Marka ve Patent Vekilliği Sınavı 2017

Marka vekili yada patent vekili olarak çalışmak isteyenlerin TPE tarafından düzenlenen ve müşterileri adına TPE’de işlem yapabilmesi imkan veren vekillik belgesi alabilmeleri için gerekli olan bu sınav 2 yılda bir yapılır ve 2017 sonunda beklenmektedir.Bu sınav 2 aşamalı alıp birincisi genel yeterlilik sınavı, bu sınavı geçenler ise ikinci sınav olan mesleki yeterlilik sınavına katılır.

 2 Tür vekillik bulunmaktadır.
  1.  Marka Vekilliği
  2. Patent Vekilliği

Vekillik Sınavı Tarihi ve Başvuru Şartları

Sınav Ankara’da yapılmakla birlikte sınav tarihi, yeri, soru sayısı ve başvuru şartları sınava en az 30 gün kala ilan edilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve 4 yıllık lisans mezunu olan herkesin katılımına açıktır. Başvuru ücreti 2015 yılında her bir vekillik alanı için 200TL idi. Başvurular TPE(Türk Patent Enstitüsü) sistemi üzerinden e-imza ile veya e-devlet şifresi ile yapılabilmektedir.

Başvuru ücreti ise başvuru sırasında kredi kartı ile online ödenebildiği gibi TPE Ziraat Bankası hesabına TC kimlik numarası ile de yatırılabilmektedir. Başvurular ardından sınav giriş belgeleri sistem üzerinden çıktı olarak alınabilmektedir. Bu belgede sınav yeri ve detaylar yer almakta olup sınava katılacak arkadaşlar bu belge ve bir kimlik ile sınava katılabilmekteler.

Vekillik Sınavı Aşama ve Sorular

Değindiğimiz gibi marka vekilliği ve patent vekilliği için ayrı ayrı sınav yapılmakta ve 2 aşamalı olmaktadır.


1. Aşama Genel Yeterlilik Sınavı

Bu aşamadaki sınavda karşınıza 25 marka, 25 patent, 25 ortak soru çıkmakta.

*Marka vekili sınavına girenler: Marka soruları ve Ortak soruları

*Patent vekili sınavına girenler: Patent soruları ve Ortak soruları


çözmeleri gerekmektedir. 70 almanın geçme sınırı olduğu bu ilk aşama marka vekilliği genel yeterlilik ve patent vekilliği genel yeterlilik sınavı için 50 sorudan 35’İni doğru yapmanız gerekmektedir. Yanlış doğruyu götürmediği için bilemediğiniz soruları da işaretleyin.

Marka soruları: marka mevzuatı ve marka konularından,
Patent soruları: patent mevzuatı, buluş, patent ve faydalı model konularından,
Ortak sorular: Tasarım, fikri haklar, genel kültür, genel hukuk, Türkçe ve sayısal ilişkiler konularından oluşmaktadır.

2. Aşama Mesleki Yeterlilik Sınavı:

Bu ilk sınavdan başarılı olanlar ise TPE tarafından yapılacak marka vekilliği mesleki yeterlilik sınavı ve patent vekilliği mesleki yeterlilik sınavı için ayrıca açıklanacak yer ve zamanda yazılı sınava katılacaklardır. Bu sınavlarda mevzuat, uygulama esasları ve teknik konulara ilişkin sorular gelmektedir.

Vekillik Sınavı Çalışma Kaynakları

Bu sınavlara hazırlananlar için kuşkusuz en çok başvurduğu ve faydalandığı kaynak PEM tarafından her sınav öncesi çıkarılan marka ve patent vekilliği sınavı hazırlık kitabıdır. 2017 sınavı için nisan-mayıs döneminde kitabın çıkması beklenir iken siz 2015 yada 2013 tarihli kitapları PEM’den yada çevrenizden soruşturabilirsiniz.

Ayrıca bazı Üniversitelerin sürekli eğitim merkezleri ve Teknoloji Transfer Ofisleri bu konuda hazırlık ve bilgilendirme kursları da düzenlemektedirler. Bunları da araştırabilirsiniz.

Sınav daha çok mevzuat ağırlıklı olduğu için mevzuat çalışmanız çok önemli. 551-556 sayılı KHK’lar, marka hukuku, patent hukuku, fikri ve sınai haklar konulu kitaplardan, pdf yayınlardan ve forum bilgilerinden faydalanarak kendinizi bu alanda geliştirebilirsiniz.

Marka ve Patent Firması Açmak

Bu sınavlardan başarılı olup kendi işini kurmak isteyen girişimciler için bir patent ofisi açmak sürekli akıllarında olagelen bir girişim iş fikri olmaktadır. Kendi işinizi kurmak ve hayatınıza daha fazla anlam katmak için iş kurma yolunda özellikle KOSGEB yeni girişimci desteği ile 50bin liraya kadar da hibe desteği alarak kolaylıkla başlayabilirsiniz. Bu seneki marka vekilliği ve patent vekilliği sınavlarına hazırlanma sürecinizde, KOSGEB resmi web sitesinden de takip ederek “uygulamalı girişimcilik eğitimi” almanızı tavsiye ederim. Zira bu bahsettiğimiz bu desteği almak için ilk şart bu eğitimi alıp, sertifikayı almış olmak.

Daha sonra elbette vekillik sınavlarında başarılı olmanız da gerekecek. Ama çalışırsanız ve emek harcarsanız onuda kolaylıkla halledebilirsiniz. Bu süreçte kendinizi motive etmek ve şimdiden yola başlamak için patent ofisi ve danışmanlık firması işinize bir isim bularak markalaşma çalışmalarına başlamak iyi olur. Zira marka tescilinin elinize ulaşması sürecini de atlatmış olursunuz. Bu markanıza uygun .com ve com.tr domainleri almak, basitde olsa bir web sitesi kurmak, Facebook sayfası ve diğer sosyal medya hesaplarını şimdiden oluşturmanız hem işe başlama sırasında hazır olmanızı sağlar hem de sizi şimdiden motive eder.

Detaylı yazı: Marka ve Patent Firması Açmak

Unutmayın “presence” yani firmanızın ve sizin nasıl bir imaj ortaya koyduğunuz çok önemlidir. Bu nedenle önceden başlatılmış bir firma markası oluşturmanın yanında kişisel markalaşma “personal branding” çok önemlidir. Bir marka ve patent profesyoneli olduğunuzu ve alanınızda otorite olmaya yönelik imajınızı ortaya koymalısınız. Bunun için iyi hazırlanmış bir Linkedin hesabı, profesyonel gösteren bir twitter hesabı ve armut, bionluk, sadeceon, uzmankirala vb. profesyonel hizmet satışı yapılan pazar yerlerinde oluşturacağınız profiller sizi öne taşıyacaktır.

Marka ve Patent Vekilliği Sınavı 2017” için bir yorum

  • 12 Ocak 2017 tarihinde, saat 20:26
    Permalink

    Sınav haziran veya temmuz ayında olmalı. Çünkü sınav artık iki aşamalı ve 2015 yılında yapılan 4-5 ayda ancak sonuçlandı ve 2017’ye sarktı. Sınavın yıl içerisinde yapılıp sonuçlandırılması daha doğru diye düşünüyorum.

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir