Audi Yeni Nesil Elektrikli Bisiklet

 

Audi, yeni konsepti ‘E-Bike Wörthersee’ ile etkileyici bir bisiklet deneyimini müşterilerine sunmaya hazırlanıyor.

 

Audi’nin Almanya’daki üretim merkezi Ingolstadt mühendisleri tarafından geliştirilen konsept Audi e-bike, ultra hafiflik, e-tron elektrik motoru teknolojisi ve connect bilişim teknolojisi gibi markanın üç büyük tasarım felsefesini buluşturuyor.

Mühendislerin motor sporlarından aldıkları ilham ile tasarladıkları e-bike’ın karbon gövdesi sadece 1.6 kilogram tekerleklerinin her biri ise 600 gram ağırlığında. Elektrik motorları ve piller de eklendiğinde, bisiklet sadece 21 kilogram geliyor.

 

 

2,5 saat şarj ile 80 kilometre gidiyor

250 Nm tork üreten 3 HP’lik (2.3 Kw) elektrik motoru 2,5 saate tam olarak şarj edilebiliyor. e-bike’ın üç türlü sürüş modu bulunuyor.

 

Bisiklet sadece pedal gücüyle hareket edebildiği gibi, elektrikli motoru ve kas gücü birleşince saatte 80 kilometre hıza ulaşabiliyor. Sadece elektrik motoru kullanıldığında ise azami 80 kilometre yol yapılabiliyor.

Vücut hareketleriyle kontrol ediliyor

e-bike’in devrim niteliğindeki yeniliklerinden biri de, vücut hareketleriyle kontrol edilebilmesi.

 

Kullanıcı ağırlığında öne doğru verdiğinde bisiklet hızlanırken, geriye yaslandığında ise yavaşlıyor.

 

Çalınmaya karşı, otomobillerde kullanılan immobilizer teknolojisine sahip bisiklet, kullanıcısının akıllı telefonuyla Wlan üzerinden iletişime geçiyor, iki sistem birbirini tanıdığında da immobilizer devreden çıkıyor.

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.