Ankara Anlaşması Vizesi Son Durum(ILR Başvurusunda Değişiklik)

Türk Vatandaşları için yurt dışında iş kurma ve yaşama bakımından en güzel vize seçeneği olan Ankara Anlaşması vizesinde güncel durum ve oturum başvuruları ile değişikliklere bir göz atalım. Daha önceki bir dava nedeniyle oturum başvurları geçiçi süre askıya alınmıştı ve yenilenen haliyle tekrar açıldı.

Peki nedir değişiklikler.

Eskiden ilk yıl vizenizden sonra üç yıllık uzatma(FLR) alıp 4 yılı tamamladığınızda oturuma(ILR) ücretsiz olarak başvuru yapabiliyordunuz.

Ankara Anlaşması Facebook Grubu: https://www.facebook.com/groups/1066765806840867/

Şimdi ise;

  • Oturuma 5. yılı tamamladıktan sonra başvuru yapabiliyorsunuz.(Tier 1 Girişimci vizesi gibi.)
  • Oturum başvurusu için ücret ödemeniz gerekiyor.(Tier 1 Girişimci vizesi gibi, şu an kişi başı 2.389 GBP)
  • KoLL yani “Knowledge of Language and Life in the UK” gerekli. Bunun için “Life in the Uk” sınavına katılmanız ve İngilizce yeterlilik testi geçmeniz gerek. Ki zaten 5 yıl İngilterede çalışma hayatından sonra bunlar çocuk oyuncağı olacaktır.
  • ILR yani oturum aldıktan sonra vatandaşlığa başvuru yapma hakkınız devam etmekte.

Bunun dışında başvuru ve uzatmalar kısmında değişiklik yok. Sadece 1 yıl içerisinde UK dışında geçirilecek zamanla ilgili kesin bir süre yoktu. Ama yeni “ILR guidence” oturum yönetmeliğinde buna 180 gün sınırlaması getiriliyor.

Ankara Anlaşması Vizesi konusuna genel bakış videomuz:

Ankara Anlaşması Oturum Değişikliği konusuna değindiğimiz videomuz.

Videolarımızdan haberdar olmak için youtube kanalımıza abone olup videolarımızı beğenirseniz müteşekkir oluruz. Dünyanın neresinde olursa olsun Türk girişimcilerin yeni bir şey başlatmaları ve başarmaları bizi mutlu eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.