink

  Merhaba Hakan Bey,
  Yeni taşınacağım ev için kombi önerisi isteyeceğim sizden.

  Evim 149 m2
  10 metre civarı petek var evde.

  Sizce aşağıdaki tam yoğuşmalı ürünlerden hangi Markayı tercih etmeliyim. birde ayrıca Kombi yeri mutfakta bu yüzden sessiz olmasını istiyoruz.

  Doğalgaz Faturalarımızın tasarruflu olması açısındanda markaları ele alabilrisiniz.

  1.) Buderus GB072
  2.) Vailant 286 5-3
  3.) Ariston Genus Premium 24 FF
  4.) Ferroli 25C

  Fiyat olarak ise Ariston ve Ferroli aynı fiyatta Vaillant ve Buderus ise yine aynı fiyattalar.
  Vaillant ve Buderus ise Ariston ve Ferroli ile arasında 1.000 TL fiyat farkı var.

  sizce mantıklı olan hangisi?

 • 27 Haziran 2017 tarihinde, saat 23:08
  Permalink

  Hakan bey merhaba.
  Evimiz Ankara’da. 10 senelik bir bina, ısı yalıtımı da yapılı. Orta kat. Alt ve üstümüz dolu. Güney cephe. 110 m2. Ferroli marka bir kombi var ancak çok sık arızalanıyor. Bugün tekrar arızalandı, bu kez çok masraf çıkarırsa değiştirmeyi düşüneceğim. Önerebileceğiniz bir marka/model var mı? Teşekkürler.

 • 1 Temmuz 2017 tarihinde, saat 22:45
  Permalink

  Merhabalar Hakan Bey.

  Yazı ve yorumlarınızı ben de kombi alma aşamasında bir kullanıcı olarak zevkle takip ettim. ize 2 sorum olacak. Cevaplayabilirseniz gerçekten çok memnun olurum. Ariston Genius Premium Evo 24 ile Vaillant 286/5/3 24 kw kombi arasında kararsız kaldım. Ariston daha ekonomik görünürken, yorumlara bakılırsa Vaillant daha profesyonel cihazla daha yaygın ve mutlu servis anlayışı var gibi duruyor. Sizin öneriniz ne olurdu ?

  İkinci sorum ise benim için çok kritik aslında.Ankara da Cam Balkon ile kapalı balkona koymayı planladığım kombiyi, bir servis kesinlikle önermezken (tahliye sıvısı donması, fazla yakıt sarfiyatı, kombi donması), diğer servis ciddi bir sorun olmayacağını ve abartılı bir yorum olduğunu söyledi. Eğer balkona koymazsam ise, evin yapısından dolayı, görsel olarak kötü bir boru ve bacalama sistemi ile karşı karşıya kalacam. Sizin öneriniz ne olurdu ?

 • 1 Temmuz 2017 tarihinde, saat 23:44
  Permalink

  Merhaba Hakan Bey, İzmir Kemalpaşa’da oturuyorum ve evim net 110 m2. Ara kat, güney cephe ve ısı yalıtımı var. Evimde 7,40 metre tül petek var ama biz 4,40 metre tülünü kullanıyoruz. 2009 yılında aldığım viessmann vitopend 100 marka kombim bozuldu. Yetkili servis 2017 yılı sonundan itibaren hermetik kombilerin üretimden kaldırılacağını, kombimi yoğuşmalı bir kombi ile değişmemi öneriyor. viessman vitodens 050T 25 kW, vitodens 050W 24 kW,vitodens 100 26 kW modelleri önerdi. Siz de bir fikir verirseniz sevinirim. Teşekkürler

 • 4 Temmuz 2017 tarihinde, saat 22:43
  Permalink

  Merhaba,
  Bursa mudanyada 120 m2 net yerden ısıtmalı evim için hangi model kombiyi önerirsiniz.
  Teşekkürler.

 • 4 Temmuz 2017 tarihinde, saat 22:53
  Permalink

  Merhaba Hakan bey 125 mtre kare en üst kay batı kuzey cepheli çorumdan bir ev aldım kombi seçimi yapamıyorum. Annemler bizimle yaşıyor ve 2 çocuk var salonda oturuyoruz bütün petekler yanıyor. Müteahitimiz eca confeo plus öneriyor ama ben daha hermetik kombi kullandım ve bütün petekler açık olduğu için hem çok fatura ödedim hemde ısınamadım. Aklımda yoğuşmalı Demirdöküm nitron condense kombi var onaylıyormusunuz şimdiden teşekkür ederim. Kolaylıklar diliyorum

 • 8 Temmuz 2017 tarihinde, saat 02:31
  Permalink

  hakan bey selamalar 75 mk evimize tesisat kurulacak fakat kombi seçimini yoğuşmalı istiyoruz aslında bir bakıma yoğuşma sağlamayacığını dediğinizi duyar gibiyim ama tasarruf açısından düşündük yaklaşık 5 6 metre petek olacak yoğuşmasız mantıklı gibi yorumlarınızdan okudugum ve anladıgım kadarı ile ev giriş katı kışın haliyle epey soguk oluyor bosh markasını özellikle alman malı olmsından dolayı istiyorum keşif için için gelen ekip adını hiç duymadığı termoteknik diye bir marka üzerinden 75 metrekare eve 5 6 metre arası petek birde havlupan fiyatı olarak çıkardığı rakam 6500 tl çok yüksek geldi… bosh marka kombi yoğuşmasız ve demirdöküm petek olarak olarak değiştirip hesaplattıgımda 7100tl fiyat çıkıyor ilk kez tesisat yapılıp kurulacak ama fiyat benim beklediğim 5bin 5yüz civarıydı en fazla sizce bu fiyatlara bu ürünler normalmidir yoksa bir kaç firmayada keşif yaptırmalımıyım? ayrıca önerilerinizi bekliyorum şimdiden teşekkür ederim

 • 9 Temmuz 2017 tarihinde, saat 09:14
  Permalink

  Mrb Hakan bey evimiz 150 m2 kare 3.katta üstte bi daire var her odada pencere 2 de balkon sıfır ev kombi alacaz çok kararsız kaldık hangisi nı almamız gerekiyor çok ısıtıp az yakma olayı doğru mudur sesi az yapan en iyi ısıtan hangisi uzun süre dayanıklı olan yardımcı olursanız seviniriz

 • 11 Temmuz 2017 tarihinde, saat 10:36
  Permalink

  Kolay Gelsin.
  Evim en üst kat dubleks alt kat 110 m2 kadar üst kat tek oda 40 m2 civarı toplam 150 m2 civarı kullanım alanı var. 13-14 m petek boyu var bina ısı yalıtımlı.
  Ariston Genus Premium Evo 30 FF kombi almayı düşünüyorum.
  Tavsiye edermisiniz. Şimdiden Teşekkürler

 • 11 Temmuz 2017 tarihinde, saat 19:52
  Permalink

  Selamlar Hakan Bey,
  Aksaray Merkezde 144m2 brüt, 114m2 net bir ev aldık. 5 katlı binanın en üst katı. Kuzey, doğu ve batı cepheli. Bütçemiz 2.750,00 TL. civarı. ECA ve Buderus arasında kaldık. Aksaray’da ECA bayiliği yok, Buderus var. ECA Scot SC 24 modeli için 2.500,00 TL, Buderusun Logomax 062 için 3.100,00 TL ve 012 modeli için 2.650,00 TL. fiyat verdiler. Ev sıfır olduğu için yalıtım sorunu yok. Fatura ve ısınma bakımından bunların arasından ve ya bunlar dışında ne önerebilirsiniz bize. Bunların yanında bir de oda termostatı düşünüyorum. Bir öneri de bunun için ihtiyacım var.
  Şimdiden teşekkürler.
  Kolay gelsin.

 • 12 Temmuz 2017 tarihinde, saat 10:19
  Permalink

  Merhaba Hakan Bey,
  Antalya, 5 katın 3. katı arakat. 80 mt2
  Mutfak çocuk odası banyo kuzey cephe.
  Salon, Yatak Odası Güney Cephe.
  Toplam 4,6 mt petek var birde havlu pan.
  Ariston Genus X ve Buderus Logomax U072 arasında kaldım.
  Tavsiyeniz ne olur ?

  • 29 Ağustos 2017 tarihinde, saat 10:26
   Permalink

   Ariston Genus X ve Buderus Logomax U072 yaklaşık aynı güç ve verimde kombilerdir. Ama Buderus dairenizin küçük olması nedeniyle bu modülasona uygun olarak daha az yakıt tüketimi ile öne çıkıyor.
   Ariston ise daha hızlı kullanım suyu üretme sağlaması ve teknojisever iseniz ariston net altyapısı ile dikkat çekiyor.
   Fiyatları da yakın olduğu için ikisinden birisini güvenle seçebilirsiniz.

 • 13 Temmuz 2017 tarihinde, saat 16:09
  Permalink

  Merhaba hakan bey. Evimizi yeni aldık brüt 155 m2 doğu -batı-guney cephesi var. İlk defa dogalgaz kulanacagız. Kombi ne alabiliriz acaba. Vaillant deniliyor genellikle. Bir de yogusmalı olmalı mı.

  • 29 Ağustos 2017 tarihinde, saat 10:21
   Permalink

   Yoğuşmalı seçmenizde fayda var. Ben kişisel olarak Vaillant önermesemde piyasada çok kullanılan markalardan bir tanesi. Seçebilirsiniz, alternatif olarak immergas veya ECA da düşünülebilir.

 • 14 Temmuz 2017 tarihinde, saat 06:55
  Permalink

  kolay gelsin
  evim tribleks 7+1 garaj dahil 4 kat tek daire tipi her tarafı açık güney ve kuzeyden çok rüzgar alıyor yaklaşık 10 yıllık bina 70 m2 den yaklaşık 210 m2 17 m2 petek kullanılacak yeni yaptırıyorum hangi petek ve kombiyi önerirsiniz
  tavsiyeniz için teşekkürler

 • 14 Temmuz 2017 tarihinde, saat 19:05
  Permalink

  merhaba.manisadan batı cephe 190 metre kare burut net 160 metre kare çatı dubleks ev aldım.evde 7 petek 2 havlupan takılı.mutahıt fırma eve eca nın 24 kw hermatik kombi takmış.ben kombiyi değiştirmek istiyorum.tesısatı takan fırma.daikin yoğuşmalı kombi önerdi.birde eca yoğuşmalı 24 kw kombi takabılırız dedı.siz ne önerirsiniz.

  • 29 Ağustos 2017 tarihinde, saat 10:19
   Permalink

   Öncelikle hayırlı olsun. Yoğuşmalıya geçmek için 26-28kw güçlerde kombi seçmeniz lazım. 24kw genelde 150-160 m2 ye kadar önerdiğimiz kapasitedir.
   Daikin pek tavsiye etmediğimiz bir marka. ECA proteus olabilir. Ama dubleks daire için Buderus, viessman gibi üst kalite gurubundan 26kw güçte bir seçim yapabilirsiniz. Yarı yoğuşmalı-tam yoğuşmalı ayrımına takılmadan seçim yapabilirsiniz.

 • 25 Temmuz 2017 tarihinde, saat 00:45
  Permalink

  Edirne 5katlı binanın 1.katı dogu cephesi 150 metre kare montalama yapıldı.6 pencere hepside doguya bakıyor. vailant mı ? demirdökümmü ? buderus mu ? almam gerekiyor yada daha iyi bir kombi varsa söylermsiniz

  • 29 Ağustos 2017 tarihinde, saat 10:14
   Permalink

   Demirdöküm nitromix 24,7kw modeli iyidir.

 • 27 Temmuz 2017 tarihinde, saat 17:20
  Permalink

  Merhaba. Evim Düzce’de, güney cepheli 4 katlı binanın 2. katında 120 m2 mantolaması var. 10 tane cam var. Salonda 4 tane var. 7 tane de petek var. Tavsiyenizi büyük bir merakla bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.

 • 27 Temmuz 2017 tarihinde, saat 17:45
  Permalink

  merhabalar evim net 145 metrekare mersinde oturuyorum.buderus 012 yarı yoguşmalı taktırmayı düşünüyorum.termostatik vana bununla kullanılırmı..bu kombi evime yeterli olurmu.

  • 29 Ağustos 2017 tarihinde, saat 10:12
   Permalink

   Buderus 012 fazlasıyla yetecektir, ama bu kombiler oda termostatı ile maksimum verim sağlar. o nedenle oda termostatı kesinlikle tavsiye ederim.
   Termostatik vana yoğuşmalı kombilerde kullanılmaması gereken parçalar. halihazırda var ise bunları söktürerek yoğuşmalı kombiye geçmenizi tavsiye ederim.

 • 3 Ağustos 2017 tarihinde, saat 17:35
  Permalink

  Merhaba Hakan Bey, mevcuttaki Buderus marka kombimi değiştirmek istiyorum. 1999 senesinde daha önceki ev sahibi tarafından taktırılmış. Yerine hangi marka model kombi alacağıma karar veremedim. Ev İstanbul’da 3+1 120m2, 3 balkon var hepsi kapalı. Camlar pimapen. Ara kat. Dışcephe koruması mevcut. Mevcut kombim için salonda oda termostatım mevcut. Tüm petekler yanacak şekilde kombi kışın 7/24 açık kalır. Mevcuttaki kombim oda sıcaklığına göre sürekli yanmadığı için doğalgaz faturası genelde düşük geliyor. Benzer konforu sağlayacak hangi kombiyi önerirsiniz?
  Teşekkürler.

  • 29 Ağustos 2017 tarihinde, saat 10:10
   Permalink

   Yine Buderus seçebilirsiniz, GB 062 ve 012 olabilir, oda termostatı ile en iyi verim sağlayan kombi Buderus olarak öne çıkmakta.

 • 5 Ağustos 2017 tarihinde, saat 13:44
  Permalink

  Hakan bey,
  Evimiz Muş da 140 m2 ve güney- doğu cepheli 5 katı binanın 4.katında ikamet ediyoruz. Haliyle muş kışın hakkını veren soğuk bir şehir. Daha önceden merkezi kalorifer sistemi ile ısınıyorduk ( kömür). Bu yıl bireysel ısıtma sistemine geçeceğiz. Tesisat firmasının önerdiği bazı markalar ve modeller var sizce bunların hangisini kullansak en ekonomik ve verimli olur.
  1-İMMERGAS TERA 24 W
  2-DEMİRDÖKÜM NİTROMİX 24 KW
  3-VİSMANN VİTODENS 50 VEYA 100, 24 KW VEYA 26 KW
  4-VAİLLANT ECOTEC 286 24KW
  BAYMAK İDEE 24 KW

  • 29 Ağustos 2017 tarihinde, saat 10:07
   Permalink

   Bunlardan benim tercihim immergas victrix tera 24kw olurdu ama viesmann vitodens 50-w de ikinci alternatifim olurdu.

 • 9 Ağustos 2017 tarihinde, saat 14:26
  Permalink

  Merhaba

  Evim brüt 108 metrekare yeni bina en üst katta oturacağım biraz kuzeyde kalıyor ısı yalıtımı var 2+1 daire
  hangisini alacağıma karar veremedim.yorumları da okudum

 • 10 Ağustos 2017 tarihinde, saat 21:49
  Permalink

  Hakan bey merhaba evim Aydın da 100 m.kare 17 yıllık bir bina ısı yalıtımı yok camlar çiftcam arakat.İlk defa dogalgaz kullanacagim.Petekboylarının ısı tasarrufuyla ilgisi var mi?hangi marka ve model kombi önerirsiniz?Tesekkür ederim.

 • 11 Ağustos 2017 tarihinde, saat 21:48
  Permalink

  merhaba evim izmir ili Aliğa ilçesinde net 125 m2 .3+1 yalıtımsız bina .3 cepheden güneş görüyor.7 metre tülden fazla.şuan ferroli kombi takılı fakat çok eski. buderus, bosch ve vaillan arasında kararsızım .hangi markanın hangi modelini almalıyım.teşekkürler.

 • 11 Ağustos 2017 tarihinde, saat 22:41
  Permalink

  merhaba
  hakan bey evim 120 metre kare 2 +1 çankırı çerkeş ilçesinde kışları çok soğuk bir yer kuzey cephesi yeni tesisat döşenecek petekler petek uzunlukları ve kombi hakkında bilginize başvurmak istedim şimdiden teşekkürler

  • 29 Ağustos 2017 tarihinde, saat 09:53
   Permalink

   özellikle ilçenizde servisi olan bir kombi seçmek daha doğru bir karar olacaktır. Yoğuşmalı kombilerden 20-24kw başlangıç serilerinden ECA, Ariston gibi markaları seçebilirsiniz.
   Özellikle kuzeye bakan odalarda petek boylarını büyük tutarak 8 metre civarı toplam radyatör uzunluğuna ulaşmanızı tavsiye ederim.
   Ayrıca tesisatçınızın oksijen bariyerli boru ve parçaları kullandığından emin olunuz.

 • 13 Ağustos 2017 tarihinde, saat 14:57
  Permalink

  Hakan bey merhaba.brut 85 m2 kuzey doğu cepheli 4 katlı binada 3.kattayiz evimiz için kombi arayışı içindeyiz bina yeni yapıldı.hangi kombiyi onerirsiniz

  • 29 Ağustos 2017 tarihinde, saat 09:50
   Permalink

   Daireniz için 20-22kw başlangıç güç seviyelerindeki hermetik kombi seçimi yapabilirsiniz. Öneri olarak Ariston clas evo veya Protherm Leopar olabilir.

 • 14 Ağustos 2017 tarihinde, saat 13:43
  Permalink

  Merhaba ,

  İstabbulda yaşıyorum evim 95 metre kare ve batı cepheli.10 yıldır kullandığım Viesman vitopend 100 marka modelli kombi arıza yaptı masraf yapmak istemiyorum .Bu nedenle değiştirmek istiyorum hangi marka ve model kombi tavsiye edersiniz?

  • 29 Ağustos 2017 tarihinde, saat 09:47
   Permalink

   Hermetik kombi ailesinden 20-24kw başlangıç güç seviyesindeki kombilerden seçebilirsiniz. ECA proteus veya Demirdöküm nitron plus seçebilirsiniz.

 • 14 Ağustos 2017 tarihinde, saat 21:07
  Permalink

  Merhaba; Antalya’da, doğu cepheli, merkezi sistem yerden ısıtmalı, iyi yalıtımlı ve 150 metrekare evde şimdilik ısınma amaçlı ihtiyaç olmayacak görünüyor. Sadece kullanım suyunu ısıtmak için lazım şu anda. Ancak, yarın birgün sistem tamir edilemez şekilde bozulur veya apartmanda ihtilaf oluşur da ısınma için kullanmak gerekirse diyerek tercih yapmakta zorlanıyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

  • 29 Ağustos 2017 tarihinde, saat 09:36
   Permalink

   Öncelikle eğer binanız da şu anda doğalgaz tesisatı yapıldı ise bu tesisat projesinde dairelerde ocak+kombi mi yoksa ocak+şofben mi projelendirildi öğrenmek faydalı olur, eğer şofben ise kombi takmanıza gaz dağıtım şirketleri müsade etmeyecektir.

 • 16 Ağustos 2017 tarihinde, saat 09:51
  Permalink

  Merhaba Hakan bey. Evimiz Ankarada. Net 130m2. Guney dogu cepheli. 3+1. Mantolama mevcut. Her odada birer uclu ya da ikili cam var. Hangi kombiyi onerirsiniz? Kisa surede cevap verirseniz cok memnun olurum, acil alacagiz da. Simdiden tesekkurler.

  • 29 Ağustos 2017 tarihinde, saat 09:34
   Permalink

   Burada bu tarz 100-150 m2 arası dairelerde bir çok arkadaşa tavsiye ettiğim gibi Ariston veya ECA seçebilirsiniz. Yoğuşmalı kombiler verimli çalışmak için geniş ısı alışverişi sağlayan petek boylarına ihtiyaç duyacağı için peteklerinizin tamamı açık kullanmanızda fayda var.
   Ayrıca kesinlikle termostatik vana taktırmayın derim ve doğalgaz faturalarınızda tasarruf sağlamak için oda termostatı ile birlikte kombi almak faydalı olacaktır.

 • 20 Ağustos 2017 tarihinde, saat 03:31
  Permalink

  Merhaba Hakan Bey 100 metrekare ev için Ariston Genus premium almaya karar verdik.Firma yetkilisi bu kombinin avrupa birliği normlarını karşılayan Türkiyedeki tek kombi olduğunu ve oldukça tasarruflu olduğunu söyledi.Biz de kararsız kaldık sonuçta Aristonun beyaz eşyada kötü bir namı var.Ariston kombi kalite ve servis hizmeti olarak sizce nasıl?

  • 29 Ağustos 2017 tarihinde, saat 09:29
   Permalink

   :D, Bütün bayiler kendi kombilerinin standartların çok ötesinde olduğu yönünde reklam yapacaktır. 😀
   Ariston kombide gayet başarılı bir firma. Genus premium da tam yoğuşmalı yani premix brülör sistemi içeren güzel kombilerden, özellikle kullanım suyu çok kullanan mahaller için son derece avantajlı.
   Şu anda tam bilmiyorum ama bizim doğalgaz tesisat işi yaptığımız 3 sene öncesinde servis konusunda en memnun olduğumuz firma idi Ariston.
   Ama burada 100 m2 için yoğuşmalı kombi seçilmeli/seçilmemeli iyi incelenmeli.

 • 20 Ağustos 2017 tarihinde, saat 11:53
  Permalink

  Hakan bey, selamlar. Baymak Lambert 24 LX FI 24,8 Kw 21300 Kcal/h Hermetik kombi aldık. Ancak memnun değiliz. Elektrik ve su faturaları 2 katına çıktı. Doğal gaz faturalarıda gayet yüksek geliyor. Acilen evimize uygun bir kombi almamız lazım.
  Konum: kuzeybatı cephe, 2.kat altta yanmıyor, mantolama yok,

  Hangi marka kombi önerirsiniz?

  • 29 Ağustos 2017 tarihinde, saat 09:21
   Permalink

   Öncelikle Baymak lamberth kombinizin kullanım suyu kapasitesinin düşük olduğunu belirtmekte fayda var. Katalog değeri olarak 2,5lt/dk, yani dakikada 2,5 litre sıcak su üretim kapasitesindedir ki bu ortalama kombilerin altındadır. Ortalama bir hermetik kombi 7-8 litre, yoğuşmalı kombiler ise genelde 10lt üzeri su üretim kapasitiliri.
   Bu nedenle yeni kombi seçerken minimum kullanım sıcak suyu üretim kapasitesine göz atmanızda fayda var.
   Dairenizin metrekaresini bilmediğim için tam net bir şey söyleyemesem de, kuzey yönlü, izolosyon olmadığı ve alt kat boş olduğu için yoğuşmalı kombi kullanabilirsiniz.
   Bu durumda Ariston, ECA seçebileceğiniz gibi hafif bütçenizi arttırarak Buderus GB062 akıllı kombiyi oda termostatı ile birlikte alarak da kullanabilirsiniz.

 • 20 Ağustos 2017 tarihinde, saat 22:47
  Permalink

  Merhaba Hakan bey. Eskişehirde 120 m2 dogu batı cepheli 4. kat en ust kat bina izalasyonlu ve çatı arası da izalasyon yapılmış 3+1 9 metre petek var. kombi 12 senelik vailant ama ben yenilemek istiyorum demirdöküm nitro plus çok iyi dediler sizin önerinizi almak istiyorum teşekkürler iyi çalışmalar.

  • 29 Ağustos 2017 tarihinde, saat 09:06
   Permalink

   Hermetik kombi olarak nitron plus daireniz için gayet iyi verim alacağınız kombi seçimlerinden bir tanesidir. Güvenle seçebilirsiniz.
   Daireniz hermetik-yoğuşmalı seçimi için kritik bir noktada.

 • 22 Ağustos 2017 tarihinde, saat 10:35
  Permalink

  Merhabalar, öncelikle tavsiye ve açıklamalarınız için teşekkür ederim. Evim 165 metrekare, ara kat, dış cephe mantolama mevcut, 8 metre petek, şehir zonguldak, kömürle çok iyi ısınıyordu, viessman 050-W modelini düşünüyorum ancak biraz pahalı, sizin tavsiyeniz nedir? Metrekareye baktığımızda 20.000cal kombi yeter mi, petek metrajına göre mi kalori hesabı yapmalıyım? Teşekkür eder saygılar sunarım.

  • 29 Ağustos 2017 tarihinde, saat 09:03
   Permalink

   Viesmann marka tercihiniz ise 050-w yerine 050-t modelini de düşünebilirsiniz, piyasa da yaklaşık 800-900 lira gibi daha ucuza bulunabilir. Ayrıca internetteki kombi satış sitesi kampanyalarını da takip edebilirsiniz, bazen gittigidiyor, n11 gibi sitelerde bile çok uygun fiyata satış yapanlar oluyor.
   Alternatif olarak Ariston Clas veya ECA proteus da seçilebilir.

 • 24 Ağustos 2017 tarihinde, saat 22:24
  Permalink

  merhabalar hakan bey, çorum merkezde 3+1 102 mk net 4. ve son kat mantolamalı bir daire satın aldım, guney doğu cepheli tek oda kuzeyde, sizce nasıl bir kombi almalıyım? buderus 06 tam yoğuşmalı önerdi bayii ama sizin yazdıklarınızdan sonra yoğuşmalıdan performans alabilir miyim? bebeğimiz var her odayı açmayı düşünüyoruz.

  • 29 Ağustos 2017 tarihinde, saat 08:45
   Permalink

   değindiğiniz gibi daireniz yoğuşmalı için küçük sayılır. Son kat olması belki yoğuşmalıyı kurtarır, ama mantolama ve yalıtım iyi ise hermetik doğru seçim olacaktır. Ama illaki yoğuşmalı seçeyim derseniz petek boylarının büyük tutulmasına özen gösterin.

 • 26 Ağustos 2017 tarihinde, saat 22:41
  Permalink

  Merhaba Hakan Bey. Tokat zilede 110 metre kare 4+1 müstakil evimiz var pazartesi günü kombi petek alacağım.
  İki tarafıda bitişik evler. Ön cephe güney, arka kuzey. Camlar ısıcam. Duvarlara yalıtım yapılacak. Tavan kerpiç. Kışın radyatörlerin bir iki tanesi kapalı tutulur sanıyorum. Yoğuşmalımı yoksa hermetikmi olmalı. Birde kaçlık petekler takmamız gerekir. Odalar için 150×80 petekler uygun olur mu? Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  • 29 Ağustos 2017 tarihinde, saat 08:42
   Permalink

   Duvarlara yalıtım yapılacak ve tüm petekler açık kullanmayacak iseniz yoğuşmalı kombiye ihtiyacınız olmayacaktır. Salonunuz için 150 iyidir, ama odalarınız küçük olduğu için 100 veya 120 gibi düşünülebilir.

 • 28 Ağustos 2017 tarihinde, saat 09:11
  Permalink

  Merhaba Hakan bey, İzmir Kemalpaşa da oturuyorum. Bina 15 20 yıllık, 2.kattayim,ısı yalıtımı yok,camlar çift cam,daire 150 metrekare,petek uzunluğu 9 metreyi buluyor. Kombiyi değiştiricem, yoğuşmalı düşünüyorum, ne tavsiyeleriniz,teşekkür ederim.

  • 29 Ağustos 2017 tarihinde, saat 08:38
   Permalink

   Dairenizin şartlarına göre yoğuşmalı kombi seçimi uygun olacaktır. 24kw güçte Ariston, ECA veya Buderus GB062 seçilebilir.

 • 28 Ağustos 2017 tarihinde, saat 15:33
  Permalink

  Merhaba Hakan bey. Hatay Antakya’da 2 katlı dubleks 120 m kare evimiz var. Diğer evlerle yana yana bitişik daireler. Güney kuzey cephe. Alt taraf salon 30 M kare ve mutfak tuvalet. Üst kat yatak odası ve 2 çocuk odası banyo. Bütün petekleri açmadan kullanacağımız gün sayısı daha fazla. Odalar için Nasıl petek kullan alıyız ve hangi kombi türü ve markasını tercıh edelim? Teşekkürler iyi günler

  • 29 Ağustos 2017 tarihinde, saat 08:35
   Permalink

   Alt kattaki petekleri büyük tutup, üsttekileri nispeten küçük tutarak(sıcak hava yukarıya doğru yükseldiği için) hermetik kombi seçebilirsiniz. Hem evinizin durumu, bulunduğu bölge ve tüm petekler açık kullanmayacağınız düşünülür ise yoğuşmalı kombiye ihtiyaç hissetmezsiniz. 20-24kw başlangıç güç aralığında olan hermetik kombilerden Ariston ve ECA seçebileceğiniz gibi modülasyon bakımından Buderus U022 seçebilirsiniz.

 • 29 Ağustos 2017 tarihinde, saat 20:07
  Permalink

  Merhaba Hakan bey. Tokat Turhalda 3 katlı müstakil evimiz var sadece orta katı kullanıyoruz alt kat dükkan katı ve üst kat teras kat kış aylarında Sadece 2. Katı kullanıyoruz. Bina 1 yıllık yalıtımı Yeni yapıldı kullandığımız kat 120m2 petek uzunluğu 10 metre ne tür marka model kombi tavsiye edersiniz. Iyı günler

 • 29 Ağustos 2017 tarihinde, saat 21:57
  Permalink

  İyı çalışmalar….Evim Uşakta, kuzey cephe, 2.kat, 160 metrekare,10 metre petek mevcut. Buderus gb042 önerir misiniz?

 • 29 Ağustos 2017 tarihinde, saat 22:24
  Permalink

  Selamlar Hakan Bey 1 saat önce Adanada TOKİ evlerinden 85 m.kare evimiz için kombi seçimi yaptık 2 oda ve salonda petek ölçülerini bilmemekle birlikte geçen kış kalorifer olarak kullandığımız petekler .bize yari yoğuşmalıBosch condens2000w marka kombide anlaştık siz ne dersiniz değerli fikrinizi almak istiyoruz

 • 31 Ağustos 2017 tarihinde, saat 18:46
  Permalink

  Hayırlı bayramlar Hakan Bey! Kombi için Cosa akıllı kombi kitini onerir misiniz?

 • 31 Ağustos 2017 tarihinde, saat 19:05
  Permalink

  Hayırlı Bayramlar! Kütahyada oturuyorum. Evim 160 metrekare, kuzey cephe, 3.kat ve şehir dışında rüzgarı bayağı aliyor. Petek 10 metre. Bina 7 yaşinda. Bize petek metresi az 14 metre olması gerek dediler. Ustanin biride yeterli dedi. Petek eklesek mi acaba. Buderus gb042 uygun fiyata bulduk usta olur dedi. Siz bir öneride bulunur musunuz?

 • 3 Eylül 2017 tarihinde, saat 01:35
  Permalink

  Merhaba Hakan bey. Sivasın Gemerek ilçesinde yaşıyoruz müstakil evimize ısınma,ocak ve sıcak su için doğal gaz bağlatacağız evin dış yalıtımı var pencereler pvc ve çift cam çatıda da izocam var Sivas hayli olarak soğuk oluyor ve evin doğal gaz ile ısındığında pahalı olacağını düşünüyoruz o yüzden iyi bir kombi ve petek ile bunu azaltmak istiyoruz ev 120 metrekare 8ile9 arası metrekül petek gider dedi ustalar kombiyi yoğuşmalı mı hermetik mi almalıyız ve hangi marka kombi ve petek almalıyız o kadar masraf edip ısınamamaktan korkuyoruz evde iki kişi yaşıyoruz bütün odaları yakmalımıyız yoksa kullanmadığımız odaları düşük ayarda mı yakmalıyız ve mutfakta kombiyi koyacak yerimiz yok balkona koyup balkonu pvc ile kapatsak olur mu ve petekleri tam pencere önlerine mi koyduralım yoksa sağlı sollu iki yanına mı malum evde kanepe çok lütfen acil yardımcı olabilir misiniz teşşekkür ederim

 • 3 Eylül 2017 tarihinde, saat 03:56
  Permalink

  Merhaba, öncelikle yardımlarınız için teşekkür ederim. İzmir Bornova da oturuyorum. Evim kuzey-güney cepheli 15 yıllık yalıtımsız bina. 4. Katta çatı katındayım. 2+1 yaklaşık 90 m2 . Camlar da 5 yıllık pimapen var, pek yalıtım sağladığı söylenemez. Çevredekiler Bosch tam yoğuşmalı kombi, radyatör Demirdokum plus, Vana ve borularda ECA öneriyor. Siz ne dersiniz? Vaillant markası ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Ayrıca tek bir termostat mı yoksa her odada petek ten ayar yapmak mı daha mantıklı ? Çok soru sordum. Kusura bakmayın. Çalışmalarınızda başarılar dilerim

 • 3 Eylül 2017 tarihinde, saat 11:44
  Permalink

  Merhaba hakan bey;
  Izmirde sıfır net 120 m2 çift camlı yalıtımlı güney doğu cepheli dairemiz için kombi alacağız. Eca confeo plus 28 kw hermetik düşünmüştük ancak önerebileceğiniz bir kombi var midir? Teşekkürler iyi gunler

 • 4 Eylül 2017 tarihinde, saat 16:26
  Permalink

  Merhaba Hakan bey yaptığınız bilgilendirmeler için teşekkür ederim .Gümüşhane merkezde oturmaktayız evimiz kuzey cepheli 6 .kat ortalama 120-130 m kare 3+1 dış yalıtımlı sizce nasıl bir kombi ve marka tercih etmeliyiz .

 • 4 Eylül 2017 tarihinde, saat 19:45
  Permalink

  Hakan bey Merhaba,

  Yeni evimde aslında mevcutta bulunan hermetik kombinin beyni arızalandığı için değiştirme kararı aldım. Bu sebeple de sizden tavsiye isteyeceğim. Ankara batikent de ki evim 130 metre kare brüt. Doğu batı cephe. Dış cephe yalıtımlı. Hangi marka ve model kombi almalıyım. İyi birşey olsun ve sıkıntısız uzun süre kullanmak istiyorum.

 • 4 Eylül 2017 tarihinde, saat 19:47
  Permalink

  Merhaba Hakan Bey.evimize yeni tasindik.Kirikkale de net 125 m2..3 cepheli.guney bati ve dogu.7 adet petek var evde.her odanin petegini acicaz.evimiz 5katli binanin 5.kati.icten yalitimli.catidada köpük yapilmis.ama 1 2 sene sonra dis yalitim da yapilacak.evdeki kombi proterm Lynx diye bir marka ama bozukmus sanırım.hangi kombiyi almaliyiz.bir de farklibi marka alicagimiz zaman yeniden mi projesi cizilmesi gerekiyor.sanirim bu marka eski bir ürün.Tesekkurler

 • 4 Eylül 2017 tarihinde, saat 21:22
  Permalink

  Merhaba : Önceki kombimiz Bosch marka idi ama hiç memnun değiliz sürekli bozuldu ve tamir ettirdik. Suan tekrar bozuldu tamir ettirmeme kararı aldık ancak tam olarak aynı sıkıntıları yaşamamak için Yen’i kombi almaya karar verdik. Evimiz 2+1 100m2 ve Doğu cephesine bakıyor. Sabah güneşi evimize vuruyor.Evimizee yalıtım Veya cephe koruyucumuz yok. Binamız 3 katlı eski bina biz en üst katız ve alt katlar kalorifer sobası kullanıyorlar biz evimiz de sadece 2 odayı yakıyoruz çünkü tüm odaları yaksak bile kombi pek sağlıklı ısıtma yapmıyordu. Sizden ricam alabileceğim kombi markası ve model Öner’inizi bekliyorum teşekkür ederim

 • 5 Eylül 2017 tarihinde, saat 01:55
  Permalink

  Merhaba hakan bey mersinde güney kuzey doğu cepheli 200 metrekaredublex evim var kalorifer tesisatı döşeli kati yakıt sobası kullanıyorduk doğal gaz geldi ısı izolasyonu yok 6 adet 1.5 metrelik radyatör var 2 adet banyo tipi radyatör var kombi tavsiyesiyle birlikte ekonomik ısınma yöntemlerini soylerseniz sevinirim saygılar

 • 5 Eylül 2017 tarihinde, saat 02:56
  Permalink

  Hakan bey iyi günler K. MARAŞ da oturuyorum evimiz normal 3+1 yedi katlı binanın 7. Katında oturuyorum kombi ihtiyacım var daıkın marka kombi tavsiye ediyorlar klima da iddia lı bir marka fakat kombisini bilemiyorum. Evimiz güney ve batı cepheli toplam yaklaşık 6 metre petek var ne tavsiye edersiniz. Tavsiyeniz benim için önemli Teşekkür ederim

 • 5 Eylül 2017 tarihinde, saat 07:09
  Permalink

  Merhaba.. 100 M2 oturma alanı olan.. ara kat..yalıtımlı ve konfor camlı dairemiz için kombi araştırıyorum.. peteklerin hepsi açık olacak. Genel tavsiye yoğuşmalı kombi.. siz ne düşünüyorsunuz.. servis ve kullanım olarak bizi yormayacak bir kaç marka söyler misiniz?

 • 5 Eylül 2017 tarihinde, saat 14:26
  Permalink

  Merhaba hakan Bey,Şanlıurfada 120 m yüksek girişte oturuyorum,Alt kat boş,Binanın ısı yalıtımı mevcut Doğu-Batı uzantılı Kuzey cephede oturuyorum.Hangi kombiyi tercih etmeliyim.

 • 5 Eylül 2017 tarihinde, saat 20:22
  Permalink

  Hakan bey Mrb. Aydin mrk. Isi yalitimsiz cift camli 105 m2 3+1 ara kat 5.kat bir evde oturmaktayim. Evde tesisat yok. Hem tesisat hemde kombi almam gerekiyor. Tavsiyenilerizi 4 gözle bekliyorum.

 • 6 Eylül 2017 tarihinde, saat 14:05
  Permalink

  Merhaba Hakan Bey,
  Her katta iki daire olan, tüm cephelere açık bağımsız 3 katlı Binanın 1. katında, Kuzey-Güney-Batı cepheli, net 82 m2, 2+1 odalı, 5cm’lik dış köpük mantolamaya sahip ve Kombi yeri mutfak balkonunda(açık), kombi tesisatı döşeli yeni yapılan evimize kombi+petek seçimi yapmamız gerekiyor. Evde yaşlı annem oturacağından kışın muhtemel tüm petekler açık kullanılacaktır. Hatay/İskenderun bölgesinde yoğun olarak kullandığımız Güneş enerjili su ısıtma sistemi de takılacak.

  Yazdıklarınızı ve yorumlara verdiğiniz tüm cevapları okudum. 20-24kw başlangıç güç aralığında olan, hermetik kombi’nin bize uygun olacakmış gibi geliyor ancak yine de emin olmak, marka/model tavsiyesi almak isterim. Kişisel tavsiyeniz olmadığını bilmemize rağmen yine de Valliant tercih edilirse hangi modelini de kullanmamızın uygun olacağını ayrıca belirtirseniz sevinirim.
  İkincil olarak, Güneş enerjili su ısıtma sistemi ile kombi sisteminin birlikte verimli kullanımının mümkün olup olmadığını, mümkünse nasıl bir sistem ile çalıştığı ve hangi ürünleri tercih etmemiz gerektiğine dair fikrinizi merak ediyorum.
  Son olarak, kombinin balkonda olmasının verim ve kullanım açısından tavsiye etmemişsiniz, teknik olarak verim açısından nasıl bir zararlı olur? Tesisatın balkona çekildiği ve değiştirmemizin maliyetli olacağı düşünülürse ne tip bir önlem almamız daha doğru olacaktır?

  Teşekkürler,

 • 6 Eylül 2017 tarihinde, saat 17:49
  Permalink

  merhaba Hakan Bey. Bİnada ısı yalıtımı mevcuttur. Evim 15 katlı binanın 12.katındadır ve brüt 180 m²’dir. ( 1) adet oda tarzı balkon var. Pencereler pimapenli. evimde toplam 9,5 metre petek mevcut. Balkonda petek bulunmamaktadır. Orayada 100-120 cm uzunluğunda radyatör bir petek taktırmayı düşünüyorum. ( 2 ) adet banyomda havlupan değil yukarıda asılı durumda petek bulunmaktadır. Şu anda Termostar Comfort markalı bacalı bir kombi var. Kışın 450-500 TL civarında doğalgaz parası ödüyorum. Kombide bir sorun yok ancak kışın eve yetmediğini düşünüyorum çünkü sürekli devirdaim halinde. Bu yüzden değiştirmeyi düşünüyorum. Şu anda kombi araştırması yapıyorum. Buderus markasının sizin tavsiyilerinizde ön plana çıktığın gördüm. ancak başka sitelerde de arıza yaptığı zaman diğer markalarda 100-130 TL’ye yapılan bir işlemin Buderusta 400-500 TL’ye mal olduğunu öğrendim. Bu yüzden biraz kafam karıştı. Evimin özelliklerini göz önüne alırsak bana hangi kombi markasını önerirsiniz? Yukarıda bir arkadaş Aristonun beyaz eşyada olan düşük performansından çekindiğini belirtmiş. Ben kendisine katılıyorum ama tabi kombide bu marka nasıl bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim teşekkür ederim.

 • 6 Eylül 2017 tarihinde, saat 21:34
  Permalink

  Merhaba hakan bey,
  İzmir de 80 metrekare giriş katında bir daire aldim. Sıfır bir bina dogalgaz tesisatı var ama kombi ve petek takılacak. Bütün petekler açık bir şekilde kullanacağım dan dolayı verim alabilmek adina yogusmali mi yoksa hermetik mi almaliyim?
  Yardimlariniz için şimdiden teşekkürler..

 • 7 Eylül 2017 tarihinde, saat 19:36
  Permalink

  merhaba hakan bey, evimiz tokinin yapmış olduğu 2+1 olan 80-85 metre kare evlerden, kütahya gibi soğuk bir yerde.yalıtımı iyi olduğu söyleniyor, ancak alt katımız ve üst katımızın boş kaldığ zamanlarda olabiliyor, evimiz 4 katlı binanın 3. katı ve kuzeydoğu cepheli, güneş alma miktarı sadece sabah, kombi mutfağa takılacak, evin yapısı amerikan mutfak ama suntayla mutfak ve salon ayrılmış durumda, kalorifer sisteminden doğalgaza geçiş yapacağız, bizim için en az maliyetle en iyi ısınabileceğimiz kombi hangisi olur, yardımcı olursanız seviniriz, şimdiden teşekkürler, iyi çalışmalar.

 • 7 Eylül 2017 tarihinde, saat 21:55
  Permalink

  Adana merkezde oturuyorum kombinin K’sından anlamam, Evim sıfır , bina 9 katlı ben 7. Katta oturuyorum, kuzey-batı cepheli, ısı yalıtımı yok , 140 m. kare, camlar çift cam , alt kat ve üst katlar dolu, muhtemelen tüm vanalar gündüz açık olacak gece yatarken sadece yatak odası ve giriş açık kalacak. Gerçi böyle yapmamız bir sıkıntı teşkil edermi bilmiyorum.
  Yorumlarınızı bekliyorum…

 • 8 Eylül 2017 tarihinde, saat 00:45
  Permalink

  Merhaba Hakan Bey,
  Ankara Çubuk’ta 4.kat batı cepheli 120 m daire aldık. Yeni bina olduğundan ısı yalıtımı mevcut. Nasıl kombi seçimi yapabiliriz.Baymak,vaillant,demirdöküm tavsiye eden oldu. Kararsız kaldım.Teşekkürler

 • 8 Eylül 2017 tarihinde, saat 10:03
  Permalink

  Merhabalar, yazdıklarınızı okudum fakat piyasada çok sayıda kombi markası olduğu için kararsız kaldım. Binamız yakın zamanda doğalgaza geçecek. Bende ön araştırma yapıyorum. Yalıtım şimdilik yok o yüzden. Evim Aydın Merkezde. Doğu,batı,kuzey hattında da. Sadece güneşi salon ve bir tane oda güneş batarken 5-6 saat görüyor. Batı tarafında büyük bina olmadığı için şansımıza sadece batarken görüyorum. Ev 20 yıllık 7 katlı bina, zemin kattayım. 3+1 120m2 . Altımızda bodrum var.Pencereler tek camlı. Evde büyüklü küçüklü toplam 8 kalorifer var. Yalıtım yok ama olduğunu varsayarsak hangi kombiyi tercih etmeliyim?

 • 8 Eylül 2017 tarihinde, saat 12:29
  Permalink

  merhaba Hakan Bey,
  Dairemiz 3+1 130 m2, Güney cephe ( Sürekli güneş alıyor ) 2 banyosu mevcut. 12 katlı binanın 6. katı
  alt ve üst daireler dolu. Mevcut kombi Buderus ancak 8 yıllık bir kombi. Bu nedenle yenilemeyi düşünüyorum. Bu bilgiler ışığında tarafıma önereceğiniz kombi ne olur. ( Fiyatdan ziyade verimlilik ve dayanıklılık önemli )
  Saygılarımla,
  Ercan Türker

 • 8 Eylül 2017 tarihinde, saat 14:15
  Permalink

  Hakan bey merhabalar
  Samsunda kuzey guney ve dogu cepheli bir ev aldik eve kombi taktircaz ama fikrimiz yok bu arada ev 2.kat ve 120 metre kare 2 yasinda cocugumuz oldugu icin petekler acik olacaktir genel olarak. Tavsiyeniz icin simdiden tesekkurler.

 • 9 Eylül 2017 tarihinde, saat 12:49
  Permalink

  Bingöl evim 170 m2. Batı ve kuzey cephe. Balkona kombi kurulsa nasıl olur. 3+1daire. Tek banyolu. 4. Kat ve en üst kat. Isı yalıtımlı. Çatı -+ 60 dereceye dayanıklı köpük atılmış. Tüm petekler açık olacak. Hangi marka ve model kombi öneriniz?

 • 11 Eylül 2017 tarihinde, saat 19:25
  Permalink

  Selam hakan bey.ogretmeniz.bizim evimiz mersin tarsus da.yeni yapi.burut 135 net 117 metrekare.gunboyu gunes alan kombi balkonda olacak ve balkonun onu acik.5 katli bina.4.katta.balkondan kişin cok ruzgar alan durumda onu acik.firmalar yogusmasiz kombiler 2018 de uretimden kalkacak almayin diyorlar.bu dogrumu? Yogusmali oneriyorlar.sizce ne yapmaliyiz sizin dusuncenizle karar vercez.biri daikinde israr ediyor yeni teknolojo var bunda 2018 de hepsi bu teknolojiyi kullanmak zorunda diye ikna etmeye calisiyorlar tam yogusmali daikine.sizce hangi segment ve hangi marka kombi kullanmaliyiz kolay ariza acmayip uzun omurlu kullanilabilecek olan? Buderus onerirmisiniz? Kombi disinda radyotorlerin demirdokum plus olmasi kalite ömur farki yaratirmi? Birde oda termostati nasil kullaniliyor hangi marka onerirsiniz.dusuncelerinizi rica ediyoruz eşimle.size guveniyoruz saygilarimizla.

 • 12 Eylül 2017 tarihinde, saat 10:17
  Permalink

  Merhaba;

  Evim 120 metre kare ve tek katlı. Duvarlar ve tavanlardan yalıtımlı. Evim güneş almıyor ve dört tarafından apartmanlar ile çevrilmiş durumda. Bende doğalgaz kullanmayı düşünüyorum. Evimde 1 bebek ve 2 hasta yaşlı var. Bu sebeple ısınma konusunda sorun yaşamamam gerekiyor. Bana hangi özellikte bir kombi önerirsiniz.

 • 12 Eylül 2017 tarihinde, saat 13:22
  Permalink

  Merhab hakan bey.izmir de oturuyorum. Evim Bürüt 100 m2. Odalar salon 19, oturma o. 15.5, yatak o. 11, cocuk o. 8, mutfak 10.5, hol 8, banyo 5 m2. En üst katta oturuyorum. Çatı yok. Bana daha önce 8-9 metre tül petek uzunluğu çıkarıldı. Evde yalıtım yok. Ev kuzeye bakıyor fakat yan tarafımda daire var. Hangi kombi tiplerini önerirsiz. Şimdiden çok teşeklür ederim.

 • 12 Eylül 2017 tarihinde, saat 14:31
  Permalink

  Merhaba,
  İzmir Bayraklı’da bir eve taşınacağım. Yeni bina ısı yalıtımlı,çift camlı hazır tesisatlı. 2.kat 85 m2 sabahtan güney cepheden öğleden sonra kuzey cepheden güneş alıyor. (ev güney cepheye bakıyor) 8mt gibi bir petek ölçüsü var toplamda. Demirdöküm nitromix 24kw düşünüyoruz ama sizce uygun mudur?
  Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

 • 12 Eylül 2017 tarihinde, saat 16:39
  Permalink

  Merhaba Hakan bey.Ankara’da güney cephe yeni bina mantolaması olsun taş yünü olsun yalıtımı her şeyiyle tam olan 4+1 135 m2 net dubleks daire için kombi arıyoruz.Evim çoğu güney cephe ve camlarda ısıcam konfor var.Aslında yoğuşmalı istedik ama gider konusunda sıkıntı yaşadık hermetik olacak galiba.Hangi kombiyi önerirsiniz?

 • 15 Eylül 2017 tarihinde, saat 14:07
  Permalink

  Merhaba, yazıda radyatör olarak ECA yada DD tavsiye etmişsiniz. EFES marka alüminyum radyatörler hem daha estetik hem de alüminyum olduğundan ısı transferi daha yüksek olduğunu düşünüyorum. Sizce de öyle değil mi?

 • 16 Eylül 2017 tarihinde, saat 15:00
  Permalink

  Merhabalar,
  Konyada yerden ısıtmalı net kullanım alanı 90 m2 civarı olan sıfır dairede oturuyorum. Kombi ve kollektor tavsiyeleri alabilir miyim?

 • 16 Eylül 2017 tarihinde, saat 20:39
  Permalink

  Merhabalar,
  Evimiz 75 m2 2+1 amerikan mutfak, güney cephe ve 3. kat (ara kat). Nasıl bir kombi önerirsiniz.
  Bilgilendirmeniz için teşekkür ederim.
  ayrıca bina sıfır ve yalıtım vs mevcut.

 • 17 Eylül 2017 tarihinde, saat 13:03
  Permalink

  merhabalar Hakan Bey ben Bursa da oturuyorum evim kuzey doğu 160 m dublex bina dış cephesi yalıtımlı çatıda ise yalıtım yok daireye konvansiyonel baymak eco 4 kombi takılmış haliyle yetersiz olduğu için geçen sene ilave pompa taktırdım bir nebze yeterli oldu fakat yakıt gideri zaten fazla idi elektrik tüketimide arttı yoğuşmalı kombi düşünüyorum petek boyu 10 m kare civarı bir kaç firmaya danıştım 24 kw yani 20000 lik kombinin yeterli olduğunu daha büyüğünün çok yakacağını söylüyorlar bir doğalgaz makine mühendiside fiyat ve performans olarak baymak brötge novadensi özellikle almanyada üretildiği için tavsiye etti sizin yorumlarınız benim için çok önemli şimdiden çok teşekkür ederim selamlar

 • 17 Eylül 2017 tarihinde, saat 14:20
  Permalink

  Merhaba hakan bey, Evim Aydın’da, bir yıllık yalıtımlı, 110 mt, ara kat ve güneş alma durumu iyi, termoteknik locig 26/35 önerdi firma bütün dairelere, fikrinizi paylaşırmısınız

 • 19 Eylül 2017 tarihinde, saat 15:35
  Permalink

  Merhaba hakan bey. Öncelikle bilgilendirmeniz için çok tesekkur ederim. Sıfır ev aldım. Konya merkezde, 2.kat, doğu batı güney cepheli, 155 metre kare, yerden ısıtma, kombi mutfağa takılacak, 4 normal pencere+2 balkon kapılı 2 pencere daha var. Hangi kombiyi onerirsiniz? Şimdiden teşekkür ederim. Allah Gönlünüze gore versin inşallah.

 • 20 Eylül 2017 tarihinde, saat 12:19
  Permalink

  Merhaba Hakan bey evim Bursa da dış yalıtımı var, 4 katlı binada 3. katta oturuyorum, yaklaşık 110 metre kare kuzey cephesine bakıyor. Kombimiz mutfakta hermetik bir kombi almak istiyorum ne önerirsiniz şimdiden teşekkürler…

 • 21 Eylül 2017 tarihinde, saat 12:54
  Permalink

  Merhaba Hakan Bey,
  Bursa uludağ eteklerinde yeni evimiz. 3 ve 4. kat dubleks 210 metrekare. alt kat 2+1 üst kat 2+0. mutfağı balkon ile birleştirecez. doğu, batı ve kuzey cepheli, 12 metre peteklerin uzunluğu. şimdilik dubleks ve alt katın bi odası yalnızca kullanılacak. 2 katın merdiveni durcak sonra arasını kapatacam, 2 aile yaşayacak. nasıl bi kombi tavsiyeniz olur acaba?

 • 21 Eylül 2017 tarihinde, saat 14:13
  Permalink

  Hakan bey, İzmir’in Selçuk ilçesindeyiz, iklimi sıcak bildiğiniz gibi ve yeni doğal gaz geliyor.Tesisat hazır ama petekleri yeni taktıracağız.Evimiz bütün gün güneş alıyor, Güney cepheli, 120 m2 ara kat , 4 katlı binada 3. katta bir daire.İyi bir şey yaptırmak istiyoruz.Bu koşullarda ne tarz ve marka kombi tavsiye edersiniz, böyle haftalık programlı ayarlanabilir teknolojik de bir şey istiyoruz?Yoğuşmalı olur mu ya da olmasın mı bilgi verir misiniz?Petek boylarını ne seçmeliyiz?Teşekkür ederim şimdiden.

 • 21 Eylül 2017 tarihinde, saat 22:52
  Permalink

  selam hakan bey 2 haftadir bi kombi alamadim her gittigim yerde kafami karistirdilar yardimci olursaniz sevinirim
  evim sakarya serdivanda 2 katli bir bina iki katada kombi alacagim 4 cepheside acik binanin disinda yalitim var sadece catida yalitim yok 120mkare herbir dairede 7 petek 1 havlupen toplam 12.5 demirdokum plas petek var aslinda kendi kafamca 2 kombi belirledim ma ne kadar dogru bilemiyorum vaillant eco tec vuw 286/5-3 ve buderus gb062 ama sizin kombi ve oda termostadi tavsiyeniz benim icin cok onemli simdiden tesekkur ederim.

 • 24 Eylül 2017 tarihinde, saat 12:50
  Permalink

  Merhabalar Hakan bey.Bu konuda öyle dertliyimki şikayetimi anlatmaya çalışsam saatler sürer.Kısaca kış döneminde 800 tl fatura ödeyip iç ısının maximum 19 derece olduğunu belirtmem yeterli olucaktır.Binada 7.senem sıfır daire olarak satın aldım.Ön cephem kuzey alt ve üstüm boş.Kullandığım kombi demirdöküm nitro yoğuşmasız serisi.Yarın yoğuşmalı kombi almayı düşünüyorum bana önericeğiniz kombi veya yapacağınız yorum alacağım kombide etkili olucaktır.Sabırsızlıka cevabınızı bekliyor şimdiden teşekkür ediyorum.

 • 24 Eylül 2017 tarihinde, saat 13:12
  Permalink

  Merhaba Hakan Bey,Evim 140 metrekare 3+1 olup kombimiz arka balkonda bulunmakta evimin arka tarafı sabah güneşini alıyor.Ön taraf öğleden sonra güneş almaktadır. Orta kat da bulunmaktadır . Tasaruflu bir kombi aramaktayız.Bize önerebiliceğiniz kombiler nelerdir şimdiden teşekkür ederim.

 • 24 Eylül 2017 tarihinde, saat 20:48
  Permalink

  Merhaba Hakan Bey,
  Evimizde bacalı şofben var. Evimiz merkezi ısıtma olduğu için sıcak su için kullanıyoruz. Yakın zamanda hermetik şofbene geçmemiz gerekiyor. Şofben mutfağa takılacak. Hermetik şofben için marka ve model önerebilirmisiniz?
  Ayrıca Hermetik şofben yerine hermetik yoğuşmasız kombi takılması mantıklı olurmu? Verim açısından bir artısı olurmu? Eğer bunu önerirseniz marka ve model olarak ne tavsiye edersiniz?

 • 25 Eylül 2017 tarihinde, saat 23:30
  Permalink

  Hakan bey selamlar,
  İstanbul Sarıyer iki tarafı kapalı çift cephe köşe, yarı bodrum, giriş kat ve üst kattan oluşan 3 katlı müstakil evimiz var. Bir cephe kuzeydoğu, bir cephe güneydoğu gibi. Her kat yaklaşık 40 metrekare’den ev yaklaşık 115/120 metrekare. Mantolama yok, çatı arası camyünü.. Tesisat her peteğe bağımsız düşünülmemiş, petekleri dolanarak kombiye dönüyor, dolayısıyla son petek buz.. Halihazırda Demirdöküm 20’lik kombi mevcut ancak yetersiz kalıyor. Kombi vs tavsiyeniz için müteşekkir oluruz.

 • 26 Eylül 2017 tarihinde, saat 16:28
  Permalink

  Merhaba Hakan Bey,
  Benim sorum Kombiden ziyade sayac ile kombi arasindaki tesisat ile ilgili. Son zamanlarda bu tesisat icin flexy denen sanirim plastik borular kullanilmaya baslandi. Guvenlik ve verimlilik goz onune alindiginda gercekten flexy tesisati tavsiye eder misiniz? yoksa klasik siyah metal borular mi tesisat olarak kullanilmali.

  Tesekkurler.

 • 26 Eylül 2017 tarihinde, saat 23:03
  Permalink

  Merhaba Hakan bey, evim Boluda 5 katlı binanın 4.katında kuzey batı cepheli ısı yalıtımlı yeni bina brüt 140 m2 3+1 daire. Buderus gb12 kombi yi oda termostatı ile taktırmak istiyorum ne dersiniz ?

 • 28 Eylül 2017 tarihinde, saat 15:51
  Permalink

  İyi günler hakan bey antakyada 3+1yni ev aldık güney cephe ve dıs cephe mantolama yapılmıa petek boyu 8.5m hangi kombiyi almalıyım sizce yok kararsz kaldm

 • 29 Eylül 2017 tarihinde, saat 22:56
  Permalink

  Hakan Bey Merhabalar,

  Denizli Merkezefendi de net 107 m² kullanım alanı olan 5. kat güney batı cephe ve iyi yalıtımlı ayrıca yerden ısıtmalı bir daire için değerli öneriniz ne yönde olurdu? Hermetik mi yoksa yoğuşmalı mı tercih edelim?

 • 2 Ekim 2017 tarihinde, saat 11:00
  Permalink

  Mrb Hakan BEY;
  2. kat, net 173 m2, 4+1 kuzey doğu cephe ev aldım. Viessman,Bosch, Vailant ve Alarko marka kombilerden hangi marka ve modeli tavsiye edersiniz. Peteklerde termostatik vana var. ve balkonumda da petek var.
  Kıymetli görüşleriniz için şimdiden teşekkürler…
  Ayrıca toplam petek boyu 11 mt, ve bosch condens 2000 ve bosch condens 2500 arasında kararsız kaldım.

 • 2 Ekim 2017 tarihinde, saat 14:24
  Permalink

  merhaba Hakan Bey; apartmana doğalgaz çekilecek. Bireysel ısınma sistemi olacak. Ben Kayseri Develi ilçesinde yaşıyorum. Bina 5 katlı benim daire 3.katta. Güney cephe 3+1 125 m2 Isı yalıtımı mevcut. Herkes Yoğuşmalı Kombi almamı söylüyor. Evin ısınma proplemi yok Çoğu zaman petek kapatıyorus-z.Kombi tavsiye edebilirmisiniz. şimdiden teşekkürler

 • 2 Ekim 2017 tarihinde, saat 19:38
  Permalink

  Hakan bey merhaba,
  Evimiz 5. Katta en üst kat ve güney cephede. Kombiyi değiştirmek istiyoruz , 110 metrekare alan 4 petek devamlı açık toplamda 4.5 metre petek kullanılacak. Sizin bize tavsiyeniz ne olacak. Aklımda Demirdokum var ama size sormadan almak istemiyorum , şimdiden teşekkür ediyorum. İyi çalışmalar dilerim

 • 3 Ekim 2017 tarihinde, saat 14:02
  Permalink

  merhabalar hakan bey ben 20 yıllık bı bınaya tasındım sadece ıkı odası gunes goruyo dıger 2 oda sadece aydınlık gunes yok ve 1.kat alt katta kımse yok depo olarak kullanılıyor .ve yalıtım yok dogal gaz dosetecem ama herkes fırmlar farklı seyler soyluyor buderus kombı ıcın ıı dıyolar tam yogusmalı ve petek bazılar aırfel bazıları eca dıyo ev 165 mt2 bana yardımcı olursanız sevınırım.

 • 4 Ekim 2017 tarihinde, saat 15:19
  Permalink

  Hakan bey merhaba,
  Hatay da oturuyorum .iki katlı evin ikinci katında evim onbeş yıllık ,yalıtım yok ve 240m kombi hangi marka önerirsiniz.evim kuzey-güney-doğu cepheli vaillant düşünüyorduk yorumlarınızı okuyunca kararsıa kaldım

 • 4 Ekim 2017 tarihinde, saat 20:29
  Permalink

  hakan bey iyi günler yeni aldığım ev yerden ısıtmalı kombi seçimini bir türlü yapamadık. buderus 012 yi önerdiler viesman vitodens 050 ninde çok sağlam olduğunu söylediler. yalnız arada çok ciddi fiyat farkı var viesman daha pahalı birde eşanjörleride cok sağlammış hangisini almamızı önerirsiniz. yada yerden ısıtmalı ev için daha ideal bir kombi öneriniz varsa söylermisiniz şimdiden teşekkürler.

 • 5 Ekim 2017 tarihinde, saat 12:33
  Permalink

  Merhaba Hakan Bey;
  * Antalya Lara
  * güney batı cepheli
  *ara kat
  *140m2
  *8mt petek
  *yalıtım yok
  bu şartlarda Kombi seçimimiz ne olmalı..yoğuşmalı mı hermetik mi…Marka model ne tavsiye edersiniz..
  Teşekkürler selamlar

 • 5 Ekim 2017 tarihinde, saat 19:41
  Permalink

  Merhabalar iyi bir kombi nasıl secılmelı derken sizi buldum .
  Evimiz 160 m2 bütün cepheler açık sağ sol- ön arka boş müstakil dış cephe yalıtım ve çatı var alt kattakı daırede kombı calısıyo ama ust kat catı oldugu ıcın boş odalar buyuk ama butun petekler acılmadan sadece gereklı bır kac petek acılıyor havlupanla bırlıkte toplam 9 petek var oncekı kombımız demırdokum fakat 10 seneyı gectı nasıl hangı marka hatta hangı model bı kombı secmemız gerekır yardımcı olabılırmısınız kıs yaklastı malum gerı donusu maıl adresıme yapabılırsenız cok sevınırım kolay gelsın

 • 6 Ekim 2017 tarihinde, saat 21:12
  Permalink

  Merhabalar Hayırlı günler. Elazığ kovancılar ilçesinden yazıyorum ilçemize yeni doğal gaz geldi kombi araştırması yapıyorum 2 kat dükkan 4 kat ev olmak suretiyle 6 katlı bina arka yönü doğu ön yönü batı bina yalıtımlı ve 9 yıllık dükkanlar kendi iş yerimiz herkat 280 m2 evler ise 200 m2 kör oda bulunmamakta doğu yönünde yatak odası,mutfak,çocuk odası batı yönünde salon ve ot od bulunmakta elazığ karasal iklim ve kuru soğuk var sizden tavsiyeler bekliyorum yardımcı olursanız sevinirim eksik yazdığım bir husus varsa sorun lütfen

 • 8 Ekim 2017 tarihinde, saat 01:43
  Permalink

  Hakan Bey merhaba,yoğuşmalı kombilerin atık su borusunu muhakkak eğimli bir şekilde mi lavabo giderine bağlamak gerekiyor bulaşık makinesinin atık su borusu gibi bağlarsak bir sıkıntı olurmu (boruda herhangi bir kırılma ve tıkanma yok), kombiyi açmaya gelen firma teknisyeni muhakkak eğimli olarak gidere verilmesi gerektiğini yoksa arıza yapacağını söylüyor konu ile ilgili görüşünüz nedir ?

 • 8 Ekim 2017 tarihinde, saat 02:01
  Permalink

  Merhaba.

  Sivas’ta yaşıyorum. Evi yeni aldık. 3+1. net 126 metrekare. güney cephe. kombi olarak ne almalıyım?
  internetten yaptığım bir takım araştırmalar sonucu buderus’tan gb072 ve gb172i’yi, daikin’den yeni çıkardığı küçük kombiyi seçtim. hepsi 24 kw. fakat ne yapacağıma dair net bir şey henüz yok. daikin küçük olmasından dolayı daha hoş geliyor fakat performans ve verim önemli. hangi ürünü önerirsiniz?

 • 9 Ekim 2017 tarihinde, saat 22:53
  Permalink

  Merhaba hakan bey ığdır da memurum evim en üst kat tavan ve dış cephe yalıtımı var 2+1 120 metre kare ev için hangi markalardan ve hangi özellikte bir kombi almalıyım yalnız biraz acil size zahmet en kısa zamanda yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler

 • 10 Ekim 2017 tarihinde, saat 16:27
  Permalink

  Acil Iyi gunler hakan bey. Antalya 11 katlı ap. 3. Altındayım. Doğu ve batı kapalı güney kuzey cephedeyim. Mutfak salon guney de. 125 m2. 10 yılık ve yalıtımlı binamiz. Merkezi kömürle ısıtmaya son verildi. Doğalgaz geldi. Eski petekler küçük ve tek kıvrımlı bana Kombi, toplam Petek ölçüsü vb konusunda acil cevap verir misiniz.

 • 10 Ekim 2017 tarihinde, saat 20:10
  Permalink

  Hakan bey güzel yazı olmuş elinize sağlık.
  Aydın’da kuzey cepheye bakan, 3+1, yaklaşık 110 metrekare, 40 yıllık odaların 4 penceresi pvc 2 penceresi ahşap, altında depolar olan 4 katlı binanın en alt katı olan daireme tavsiyeniz nedir? Şimdiden teşekkürler.
  Bu arakar çevremdeki insanlar bosch yoğuşmalı taktırmaya başladılar onuda sormak istedim.

 • 12 Ekim 2017 tarihinde, saat 10:12
  Permalink

  Hakan bey iyi günler,
  Annemler Ankara, Çayyolu’nda 15 senedir üç katlı (Bodrumla beraber dört, yaklaşık 210 metrekare evde oturuyorlar. Eve taşınırken vaillant kazan konulmuştu. Ancak geçen seneden beri sık sık arıza çıkarıyor ve değiştirmeyi düşünüyoruz. Tesisatı değiştirmeleri zor çünkü yaşlı insanlar ve değişikliği zor kabul ediyorlar. Çok kırıp dökme işi olmadan sadece kazanı çıkarttırıp yerine bir kombi koydurmayı düşünüyorum. Odalar çoğunlukla kuzeye bakıyor ve çok güneş alan bir ev değil. Bir kaç sene önce yalıtımı yapıldı. Kapı ve pencereleri de iyi yalıtımlı. Nasıl bir şey önerirsiniz acaba ? Şimdiden çok teşekkür ederim.

 • 13 Ekim 2017 tarihinde, saat 09:22
  Permalink

  Hakan Bey Hayırlı Günler;

  Erzurum’da yaşamaktayım evim 210 m2 4+1 çatı katı dış cephe kaplamam yok ferroli kombi kullanıyorum ancak artık değişim zamanı geldi sanırım yoğuşmalı da olmadığı için fatura çok yüklü geliyor.Ne önerirsiniz?
  Teşekkürler

 • 13 Ekim 2017 tarihinde, saat 22:29
  Permalink

  Merhaba Hakan Bey,

  Yazınızda termostatik vanalarin yarardan cok zarar verdigini belirtmişsiniz.. Benim yeni yapilan tesisatimin tum radyatörlerin vanaları termostatik.. ve kombim bosch yogusmali condens…vanaları degisim yapmadan en yuksek ayarda biraksak verimli kullanim saglarmiyiz… Simdiden tesekkurler..

 • 17 Ekim 2017 tarihinde, saat 12:01
  Permalink

  Merhaba, 120 metrekare, 2+1, salonu güney cephede, mutfak (kombinin konulacağı yer) ise kuzey cephede ve karşısında binaların olduğu bir evimiz var. amcamın servisini yapması sebebiyle 7 sene önce kiturami marka (kesinlikle tavsiye etmediğim) bir kombi almıştık, fakat artık miadi doldu ve yeni bir kombi almamız gerekmekte. yalıtımı içten yaptırdık. ev birinci kat ve altında dükkan var, sadece küçük bir ofis yaptırmışlar sadece ora ısınıyo, bu da bi odanın yarısı kadar neredeyse. erzurum gibi soğuk (ocak-şubat aylarında gece -40ların görüldüğü oluyor) bir yerde yaşıyoruz. uzun zamandır kombi araştırması içerisindeyim fakat her kullanıcının farklı yorumları nedeniyle kafam karışmış durumda. vaillant mı buderus mu tam yoğuşmalı mı yarı yoğuşmalı mı almalıyım işin içinden bir türlü çıkamadım. sizin tavsiyeniz ne olurdu? şimdiden teşekkür ederim.

 • 17 Ekim 2017 tarihinde, saat 17:56
  Permalink

  Hakan Bey Merhabalar,

  Öncelikle yaptığınız bilgilendirmeler ve yardımlarınız için teşekkür ederim. Genel tadilat yaptırdığımız dairemizde kombi bacalı tip ve bazı sorunları olduğu için değiştirmek istiyoruz. Dairemiz Kocaeli’de sahile yakın, 110 m2, yalıtımlı, 3 cephe açık ve 3. son kat. Konvansiyonel hermetik kombi almayı düşünüyoruz. Petek sistemimizi mobil sistem olarak yaptırdık. Kombiden beklentimiz mutfakta olacağı için sessiz çalışması, uygun yakıt tüketimi ve genel olarak arıza çıkarmayan bir model olması. Tavsiyenizi rica ederim.

  Saygılar…

 • 18 Ekim 2017 tarihinde, saat 14:50
  Permalink

  Merhaba Dairem 225 m2 dubleks şu an takılı olan airfel duo digifel kombi 22-veya-24 luk olması lazım. değiştirmeyi düşünüyorum . kaç kW lik ve hangi kombi en uygunu olur? binada ısı yalıtım var. genelde tek katı ısıtıyoruz. şimdiden çok teşekkürler

 • 20 Ekim 2017 tarihinde, saat 16:02
  Permalink

  Hakan Bey Merhabalar,
  HATAY / İskenderunda oturuyorum evim kuzeye bakıyor 130 m2 2 sene önce aldım evi kombimi buderus gb062 seçmiştim buna ek olarak RC 10 oda termostadı taktırdım 4 katlı apartmanın 1. katındayım arka tarafımda bahçem var kombim orda dışarda dolablı sıcak suyu 40 kombiyi 50 ye ayarlıyorum anca ısınıyor çok soguk olursa 55 yapıyorum acaba gece başka ayar gündüz başka ayarmı yapim? Ben fazla yakmasın diye buderus aldım bütün peteklerim açık her zaman faturam 260-320 arasında geliyor sizce fazla degilmi ve oda termostadımı çalşmıyor yoğuşmamı yapmıyor kombidemi sıkıntı var yanlışmı ayarlıyorum ve son olarak kombim içerde dışarda olması bir fark yaratırmı ? Sorularıma cevap verirseniz çok sevinirim teşekkürler şimdikten.

 • 20 Ekim 2017 tarihinde, saat 22:53
  Permalink

  Merhaba ben İzmir’de oturuyorum evim 70 metrekare 2+1 giriş katı altımızda oturanlarda mevcut normalde en soğuk havalarda bile klima ile ısınabiliyoruz evime doğalgaz bağlatmayı düşünüyorum hangi tür kombiyi önerirsiniz markasını yazarsanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim.

 • 20 Ekim 2017 tarihinde, saat 23:31
  Permalink

  Merhaba. Antalya döşemealtı toki de oturuyorum. Giriş kat, 88 m2, 6 petek, camlar ısı yalıtımlı, dış cephe yalıtımlı,güney kuzey cephe. Hangi tür kombi kullanmalıyım.

 • 23 Ekim 2017 tarihinde, saat 21:50
  Permalink

  Hakan bey merhabalar,40 yıllık ve 5 katlı bir binanın 4.katında oturuyoruz,90-100 M2 arası 3+1 yalıtım ve montolaması olmayan,genelde evin yarısı güneş alan yanlızca arka oda kuzeye bakan Pvc pencereli dairemizin kombisi bozuldu ve ne şekilde ne marka yogusmalı mı yogusmaıszmı kombi almalıyız bilmiyoruz.Eski kombimizi 21 yıl kullandık ve petek temizliği hiç yaptırmadık,Bize yardımcı olursanız çok seviniriz,şimdiden tesekkurler

 • 24 Ekim 2017 tarihinde, saat 01:37
  Permalink

  mrb hakan bey inşaatı yeni bitmiş siteye taşınıyorum siirtte oturuyorum ısı yalıtımı yapılmış net 140 m2 güney doğu cephesine bakan bir dairemiz var nasıl bir kombi önerirsiniz fazla vaktim yok biran önce almam lazım ilginizden dolayı teşekkürler

 • 25 Ekim 2017 tarihinde, saat 15:33
  Permalink

  merhaba hakan bey ve arkadaşlar. benim eşim izmirde müteahhitlik yapıyor. dairelerde eğer ekstra başka bir talep olmazsa maktek kullanıyor. bizim oturduğumuz dairede de maktek var. bu zamana kadar hiç aksilik yaşamadık. açıkçası yabancı marka tercih etçeğimize yerli tercih ediyoruz. eşim öyle düşünüyor. hiç de sorun yaşamadık dediğim gibi ama siz neden tercih edilen markalara maktek yazmamışsınız, ben onu merak ettim. yorumlardada maktek yok hiç.

 • 26 Ekim 2017 tarihinde, saat 17:07
  Permalink

  Hakan Bey Merhabalar;
  Uşak ilinde kuzey dogu ve güney dogu cephesi olan 200m2 dublexs ev satın aldım. kalorifer tesisatı döşenirken kollectörler altlı üstü döşenmemiş. 1. kattaki kollektör evin bir ucunda, 2. kattaki kollektör evin diğer ucuna yerleştirilmiş. ayrıca 9m petek, 2m havlupan bulunmakta. ECA CONFEO PREMİX YOĞUŞMALI 30kW 26000 kcal/h kombi yeterli olur mu? ayrıca bu kombide duş alırken sıcak-soğuk dengesizliği yaşarmıyım?
  Saygılar.

 • 27 Ekim 2017 tarihinde, saat 09:37
  Permalink

  Hakan Bey Merhaba,

  Konya da 2 katlı müstakil bir evde yaşıyorum (ev dört cepheli). şu an katı yakıt kazanı ile ısınıyoruz. evde mevcutta kalorifer tesisatı var yani. her daire 180 metrekare ve 13 metrekare petek var. yaklaşık 9 metrekare petek sürekli, 4 metrekare ise sadece yılda 1 ay ancak yanıyor.

  doğalgaz tesisatını yapacak firma her bir daire için viessmann vitodens 100w 26 kw 22400 kcal/h hermetik yoğuşmalı kombi öneriyor.

  sizin önerinizi alabilir miyim. teşekkür ederim.

 • 27 Ekim 2017 tarihinde, saat 12:19
  Permalink

  selam antre ve mutfakta(komni mutfkta) yer sikintisi yuzunden 1 m petek yerine hangi boy havlupan kullanalim ? acil cevap lutfen

 • 28 Ekim 2017 tarihinde, saat 21:26
  Permalink

  Iyi gunler Hakan bey .. tokatta yasiyoruz 110 metrekare 1. Kat evimiz var. Alt katta dukkan var ve ust katimizdakiler genelde evde olmadigi icin kombi yakmiyolar. Yogusmasiz bosh kombi kullaniyoruz . Ev kuzeyde 8 metre petek var . Isinamiyoruz ve aylik ortalama 400 500 tl dogalgaz geliyor . Kisin cogu zaman ufo yakiyoruz . Kombi olarak bize ne onerirsiniz evin tun petekleri acik olacak . Tesekkurler simdiden

 • 29 Ekim 2017 tarihinde, saat 23:56
  Permalink

  Evimiz giriş kat zemin altı otopsrk üstü daire olan bir evdir. Brüt 135 net 120 metrekare civarı 3+1 yaklaşık 6-7 metre petek bulunmakta isi yalıtımı çift cam mevcut fiyat olarakta uygun olabilecek hangi marka hangi model kombiyi önerirsiniz teşekkürler

 • 29 Ekim 2017 tarihinde, saat 23:58
  Permalink

  Şuan demirdöküm aden kombi mevcut ve yaklaşık 10 yıldır kullanılmakta

 • 30 Ekim 2017 tarihinde, saat 13:36
  Permalink

  ankara batıkentte 130 m2 olan evim kuzey doğuya bakıyo 6 katlı binaın en üst katı çatımız kapalı çatı değil ancak binanın yalıtımı var nasıl kombi takmalıyım ,hangi marka kombi en iyi olur önerilerinizi bekliyorum.

 • 30 Ekim 2017 tarihinde, saat 13:42
  Permalink

  Merhabalar. Dairem 110 m2 kullanım alanlı 7 m petek var, kuzey ve doğu cepheli, giriş katı üstü 1. katta bulunmaktadır. Hangi kombiyi almalıyız. Teşekkürler.İyi çalışmalar.

 • 31 Ekim 2017 tarihinde, saat 05:55
  Permalink

  Hakan Bey Merhabalar.
  yeni taşınacağım dairem net 180 m2 üst dubleks. üst kat beton çatı yani.bina yeni olduğu için montolaması yapılmış korunaklı bi bina.
  hangi marka ve model kombi tavsiye edersiniz. bu arada kafamdaki fiyat 3000 lira maximum. şimdiden çok teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

 • 31 Ekim 2017 tarihinde, saat 23:24
  Permalink

  Selam Antalya adn yazıyorum. 7 katlı bir apartmanın 6. Katında doğu Güney cepheli 150 M ne önerirsiniz teşekkürler

 • 1 Kasım 2017 tarihinde, saat 09:13
  Permalink

  Eca confeo plus ile proteus plus blue arasındaki fark nedir. Hangisini tercih etmeliyim?

 • 1 Kasım 2017 tarihinde, saat 12:05
  Permalink

  Merhaba biz yeni bir daire satın aldık dairede 8-9 metre alüminyum petek bulunmakta. Daha önceki buderus yoğuşmalı kombi 11 yıllık ve heryerinden su akıtıyor. Kombiyi söktük şimdi yerine hangi kombiyi almalıyım. Evimiz istanbul fatihte 120-130 m2 4 katlı binanın 3. Katı
  Şimdiden teşekkür ederim

 • 1 Kasım 2017 tarihinde, saat 13:53
  Permalink

  Net 80 metre kare 1 birinci kat doğu ve batı cephe 6 metre kare peteği olan bi daire için tavsiyeniz var mıydı acaba

 • 2 Kasım 2017 tarihinde, saat 02:02
  Permalink

  Hakan Bey merhaba.Evim Bursa Beşevlerde bulunmaktadır.Net alan 140 m2 olup güney, doğu, kuzey cephelerine bakmak üzere 3 cephelidir.Evin doğuya bakan yüzünde boğaz olup rüzgar almaktadır (rüzgar boğazını detay verdim ama önemli mi bilmiyorum) ve ara kattır.Kombi ve tesisat sistemimi yenileyeceğim ve kombinin montajını balkona yaptıracağım.Tavsiyeleriniz nelerdir?

 • 2 Kasım 2017 tarihinde, saat 10:01
  Permalink

  Hakan Bey Merhaba
  Dairem Antalya’da, Kuzeye Batıya ve doğuya bakan 3 cepheli 5 katlı binanın 2. katı. Her katta 3 daire var. Dairem 2+1 ve 90m2, kombi almak için keşif yaptırdım. 4 adet petek, düz radyatör vanası ve demirdöküm nitron condense kombi önerisi yapıldı. kış aylarından hiç kapatmadan çalıştırmak aynı zaman da, mutfak tüpü ve banyo sıcak ihtiyacını karşılamak için doğalgaz sistemine geçiş yapmak istiyorum. şimdiden çok teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

 • 3 Kasım 2017 tarihinde, saat 20:05
  Permalink

  Mrblar evim 110m2 4.kat evin butun odasi gunes gormuyor 7metre petek var buderus yogusmali kombi takildi bebegim var kombi sizce iyimi oda termostadi aldik daha kullanilmadi acilim bekliyorm bide butun odalari yakmama gerek varmi salon kullnmiyorz yakmicktm uygunmdr.simdiden tskler

 • 4 Kasım 2017 tarihinde, saat 02:21
  Permalink

  Iyi günler Hakan bey. Benim evim Izmir’de 1. Kat 150 metrekare doğu güney cephe bir daire. Petekleri bu yıl ECA marka peteklerle yeniledim ve tesisat temizliği yaptırdım. Pencereler yeni ve PVC pencere. Dış cephe yalıtımı var. Evde şu an 9.2 m petek ve 2 adet havlupan var. Kombim yaklaşık 10 yıllık ECA Confeo kombi. Oda termostatı yok. Kombiyi yenileme konusunda kararsızım. Bu yıl ev yeni olduğundan kombiyi denemek istedim ve değiştirmedim. Sizce kombiyi yenilemelimiyim. Kombi ve oda termostatı tavsiyeniz ne olur? Tavsiyeniz benim için yararlı olacak. Teşekkür ederim.

 • 4 Kasım 2017 tarihinde, saat 14:09
  Permalink

  Merhaba Hakan Bey 120 m2 kullanım alanlı içeriden yalıtımı olan kuzey cepheli alt dairesi boş üst daire emekli kombi yakmayan 14 yıllık bir dairede oturuyorum.Aldığımızda taktırdığımız vaillant combi kullanıyoruz .8 m civarında petek var ,bir türlü ısınamıyoruz.Kombi bacalı şimdiye kadar büyük bir arıza vermedi ama çalışma sesi biraz yükseldi.Kombi ve petek öneriniz ne olur.(vellini aliminyum döküm petek almayı düşünüyorum önerirmisiniz)Şimdiden teşekkürler.

 • 5 Kasım 2017 tarihinde, saat 00:03
  Permalink

  Hakan bey merhaba
  istanbulda 5 katlı 10 daireli bir apartmanda dışı btv taş döşeli 15 yıllık bir binada 10 yıllık ferroli marka birkombi ile 6 büyük 2 yarım(wc mutfak) peteği ile oturma odası yatak odası salon batı cepheli bir oda doğu cepheli kışın ağır şartlarında 450tl ücret ödediğim kombimi tam yoğuşmalı veya yarı yoğuşmalı son sistem az yakan çok ısıtan bir kombi ile değiştirmek istiyorum evim 120 m yardımcı olursanız sevinirim

 • 5 Kasım 2017 tarihinde, saat 00:47
  Permalink

  Merhaba, 2 yıılık sıfır girdiğim evim 3+1 toplam 6 adet 6.5 metre petek artı havlupan mevcut. koridorda petek yok. Kombim vaillant 236 5-3. Havlupan harici her petekte termostatik vana var. Vanalarada komibyede para vermedim. Vanaları konfora göre ayarlıyorum, en uzak olan yatak odası sürekli sonda açık. Havlupan normal vana hep açık. Size sorum yakıt tasarrufu için termostatik vanaya ek olarak oda termostatı almalımıyım. Almam gerekiyorsa hangi markayı önerirsiniz.
  Bu arada tüm petekler açık, hiçbirini kapatmıyorum ama konfora göre, mutfak salon ve çamaşır odası 3 te oturma odası 4 de yatak odadı 5te.

  • 9 Kasım 2017 tarihinde, saat 00:45
   Permalink

   Bu arada tüm petekler açık, hiçbirini kapatmıyorum ama konfora göre, mutfak salon ve çamaşır odası 3 te oturma odası 4 de yatak odadı 5te.

 • 6 Kasım 2017 tarihinde, saat 11:23
  Permalink

  Antalya’da 92 metre kare güney-batı cephe 4 katlı binanın en üst katı duvar ve çatı yalıtımı yeterli değil. İlk defa doğal gaz döşenecek nasıl bir kombi öneriniz olabilir?

 • 6 Kasım 2017 tarihinde, saat 20:03
  Permalink

  Merhaba ben antalya dan ilk kez Kombi kullanacağız 120 metrekare evim son kat cepheler ise kuzey güney doğu 2008 yapımı bina hangi kombiyi tavsiye edersiniz.0532 2780480

 • 7 Kasım 2017 tarihinde, saat 20:17
  Permalink

  2+1 – 79 metre kare için kombi alıcam karar veremiyoz baymak marka da bazı model lerde şu Çift Eşanjörlü Üç Eşanjörlü kafamı karıştırdı hangisi iyi oluyor 2 petek kullanıyoz ikisi 1’er metre yoğuşmalı alsak gereksiz mi

 • 8 Kasım 2017 tarihinde, saat 00:50
  Permalink

  Üstadım kiracı olarak geldiğimiz ev 200 metrekare. Alarko Atag Q adında eski bir kombi var. Ömrünü doldurmuş olacak ki eşanjörü su kaçırıyor. Bir kaç kez çekomastik tarzı bir solvent ile tamir görmüş. Servis elemanı artık tamire cevap vermeyebilir dedi. Ev doğu ve kuzeye bakıyor. Ara kat. Mantolama yok. Ev sahibine değiştirmeyi teklif edeceğim. İlla yoğuşmalı mı olmalı? Buderus mu illa ki? Nedir öneriniz?
  Teşekkürler

 • 8 Kasım 2017 tarihinde, saat 15:26
  Permalink

  Merhaba Hakan Bey
  İstanbul da 105 m2 bürüt 11 katlı binanın 6 katında kuzey cephe yalıtım var eski beretta kombi kullanıyorum sık sık arıza çıkarıyor yoğuşmalı kombi düşünüyorum bilgi ve tavsiyelerinizi rica ederim

 • 8 Kasım 2017 tarihinde, saat 16:47
  Permalink

  MERHABA
  BURSA / MUSTAFAKEMALPAŞA dan yazıyorum
  evim bitmek üzere 3 katlı binanın GÜNEYDOĞU ya bakan 3. katı
  ÇATI mevcut, dış yalıtım mevcut
  odalarda havlupan petek hariç toplam 9,3 mt petek uzunluğu var ve ev NET 132 metrekare.
  müteahhit AİRFEL marka kombi takabilirim diyor
  sizce ne marka ve ne özelliklerde, kaç KW, tam yoğuşmalı mı, yarı yoğuşmalı mı yoksa hermetik mi vb…
  ya da müteahhit in takacağı AİRFEL olur mu ?

 • 11 Kasım 2017 tarihinde, saat 10:57
  Permalink

  Hakan Bey merhaba,
  Evimiz 110 metrekare(brüt) 2+1
  Doğu – Güney- Batı cepheli
  Bina yeni bir yaşında ama bende yeni aldım yalıtım konusunda bilgim yok.
  Odalara petekleri büyük koymayı düşünüyorum ama zaten ben sizin tavsiyenizi sormak amaçlı burdayım. Kombi + petek alacağım. Bana sorunsuz ve devamında az yakıt tüketen bir kombi önerir misiniz. Çok bütçem yok ama bir kereye mahsus en azından kombiyi alırken bütçeyi biraz zorlayıp sonrasında rahat etmek istiyorum. Tarsus/Mersin de ikamet ediyorum.

 • 11 Kasım 2017 tarihinde, saat 11:02
  Permalink

  Bu arada evimiz yüksek zemin-giriş kat, bitişiğinde okul bahçesi var yani sağı solu açık. Yardımlarınızı ve yorumlarınızı merakla bekliyorum şimdiden çok teşekkür ederim. Emeğinize sağlık.

 • 12 Kasım 2017 tarihinde, saat 01:43
  Permalink

  Hakan bey merhaba;

  İzmir’in Esentepe semtinde 5.katda (çatı katı) oldukça yüksek bir konumda yaşıyorum.İsminden de anlaşılacağı üzere kışın rüzgarları çok sert ev 2 cephe görüyor.Pimapen ve panjurlar yeni değişti.Önümüz komple açık.Alt katımda doğal gaz mevcut.Ev yaklaşık 90m2.Öneriniz için yardımınızı rica eder,kolaylıklar dilerim.

 • 12 Kasım 2017 tarihinde, saat 12:29
  Permalink

  İyi günler 118 m2 brüt kullanım alanı olarak 98 m2 tek kat oksijen bariyerli yerden ısıtma evim var dış yalıtım ve çatı izolasyonu mevcut.Kombim mutfakta ve salonda oda termostat ım var ama kombim eski.. Yoğuşmalı kombi düşünüyorum artısı olur zararı olmaz Ekonomik olması açısından uzunca araştırdım 17000 kcal kombi yeterli cevaplarını aldım ve vaillant kombi 236/5-3 modeli var ama eca confeo premix (yeni modellerde çıkmış) ve Ariston Alteas one modeli de aklımı kurcalıyor..150 yıllık tecrübesi ve alman kalitesi diyorum Vaillant için hem elektrik tüketimi de çok az tek şüphem garanti bitimi yedek parça ve servis maliyeti yüksek olma durumu bunu düşününce eca yada Ariston daha mı mantıklıdır..Bu arada geniş modülasyon aralığı olmalı ve uzun ömürlü olmalı kombimde.. İlginize şimdiden teşekkürler

 • 13 Kasım 2017 tarihinde, saat 13:07
  Permalink

  Hakan Bey merhabalar, Öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Bir çok konuda çok aydınlatıcı oldunuz. Yanlız hala takıldığım bazı noktalar var. Yardımınızı rica edeiyorum.

  Mersinde yaşıyorum. 3+1 evimiz var, merkezi sistem var iken site kararı ile bireysel olması istendi. Daha önce doğal gaz kullanmadığımız için herşeyi almamız gerekiyor. Dolayısıyla iç tesisat+kombi vs. falan yapılması gerekiyor. İlk andan itibaren aslında kafamda vailiant tam yoğuşmalı kombi + termostatik vana kullanmak vardı. Ama sizin yazınızı okuyunca vazgeçtim gibi.
  Şimdi tavsiyenize ihtiyacım var.
  Ev 135 m2 brüt alanı var. Kuzey doğu güney cepheli ve 1 oda dışındaki hemen her odayı kullanıyoruz. Haliyle tüm radyatörler açık olacak. Önereceğiniz kombi ve radyatör modelleri ne olur.
  Ayrıca oksijen bariyerli boru evin iç tesisatındamı kullanılıyor yoksa radyatörlerden önce inşaat halinde ikenmi kullanılmış olması gerekiyordu.
  Biraz uzun bir soru oldu vaktinizi ayırıp cevaplarsanız sevinirim.

 • 13 Kasım 2017 tarihinde, saat 16:24
  Permalink

  Merhaba Hakan bey , 155 m2, Antalya Guney ,bati,kuzey cepeli ,pencereler cift camli ,mantolama yok , 3+1 ,4 cu Kat , 7 m lik petek olan bir evde nasil bir kombi secimi yapmam gerekir . Saygilar, Tesekur ederim

 • 13 Kasım 2017 tarihinde, saat 16:46
  Permalink

  Merhaba, 160 m2 kare evim var toplam petek uzunluğu 12 metre+2 metre havlupan şuan kullandığım kombi vailland 236/5-3 1700 kalori 20 kw bir cihaz kombinin evi alırken bu kombi vardı üzerinde yeterli gelmediği kanısındayım buderus veya viessman kombi düşünüyorum 24 kw lık bir kombi almalıyım yoksa daha yüksek güçre bir kombi mi tercih etmeliyim

 • 13 Kasım 2017 tarihinde, saat 17:59
  Permalink

  Hakan bey selamlar,
  Öncelikle yardımcı olacağınız için teşekkür ederim.
  Evimiz 95 m2 çoğu doğu bi kısmı güney cepheli. 5 adet petek mevcut. Çok fatura geliyor 400-500 arasında. Hem fiyat olarak hem de tasarruf açısından fp ürünü tavsiyeniz ne olur acaba?

 • 13 Kasım 2017 tarihinde, saat 22:39
  Permalink

  yeni bina 4. kat üs katı catı katı 2+1 100 m kombi yeri balkonda benim için en uygun kombi yangisi çok teşekkür ederim

 • 14 Kasım 2017 tarihinde, saat 13:50
  Permalink

  merhabalar hakan bey.
  mersinde yaşıyorum 150 m2 3+1 güney kuzey batı cepheli 2. kat evimize 8 metre petek olacak şekilde aşağıdaki kombilerden hangisini tavsiye edersiniz

  1.ECA SCOT Premix yoğuşmalı
  2.Viessman Vitodens 50W yoğuşmalı
  3.Viessman Vitodens 50T yoğuşmalı
  4.Buderus GB062 premix yoğuşmalı

 • 15 Kasım 2017 tarihinde, saat 00:05
  Permalink

  İyi gunler hakan bey ben yeni ewe gecicem,sagi solunda ew var ara kat arka tarafta 4.5 metre de ev var onden yol karsifa 4.5 metre ev var daha sifir her petegi yakmiyorum 3tane genelde 3+1 123brut net 105m² ben bira arastirdim vaillant 286 eco fit start,24kw,wiesman 050 t 24kw,buderus 012baymak 24kw hermatikmi kullanmaliyim bide oda termostati kullanayimmi hermatikte

 • 15 Kasım 2017 tarihinde, saat 14:46
  Permalink

  ev net 100 m2
  27 m2 salon 200 cm + 33*160cm uzun petek
  10 m2 oda 100 cm petek
  10 m2 oda 100 cm petek
  17 m2 yatak odası 140 cm petek
  15 m2 mutfak 100*60 cm petek
  banyo 50*100 havlupan
  koridor 33*160 uzun cm petek
  ev 1. kat alttan 1.5 çıkıntılar var orta yalıtımlı diyelim.
  evimizin büyük bir bölümü kuzey cephe + güney cephe
  petekler için bir tavsiyeniz (uzunluk + marka olarak) var mı?(petekleri değiştiricem malum eski ve markasız 3000 tl fiyat aldım)
  şu anda mevcut borular var evde duvar içinden geçiyor bina 9 yıllık tesisatı değiştirmeye gerek var mı sizce (evde tadilat yapılacak mobil sisteme geçebilirim (3500 tl malzeme dahil fiyat verdiler tesisata)
  bu ev için kombi (modülasyonu yüksek + servis sıkıntısız) + kablosuz oda termostatı(modülasyonlu) tavsiye eder misiniz.
  +kombi satan yerler hep yoguşmalı al 2018 3. aydan sonra normal kombi satışı duracak diyorlar bir bilginiz var mı?Salonda yer sıkıntımız var eşya yerleşimi sıkıntılı 1 duvarda Fransız balkon var mahvediyor yerleşimi.
  Mutfakta mecburen kısa kullanmak zorundayım masa altında kalmalı biraz ordada yerleşim sıkıntısı var.
  Odaları büyütebilirim sıkıntı olamaz.
  Vaillant yoguşmalılar nasıl bir bilginiz varmı ecotech plus serisi 20000 lik nasıl? (fiyat biraz tuzlu am

 • 16 Kasım 2017 tarihinde, saat 13:51
  Permalink

  hakan bey selamlar,
  tsk ederiz böyle bişlgiler paylastıgınız için.kombi için tercih yapamıyorum ev altı dükkan üstü 2 kat yalıtımsız müstakil bina en üst katında oturmaktayım üç tarafı kapalı sağ sol arka tarafında diger müstakil evlerin duvarları ile kapalı ön taraf açık ve rüzgar alıyor küzey cepeli yaklaşık 8 mt petek gidiyor 2+1 oda sizce hangi marka tercih etmeyelim bana tam yoguşmalı termoteknik 31/35 önerdiler sizce nasıl ?

 • 16 Kasım 2017 tarihinde, saat 19:42
  Permalink

  Merhaba
  Ben size Gaziantepden yazıyorum evimedeki yoguşmasız demir döküm kombiyi değiştireceğim Bu konuda sizden yardım istiyorum öncelikle evim ara kat yalıtımlı yeni yapılmış bina dairemiz kuzey cepheli 200m2 3+1. Geçenlerde evime demirdökümün servisini çagırdım eski sahibi geçeci olarak taktırdığı kombiyi göstermek için gelen servisteki arkadaş bu kombiyi değiştirmemiz gerektiğini söyledi bize demirdökümün nitromix 28kw olan modelini önerdi bende ya bosch yada Vaillant marka düşünüyorum evime sizden ricam dairemiz için hem ekonomik hem sağlam hemde en verimli kombiyi önermeniz şimdiden teşekkürler

 • 17 Kasım 2017 tarihinde, saat 11:43
  Permalink

  Merhabalar,
  Evimiz Ankarada 3+1 120 m’2 , her katta iki daire mevcut.Halihazırda ferroli hermatik marka bir kombimiz var yaklaşık 10 senedir kullanıyoruz ve sürekli sorunlar yaşıyoruz ve ısıtma açısından memnun değiliz. Yalıtımımız kötü denilebilir. Bir taraf doğu bir taraf batı cepheli. Değİştirmeyi düşünüyoruz . Kafamızda kendi araştırmamızdan sonra buderus gb062 yoğuşmalı yada u072 yoğuşmasız modelleri var. Çok vakıf olduğumuz bir konu değil.Maddi olarak sıkıntılı bir dönemdeyiz şartları zorlayarak pişman olacağımız memnun kalmayacağımız çok ucuz birşeyde almak istemiyoruz. Fiyat performans ilişkisi düşünülerek hangisini tavsiye edersiniz yada başka bir öneriniz olabilir mi?

 • 17 Kasım 2017 tarihinde, saat 15:23
  Permalink

  Merhaba Hakan bey:
  7 katlı binanın 5. Katında oturuyorum. Bina sıfır (0) yaşında cephe Doğu, Güney ve batı cepheli net :92m2 evde Petek ve kombi yok ne tür Petek ve kombi almamı tavsiye edersiniz.teşekkürler
  Düzeltme: il Adana, bina ısı yalıtımlı

 • 17 Kasım 2017 tarihinde, saat 17:55
  Permalink

  Merhaba Hakan bey,
  135 m2 evim var. TOKİ yapımı 2006 yapımı.. İçeriden yalıtımı var. Önceleri kömürle ısınıyorduk. 4 yıldır doğalgazla ısınamıyoruz. Petekleri büyüttüm, boy ve kalınlık olarak. Defalarca servis çağırdım, sorun giderilemedi. 450-500 tl ödüyoruz. Kombi sıcaklığı 62 derece iken oda 21 derece olabiliyor..

  Arkadaşlar 45 derece kombi , evi ısıttğını söylerdi hep. Kombiyi değiştirmeye karar verdim. Sizin öneriniz ne tür bir kombi üzerine olabilir?
  Peşin teşekkürlerimle….

  HASAN DOĞAN
  MADEN MÜHENDİSİ

 • 19 Kasım 2017 tarihinde, saat 12:44
  Permalink

  Merhaba 30 Metrekare alttan ısıtmalı ilave bir dörtlü ocak kullanabileceğim dükkan için nasıl ve hangi kombiyi almamı tavsiye edersiniz iyi günler dilerim.

 • 20 Kasım 2017 tarihinde, saat 13:08
  Permalink

  Merhaba Hakan Bey;
  Evim Ordu/ Ünye’de, 130 m2, alt kat boş, üstü çatı. Evde yaşlı anne ve babam yaşıyor. Kombi mutfakta olacak. Bitişik nizam iki cephe. Kuzey ve güney. Kış aylarında kısmen güney cephe güneş alıyor. Yeni tesisat yapılacak, kombi, petek ve termeostat için ne önerirsiniz. Teşekkürler..

 • 20 Kasım 2017 tarihinde, saat 20:49
  Permalink

  Aydın nazillide oturuyorum 3 katlı bina ve ben 3 katında oturcam eski bina tuğlaları dolgu tugladır. Güney cepheli 120 m2 pencereler çift cam hangi marka ve nasıl kombi almalıyız

 • 20 Kasım 2017 tarihinde, saat 20:58
  Permalink

  Merhaba,

  Evim net 60 m2 çabuk ısınıyor. Ancak evimdeki kombi çok eski olduğu için sürekli arıza çıkarıyor. En son sürekli su damlatmaya başladı. Ne marka ve model kombi almamı önerirsiniz. (ara katta oturuyorum)

 • 21 Kasım 2017 tarihinde, saat 15:47
  Permalink

  iyi günler efendim. Evim güney cepheli 115 m2 ve yeni bina. evde yaşayan kişi sayısı 2. Saat 8 ve 6 arası evde yokuz. 3 katlı ben 2.katta oturacağım alt ve üst dolu. evde balkon yok ve kombi açık mutfakta olacak. açık mutfak boydan camlı.

  Çok sessiz ve tasarruflu kombi ne alınmalı? şimdiden teşekkürler

 • 21 Kasım 2017 tarihinde, saat 16:58
  Permalink

  Hakan bey, dairemiz 160 m2 yerden ısıtmalı sistem mevcut, hem guney hem kuzey cephesine bakmakta ve üst katında boş daire vardır. Kullanmakta olduğumuz kombi ECA Confeo Plus hermetik kombidir. Ancak verimli ısı alamamaktayız. Tarafımıza önerebileceğiniz kombi özellikle yoğuşmalı konusunda öneriniz, şimdiden teşekkür ederim.

 • 22 Kasım 2017 tarihinde, saat 01:26
  Permalink

  Merhabalar. Yeni bir daire aldım. 3+1 giris kat dogu-güney cepheli 120 metre kare. yeni bina ve ısı yalıtımlı daire. yer kırsehir. nasıl bir kombi satın almalıyım acaba.

 • 22 Kasım 2017 tarihinde, saat 21:42
  Permalink

  Hakan Bey merhaba,

  İstanbul’da bahçe katında güneybatı cepheli brüt 130 m2 3+1 bir dairede oturmaktayım. Dairenin altında sığınak olarak kullanılan boş alanlar bulunmakta olup, dış cephe yalıtımı mevcuttur. Evde toplam 6 petek bulunmaktadır ( havlupan dahil ). Yaklaşık 10 yıldır bir kombi kullanmaktayız. Fakat son dönemde çalışmasında ve gelen fatura tutarlarında problem olması nedeniyle değiştirmek istemekteyim. Daire içindeki tesisat nedeniyle yoğunlaşmalı kombi kullanımına uygun olmadığını öğrendim. Hangi model ve marka tavsiyesinde bulunabilir siniz ? Tavsiyeniz için şimdiden teşekkürler. Syg.

 • 23 Kasım 2017 tarihinde, saat 04:27
  Permalink

  Hakan bey selamlar binamız 6 yaşında 125m2 3+1 5 kat yani en üstte dış cephe yalıtımı yapılmadı daha sizce hangi kombiyi tercih etmeliyim

 • 23 Kasım 2017 tarihinde, saat 08:16
  Permalink

  Hakan Bey merhabalar…
  İstanbul’da yeni bir bina olup, yüksek giriş 87 m2, kuzey cephede bir dairede oturacağız. Yaklaşık 5-6 ay sonra salondan dairenin alt katına merdiven indirip orayı da birleştireceğiz. Alt kat küçük, evin toplam büyüklüğü 100 m2 civarı olacak. Çok sık olmasa da sağlı sollu binalar mevcut. Ayrıca çok üşüyen biriyim bu durumda tüm petekleri açabileceğimi düşünüyorum. Nasıl bir kombi tercihimiz olmalı?
  Şimdiden teşekkür ederim.

 • 23 Kasım 2017 tarihinde, saat 15:06
  Permalink

  hakan bey selamlar
  yeni bir ev almak üzereyim. ev yeni bina ve güney cepheli ara kat (şu an için altı ve üstü boş)
  bürüt olarak 157 metrekare. toplamda 6 metre petek ve 2 adet havlupan var. kombi yeri mutfakda.
  hermetik mi yoğuşmalı mı kombi hangisini tavsiye edersiniz?
  ve bize bir model önerir misiniz ?
  teşekkür ederim ,iyi çalışmalar dilerim

 • 26 Kasım 2017 tarihinde, saat 11:40
  Permalink

  Hakan bey iyi günler;
  Ankara da bulunan evim giriş katta,oturduğum daire altında site görevlisi ikamet etmekte. Boş değil. Dış cephe ve zemin kat altı ters mantolama (Site görevlisinin oturduğu daire dahil) ısı yalıtım yönetmenliğine göre yapıldı. Dairem 3+1 136 m2. kombi mutfakta. şu an kullandığım kombi tek eşanjörlü ve hermetik kombidir. Sıcak suad proplem yaşamaktayım çift eşanjörlü düşünüyorum ne önerirsiniz. Selamlar.

 • 28 Kasım 2017 tarihinde, saat 09:16
  Permalink

  merhaba
  bu sayfa için tebrikederim
  Biz bursada yerden ısıtmalı 15 yıllık birvilla aldık
  villa mustakıl
  1 bodrum 2 toprak ustu 3 katlı yaklaşık 450 m2
  17 lık boru varmış tabanda
  bursa bademlide akman karagöz sitesinde
  bu şekilde bir öneriniz olabilir m
  bursada bizi yönlendireceğiniz biri var mı çok teşekkürler

 • 28 Kasım 2017 tarihinde, saat 11:35
  Permalink

  Merhabalar Hakan Bey.
  Evim Aksaray’da. Dükkan üstü. Alttan dışarıdan ısı yalıtımlı. Kombi yeri mutfakta.Ev net 140 m2, hangi marka kombi tavsiye edersiniz. Teşekkürler

 • 28 Kasım 2017 tarihinde, saat 23:17
  Permalink

  Merhabalar,
  Izmir’de yaşıyoruz ancak evimiz biraz tepede kalıyor ve bir hayli rüzgar alıyor. 5 katlı binanın en üst katında oturuyoruz, binanın üzeri çatı döşemeli dışı ise american siding kaplı. Evimizi geçen kış tüm pencere, kapı, duvar, zemin kırıp yeniden yaptırdık. Salon ve oturma odası kuzey, mutfak ve yatak odası ise güneye bakıyor. Salon ve mutfakta boydan sürgülü pencere ile kapalı balkonlarımız var. Ve salonla oturma odası yine boydan pencere ile bu balkonlardan birine açılıyor. Diğer 3 penceremiz ise küçük. Tüm camlar ise ısıcam. Evimiz 126 m2. Peteklerimizin toplam boyu ise 9 metre. Aklımızda Buderus’un Logamax Plus Gb-072-24 Kw-Neoplus Yoğuşmalı Kombi (20.000 Kcal/H) modeli var. Acak yine de size bir danışmak istedik.
  Şimdiden teşekkürlerimizi sunarız…

 • 29 Kasım 2017 tarihinde, saat 00:21
  Permalink

  Merhaba hocam, ankarada yaşıyorum, giriş kat daireye taşınacagım 85 metrekare genişliğinde 2+1 daire. Eve kombi taktıracağım haliyle 🙂 bina yeni bina. Dışcephe yalıtımı var. Altımda boş sığınak var. Petrkler nasıl takıldı bilmiyorum döşenmesini kullanılan plastiği bilmiyoruz. Kombi önerinizi bekliyorum? Hermetik kombide daikin nasıl birde? Şimdiden teşekkürler.

 • 30 Kasım 2017 tarihinde, saat 13:48
  Permalink

  HAKAN BEY
  MRH.

  Oturduğum 30 yıllık eski bina çamlıca kuzey cephe en üst katta oturuyorum.bina izolasyonu var.
  Daha önce wailllant kullanmıştım.Mutfak kısmı pencereleri balkondan mutfağa katıldığı için sürgülü cam değiştirmedim sıkıntılı aralardan soğuk geliyor.Diğer odalarda sorun yok.
  şu anda ferroli ferre serisi var 6 yıldır kullanıyorum.Eşanjör arızası yaptı 800 tl istediler.
  7 metretül petek var hangi marka ve hangi tip kombi almalıyım.
  TEŞEKKÜRLER

 • 3 Aralık 2017 tarihinde, saat 17:52
  Permalink

  Merhaba Hakan bey. Bir ay sonra yeni daireme taşınacağım. Ev 145m2, alttan ısıtmalı, ısı yalıtımlı tuğla kullanıldı, dalmaçyalı mantolama var, kuzey-güney-doğu yönlü, her katta iki daire var. sizce hangi kombiyi seçmeliyim. teşekkürler.

 • 3 Aralık 2017 tarihinde, saat 23:17
  Permalink

  merhaba hocam yeni taşındığım daireye buderus u072 hermetik kombi ile beraber danfoss marka termostatik vana taktırdım.yalnız sen termostatik vanayı hiç tavsiye etmiyorsun,sebebi nedir acaba??

 • 4 Aralık 2017 tarihinde, saat 11:56
  Permalink

  Merhabalar evim adanada 140 metrekare ve doğu tarafında evime doğalgaz bağlatmayı düşünüyorum kombi olarak araştırma yaptığımda termodinamik logic önerirdi bana benimde sürekli iyi marka olarak duyduğum vaillant bu iki marka arasında kararsız kaldım yardımcı olursanız sevinirim.

 • 4 Aralık 2017 tarihinde, saat 14:56
  Permalink

  Merhaba Hakan bey, yeni dairem için sizden yardım bekliyorum. Burdur’da yaşıyorum. Dairem Brüt 130 m2 olup net 110 m2 dir. 4 katlı binanın en üst katı olup, güney-batı-kuzey cephesi vardır. Kuzey cephesinde yatak odası-çocuk odası ve banyo bulunmaktadır. Çatıda taş yünü serilidir ve bina yalıtımlıdır. Hangi marka kombi işimi görür yardımcı olursanız sevinirim.

 • 6 Aralık 2017 tarihinde, saat 17:57
  Permalink

  Merhaba Ben Bolu Yeniçağa’da oturuyorum.Evim kuzey güney cepheli 195 m2 brüt. kışın dış ortam -20 25 e kadar düşen günler yaşıyoruz. ilçemiz 8 ay soba yanan bir bölge. hangi kombiyi tavsiye edersiniz.

 • 7 Aralık 2017 tarihinde, saat 15:01
  Permalink

  Merhaba Hakan Bey, evim Mersin’ de 9. Kat 140m2 Güney-Kuzey-Batı cepheli, yalıtımlı, çift kat camları var. Kombinin yeri balkonda. İlk defa kombi alacağım. Kombi markaları hakkında hiçbir şey bilmiyorum, apartman yönetimi Buderus markasını söyledi. Ama içeriği hakkında ve uyumluluğu konusunda hiçbir fikrim yok. Bana da yardımcı olur musunuz?

 • 10 Aralık 2017 tarihinde, saat 08:11
  Permalink

  Merhabalar hakan bey evim Malatya yeşilyurt bostanbaşı mahallesinde135 mt kuzey batı yönünde yalıtımsız ara kat ancak alt ve üst komşular sağolsun tek oda ile idare ediyorlar. ben 9 peteğin 7’sini yakıyorum. kombim demirdöküm aden bu sene iyice su koyverdi diyebilirim. ısınmaya ısınamadığım halde 400 lira fatura geliyor. bana önerebileceğiniz kombi hangileridir? şimdiden teşekkürler.

 • 10 Aralık 2017 tarihinde, saat 20:12
  Permalink

  Merhabalar Hakan bey yeni taktırdığım eca proteus plus blue marka kombi kullanıyorum.Oda termostatı olarak eski kombimden kalan demirdöküm marka kablolu oda termostatını kullansam bir sıkıntı olurmu?Şimdiden çok teşekkürler kolay gelsin

 • 11 Aralık 2017 tarihinde, saat 22:06
  Permalink

  Merhabalar Hakan Bey Edirne Keşan’da yaşıyorum. Evimiz 1 yıllık, tesisatımız yeni, evim sürekli güneş gören yalıtımlı 120 m2, bu yıl doğal gaz geldi bu nedenle her kafadan ayrı bir ses çıkıyor,hangi tesisatçıya gitsek bayii olduğu markayı öneriyor. Ben ise ECA ile Buderus tam yoğuşmalı kombi arasında kararsızım. Siz ne önerirsiniz. Kombiye ek taktırmamız gereken alet veya ekipman tavsiyeniz var mıdır ? GFS boru ile metal boru arasındaki tercihimiz hangisi olmalı ? Şimdiden çok teşekkürler kolay gelsin.
  Not: Kombiyi mutfağa kurdurmayı planlıyorum.

 • 12 Aralık 2017 tarihinde, saat 21:16
  Permalink

  Merhaba Hakan bey;
  Yeni aldığım 200 m2 brüt, 160 m2 net ara dubleks doğu-batı cephesi olan dairemde kullanmak için önerebileceğiniz kombi marka ve modeli hangisidir?

 • 13 Aralık 2017 tarihinde, saat 14:31
  Permalink

  Merhaba 85 m2 2+1 borular çekili evim var kombi ve petek almam gerekicek fiyat olarak 5 bin tl abonelik haric en tasarruflu ısıtmayı nasıl yapabilirim ev güney cepheli kombi dısarda calışacak…

 • 20 Aralık 2017 tarihinde, saat 10:25
  Permalink

  merhaba. benim dairenin doğu ve batı cephesi olup girişin üstüdür. altta daire var ancak salonun bir kısmı alttaki dış kapı girişine denk geliyor ve batı cephesinde çıkma var. dairenin dıştan dışa ölçümü 210 m2, kullanım alanı 160 m2 4+1 dir. doğu cephesindeki 2 odayı devamlı kullanmayacağım petekler kapalı kalacak. batı cephesinde salon mutfak çocuk odası ve yatak odası var genelde bu odalar kullanılacak. kombiyi mutfağa koymayı düşünüyorum . 12 m2 civarı balkon var cam balkon yapıp oraya da petek koymayı düşünüyorum. alacağım kombi nasıl olmalıdır. elektrik ve doğalgazdan tasarruf edebilmek için hangi kombiyi tercih etmeliyim. aklımda ariston alteas one net 30 ff var. ilgilendiğiniz için şimdiden teşekkürler

 • 20 Aralık 2017 tarihinde, saat 10:27
  Permalink

  merhaba.samsun havza da yaşıyorum. benim dairenin doğu ve batı cephesi olup girişin üstüdür. altta daire var ancak salonun bir kısmı alttaki dış kapı girişine denk geliyor ve batı cephesinde çıkma var. dairenin dıştan dışa ölçümü 210 m2, kullanım alanı 160 m2 4+1 dir. doğu cephesindeki 2 odayı devamlı kullanmayacağım petekler kapalı kalacak. batı cephesinde salon mutfak çocuk odası ve yatak odası var genelde bu odalar kullanılacak. kombiyi mutfağa koymayı düşünüyorum . 12 m2 civarı balkon var cam balkon yapıp oraya da petek koymayı düşünüyorum. alacağım kombi nasıl olmalıdır. elektrik ve doğalgazdan tasarruf edebilmek için hangi kombiyi tercih etmeliyim. aklımda ariston alteas one net 30 ff var. ilgilendiğiniz için şimdiden teşekkürler

 • 21 Aralık 2017 tarihinde, saat 07:43
  Permalink

  Selamun Aleyküm 90 M. kare alttan ısıtmalı çift cam ısı yalıtımlı ara kat binada oturmaktayım. Normal şartlarda bile evin ısısı 18 derece altına düşmüyor O bakımdan sadece öğleden sonraları 3 saat 70 derecede eski kombimi çalıştırıp kapatıyorum. dış hava sıcaklığı -10 derecelerde ise öğleden önce 3 saat akşama doğru 3 saat çalıştırarak aktif olarak ayakta olduğum saatlerde istediğim sıcaklık ortamında bulunmuş oluyorum. Devamlı çalışması daha ekonomik vesaire bakmaksızın benim için ideal sıcaklık ortamı sağlıyor. Benim için önemli olan fiyat performans dan daha önemlisi en ekonomik ve verimli olması yani yukarıdaki kullanım şartlarımda daha az doğal gaz harcamam. Yoğuşumlu veya konvansiyonel kombi öneriniz nedir. Buderus yıllar öncesi favori markam Teşekkür ederim.

 • 24 Aralık 2017 tarihinde, saat 04:03
  Permalink

  Hakan bey iyi akşamlar,
  Benimde bir sorum olacak.İstanbul Kadıköy de giriş katında oturuyorum.Altta daire var.Vaillant bacalı kombi 18 senelik kartı bozulmuş.Değiştireceğim.Dairem 70 m2.Bitişik nizam.6 m falan petek var.Daikin küçük kombi yeni çıktı galiba bilginiz var mı? Kombi bacalı olduğu için mutfaktaydı.Şimdi kapalı balkona koyacağım mecburen.Ne marka önerirsiniz herhalde yoğuşmalıya gerek yok.Şimdiden teşekkür ederim ağzınıza sağlık

 • 25 Aralık 2017 tarihinde, saat 19:00
  Permalink

  Soru: 1) merhaba, evim Adanada eski bina 9 katlı binanın 4. katında oturuyorum güney batı kuzey cepheleri mevcut gün içinde açık güneyden batana kadat her odaya güneş vuruyor. yalıtım yok atl kat ve üst kat doğalgaz kullanmıyor ev 175 m2 bürüt 3+1 hangi kombiyi kullanmam lazım
  soru: 2) su borularını duvara gömmem daha sağlıklı mı olur. yoksa dıştan borular gözükse bir sıkıntı olur mu ?

 • 28 Aralık 2017 tarihinde, saat 10:34
  Permalink

  Saygıdeğer Hakan hocam selamlar.

  Yeni aldığımız daire için kombi düşünüyorum ancak daire ısıtması merkezi sistem. yanı alacağım kombi sadece sıcak su ve ocak için çalışacak. Tek kriterim suanki kombim gibi banyodayken su bi sıcak bı soguk duruma geçip benı üzmemesi bütçe 2600 e kadar var hengi marka önerirsiniz

  Teşekkür ederim.

 • 31 Aralık 2017 tarihinde, saat 15:07
  Permalink

  Merhaba , 230 m2 yerden ısıtmalı ara kat dairem için fiyat performans endeksli ekonomik bir kombi almam gerekiyor , sizin önerilerinizi de almak istiyorum , ilginiz için teşekkür ederim.

  İyi çalışmalar .
  EK: Ayrıca dairede ısıcam ve ısı izolasyonu var belirtmeyi unutmuşum .

 • 1 Ocak 2018 tarihinde, saat 17:30
  Permalink

  Sn. hakan bey ; öncelikle bu memleketin gariban insanlarına yardımcı olup kendini meslek sahibi gören kan emiciler tarafından soyulmalarını önlediğiniz için teşekkür ederim. Benim sorunum yaklaşık 4 ay önce almış olduğum evde mevcut olan Buderus logamax bacalı kombi her yarım dakikada dur kalk yapıyor. Yarım dakika çalışıyor yarım dakika dinleniyor. Peteklerde ısınma sorunu yok ama devamlı dur kalk çalışması bana pek normal gelmiyor. Ortalama günlük 13-14 m3 gaz yakıyor. Evim net 116 m2 , yalıtım yok, güneydoğu, güney batı cepheli. Sorun olma ihtimali olan neler olabilir. Bir de kombimi en kısa sürede değiştirmek istiyorum imkanım olunca. Hangi tür kombi uygun olur yoğumalı kombi ne kadar gerekli olur. Araştırmalarımda genel de koşulsuz garanti süresi en uzun olan kombileri inceledim. Örn. Alpha, İmmergas, Daikin, Airfel. Sizin sıkılıkla önerdiğiniz Buderrus GB 012 aslında aklıma yatıyor ama kullanıcı şikayetleri oldukça fazla. Şu an kullandığım kombi de aslıda fena değil ama bacalı olduğu için imkanım olunca yenilemek istiyorum. Vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkürlerimi bildiririm.

 • 4 Ocak 2018 tarihinde, saat 13:41
  Permalink

  Hakan bey öncelikle bizlere zaman ayırıp yardımcı olduğunuz için müteşekkirim. Ankara/Keçiören ilçesinde 100 metrekare, pimapen’li, kuzey cephe, bahçe katı evimizin kombisini değiştirmek istiyoruz. Marka model önerilerinizi rica edeceğim. Saygılarımla.

 • 4 Ocak 2018 tarihinde, saat 14:59
  Permalink

  Merhaba Hakan bey Adanadan yazıyorum doğalgaz yeni geldi semtimize ev 2.kat 90 m2 kuzey ,batı cepeli direk üstü evin altı boş çok rüzgar alan bir yer tam tepenin üstünde cepheleri açık tarlaya bakıyor firma 7 mt tül petek yazdı evde çocuk ve yasli var bütün petekler acilacak petek tesisatı süpürgelik üstü olacak hangi petek hangi kombi tavsiye edersiniz teşekkürler Hakan bey

 • 4 Ocak 2018 tarihinde, saat 16:22
  Permalink

  iyi günler Hakan Bey Ariston Alteas One yoğusmalı Kombi taktırdım evime 165 m2 ara kat evim.doğal faturası açısından tasarruflumudur.nasıl bir öneride bulunursunuz..

 • 6 Ocak 2018 tarihinde, saat 00:33
  Permalink

  teras kat olarak 100 m2 tavan ahşap,7 petek ; 150 m2, tavan beton, 7 petek ,doğu batı yönünde bitişik nizam,çift tuğla arası izocam yün nasıl bir kombi tavsiyesi olur.

 • 6 Ocak 2018 tarihinde, saat 20:19
  Permalink

  merhaba… balıkesir merkezde dubleks 150 m2 ısı yalıtımı olmayan bir binada oturuyorum. buderus almayı düşünüyorum. hangi kombiyi tavsiye edersiniz. ilginiz için teşekkürler.

 • 9 Ocak 2018 tarihinde, saat 22:20
  Permalink

  Hakan Bey merhaba. Antalya’da yeni bir daire aldık. 6 yıllık bina. Yalıtım iyi. Cephesi Güney-Batı-Doğu. 6 katlı binanın 5. katı. 128 metre kare. Nasıl bir kombi tercih etmeliyim? Kaliteli ve kolay kolay arıza çıkarmayacak bir kombi önerebilirseniz müteşekkir olurum.

 • 10 Ocak 2018 tarihinde, saat 16:36
  Permalink

  Hakan Bey Merhaba,

  90m2 net, ortada geniş bir holü bulunan 2+1, 1.katta, giriş katta oturan olan güney cephe 9 yıllık bir binada oturuyorum. Binanın ısı yalıtımı mevcuttur. Kombi yerim mutfakta yer alıyor ve sessiz çalışması benim için önem taşıyor. Bu bilgiler doğrultusunda uzun ömürlü kullanabileceğim en uygun kombi hangisi olacaktır acaba? Fikir ve önerileriniz için şimdiden teşekkür ediyorum.

 • 11 Ocak 2018 tarihinde, saat 12:22
  Permalink

  Hakan Bey Merhaba,

  Yeni bir kombi almayı düşünüyorum.Evim sıfır ve yalıtımlı 1.kat 80 m2. Hermetik ve yoğuşmalı kombileri araştırdım.Evime uygun olanı hermetik kombi.Buderus logomax U022-22K modelini almayı düşünüyorum.Araştırma yaparken nisan 2018 den sonra hermetik kombi satışının yasaklanacağı ile ilgili bir habere denk geldim.Bunun tam olarak sebebi nedir? Bilgi verirseniz sevinirim.

 • 12 Ocak 2018 tarihinde, saat 15:22
  Permalink

  Hakan Bey 140 metrekare ısı yalıtımı olan 5.kat(arakat) 3 cephesi açık yeni daire aldım.Yazılarınızın bir çoğunu okudum.Buterus GB062 ,Wiessman vitates 50w arasında kalmıştım.Bir arkadaşımın yakını Immergas VITRIX TERA 24 Ü önerdi.Servisinin Giresunda daha hızlı çalıştığından ve 10 yıllık garanti süresinden bahsetti.Açıkcası biraz kafam karıştı.S izin önerileriniz benim için değerli.Bu nedenle bu seçenekler arasından ne önerirsiniz yardımcı olursanız sevinirim.

 • 16 Ocak 2018 tarihinde, saat 13:12
  Permalink

  merhaba;
  hatay-antakya dan yazıyorum size. evim tokilerde ve bürüt 140m2.
  6 katlı binanın 4.katı. alt-üst-sağ ve sol cephelerimde daireler var. ön cephe güney ve arka cephe kuzey. ısı yalıtımımız gayet güzel. kömürle ısındığım dönemlerde evimdeki 7 peteğin 5 kullanıyorum(çok soğukgünler hariç).
  yazınızı ilgiyle okudum. malesef bir çok şeyi yanlış biliyoruz ve firmalarca yanlış yönlendiriliyoruz.
  bana öneriniz ne olur kombi için?

 • 18 Ocak 2018 tarihinde, saat 21:31
  Permalink

  Merhaba
  Evimiz 65 metre kare,Yasadigimiz Ulke Ukrayna,Yasadigimiz Sehir Lviv.Turkiye ile kiyasladigimizda dogudaki bir ilimiz ile kiyaslama yapabiliriz.Kisin Minimum eksi 20 ve 25 maksimum 3-4 derece.Ortalama olarak 4-5 ay boyunca eksi 10 u kaale alabiliriz.Bina 120 Yillik,Duvar Kalinliklari 50 cm,Pencerelerimiz Standart Cift Camli Plastik Hammaddeli,Cephelerimiz 4 Pencere Dogu ve 1 Pencere Guney,Bina 2 Katli,Yasadigimiz kat 1.Kat,Altimizda ise bodrum kati var orasida 65 metrekare ve herhangi bir isitma yok.Kullandigimiz kombi markasi Italyada uretimis lakin Turkiye Standant Enstitusu tarafindan onay almis Aristonun 8 sene onceki kullanilan modellerinden.Hermetik mi yoksa yari yogusmali akilli kombimi tavsiye edersiniz.Kombimiz 60 dereceyi gosterdiginde musluktan akan su sicakligi 37 derece , ve peteklerden cikan sicaklik ise 35 derece civari , petekler yeni. Su debisi fazla oldugunda ise bu sicakliklar dahada dusuk oluyor.Evdeki odalarin sicakligi ortalama 19 derece.Lakin duvarlar kalin oldugundan ve nem oranindan dolayi daha soguk hissediyoruz.Bu veriler kombinin 1. ayari var iken olculmustur.

 • 19 Ocak 2018 tarihinde, saat 15:25
  Permalink

  260 metrekare yerden ısıtmalı dairede yeni sıfır dairede oturmaktayım. Müteahhit kombi olarak Baymak duo-33 yoğuşmalı kombi taktırmış.kombiye yakın olan odalar güzel ısınmakta fakat uzakta olan odalar bbi hayli serin oluyor. tam ısınmıyor Kombinin kapasitesi yeterli gelmiyor olabilir mi acaba
  Eğer öyle ise hangi ve kaçlık kombileri tercih etmem lazım bilgi verirseniz sevinirim. İyi günler

 • 22 Ocak 2018 tarihinde, saat 21:16
  Permalink

  Merhabalar Hakan Bey,
  Bursa’dan yazıyorum. 2+1 ve yaklaşık 85-90m2 dublex evin büyük bölümü güney doğu yönüne, salonun bir penceresi de kuzey batı yönüne bakmaktadır. Yalıtım yok, fakat kuzeyden çok etkilenmeyen bir cephesi var. 530cm toplam petek boyu ile iki havlupan var. 170cm yi ve 1 havlupanı genelde açmıyorum. Tek başıma yaşadığım için eve gelmeden bir iki saat önceden yanmaya başlasın evi ısıtsın hatta sabah kalkmadan yine bir iki saat önceden evden çıkana kadar kombim çalışsın ve kalktığımda ev ısınmış olsun istiyorum. Mevcutta Demirdöküm nepto kullanıyorum (arada gürültülü çalışıyor ve balkonda) Demirdöküm nepto ile nasıl devam edebilirim/etmeli miyim? Ya da hangi yeni kombiyi önerirsiniz? Çok teşekkürler. Kolaylıklar dilerim.

 • 26 Ocak 2018 tarihinde, saat 12:22
  Permalink

  HAKAN BEY MERHABA,
  BURSA İNEGÖL DE Kİ EVİM 120 METRE KARE. 4 KATLI BİNANIN 3. KATINDAYIM. EVİMİN SAĞ TARAFINDA EV VAR SOL TARAFINDA MERDİVEN BOŞLUĞU VAR.GÜNEY CEPHELİ SADECE 2 ODASI KUZEYE BAKIYOR. TOPLAMDA 7 PETEK VAR FAKAT 3 YADA 4 PETEĞİ KULLANIYORUM. 20 YILLIK BİNA, YALITIMI VAR.ŞUAN MUTFAK BALKONUNDA DEMİRDÖKÜM VİNTO KOMBİ VAR ARIZA VERMEYE BAŞLADI. SİZİN ÖNERİNİZ NEDİR?

 • 26 Ocak 2018 tarihinde, saat 22:29
  Permalink

  Hakan bey.
  Demirdöküm nepto model kombi kullanıyorum. İlk çalışmada ses çıkarmaya başladı ve 2 gündür devam ediyor. Komuşularda da aynı problem sözkonusu. Servis ilk etapta bu seslerin normal olduğunu savundu. Sizce doğru mu?

 • 28 Ocak 2018 tarihinde, saat 01:04
  Permalink

  Merhaba hakan bey,
  Tüm yorumları üşenmeden okudum az çok fikir sahibi olduğumu düşünüyorum 🙂
  Bende herkes gibi yeni bir ev aldım Düzce ilinde brüt 131 m2 Evimin çevresi Kuzeydoğu, Güneydoğu cepheli 3+1 yeni bina dış cephe kaplaması var camlar PVC. Düzcede kombileri müteahhitler balkona takıyor bizimkisi de öyle. sizce hangi marka kaç kw lık bir kombi almalıyım? vaillant almayı düşünüyordum sizin yorum ve tavsiyelerinizi okuduktan sonra buderus , ECA yada Demir Döküm düşünür oldum tüm odaları yakmaktan yanayım. Evde küçük oğlum var ortalama 22-25 derece arasında ısınmasını istiyorum. Destekleriniz için şimdiden çok teşekkür ederim

 • 29 Ocak 2018 tarihinde, saat 23:14
  Permalink

  Merhaba Hakan Bey,
  Bitlis ilinde yaşıyoruz memleketin kişi çok Çetin geçiyor kullandığımız ev 145 metrekare bir kaç ay sonra doğal gaz kullanmaya başlayacağız yeni kombi alacağız hangi özellikli kombi ve marka tavsiye edersiniz şimdiden öneriniz için teşekkür ederim.

 • 31 Ocak 2018 tarihinde, saat 01:06
  Permalink

  Hakan bey merhaba
  Öncelikle verdiginiz bilgiler için şimdiden size çok teşekkür ederim
  Yarın nasip.olursa net 135 m²brüt 158m² güney ve doğu cepheli 3.kat bir daire alıyorum altı üstü dolu daire sıfır bina 3+1petekleri takılı vaziyette sadece kombi almam gerekiyor sizin bu daire için onerebileceginiz kombi marka modelini öğrenmek bilgilerinizden faydalanmak isterim hermetik mi yarım yogusmali mı bu konuda da kararsizim
  Teşekkür eder saygilarimi sunarım

 • 2 Şubat 2018 tarihinde, saat 16:02
  Permalink

  Evim bina orta katta kuzey güney cepheli, 2+1 115m kare. Hangi kombiyi tercih etmeliyim.

  Bu arada herkes bir marka öneriyor. Ne alacağımi sasirdim. Tabi aldıktan sonra servis ve yedek parcasinin olmasida önemli

 • 3 Şubat 2018 tarihinde, saat 11:38
  Permalink

  Hakan bey merhabalar
  Evim 134 m2 duplex son kat bir dairedir evin ön kısmı komple DOĞU yönüne bakmaktadır sadece cocuk odası kuzey yönündedir
  salonda 2 adet 120 cm lik ve 2 adet 80 cm lik radyatör 45 m2 alana sahip
  cocuk odasında 1 adet 120 cm lik radyatör 12 m2 alana sahip
  yatak odasında 1 adet 120 ve 1 adet 80 lik radyatör 25 m2 alana sahip
  dublex karında tek odada 1 adet 120 lik radyatör bulunmaktadır.25 m2 alana sahip
  banyoda 1 adet havlupan 9 m2 alana sahiptir
  benim için hangi özelliklerdeki bir kombi tercih edersiniz.

 • 4 Şubat 2018 tarihinde, saat 15:14
  Permalink

  Merhaba Hakan Bey, evim Edirne Keşan ilçesinde 124m2, 7 katlı bir apartmanın 6. Katında. Kuzey cephede, iyi poyraz alıyor. Dış cephede ısı yalıtımı yapılmış ama rüzgardan kabarmaya başlamış. Bu yıl doğalgaza geçilecek ve ben de evimi dönüştürmek istiyorum. Daha önce yapılan tesisat doğalgaz dönüşümlü dendi. sanırım borular değişmeyecek. Küçük yaşta bir kızım olduğu için bütün odaları yakmayı düşünüyorum. Petekleri değiştirecek ve kombi alıcam. Ayrıca balkona konumlandırıp, balkonu da kapatıcam. Buderus veya Vissman düşünüyorum. Siz ne önerirsiniz? Sizin görüşleriniz benim için çok değerli. Şimdiden çok teşekkür ederim… Selamlar… Hayrettin Koç

 • 4 Şubat 2018 tarihinde, saat 22:21
  Permalink

  mrb hakan bey yenı bı ev aldık yaklasık 135 metrre kare 3-1 kombı almayı dusunuyoruz evımız guney batı cephe bına yalıtımlı alt ve ust te oturan mevcut hangı marka ve nasıl bı kombı tavsıye edersınız

 • 5 Şubat 2018 tarihinde, saat 11:02
  Permalink

  Sayın Mühendis,
  Evime ilk defa kombi bağlatacağım. AB Uyum yasaları çerçevesinde Nisan 2018 den sonra hermetik kombilerin üretim ve italatı yasaklanacakmış. Bu yaz bağlatacaktım şimdi ne yapmalıyım. Evim Adana’da 85 metrekare 2+1 D-K-B cepheli tek kat. Ne yapmalıyım. Lütfen yol gösterin.

 • 6 Şubat 2018 tarihinde, saat 19:05
  Permalink

  Hakan Bey Merhabalar,

  İstanbul’da ikamet etmekteyim.Evim 90m2 2+1 yaklaşık 7mt.petek uzunluğu bulunmakta,Ariston Clas X 28 FF (24.000 Kcal) Hermetik Kombi için yorumlarınızı rica ediyorum.
  Teşekkürler,

Yorumlar kapatıldı.