Kombi Tavsiyesi

Bireysel daire ısıtma için doğalgaz dönüşümü yapmış daireler, evler ve iş yerleri için doğru kombi seçimi çok önemlidir.  Hangi kombiyi seçmeliyim sorunuza cevap olması için bugün sizlere kombi tavsiyesi ve ip uçları vereceğiz.

Kombi seçimi için öncelikle kullanılacak alanın metrekare cinsinden genişliği, duvarların yalıtım durumu, üst ve alt katların kullanılıp kullanılmadığı, tüm odalardaki peteklerin açılıp açılmayacağı, dairenin dublex mi yoksa tek kat mı olduğu, pencerelerin ısıcamlı olup olmadığı gibi bir çok bilgiyi göz önünde bulundurmanızda fayda var.

Artık bacalı kombiler kullanılmamakta bunlar yerine hermetik kombi cihazları ile kullanım alanları ve kullanım suyu ısıtılması sağlanmaktadır. Bu cihazlarda dışarıya doğru çıkan iç içe geçmiş iki borudan oluşan bir baca sistemi kullanılır. İçteki borudan yanmış doğalgaz baca gazı olarak atılırken, iç boru ile dış boru arasındaki boşluktan ise yanma için gerekli olan temiz hava alınmaktadır. Bu sayede oda içerisinden hava alışverişi olmadığı için bu kombiler son derece güvenlidir.

Bunları piyasada standart hermetik kombi, yarı veya tam yoğuşmalı kombi olarak bulabilmekteyiz. Peki bunlardan hangisini seçmeli?

Öncelikle hangi marka kombi iyidir sorusundan ziyade benim kombi ihtiyacım nedir sorusunu cevaplamalıyız. Hangi güçte, hangi verimde ve hangi özellikte bir kombi ihtiyacınıza çözüm sunacaktır. Bunu belirledikten sonra bu özelliklere sahip kombilerden bütçenize göre seçim yapmak daha da kolaylaşacaktır.

Hermetik / Yarı Yoğuşmalı / Tam Yoğuşmalı Kombi Seçimi

100 m²’den Küçük Dairelerde Kombi Tavsiyesi

Burada dairenizin veya kombiyi kullanacağınız alanın büyüklüğü önem kazanıyor. Eğer daireniz stüdyo, 1+1 veya 2+1 olup 100 m²’den küçükse kesinlikle hermetik kombi almalısınız. Zira bu küçük alanlarda yeterli petek radyatör alanı oluşmadığında alacağınız yoğuşmalı kombi yoğuşamayacağı için standart hermetik kombiden dahi düşük verimde çalışacaktır. Bu sebeple hem daha çok yakmamak hemde fazladan para vermemek için hermetik kombi seçimi yapmalısınız. Burada 20 kW gücündeki bir kombi işinizi görecektir. Büyük alayım daha iyi olur düşüncesi bu ısıtma cihazları için yararsız bir masraf olacaktır. Bu küçük daireler için 20-24kW gücü arasında Alarko, ECA ve Ariston hermetik modelleri seçilebilir.

Ama eğer daireniz küçük olmasına rağmen ısı yalıtımı ve pencereler çok kötü olup, cepheden kuzey rüzgarlarını alıyor ise odalara daha büyük petekler koyarak radyatör petek alanının 7 m² üzerine çıkararak yarı yoğuşmalı akıllı kombi seçimi yapılabilir. Bunun için en uygunu Buderus marka akıllı kombilerle oda termostatını birlikte kullanmak olacaktır.

100-200 m² Arası Dairelerde Kombi Tavsiyesi

 Yukarıda değindiğimiz gibi yoğuşmalı kombi için en az 100-120 m² alan ve en az 7 metretül petek radyatör lazımdır. Daireniz bu özelliklere ulaştığı zaman yoğuşmalı kombi seçebilirsiniz. Burada daireniz 100-200 m² arası büyüklükte ama tüm odaların peteklerini açmayacaksanız yine yoğuşma olayı gerçekleşmeyeceği için yoğuşmalı kombi seçimi sıkıntı olabilir. O nedenle ya bazı odaları açıp hermetik kombi yada tüm odaları açıp yoğuşmalı kombi tavsiye ederiz. Bu aralıktaki daireler için yoğuşmalı kombi olarak Ariston, ECA, Alarko ve Demirdöküm kombiler seçilebilir. Bunlar bu grupta yerli üretim olması ve sessiz çalışmaları ile tercih edilmektedir.

200 m²’den Büyük Dairelerde Kombi Tavsiyesi

Bu daireler için tam yoğuşmalı kombi seçiyoruz. Ve kombi çalışırken en az 7 metretül radyatör peteğimizin açık olmasını sağlıyoruz. Bu kombilerin uzun ömürlü olması için daire içi tesisatımızı döşetirken kombi-radyatör bağlantısında kullandığımız plastik boruların oksijen bariyerli özelliğe sahip olması çok önemli. Oksijen bariyerli borular zaman içerisinde peteklerde çamurlaşmanın olmasını önleyerek hem ısıl verimi yüksek tutar hem de kombi ömrünü uzatır.

Yoğuşmalı kombi için kesinlikle termostatik vana kullanmıyoruz. Onun yerine oda termostatı ile en verimli şekilde kombilerimizi kullanıp doğalgaz faturasını düşürmek mümkün olmakta. Bu termostatların kablosuz olanı yerine kablolu olanları seçmekte fayda var. Kablolu termostat hem çok daha ucuz olmakta hem de evinizde ekstra radyo sinyali oluşturarak sağlık sıkıntıları meydana getirmemektedir.

Bu 200 metrekare üstü dairelerde ise Buderus ve Alarko yoğuşmalı kombi seçilebilir. Dairelerin 300 metrekareyi geçtiği yerlerde ise Viessmann vitodens yoğuşmalı kombiler en iyi kombi tavsiyesi olacaktır.

Kombi Önerisi

Bu aralar bir Makina Mühendisi olarak en çok aldığım soruların başında, hocam hangi kombiyi önerirsiniz, yoğuşmalı daha mı az yakar, sizce hangi marka gibi sorular geliyor.

Tabi bu sorular, doktora hocam sabahları biraz yorgun oluyorum nedendir diyor sorup, sizi muayene etmeden, tetkik ve incelemeler yapmadan cevap vermesini beklemek kadar zor. Bizimde sizin evinizi, odalar, metrekaresi, rüzgar alma yönü, baktığı cephe, bulunduğu kat, bina yaşı, dairenizin yalıtım durumu vs. birçok nedeni inceleyerek verebileceğimiz bir cevap bu.

O nedenle bu bilgiler çok önemli. Bir doğalgaz mühendislik firmasını arayıp kombi  markası sormakla tercih yapmak, çok sağlıklı olmayacaktır. Zira aradığınız kişi genellikle elinde olan, bayisi olduğu yada en çok para kazandığı kombi markasını size önerecektir. Diğer taraftan aklınızda olan şu kombi markası nasıldır diye oluşturacağınız soruya da , o kombiyi sakın alma, çok dandiktir diyecektir.

Halbuki, piyasada satılan tüm kombiler TSE ve CE belgeli olup, gaz dağıtım şirketleri tarafından da onaylanmaktadır. Ha peki diyeceksiniz fark nerede? Yukarıda verdiğimiz doktor örneğinde olduğu gibi tüm diş hekimleri aynı liseden, aynı tıp fakültesinden çıkıyor, ama bazıları daha tercih ediliyor. neden? Çünkü, bu süreçte kendini geliştiriyor, daha yeni teknolojileri deniyor, hastaları ile birebir ilgilenip, sonrasında oluşacak dertlerini çözüyor o nedenle.

Aynı şekilde kombi markaları kullandıkları teknoloji, uyguladıkları modülasyon, satış sonrası hizmetleri, diğer cihazlarla uyumluluk, yetkili servis ağı, arızalarınızın hemen giderilmesi için uğraşan bir müşteri hizmetleri, bilgisayardan ses ve müzik dinlemekten öte sorularınıza cevap vermeye istekli bir yetkili, malzeme kalitesi gibi bir çok unsur cihetinden bir birinden ayrışmakta.

-En İyi Kombi Markaları

Marka olarak fiyat/performans/servis bakımından şu markaları önerebilirim, Buderus, Viessmann, Ariston, Demirdöküm ve İmmergas. Bu markalar fiyatlarına göre performansları ve müşteri hizmetleri iyi kombi markalarıdır.

Bir diğer ayrıntı ise hermetik kombi mi yoğuşmalı kombi mi seçimidir. Tüm kombi markaları hermetik ve yoğuşmalı kombi seçenekleri sunmaktadır. Hermetik kombilerde tek eşanjörlü ve çift eşanjörlü seriler vardır. Tavsiyemiz çift eşanjörlü kombi almanızdır. Yoğuşmalı da ise yarı yoğuşmalı seriler de bulunmaktadır. Bunlarda gayet verimli kombilerdir. Eviniz 200 metrekare üzerinde değil ise yarı yoğuşmalı cihaz seçilebilir. Mesela Buderus GB 012 kombisi yarı yoğuşmalı bir kombi olup, 1950 TL gibi fiyatlardan satılırken, bu fiyata alabileceğiniz tam yoğuşmalı Ariston, Demirdöküm, ECA, Vaillant gibi markalardan daha verimlidir.

kombi-markasi-tavsiyesi

Eviniz için kombi tercihi sormak için alt kısma, yaşadığınız şehir, evinizin büyüklüğü, baktığı cephe, pencereleri, kaç katlı binanın kaçıncı katında olduğu gibi bilgileri yazarsanız fikir verebiliriz. Sıcacık haneler ve mutlu yuvalar dileklerimle.

Oksijen Bariyerli Boru

İyi bir kombi seçimi yapmanız yanında ECA ve Demirdöküm radyatör petek kullanmanızı da tavsiye ederiz. Diğer taraftan en önemli ısıtma tesisatı noktası ise kombiniz ile radyatör petekleriniz arasında bağlantıyı sağlayan plastik boru tesisatı çok önem arz eder. Burada oksijen bariyerli boru kullanılmasını özellikle isteyiniz, fiyatı çok az arttırsa da uzun vadede çok avantaj sağlayacaktır. Zira peteklerde oluşan çökelme ve çamurlaşmanın nedeni bu plastik boruların içeriye aldığı hava kabarcıklarının bakteri oluşumuna, bu oluşumların zamanla çamurlaşmaya sebep olarak alt kısımlarında birikerek peteklerinizin yarım ısınmasına sebep olmaktadır. Radyatör petek temizliği ile bunların giderilmesi tasarruf sağlar. Ama oksijen bariyerli borular hava geçirmeyen özel katmanı sayesinde bunu önler.

Oda Termostatı

Doğalgaz yakarak içinden geçen suyu ısıtıp, bu suyu peteklerde dolaştırarak evlerimizi sıcacık hanelere çeviren kombi cihazları tavsiyesi yanında oksijenli boru kullanılması, oda termostatı ve kombinin balkona değil mümkünse mutfak benzeri iç alanlara montajı yapılması diğer önerilerimiz olacaktır.

Bir çok yerde kar marjı daha yüksek ve montajı kolay diye termostatik vana takıldığına şahit olmaktayız. Faydadan çok zararı olan bu termostatik vanalar yerine oda termostatı seçerek tasarruf edebilirsiniz. Bu sayede odanızın sıcaklığına göre kombi cihazınız devreye girip çıkarak daha efektif çalışacaktır. Haftalık programlanabilir özellikli olanları seçebileceğiniz gibi basit ve kablolu olanlarda işinizi görecektir.

“Kombi Tavsiyesi” için 50 cevap

 1. Daylux premix kombi

  Hevesle aldığım Daikin kombi, bağlandıktan 1 hafta sonra, içinde gaz kaçağı tespit edildi servis geldi düzeltti. Şimdi de 35-44 derece arasındaki herhangi bir sıcaklığı seçmeme rağmen sadece 29 derecede çalışıyor ve 10 dakikada bir 5 saniye süreyle yanıp sönüyor. Sözde modülasyonlu kombi sürekli dur kalk yaparak 1/3 fiyatındaki kombilerle aynı işi yapıyor. Servisi ve hatta Daikin müşteri hizmetlerini aradım. Çözümleri şu; pompa ayarı yapalım pompa sürekli ve daha hızlı dönsün, şu sürekli devirdaim yapsın, işi kaybını daha iyi çözümleyip dur kalk yapmasın. Pompa ömrü azalmazmış bilmem ne olmazmış. Daikin daylux kombiden şiddetle uzak durun. Yerli üretim dedim, ülkem kazansın dedim, Daikin garantisi dedim, kalite dedim. v. s. Verdiğim para gitti gitmesine de iç huzursuzluğum için söz yok. Sakin ha sakin Daikin daylux kombiye yaklaşmayın

 2. evim 2+1 amerikan mutfak 80 m2 dir. ve kombi salondadır (yani mutfakta)
  yüksek giriş ve 3 tarafı güneş almaktadır. güney cephedir.
  tercihim en sessiz ve tararruflu kombidir.
  ne tür bir kombi almalıyım
  teşekkür ederim.

  1. Merhabalar Samet Bey,
   Evinizin metrekaresi ve güney cepheli olması nedeniyle yoğuşmalı kombi için gerekli yoğuşma şartları oluşmayacağı için standart hermetik kombi ihtiyacınıza cevap verecektir.
   Salonda yer alması sebebi ile kombinizde sessiz çalışma özelliği öne çıkacağı için ECA confeo plus tercih edilebilir, veya tasarruf açısından Buderus Logamax U052 tercih edilebilir.

 3. Evim 170m2 dubleks ve kuzey cephesindedir.kombi mutfak balkonunda bulunmaktadır tam yoğuşmalı kombileri araştırmıştım buderus Viessmann ve Aristo’n u araştırdım fiyat olarak Aristo’nu premium evo yüzde düşünmekteyim kombi seçimi olarak yardım edebilir misiniz

  1. Değindiğiniz gibi Viessmann fiyat bakımından biraz pahalı gelebilir, Eğer mevzu bahis daireniz yeni ise veya yalıtım yapılmış ise Ariston Evo yeterli olacaktır. Fiyatına göre az servis ihtiyacı ve yetkili servislerin kalitesi ile iyi bir seçenek olabilir. Ama doğalgaz tasarrufu açısından ikisinin arasında bir fiyat aralığında yer alan Buderus GB012 (Oda termostatı ile maksimum verim, kablolu oda termostatı ucuz ve işlevseldir.) kombi cihazını önerebilirim.

 4. 150 m2 yalıtımlı 3 katlı 3. kat kuzey batı cephe yeni bina kombiyi mutfağın içerisine montaj olacak aklımda buderus markası var.Şuan oturduğum dairede logamax GB012 kullanıyoruz ancak 140 m2 ve güney cephe bu kombi diğer bina kuzey ve biraz daha büyük orası içinde yeterli olur mu? Başka tavsiye edeceğiniz kombi var mı teşekkürler…

  1. Buderus GB012 cihazı özellikle oda termostatı ile maksimum doğalgaz tasarrufu sağlayan bir cihazdır. Yeterli olacaktı ve aşina olduğunuz yoğuşmalı kombi olduğu için rahatlıkla kullanmaya devam edebilirsiniz.

 5. Merhaba evim 95 m2 dir kuzey doğu cephelidir üst kattadır yalıtım yoktur 3+1 dir 20 yıldır eca bosh ortak yapımı hermetik kombi kullanıyorum hiç servis çağırmadığım halde arıza yapmadı fakat çok yakıyor aylık 450,500 civarında bana az yakan anında banyoya sıcak su sağlayan bir kombi önerebilirmisiniz ( yoğuşmalı gerekirmi ) teşekkür ederim.

  1. Cihazınızın eski olması verimi düşürür, doğlagaz faturasını arttırır ve şu anda cihazların teknolojisi çok değişti. Değindiğiniz gibi zaten kombiniz ideal kullanım ömrünü çoktan tamamlamış, yenilemeniz doğru karar.
   Normal şartlarda 95 m2 evde oluşacak ısı kaybı ve petek boyu yoğuşmalı kombiyi kurtarmaz. Ama üst kat, yalıtımsız ve çatı altı olduğu için eğer radyatör peteklerin hepsini açıyorsanız yoğuşmalı olabilir. Ama hepsini açmayacaksanız hermetik olmalı. Zira yoğuşmalı kombi, yoğuşma özelliği gösterebilmesi için belirli bir ısı kaybına ve petek boyuna ihtiyaç duyar.
   Eğer hepsini açacaksanız ve sıcak su önemli ise daha önceden kullandığınız markanın yeni modeli ECA Premix veya Demirdöküm Nitromix(ikisi kalite olarak aynıdır) seçilebilir.
   Ama tüm petekleri açmayacaksanız, kombiniz yine hermetik olmalı ve Ariston Clas evo serisi düşünülebilir.
   Ayrıca kombinizi yeniledikten sonra, eğer yakında yaptırmadı iseniz petek temizliği yaptırmanızı şiddetle tavsiye ederiz.

 6. Merhabalar Hakan bey verdiğiniz bilgiler gerçekten tarafsız çıkarsız olduğuna emin olduğum için bi kaç sorum olacaktı evim dubleks 200 metre civarı 10 yıllık yalıtımlı kuzey cephe Yeni komple tesisat çekilecek 3 firma ile görüştüm hepsi kendi markasını övüp digerlerini karaladılar ve üzüldüm onlar adına bir dost tavsiyesiyle bi firmaya gittim onlarda dedilerki kombi ve radyatörlerini kendin al biz tesisat ve baglantilarını yapalım şimdi sizden ricam fiyat önemli değil KOMBİ radyatör ne almam gerekiyorsa söylerseniz minnettar olacağım şimdiden çok teşekkür ederim
  BAŞARILAR

  1. Merhabalar Ümit Bey, sizin için 28-30kW gücünde bir yoğuşmalı kombi işinizi görecektir. Malzemeyi kendiniz alacaksanız petek boylarını biraz uzun tutabilirsiniz. Dubleks, yani çift kat kullanım verimi bakımından en iyi olduğunu düşündüğüm kombi Viessmann veya Buderus önerebilirim( not:servis yönünden daha önce Viessmann tavsiye ettiklerimiz sıkıntı yaşamıştı, bulunduğunuz şehirde bu markayı kullananların yorumlarına bakarak karar verebilirsiniz) . Fiyat yönünden biraz tuzlu olsa da, Buderus Logamax GB 172 modeli özellikle yine aynı markanın RC 300 oda termostatı ile çok verimli bir kullanım sunacaktır. Bu Viessman ve Buderus fiyat yönünden cazip gelmez ve daha ekonomik olsun derseniz Ariston Genus EVO 30kw kombi seçebilirsiniz, yaklaşık diğer iki markanın yarı fiyatına olması doğal olarak kaliteden ödün vermek anlamına gelir ama bu fiyat için en iyi seçenektir.
   Özellikle kombi-petek bağlantılarında oksijen bariyerli boru kullanılmasına özellikle dikkat edin. Ayrıca size termostatik vana önerirlerse kesinlikle radyatörlere termostatik vana taktırmayın. Bunun yerine seçtiğiniz cihazın modülasyonuna uygun oda termostatı almanız hem kombi verimi hem de tasarruf için fayda sağlar.
   Radyatör petek için ECA veya Demirdöküm seçebilirsiniz, ikisi de aynı kalitedir.

 7. Merhabalar hakan bey arastirma yaparken kafam dahada cok karisti.evim 100 m2 orta kat dis cephe yok kuzey ruzgarlarinida aliyor.yogusmasiz bir kombi istiyorum ama karar veremedim.sicak su ve tasarruf benim icin önemli.yardimlarinizi bekliyorum saygilarimla

  1. bahsettiğiniz daire için çok devreye girip çıkmaya uygun 20-24kw arasındaki hermetik kombilerden ekonomik fiyatıyla öne çıkan Ariston veya Protherm seçebilirsiniz.

 8. Merhabalar hakan bey Hatay merkezde yasiyorum evim 140 m2 3+1 6 katli binanin son kat guney cephesinde oturuyorum isi yalitimi var ustumuzde bos degil cati var kombinin yeri mutfakta olacak bana önerebileceğiniz kombi marka ve modelleri hangileridir şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhabalar Şerif bey, hem bulunduğunuz iklim hem de dairenizin konumu nedeniyle kombi kullanım süreniz ve oranınız düşük olacağı için piyasadaki 24kw hermetik kombilerden ekonomik fiyatlı olanları seçebilirsiniz. Ekonomik fiyat aralığındaki Ariston, Protherm veya immergas seçilebilir.

 9. Merhabalar hakan bey. Yeni bir ev aldım. Brüt 160 m2, ara kat dubleks tipi . Alt kat bahçe katı bina giriş seviyesinde 1+1, (Yalnız binanın kotlu olmasından dolayı altta 2 kat daha mevcut) 60 m2 dir , üst katta 2+1 ,100 m2 dir. Toplam 7 adet petek(8-9 metre)+2 adette banyolarda havlupan vardır. Dairemiz güney cephe etrafında yine binalar var. (Altta 2 kat daha var demiştim, onlar boş kullanılmıyor) mütahhit isterseniz daire soğuk olursa altımızda katın tavanına köpük yapabilirim dedi.
  Nasıl bir kombi almalıyım?
  Teşekkürler

  1. Öncelikle yeni eviniz Hayırlı olsun Turan Bey. Dubleks dairelerde seviye farkından dolayı pompa ve eşanjör kalitesi daha iyi kombileri öneriyoruz. Sizin için 24kw yoğuşmalı kombi işinizi fazlası ile görecektir. Marka olarak ise Viessman, Buderus gibi üst kalite gurubundaki yoğuşmalı kombileri seçebilirsiniz. Her markanın aynı güç için bir kaç model seçeneği olur, bunlardan bütçenize uygun olanı seçebilirsiniz.

   1. Viessmann Vitodens 050-T 25 Kw (21.500 Kcal) Normal Yoğuşmalı Kombi

    Hakan bey sizce bu evim için ideal mi?

 10. Hakan Bey hayırlı akşamlar,

  Yeni aldığım ev yaklaşık 90 m2, giriş kat ve çevresi yaklaşık 3-5 mt mesafe ile binalar sarmaktadır yani rüzgar alma gibi bir durum söz konusu değildir.

  Kombi taktıracağız ve bu konuda inanın hiç bir tecrübemiz yok yeni evlenecek genç bir çiftiz bize arıza bakımından çok sorun çıkartmayacak, işimizi görecek ve tasarruflu bir marka tavsiye edebilir misiniz?

  Tekrardan kolay gelsin, hayırlı akşamlar dilerim.

  1. Yeni eviniz ve evliliğiniz hayırlı olsun Uğur Bey.
   Daireniz için hermetik kombi seçmelisiniz. (yoğuşmalı kombi bu daire için yoğuşma sağlamayacaktır.)
   Güç olarak 20kw gibi bir hermetik kombi işinizi görecek olsa da, genelde en düşük 24kw güçte kombiler bulunabilmektedir. Ekonomik kombilerden Ariston veya Protherm seçebilirsiniz. Eğer petek tesisatı da yeni yapılacaksa, oksijenli boru kullanılmasını sağlamanızı tavsiye ederiz.

 11. Merhabalar Hakan bey kombi konusunda çok kararsızız yardımınızı bekliyoruz.120-130 m gibi evimiz 10 yıllık tesisat yalıtımlı sayılacak şekilde korunaklı evimiz var.petek boyumuz 9m .daha önce 10 sene gibi Airfel kullandık arızalandığı için değiştirecez.iyi birşey olsun istiyorum hatta yoğurmalı düşünüyorum .tavsiyeniz olabilir mi?teşekkürler…

  1. Vaillant buderus eca yoğuşmalı düşünüyorum.ariston ve airfel gibi markalar ucuz ama güvenilebilir mi?sizin marka tavsiyeniz nedir?teşekkürler…

  2. Petek boyunuz yoğuşmalı için uygun, eğer tüm petekleri açık kullanıyorsanız yoğuşmalı kombi seçebilirsiniz. Airfel kombi artık pek tavsiye ettiğimiz bir marka değil.
   Yoğuşmalı kombi için Buderus ve ECA iyidir. Tabi bunların aralarında fiyat aralıkları var, diğer taraftan Ariston daha ucuz olmasına rağmen ECA kalitesine yakındır. Bütçenize göre bu üçünden birini seçebilirsiniz. Kişisel olarak Airfel ve Vaillant’ı önermiyorum.

   1. Hakan bey cevabınız ve ilginiz için teşekkür ederim ,Vaillant eco fit start, ECA scot, Buderus yoğuşmalı kombi modelini bilmiyorum,son olarak da Alarko yoğuşmalı düşünüyorum.gerçi Vaillant’ı önermediğinizi yazmıştınız ama Alarkoyla ilgili düşüncenizi ve bu kombiler arasındaki seçiminizi merak ediyorum.teşekkür ederim…

    1. ECA Scot(24kw), Vaillant EcoFit(24kw) ve Buderus Logamax GB042(22kw) yoğuşmalı kombi modellerini karşılaştırdığınızda ucuzdan pahalıya Vaillant, ECA, Buderus şeklinde aralarında ortalama 200TL farkla piyasa fiyatlarının arttığını göreceksiniz. Lakin Vaillant kombi katalog değerlerine baktığınızda diğer iki markadan daha düşük doğalgaz yakma verimi ve daha yüksek elektrik tüketimi değerlerine sahip olduğunu göreceksiniz. Bu üç markaya ilave olarak Alarko Seradens 20(20kw) modeli ise yaklaşık Buderus Logamax ile benzer fiyat aralığında. Teknik veriler açısından ise ECA ile Buderus arasında gözüküyor. Ama Alarko hakkında net fikir sahibi olmadığım için ilk üç markadan, kişisel olarak önerim ECA veya Buderus seçimi yapılabilir.

 12. Merhabalar evim Kuzey cephe yalıtımlı ve net 105 m2. Tam sınırda ve sizce ne almalıyım? Şuan vaillantın eski bir modeli (242/2-3) var 9 senelik ve tamiri için 450tl gibi bir ücret çıkardı yetkili olmayan servis. Değiştirme konusunda da kararsızım ama çok eski bir kombi neticede . Çok teşekkürler şimdiden .

  1. Bir ilave önceki soruma; Evimde kablosuz termostat kullanıyorum ve faydasını gördüm. Üst ve altımda daire var.

   1. Murat Bey, tamir masrafı ve 9 yıllık bir kombi olduğu düşünülürse, değiştirmenizi tavsiye ederim. Hem yeni kombiler daha az yakıt tüketim ve tasarruf ile bir kaç yıl içinde masrafınızı çıkarmanıza yardımcı olur. Ayrıca eski kombilerin ömürleri de bu civarlarda idi, tamir ettirseniz bile yeniden arıza yapma ihtimali yüksek olacaktır.

    Kişisel tavsiyem yeni bir hermetik kombi ile değiştirebilirsiniz. Oda termostatınız sadece Vaillant ile uyumlu ise yine bir Vaillant hermetik kombi olabilir. Ama diğer markalar ile de uyumlu ise ECA ve Ariston önerebilirim.

    Değiştirmeye karar verirseniz, eğer yakında petek temizliği yaptırmadı iseniz önce petek temizlik işlemi yaptırıp daha sonra yeni kombiyi montaj yaptırabilirsiniz. Hangi şehirdesiniz bilmiyorum ama İstanbul ve bir çok Anadolu şehrinde 150TL civarı fiyatlara makina ve temizlik kimyasalı ile petek temizliği yapan ustalar bulabilirsiniz.

 13. merhaba hakan bey 177m2 toki evimde termostatik vanalı 7 adet dd plus petekleri yeni taktırdım.90×80 90×70 (90×60 3 adet) 90×50 , 50×70 dairem çok güneş almayan bir konumda şuan buderus gb 062 24kw yoğuşmalı kombim var ama verimli ısınamıyoruz faturam yüksek geliyor 400tl ;ancak alt dairem boş ,karşı komşum baymak 28kw lık kombi kullanıyor ve faturası 220tl geliyor bizden daha iyi ısınıyor ben bu farkın kombideki kw değerinin düşük olmasına bağlıyorum en az 32 kw kombi almak istiyorum bu konuda tavsiyeniz ne olur tşkler

  1. Merhabalar Harun Bey, değindiğiniz daire için 24kw bir kombi yetecektir. Ama yoğuşmalı kombilerde özellikle Buderus Logamax gibi akıllı kombilerde peteklere taktırdığınız termostatik vanalar, kombi modülasyonuna zarar verip, yoğuşmayı önleyecektir.
   Zira termostatik vanalar hermetik kombilerde belki kullanılabilir ama yoğuşmalı kombilerde tavsiye edilmez. Şöyle ki, kombinizin yoğuşması ve ideal ısı değerlerini üretmesi için evinizdeki 7 adet peteğin hepsinin açık olması gerekli. Ama termostatik vanalardan birisi dahi peteğini kapatsa, yoğuşma değerinin altında bir petek değerine düşecektir. Ayrıca ülkemizdeki termostatik vanaların genelde standartları çok düşük olduğu için açık halde dahi içerisinden ısıtma suyu geçişini düzensizleştirmektedir.
   Tavsiyem, tüm termostatik vanaları söktürün ve tüm petekler açık kombinizi kullanın. Sorunun düzeleceğini ve faturanızın normal değerlere ineceğini düşünüyorum.

   Diğer taraftan Logamax serisi kombiler için en ideal çalışma verimi genellikle oda termostatı ile yakalanabiliyor. O nedenle termostatik vanaları çıkartıp, bir kaç ay denedikten sonra ısınma sorununu hallolduktan sonra oda termostatı da takabilirsiniz.

 14. Merhaba Hakan Bey,

  Öncelikle vermiş olduğunuz yararlı bilgiler için teşekkürler. İzmir , kuzey cephede, yalıtım olmayan bir apartman ara kat 120 metre kare dairemiz için kombimizi yenileyeceğiz. Demirdöküm kullanıyoruz ancak 10 yılı geçti ve çok sık arıza vermeye başladı. Yakın zamanda anakartını değiştirttik bakımlarını ancak artık yeni bir kombi almayı istiyoruz. Evdeki tüm petekleri kullanmıyoruz.
  Hangi tip bir kombi almalıyız, tavsiyeleriniz için tekrar teşekkürler

  1. Evdeki tüm petekleri açmadığınız görüşü ile sizin için hermetik kombi tavsiye ederiz. 22-24kW aralığında bir Demirdöküm yeni kombi olabilir, markayı daha kullandığınız düşünülürse. Ayrıca Ariston ve ECA seçenekleri de olabilir.

 15. Merhaba Hakan Bey,

  5 katlı binada 2. katta 140 metrekarelik dairede oturuyoruz.Batı, kuzey ve doğuya bakan odalarımız var.
  Geçen yıl bina dış yalıtımı yapıldı.Bu sayede kuzeye ve batıya bakan odaların tavanındaki nem sorunu da bitmiş oldu.Yakıt giderlerimizde bir nebze azaldı.
  Sorum şu :
  16-17 yıllık Baymak Luna 20fi kombimizi sorunları arttığından artık değiştirmek istiyoruz.2000 TL ye kadar bütçe ayırdık. Fiyat / performans açısından alternatif 2-3 kombi modeli önerebilirmisiniz?

  Çok teşekkür ederim.

 16. Hakan bey iyi günler. Siz Denizli’den siniz herhalde. Ben de Denizli Çal lıyım. Denizli den ev aldım. Kombi araştırıyorum. Yardımcı olursanız sevinirim. 05354395106 telefonum. Soracağım çok şey var. Ya da siz telefonunuzu verin. Ariston Genus Premium 24 kw ile Baymak brötje heizung star bridge extra 24 fi arasında gelip gidiyor um.

  1. Hayırlı olsun Ömer Bey, doğrudur bende Denizli ve İstanbul’dayım. Şu an aktif olarak tesisat işi yapmadığımız için görüşlerimiz sadece öneri mahiyetindedir. Size Ariston ve Brötje arasından Ariston’u önerebilirim.

 17. Merhaba Hakan Bey
  114 metre kare doğu-güney-batı üç cepheli içten yalıtımlı (zemin kat üzeri) 1. kattaki daireme doğalgaz alacağım. Değişik firmalara ölçü aldırdım 7 metre ile 8 metre arası peteğin yeterli olduğunu söylediler. Ben ısrarla yoğuşmalı kombi daha uygun olmaz mı dememe rağmen hayır buraya hermetik kombi olur diyorlar. Sizce hermetik mi alayım, yoğuşmalı mı? Ayrıca Demirdöküm, Vaillant ve Ferroli kombilerden hangisini tavsiye edersiniz. Hermetik olursa 5000- 5800 TL , Yoğuşmalı olursa 6000-7000 TL arası fiyat uygun mu? Şimdiden tavsiyeleriniz için teşekkürler.

  1. Merhabalar, daireniz için hermetik tercih etmelisiniz. Hermetik için Vaillant/Ferroli/Demirdöküm üçlüsünden Demirdöküm 20-24kW hermetik kombi seçebilirsiniz. Tesisat fiyatı konusunda net bir şey söylemem çok doğru olmayacaktır.

 18. Hakan Bey merhaba,

  Antalya’da 60 metrekare güney/batı cepheli evimiz için ses faktörü de değerlendirildiğinde Bosch Class 2000W 22kW sizce uygun mudur?

  Teşekkürler…

  1. Daireniz ve konumu düşünüldüğünde kombiniz çok sık devreye girip çıkmayacağı da göz önünde bulundurulsa Bosch uygun bir seçim olacaktır.

 19. merhaba hakan bey;
  yeni ev aldık yaklaşık 100 mt. kombi ve petek takılacak..petekler dd plus düşündük..ama kombiye karar veremedik. yoğuşmalı yoğuşmasız vs .. evimiz mersinde..kuzey güney batı cepheli ara katta 2 yıllık bina çift camlı..yalıtım nasıldır bilmiorum ama yeni bina..demirdöküm, alarko, baymak tavsiyesinde bulunan arkadaslarım oldu bunları kullanan ve memnun kalan, siz ne dersiniz.
  şimdiden teşekkürler..

  1. Hayırlı olsun Erhan Bey. Eviniz ve konum düşünüldüğünde yoğuşmalı kombi uygun olmayacaktır. 22-24kW başlangıç serisi hermetik kombi seçmeniz doğrudur.

   Bu aralıkta Alarko-Baymak-Demirdöküm üçlüsünden Demirdöküm’ü seçebilirsiniz.

 20. Hakan bey merhaba,

  Bizim de yeni bir evimiz var, kombi araştırması yapmaktayız. 6 katlı binanın 5. katındayız. Dış yalıtımı da mevcut. Dairemiz 115 m2 ve güneşi her açıdan alıyor. Sizce hangi kombiyi seçmeliyiz?

  Yardımlarınız için teşekkürler.

 21. Merhaba Hakan Bey,

  Öncelikle değerli bilgiler için teşekkür ederim.
  120 metre kare çatı dublex, doğu cephe ev satın aldınm. 4. katta bulunan evimiz Kocaeli/Çayırova ilindedir.
  Kombi önerinizi söylerseniz çok memnun olurum.

 22. merhaba Hakan Bey
  bizim evimiz zonguldak ta kuzeybatı cephesinde 125 m2.
  6 katlı binanın en üst katındayız. 2 yıl önce mantolama yapıldı. camlar 3 yıl önce değişti. tüm yönlerden güneş alıyor. 1 yön denize bakıyor fakat o cephede cam yok. kombiyi mutfağa taktırmayı düşünüyorum.
  sizce hangi kombiyi seçmeliyiz? tesisatta kullanacağımız borunun ve peteklerin özellikleri ne olmalı?
  yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

 23. Hakan bey merhaba
  Demirdöküm milenyumplus bacalı kombimiz var. Arıza yaptı, tamir bedeli olarak 400-500 tl masraf çıkarıyorlar.
  Yen’i bir kombi almak istiyoruz
  Evimiz 170 m2 civarında.
  10 katlı binanın 1.katı. Alt KAT Bodrum
  Mantolama var.
  Sabah doğu, öğleden sonra batı cephesinden güneş alıyor.
  Kombi tesisatı her odaya ayrı bağlantı
  İle yapılmış
  Şu anki kombi mutfakta, balkona aldırmak konusunda kararsızız. Öyle bir durumda Yen’i proje çizilecek galiba bu da uzun bir süre alır mı?
  Evde küçük bebeğimiz olduğu için problemi hemen çözmeliyiz
  Hermetik mi yoğuşmalı mı olmalı ?
  Baymak/ vailant/ wiesman ( sadece genel olarak bu markalardan memnun olunduğunu duyduk)
  Öneriniz nedir acaba.
  Şimdiden çok teşekkürler

 24. Hakan Bey Merhaba
  Dairem Denizlide Kuzeye ve Doğuya Bakan Cephe 9 katlı binanın 8. Katı Her Katta 2 Daire var. 130m2 Kombi almak istiyorum Yardımcı olurmusunuz.

 25. Merhabalar,
  3+1 140 m2 brüt eve taşınacağız. 7mt toplam petek var. Binada diğer ev sahipleri eca confore plus taktırdı. Her peteğe ayrı ayrı boru gittiğinden bu kombinin pompası zayıf kalabilir dendi. Bosch class 6000 önerildi. Evde yalıtım iyi, doğu ve güney cephe, ara kat. Hermetik kombi olarak eca confore plus mı bosch class 6000 mi önerirsiniz? Boschun servisi pahalıymış sanırım. Veya başka marka ne önerirsiniz? Teşekkürler

 26. iyi günler.
  117 metrekare, doğu, güney, kuzey cepheli 11 katlı binanın 10.katı 2+1 yalıtımlı bir daire aldık. nasıl bir kombi tercih etmeliyiz?teşekkürler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir