Kombi Seçimi

Denizli ilimiz maalesef çoğu ilimize göre yanlış bilginin çok çabuk yayıldığı yörelerden birisidir. Ve zaman içerisinde doğrudan daha doğru olduğuna inanıla gelir.

Doğalgazın ilimize geldiği günden beri bu alanda da maalesef çok fazla yanlış bilinen unsur var.

Bu nedenle gerek doğalgazın kullanımı, gerekse kombi seçimi olsun, hatta kombi montajında bile birçok doğru bilinen yanlışlar bulunmaktadır. Kombi cihazı, içerisinde doğalgazı yakan ve tesisat suyunu ısıtarak, bu ısıtılan suyun ısısı ile havayı ısıtan radyötörlere(peteklere) sıcak suyu pompalayan bir cihazdır. Aynı zamanda kullanım suyunu da ısıtarak mutfağımızda veya banyoda sıcak su ihtiyacımızı karşılayan cihazdır.

Su ısıtma işlemi eşanjör adı verdiğimiz ısı değiştiricide olur. Bu eşanjör yüzeyine gelen doğalgaz alevinin ısısını, içerisinden geçen suyuna geçmesi ile su ısıtılır. Hem tesisat hemde kullanım suyu tek bir eşanjörde veya çift eşanjörde farklı farklı olabilir. Günümüzde artık kombiler genellikle çift eşanjörlü veya 3 eşanjörlü olmaktadır.

Bu ısıtma cihazı olan kombinin, bir nevi bir soba diye itelendirebileceğimiz cihazların ilimizde çoğunlukla balkonda olması ise bilinen büyük yanlışlardan bir tanesidir. Artık genel kabul görmüş ve biz makina mühendislerine bile balkonda daha az yakacağına ikna etmeye çalışan doğalgaz aboneleri bulunmakta. 😀 maalesef gerçek bu.

Yoğuşmalı kombiler bilinen standart(hermetik-konvansiyonel) kombilerle aynı mantıkla çalışmaktadır. Yoğuşmalı kombilerin tek farkı aynı hermetik de olduğu gibi yanan doğalgazın atık ısısı olan, yanmış duman içerisindeki ısıyı yoğuşturarak almasıdır.

İlgili Yazı: Kombi Tavisyesi

İşte burada cihazın yoğuşması için normalden biraz daha fazla petek-radyatör alanına ihtiyaç duyar. Diğer taraftan çok iyi ısı yalıtımlı küçük dairelerde youşamayacağı için verimsiz olur. Bilinenin aksine yoğuşmalı kombi her zaman en iyi çözüm değildir. Önemli olan ihtiyaca uygun kombi ve bu kombinin gücüdür. Ülkemiz kombi piyasasında en çok satılan kombiler 24 kw yada eşdeğeri olan 20.000 kcal gücündeki cihazlardır.

Oda termostatı kullanmayı özellikle tavsiye ediyoruz. Bazı arkadaşlar daha bağımsız ısıtma ayarı için termostatik vanalar kullansalar da bizim önerimiz oda termostatı. Ama sakın ha, oda termostatı ile birlikte termostatik vana kullanmayınız. bu iki yöntemden birisini seçiniz.

Gelelim hangi marka kombi alalım kararına. Eğer tercihiniz ev kullanımı için hermetik kombi ise Bosch, ECA ve Ariston olabilir. Yoğuşmalıda ise 150m2 altı dairelerde Ariston üstünde ise Viessmann olabilir.

7 thoughts on “Kombi Seçimi

 • 3 Ağustos 2017 tarihinde, saat 06:27
  Permalink

  kombi seçimim de yardıcı olur musunuz

  Yanıtla
 • 3 Ağustos 2017 tarihinde, saat 06:35
  Permalink

  Merhaba Hakan bey, Mersinde 10. ve son kat, yalıtımsız, doğu-güney-kuzey cephe, yaklaşık 130 m2, 3+1, 20 yıllık bina, evime kombi almak istiyorum ,Buderus markada yoğunlaşıyorum fakat modelinde kararsısızım. Gb012 mi. gb062 mi? yoksa dairem için hangi kombi uygun ,yardımcı olursanız çok sevinirim… Şimdiden teşekkürler

  Yanıtla
 • 31 Ağustos 2017 tarihinde, saat 08:50
  Permalink

  Hakan Bey Merhabalar… Öncelikle yurdumun güzel insanlarına böylesi önemli bir konuda yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim. Muş’ta birinci katta ısı yalıtımı yapılmış, önü güneye bakan, 190 m2 (3+1) yeni bir daire aldım. Petek boyu toplam 10 m . İlk kez doğalgaz bağlantısı yapacağız ve dört kombi için liste asmışlar. Fiyatları Demirdöküm Nitromix (2700TL) Wiesman vitodens 100w (3750 TL) Buderus GB072 (3750)
  ve Immergas vitrixtera 28TT (3800 TL) Fiyat olarak da pahalı geldi. Muş’un soğuğu malumunuzdur. Model- Fiyat-sağlamlık-servis vs. bakımından değerli görüşlerinizi bekler hayırlı bayramlar dilerim.

  Yanıtla
 • 8 Eylül 2017 tarihinde, saat 10:06
  Permalink

  Merhaba Hakan bey Mersin de Güney Kuzey cepheli evin önü ve arkası açık öğlen güney cephe güneş alıyor öğleden sonra kuzey cepheden arka odalar güneş alıyor ev 3+1 130 m2 1. kat arakat ta doğal gaz döşetmek istiyorum radyatör ve kombi seçiminde kararsız kaldım burada firmalar da yaygın olarak bosch ve alarko marka kombi mevcut bosch condense 2000 yarı yoğuşmalı kombi öneriyorlar. kafam karıştı hangi kombiyi almalıyım marka ve model olarak radyatörde eca dakın demir döküm plus mevcut yardımcı olurmusunuz

  Yanıtla
 • 17 Ekim 2017 tarihinde, saat 16:51
  Permalink

  Hakan Bey merhaba. Bu iki kombiden hangisini tavsiye edersiniz. Kılavuzlarda yazan teknik özellikler dışında bilmediğimiz avantaj ya da dezavantajları var mı. Mesela Buderus sadece doğalgazla çalışırken ECA lpg ile de çalışıyor.

  ECA PROTEUS PREMİX 24 KW
  BUDERUS logamax plus GB062 24 kw
  Fiyat farkı önemli değil
  Gerçek ısınma ve kullanma suyu sıcaklıkları
  Yakıt tüketimleri
  Elektrik tüketimleri
  Malzeme kalitesi
  Pompa sistemleri gibi değerleri merak ediyorum.

  Yanıtla
 • 19 Ekim 2017 tarihinde, saat 19:31
  Permalink

  Merhaba Eskişehir’de 100 metre kare daire satın aldım bina yeni olduğu için kombi alacağım hangi marka ve model tavsiye edersiniz kolay gelsin

  Yanıtla
 • 28 Kasım 2017 tarihinde, saat 22:26
  Permalink

  selamlar. guneydogu kuzey bati yonunde uzanan. 3 ceohesi acik. 95+95 metrekare buyukcekmecdeki 2 taraftan denize 1 km mesafede ruzgar alan dublex ev icin. kombi alt katta oturma alani ust katta. yaklasik 10 metretul petek icin kombi secimime yardimci olurmusunyz. ev 5. kat dublex sifir bina. tercihim buderus
  tesekkurler

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir