Mekanik Tesisat Proje Mühendisi

İnşaat işlerinize başlamadan önce yapılması gereken plan ve projeler hazırlanıp, gerekli ise yapı denetim de sağlanarak Belediye tarafından yapı ruhsatı ile başlanabilmektedir.

Bu amaçla mimar tarafından mimari proje, inşaat mühendisi tarafından statik proje, elektrik mühendisi tarafından elektrik projesi ve makine Mühendisi tarafından ısı yalıtım, sıhhi tesisat ve mekanik tesisat projeleri hazırlanmaktadır.

Yapmak istediğiniz inşaat türüne göre bina, apartman, konut, iş merkezi, apart, otel, fabrika, ofis, villa hangisi olur ise ona uygun olarak arsanın yer aldığı ada pafta parsel bilgilerinden hareketle bina şekli, konumu ve temel alanı belirlenir.

Mimari durumuna göre arsa için inşaat alanı belirlenip, görsel ve kullanım şekline göre mimari proje hazırlanır.

Mimari olarak yapı şekli ortaya çıktıktan sonra bu yapıyı ayakta tutacak demir-beton donatı sisteminin tasarlanması olan statik proje bir yetkili İnşaat Mühendisi tarafından düzenlenir.

Bunların ardından elektrik projesi yapma yetkisi olan Elektrik Mühendisi yada Elektronik-Haberleşme Mühendisi tarafından hazırlanır.

Yapılan binanın ısı yalıtım hesapları, ısıtma ihtiyacı, ısıtma-soğutma türü seçimi, temiz su ve sıcak su tesisatı, atık su(pis su) ve yağmur suyu tesisatı gibi ayrıntıları içeren ısıyalıtım ve mekanik tasarım projesi hazırlanır.

Bu projelerin hazırlanıp bir araya getirilmesi ardından yapı denetim kontrolü ardından belediye aşaması başlar. Yapı denetim firması ve Belediyenin imar ve iskan müdürlüğü tarafından yapılan kontroller ardından inşaatınıza başlamanıza izin veren yapı ruhsatı imzaya açılır.

Bu aşamada inşaat sahibi olarak sizin, müteahhit olarak gözüken kişi veya firmanın ve belirleyeceğiniz şantiye şefinin imzası gerekir.

Bunlar yanında inşaatınız için proje hazırlamış olan mimar, imşaat mühendisi, elektrik mühendisi ve makina mühendisi de imza atarlar.

İmzalar tamamlandıktan sonra artık inşaatınıza başlamaya hazırsınız.

Adım adım inşaat projesi öngörülerine sadık kalarak ve gerekli şantiye güvenliğini sağlayarak ilerlersiniz.

İnşaatınızı yapı denetimin de yer yer yaptığı kontroller ile tamamladıktan sonra artık yapınızı kullanmanıza izin veren iskan ruhsatı(oturma ruhsatı olarak da bilinir) kısmına geldiniz.

Bu aşamada yine ruhsatınız imzaya açılmadan önce size bir bina enerji kimlik belgesi gerekecek, bunu da yetkili mühendis tarafından hazırlandıktan sonra teslim edilir.

İnşaatınızın bulunduğu alanda yetkili olan Belediye imar ve iskan müdürlüğü ekiplerince bitmiş inşaatınız yerinde incelenir, plan ve projelere uygunluğu değerlendirilir.

Sıkıntı var ise gerekli düzeltme ve değişiklikler ile tamamlanır ve iskan ruhsatınız imzaya açılır. İmza ve kontrollerin tamamlanması ardından artık inşaatınız kullanıma okey almış olur. Elektrik, su ve doğalgaz aboneliklerini de tamamlayıp dairenize yerleşebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir